Novinky a tipy o Samsung produktech
Mobily toho dnes umí opravdu hodně. I když si dáváme záležet na tom, aby bylo celé menu Nastavení na smartphonech Samsung Galaxy natolik přehledné, že v něm bez problémů všechno najde začátečník i profík, je v něm tolik nabídek, podnabídkek a voleb, že by trvalo hodiny, než byste ho celé prošli.
Proto jsme pro vás přichystali články, ve kterých vás seznámíme s „cool“ funkcemi, o kterých možná nevíte – i kdybyste objevili jen jedinou novinku, která vám zlepší život, budeme spokojení. Každopádně neočekávejte žádné základy typu „Jak přidat účet Samsung“, ale pokročilé, skryté a nenápadné vychytávky. Pojďme se rovnou podívat na prvních deset.
TIP: Máte jinou verzi systému nebo jiné uspořádání položek menu? Ať už hledáte některou z níže uvedených funkcí, nebo cokoli jiného, využijte vyhledávání. Stačí kliknout na ikonu lupy hned pod nadpisem „Nastavení“. Systém vám bude průběžně nabízet výsledky, takže volbu zaručeně najdete, i kdybyste si nebyli jistí, jak přesně se jmenuje.
„Aplikace jen s mobilními daty“
Nastavení → Připojení → Použití dat
Jak asi víte, v nabídce Použití dat si můžete nastavovat například upozornění na množství využitých dat, abyste si mohli hlídat spotřebu v rámci tarifu a věděli, že se v třeba půlce měsíce musíte krotit. My vás ale chceme upozornit na volbu, která vám umožní vybrat aplikace, jež budou vždy využívat mobilní připojení (např. LTE či 5G) – i v případě, že jste na Wi-Fi.
K čemu je to dobré? Například když jste ve školní nebo firemní síti a nějaké aplikace jsou zablokované správcem. Případně když máte Wi-Fi pomalejší nebo méně stabilní, takže ji rádi využijete například na kontrolu e-mailů nebo běžné surfování po webu, ale při hraní mobilní hry radši obětujete pár megabajtů dat výměnou za rychlost a spolehlivost LTE.
„Adapt Sound“
Nastavení → Zvuky a vibrace → Kvalita zvuku a efekty
Nabídku zvukových nastavení určitě prozkoumejte – máte například možnost detailně nastavovat, jaké systémové zvuky (a vibrace) bude telefon vydávat. V podmenu „Kvalita zvuku a efekty“ se skrývá nastavení Dolby Atmos a ekvalizéru, které se vám bude hodit například při sledování multimédií a hraní her, a právě Adapt Sound, který vám chceme představit.
Díky této funkci si můžete nastavit výstup zvuku ze sluchátek přesně na míru svým uším. Důchodce, čtyřicátník a teenager slyší každý jinak, nehledě na to, že i dva stejně staří lidé vnímají různé frekvence unikátně. Můžete si prostě a jednoduše vybrat z dostupných předvoleb, nebo si zvuk vyladit podle sluchového testu. Rozdíl určitě uslyšíte (to je koneckonců celá pointa této chytré funkce).
„Plovoucí oznámení“
Nastavení → Oznámení → Rozšířené nastavení
Oznamovací panel vidíte neustále, při každém použití telefonu, tak se určitě podívejte na možnosti jeho přizpůsobení (např. můžete redukovat počet ikon, které se zobrazují, nebo skrýt procenta baterie). V rozšířené nabídce pak naleznete chytrá „Plovoucí oznámení“.
Když vám například přijde SMS nebo nová zpráva v chatovací aplikaci (sami si nastavíte, kterých se to bude týkat), objeví se na obrazovce telefonu „bublina“, tedy posuvná ikona, kterou bychom asi nejlépe mohli přirovnat k „minimalizovanému oknu“, jaké znáte z počítače. Po kliknutí se otevře okno s danou aplikací, ve kterém můžete normálně fungovat. Následně ho můžete zase zmenšit, zvětšit na celou obrazovku, zavřít, otevřít v režimu rozdělené obrazovky (spolu s další aplikací) nebo nastavit jeho průhlednost.
„Tmavý režim“
Nastavení → Displej (→ Nastavení tmavého režimu)
V nabídce Displej se chvíli zdržíme. Určitě věnujte chvíli času tomu, že si nastavíte jas, barevné vyznění nebo velikost písma. Respektive doporučujeme proklikat všechny nabídky – my se dnes zastavíme u tří.
Tmavý režim je geniální vychytávka, která šetří vaše oči i baterii telefonu tím, že celé prostředí a vybrané systémové aplikace přepne do tmavého motivu. Zaprvé vám díky tomu telefon méně „svítí do očí“, když ho odemknete například v noci, a zadruhé tento režim u modelů s AMOLED displeji prodlužuje výdrž, protože nespotřebovává tolik energie. Tmavý režim můžete zapnout trvale, nastavit automatické spouštění na noc, nebo zvolit vlastní časový plán. (Nebo ho samozřejmě nepoužívat vůbec; jde o volitelnou funkci.)
„Gesta potažení“
Nastavení → Displej → Navigační panel – Gesta potažení
Ve stejném podmenu najdete skupinu nastavení Navigační panel, kde se skrývá zajímavá funkce, díky které získáte dalších pár cenných milimetrů displeje.
Máte totiž možnost skrýt spodní navigační tlačítka Přepínání aplikací, Domů a Zpět a nahradit je tenkými čárkami, po kterých místo kliknutí přejedete prstem odspodu obrazovky (případně dole zboku). Na ušetřené místo se normálně protáhne obrazovka, takže si užijete více filmu, hry či jiného obsahu. (A mimochodem, ať už si necháte klasická tlačítka, nebo je nahradíte virtuálními gesty, můžete si určit pořadí, tedy jestli Přepínání aplikací bude vlevo a Zpět vpravo, nebo naopak.)
„Spořič displeje“
Nastavení → Displej → Spořič displeje
Netvrdíme, že každá z dnes zmíněných funkcí musí být nutně „užitečná“. Spořič displeje, který se skrývá v nabídce Displej, je „jen“ hezký. Umožní vám proměnit telefon například ve fotorámeček, kde se mohou zobrazovat snímky z telefonu i třeba z Fotek Google (např. konkrétní album).
Upřímně tím toho moc nenaspoří, ale pokud například pracujete na počítači a telefon nabíjíte na stole, můžete si místo černé obrazovky užít příjemnou podívanou. Proč ne.
„Smart Lock“
Nastavení → Zamknout displej → Smart Lock
Sice je dnes odemykání telefonů pohodlné s rychlé (stačí třeba váš unikátní otisk prstu), ale proč si ho ještě nezjednodušit?
Funkce Smart Lock umí udržovat telefon odemknutý (bez hesla), pokud splníte určitě chytré bezpečnostní podmínky – například pokud detekuje, že ho máte na těle, pokud jste na důvěryhodném místě (doma ho asi zamykat nemusíte) nebo pokud je poblíž důvěryhodné zařízení – například jsou v dosahu chytré hodinky, jež máte na ruce. Samozřejmě si telefon můžete kdykoli jakkoli zamknout, ale pokud si ho správně nastavíte, ušetří vám „chytrý zámek“ Smart Lock cenné sekundy, a zabezpečení přitom zůstane na špičkové úrovni.
„Kontaktní informace“
Nastavení → Zamknout displej → Kontaktní informace
Stejné podmenu Zamknout displej obsahuje ještě jednu velmi užitečnou, ale ne moc známou položku, kterou chceme zmínit.
Když zjistíte, že v kapse nemáte svůj telefon, nemusel vám ho nutně někdo ukrást – mohli jste ho prostě někde zapomenout. A jak vás má poctivý nálezce kontaktovat, když je smartphone zamčený, respektive zašifrovaný? Přes formulář „Kontaktní informace“ můžete nechat na zamčené obrazovce zobrazit text dle svého výběru; například právě alternativní kontakt na sebe.
„Najít moje mobilní zařízení“
Nastavení → Biometrika a zabezpečení → Najít moje mobilní zařízení
Ztratili jste telefon? Nebo jste zapomněli heslo a nejste schopni ho odemknout? Funkce „Najít moje mobilní zařízení“ je vázaná na účet Samsung Account a umožní vám ovládat několik funkcí telefonu na dálku přes web.
Můžete ho odemknout, což se hodí v případě, že ho máte v ruce, ale nepamatujete si heslo… Nebo můžete zobrazit jeho poslední známou polohu, pokud ho nemůžete najít. Také můžete povolit určení polohy v rámci sítě Galaxy Find, kdy můžete k vyhledání telefonu použít jiná zařízení Galaxy jiných uživatelů, včetně například chytrých sluchátek a hodinek.
„Volání a zprávy v dalších zařízeních“
Nastavení → Rozšířené funkce → Volání a zprávy v dalších zařízeních
Účet Samsung Account vám nedoporučujeme pro nic za nic – má své výhody. Jednou z nich je tato funkce, která vám umožní telefonovat a přijímat/odesílat zprávy na jiných zařízeních Galaxy. Může jít o tablet, reproduktor, hodinky… Cokoli, co má potřebný hardware (displej, mikrofon, reproduktor atd.).
Dané zařízení samozřejmě nemusí obsahovat nějaký duplikát vaší SIM karty ani nic podobného. Vše se (bezpečně) přenáší přes internet, využíváte tarif a číslo ze svého telefonu, jako byste volali/psali přímo z něj.
Doufáme, že vás náš výběr zaujal. Budeme moc rádi, pokud nám v komentářích řeknete, jakou funkci jste vyzkoušeli, a samozřejmě také oceníme vaše vlastní tipy na užitečná, ale „nenápadná“ nastavení. Mezitím pro vás budeme chystat druhý díl s našimi doporučeními. Děkujeme, že jste s námi!
Zde mohou přidávat komentáře jen registrovaní uživatelé. Pokud už jste se zaregistrovali, přihlaste se. Pokud jste se ještě nezaregistrovali, zaregistrujte se a přihlaste se.