Novinky a tipy o Samsung produktech
Co byste měli určitě udělat, když začínáte používat zbrusu nový telefon? V našem dvoudílném článku jsme pro vás připravili seznam toho nejdůležitějšího, čím je vhodné začít.
Při přípravě článku jsme napočítali přibližně dvacet úkonů, i když některé jsme v zájmu přehlednosti sloučili do jedné podkapitoly a jiné, třeba nastavení displeje, bychom zase mohli počítat jako více bodů. Část z nich vyřídíte několika klepnutími prstem, jiné zaberou více času – vždy ale věříme, že stojí za to.
Na úvod se ještě hodí poznamenat, že se nebudeme zabývat zprovozněním nového telefonu jako takového. Jde o dost přímočarý proces, kdy vás smartphone hezky vede krok za krokem. Nabízíme ale několik obecných poznámek:
1) Vyplatí se zřídit si účty Google a většinou i účet výrobce – v našem případě Samsung Account. Ke konkrétnímu využití se dostaneme později.
2) Při instalaci máte možnost přenést spoustu dat a obnovit zálohy ze starého telefonu – něco přes Google, něco přes řešení výrobce, jako je náš Smart Switch. Pečlivě si vyberte, co chcete obnovit. Funguje to výborně, i když některé aplikace budete muset stejně nastavit znovu (např. v Gmailu zapnout hustotu zobrazení zpráv apod.)
3) Určitě chcete telefon co nejdřív začít používat, ale důrazně doporučujeme, abyste hned aktualizovali software a následně také aplikace – a to jak přes Google Play, tak ty interní přes případný obchod výrobce (u nás Galaxy Store, přes který aktualizujete například Galerii).
To tedy považujme za hotové, na stole před vámi leží nový, zprovozněný, nabitý, aktualizovaný telefon. Co byste měli udělat nejdříve? Není rozhodně nutné, abyste se drželi našeho postupu krok za krokem, ale dva následující body určitě doporučujeme udělat opravdu „jako první“.
Zabezpečení a vyhledání telefonu
První, co byste měli udělat, je zabezpečit telefon tak, aby se k datům nedostal nikdo nepovolaný. Doporučujeme co nejsilnější ochranu, tedy heslo (slovní) nebo otisk prstu, který představuje aktuálně nejlepší biometrickou ochranu.
Ochrana přitom nemusí nijak nepříjemně omezovat vás samotné – například naše funkce Smart Lock umí smartphone chytře ponechat odemknutý, když je doma nebo v blízkosti důvěryhodného zařízení (např. vašich hodinek Galaxy Watch).
Druhá věc, kterou důrazně doporučujeme, je nastavení vzdáleného vyhledání (a případně vymazání) telefonu. Vyhledání smartphonu, ale například i hodinek a dalšího příslušenství nabízí například Samsung Find v rámci aplikace SmartThings. Přímo v Nastavení > Biometrika a zabezpečení pak najdete ještě pokročilejší volby „Najít moje mobilní zařízení“. Vlastní řešení má i Google (aplikace se také jmenuje „Najít moje zařízení“), přičemž telefon můžete nejen zobrazit na mapě a prozvonit, ale také na obrazovce zobrazit zprávu pro nálezce nebo zařízení na dálku vymazat.
Začněte nejzákladnějším nastavením
S nastavením ještě zdaleka nekončíme – naopak se mu budeme věnovat hned v několika následujících kapitolách (a také ve druhém díle článku).
Přinejmenším některá hlavní nastavení jsou tak zásadní, že byste je měli navolit co nejdříve. Konkrétně doporučujeme nastavit připojení (např. zapnout/vypnout Bluetooth či NFC, případně nastavit limit mobilních dat) a základní chování displeje (Tmavý režim, jas, časový limit, obnovovací frekvenci, rozlišení, …).
Tohle všechno by vás asi napadlo, ale připomínáme ještě jeden důležitý detail. Dole v podmenu O telefonu můžete nastavit název telefonu, který se bude zobrazovat například (ale nejen) ve chvíli, kdy bude mobil komunikovat přes Bluetooth. Vámi zadané jméno pro vás nejspíš bude přehlednější než třeba modelové označení SM-N975F.
Přizpůsobte si panel rychlého spuštění
Základ máme, pojďme teď mimo hlavní menu Nastavení, a sice do panelu rychlého spuštění – to je těch několik přepínačů, které vidíte, když stáhnete notifikační panel z horního okraje obrazovky. Chcete tam mít tradiční zapnutí/vypnutí Wi-Fi a přepínač vyzvánění/vibrací? Má následovat Bluetooth, nebo ho máte zapnuté trvale, přepínač nepotřebujete, a více by se vám hodila třeba svítilna?
Potáhnete-li prstem shora dvakrát za sebou, rozbalí se celý panel se všemi ikonami (pravděpodobně dokonce na více obrazovkách, mezi kterými se pohybujete směrem doprava a doleva). Klepnete-li na tři tečky vpravo nahoře, uvidíte volbu Upravit tlačítka. Seřaďte si je podle sebe, abyste měli vždy po ruce ta, která opravdu používáte, a ušetřili cenné sekundy.
Odinstalujte/Vypněte předinstalované aplikace, které nechcete
Teď si dejme chvíli pauzu od nastavení jako takového, pojďme „uklízet“. Různí výrobci často nabízejí různé předinstalované aplikace. Spousta může být užitečná, ale některé prostě a jednoduše nechcete. V závislosti na tom, o jakou aplikace se jedná (a také na modelu telefonu, výrobci atd.) je můžete buď opravdu odinstalovat, nebo aspoň vypnout.
Přesto doporučujeme, abyste je aspoň vyzkoušeli – možná mezi nechtěnými objevíte i nějaký poklad.
Nainstalujte používané aplikace a objevte nové
Teď pojďme na opačný proces. Je dost možné, že jste přenesli data ze starého telefonu (u nás to zvládá na jedničku s hvězdičkou aplikace Smart Switch), případně že se vám aplikace stahují a instalují ze zálohy na účtu Samsung Account nebo Google.
Pokud je ovšem instalujete ručně, teď je vhodná doba. A pokud máte čas, můžete zkusit objevit i něco nového. Náhodně, protože ji sami používáme (nejde o žádnou „reklamu“), doporučujeme například bezplatnou aplikaci Záchranka od české Zdravotnické záchranné služby, Horské služby a Vodní záchranné služby. V té můžete předvyplnit údaje o sobě a svém zdravotním stavu a v případě nouze si jedním stisknutím tlačítka zavolat pomoc.
Nastavte si domovské obrazovky
Jedním z nejdůležitějších kroků je přizpůsobení „plochy“, tedy domovské obrazovky. Chcete ničím nerušenou obrazovku, na které vynikne tapeta, nebo naopak preferujete desítky zástupců aplikací a widgetů?
Připomínáme, že u rozložení ikon můžete nastavit mřížku, že spoustu widgetů nabízí telefon v základu a další spousta přibude s nainstalovanými aplikacemi, a že ploch můžete mít více vedle sebe.
Seznamte se s fotoaparátem a galerií
Pokračujeme v nastavování a v úvodním seznámení se všemi funkcemi telefonu. Focení je dnes u mobilů mimořádně důležité – není náhoda, že fotoaparátům vždy věnujeme tolik pozornosti.
Proto je zásadní, abyste se s příslušnou aplikací Fotoaparát (a s Galerií) rychle sžili a naučili se aktivně a efektivně využívat chytré funkce, které máte k dispozici. Stojí to za to.
Věděli jste, že spoušť si můžete přetáhnout kamkoli na obrazovku a funkci tlačítek hlasitosti nastavit na zoomování? A co třeba chytré funkce Galerie, která dokonce umí vylepšit kvalitu snímku nebo z něj vymazat rušivý objekt?
Napsali jsme pro vás dva články, které se možnostem a nastavením těchto dvou systémových aplikací věnují detailně:
> Foťte a natáčejte s Galaxy jako profík: Skrytá nastavení a praktické tipy
> Chytrá systémová galerie Samsung: Upravujte fotky jako profesionálové
To by zatím stačilo. Ve druhém díle, který pro vás už máme napsaný, se dostaneme i k trochu komplikovanějším, časově náročnějším úkonům. Pomohou vám ale využívat váš nový smartphone na maximum. Děkujeme vám a těšíme se příště!
Zde mohou přidávat komentáře jen registrovaní uživatelé. Pokud už jste se zaregistrovali, přihlaste se. Pokud jste se ještě nezaregistrovali, zaregistrujte se a přihlaste se.