Novinky a tipy o Samsung produktech
Nechceme šířit zbytečnou paniku ani vyvolávat zbytečné obavy. S velkou pravděpodobností po tobě nejde ani CIA, ani česká BIS, ani žádný hacker, který by tě chtěl okrást, vydírat nebo ti jinak uškodit.
Pravdou nicméně je, že internet není vždy bezpečné místo. Naše mobilní zařízení často obsahují mimořádně citlivá data, což z nich může dělat atraktivní cíl. Cílené i plošné útoky na zařízení a úniky informací jsou reálným rizikem, se kterým je třeba počítat..
Proto jsme pro tebe sepsali dnešní článek.
Univerzální rady, jak ochránit telefon
Následující tipy jsou užitečné pro každého, bez ohledu na to, zda používáte Samsung Galaxy, nebo jiný smartphone. První sice může působit jako samozřejmost, ale je klíčový – a ty další vám skutečně pomohou.
Telefon zamkni
Naprostý základ: Zamkni přístup k telefonu, a to pokud možno co nejdůsledněji.
Gesto a PIN kód je minimální ochrana. Doporučujeme otisk prstu, který je automaticky zkombinovaný se slovním heslem. Taková forma ochrany je spolehlivá a důsledná.
Nastav si telefon podle svých představ:
> Prvních 20 věcí, které doporučujeme udělat na novém telefonu (Část 1).
> Prvních 20 věcí, které doporučujeme udělat na novém telefonu (Část 2).
>10 tipů, jak si přizpůsobit systém telefonu „na míru“
Vytvoř si správná a silná hesla
Teoreticky je to jednoduché: Zaprvé nejde zas tak moc o kombinaci co nejabsurdnějších znaků a čísel, ale hlavně o to, aby bylo heslo dlouhé. Zadruhé by měla být hesla jedinečná, aby případně útočník získal přístup jen na jedno místo, ne do všech.
Prakticky máš samozřejmě možná problém si všechna zapamatovat; i když si vytvoříš inteligentní systém. V tom případě klidně využívej správce hesel. Pokud jsi zvolil zařízení Galaxy, tak už ho dokonce máš: viz třetí tip odspodu – Samsung Pass.
Vždycky využij dvoufázové ověření
Dvoufázové nebo dvoufaktorové ověření je druhou zásadní bezpečnostní hradbou, která tě zachrání v případě, že někdo zjistí tvoje heslo.
Jak nepochybně víš, funguje tak, že se někam přihlásíš uživatelským jménem a heslem, ale před přihlášením musíš ještě třeba kliknout na odkaz v e-mailu, zadat kód z SMS apod. Prostě provést „druhý krok“.
Hesla občas unikají, velmi často ne tvojí chybou, třeba chybou nějaké špatně zabezpečené služby, kterou někdo o uživatelské údaje obere a prodá je na černém trhu. Díky dvoufaktorovému ověření a unikátním heslům – viz výše, tě pak podobná situace neohrozí.
Pozor na digitální i fyzické slídily
Přihlašovat se k neznámým a nezabezpečeným veřejným sítím Wi-Fi se může z hlediska soukromí vymstít. Pokud majitel maloměstské kavárny nenastavil správné zabezpečení apod., mohl by vás při procházení webu někdo relativně dost snadno odposlouchávat. Opravdu to nemusí být tajný agent – tento útok patří mezi nejjednodušší.
A pozor také na lidi, kteří vám prostě jen koukají přes rameno. To se samozřejmě týká i jiných situací, třeba když při placení kartou náhodou musíte zadat PIN. I proto připomínáme, jak bezpečné je platit mobilem či hodinkami. Musejí být zabezpečené a cíleně odemčené, takže pokud ti někdo ukradne mobil ze stolu, rohlík si bez hesla či otisku prstu nekoupí.
Instaluj jen to, co považuješ za bezpečné
Instaluj jen aplikace, které jsou v oficiálních obchodech (na Androidu Obchod Play, u nás ještě Galaxy Store). Prakticky se dá narazit na legitimní aplikace, které se ale instalují z webové stránky.
Řekneme to stručně: Musíš vědět, co děláš. Telefon tě důsledně varuje, musíš povolit instalaci z neznámých zdrojů v nastavení, a opravdu se takto dá nainstalovat škodlivý virus. Takže – je to vždy na tobě, přemýšlej, prosím.
Tvůj smartphone Galaxy je opravdu mimořádně chytrý:
> 10 nejlepších aplikací Samsung: Tvůj telefon je chytřejší, než tušíš
> 10 málo známých vychytávek, které umí tvůj smartphone Samsung
> 10 tipů na využití AI funkcí v telefonu aneb jak ti umělá inteligence usnadní život
> 10 tipů, jak zefektivníš používání telefonu: Ovládni dokonale svůj Galaxy
Zvaž, jaká oprávnění mají aplikace mít
Většinou, u legitimních aplikací, se nemusíš bát a můžeš příslušná oprávnění udělit. Pokud ale stahuješ nějakou například appku, která změní barvu tvých vlasů, tak si raději rozmysli, jestli má mít přístup k seznamu hovorů, všem médiím v telefonu, poloze, atd.
Aplikacím můžeš udělit jen omezená oprávnění, například aby měly přístup jen ve chvíli, kdy je spustíš (ne na pozadí).A máme radu i pro ty z vás, kteří občas omylem někomu volají na Messengeru, WhatsAppu apod., protože nechtěně klepnou na tlačítko telefonu. Povoluj přístup k mikrofonu a reproduktoru jednorázově, vždy jen ve chvíli, kdy někomu voláš. Pokud tedy příště klepneš na hovor, nezačne se hned vytáčet, máš šanci neudělit povolení a rychle se vrátit zpět do chatu.
Aktualizuj – všechno, pořád!
Jasně že aktualizace Windows jsou už desítky let otravné, to všichni víme. Na mobilech ale v naší zkušenosti fungují dost bezproblémově.
Aktualizuj software telefonu (v nastavení) a aktualizuj aplikace (přes daný obchod s nimi). Je to naprosto zásadní nejen kvůli funkcím a designu, ale právě kvůli zabezpečení.
Starší uživatelé se někdy obávají, že se třeba změní vzhled aplikace, budou se muset všechno znovu učit, co chápeme, ale z bezpečnostního hlediska je aktualizace nutnost.
V nastavení jsou skryté poklady:
> 10 cool nastavení telefonu, která byste měli vyzkoušet (Část 1.)
> Dalších 10 cool nastavení telefonu, která byste měli vyzkoušet (Část 2.)
> „Tajná“ nastavení telefonu: Kde všude se skrývají volby?
Ne každý útok musí být sofistikovaný
Ne každý únik dat musí nastat kvůli chlapíkovi v černých brýlích, který něco profesionálně programuje.
Představ si třeba, že někomu pošleš citlivou fotografii, dejme tomu fotku nějakého dokladu, a dokonce i využiješ služby, které třeba zabrání jejímu uložení nebo pořízení screenshotu. Kdokoli pořád může vzít druhý telefon a použít jeho fotoaparát k manuálnímu vyfocení obrazovky. Primitivní, leč účinné.
Klasická rada: Pozor na podvodníky
Z hlediska IT existuje ještě jednodušší způsob, jak z tebe dostat citlivá data.
Přesvědčit tě, že je dobrý nápad je dobrovolně odevzdat.
Tento tip tedy můžeme shrnout jen dávej si na internetu pozor na různé podvodníky a nekalé triky. Velmi doporučujeme články na toto téma:
> 20 tipů, jak chránit soukromí a data – nejen online a nejen na Samsung Galaxy (1. část)
> 20 tipů, jak chránit soukromí a data – nejen online a nejen na Samsung Galaxy (2. část)
Pozor na citlivá data
Samozřejmě máš právo dát si na telefon, cokoli chceš, ale faktem zůstává, že když nebudeš mít v kontaktech uložené PINy ke kartě, mezi fotkami kvalitní skeny svých dokladů nebo fotky, na kterých máš málo oblečení, v dokumentech citlivé smlouvy a tajná data, tak ti je z telefonu nikdo neukradne.
Nechceme tě ale strašit. , Když ti někdo opravdu z kapsy ukradne smartphone Galaxy, tak ho rozhodně nehackne po pěti minutách ťukání do klávesnice. Je zabezpečený důsledně a precizně, takže přijdeš o hardware, ale data zůstanou v bezpečí.
Speciální výbava na tvém Galaxy
My jdeme ještě dál. Všechny předchozí tipy jsou univerzální a doporučujeme se jich držet, ale se smartphonem Galaxy můžeš mít ještě víc klidu v duši.
Bezpečnostní platforma Samsung Knox chrání tvoje zařízení před malwarem a dalšími škodlivými útoky, a to dokonce už na úrovni hardwaru. Telefon ověřuje, že jeho software není nějak nekale upravován, a hlídá také aplikace a citlivá data.
Pojďme ale na viditelné funkce, které ti doporučujeme využívat.
I to, co máš normálně na displeji, je už samo o sobě pod ochranou našeho systému. Zabezpečená složka ale představuje další formu zabezpečení, samozřejmě postavený na výše zmíněném Knoxu.
Můžeš do ní ukládat fotografie, dokumenty i jiná data, ale také kontakty nebo kopie aplikací – tedy mít tam aplikaci s jiným účtem, než u stejné aplikace používáš v běžném prostředí telefonu.
Službu Samsung Find doporučujeme pravidelně. Umožní ti najít ztracené, či ukradené zařízení, a to klidně přímo z aplikace SmartThings v telefonu.
Ještě víc možností máš po přihlášení do webového rozhraní. Pokud je telefon definitivně odcizený, můžeš z něj například na dálku smazat všechna data.
Správce hesel Samsung Pass jsme zmínili už výše. Můžeš do něj ukládat přihlašovací jména a hesla, klidně i ručně; nejen po jejich zadání na příslušný web a následně se k aplikacím či internetovým stránkám přihlašovat bezpečně a komfortně přes otisk prstu.
Vedle jmen a hesel můžeš do zabezpečené aplikace ukládat také platební či kreditní karty, fyzické adresy a poznámky. Pokud už někam musíš zapsat ten PIN, protože ho zapomínáš, tak sem.
Zabezpečená Wi-Fi
Připojíš-li se navzdory našim výše uvedeným varováním k veřejným Wi-Fi, zvaž alespoň použití funkce Zabezpečená Wi-Fi (Secure Wi-Fi).
Ta šifruje připojení, aby ho nikdo nemohl odposlouchávat.
K dispozici je i placený, neomezený plán, ale většině uživatelů nejspíš postačí možnost přenést přes tuto ochranu 1 024 MB dat měsíčně.
Soukromé sdílení
Doufáme, že znáš naši praktickou službu Quick Share. Její součástí je také speciální funkce Soukromé sdílení (Private Share), jež ti umožňuje sdílet i citlivá data.
Otevře je pouze stanovený příjemce, sdílení je časově omezené a kdykoli odvolatelné a soubory můžeš opatřit výše uvedenou ochranou proti pořízení snímků obrazovky, pořizování kopií apod.
Připomínáme výše uvedené riziko, že někdo vyfotí displej mobilu jiným mobilem, ale každopádně jde o další užitečný stupeň ochrany.
Více (nejen) o QuickShare:
> Quick Share: Sdílení nebylo nikdy rychlejší a jednodušší
> Prvotřídní ekosystém Samsung: Dokonalá komunikace a spolupráce
> Nejlepší aplikace na organizaci dne: Od poznámek po vyšší produktivitu
> Mobil jako středobod chytré domácnosti – vyzkoušej Samsung SmartThings
IT svět sice není dokonale bezpečné místo, ale zároveň žijeme v době, kdy máš možnost svá data důsledně a pohodlně chránit. Využívej naše obecná doporučení i funkce, které jsou unikátní právě na modelech Galaxy, a měj jistotu, že tě žádný „hacker“ nedostane.
Zde mohou přidávat komentáře jen registrovaní uživatelé. Pokud už jste se zaregistrovali, přihlaste se. Pokud jste se ještě nezaregistrovali, zaregistrujte se a přihlaste se.