Novinky a tipy o Samsung produktech
Smartphony Samsung Galaxy jsou už roky proslavené svými kvalitními fotoaparáty, a to nejen u „vlajkových lodí“, ale také u nejdostupnějších modelů. V tomto článku na ně ale nebudeme pět obecnou chválu – místo toho se podíváme na funkce a nastavení, o kterých jste možná nevěděli, ale které byste měli vyzkoušet.
Platí totiž, že když spustíte aplikaci fotoaparát, stačí stisknout spoušť a pořídíte nádherný snímek – cílem samozřejmě je, aby byl celý proces snadný pro každého. Jednoduchost je ale jen možnost, a pokud si chcete s nastavením vyhrát, máte opravdu hodně možností. Nebudete dnes řešit základy, jako by bylo rozlišení, HDR a spol. Podíváme se na „nenápadnější“ nastavení.
Poznámka: Aplikace Fotoaparát se samozřejmě mírně liší v závislosti na modelu a také na verzi operačního systému a nadstavby OneUI. Tipy jsme založili na modelech Galaxy S a Note, ale většina by měla být dostupná (a to na stejném místě v Nastavení) také u spousty jiných modelů.
Obecné tipy
Nejdřív se podíváme opravdu na „nastavení“, tedy na zajímavé volby, které máte k dispozici.
Nastavení se mění podle režimu a fotoaparátu
K nadpisu by se hodil ještě podnadpis „a sledujte obrazovku“. Sice máte na obrazovce jedno ozubené kolečko, ale zobrazené (a dostupné) položky se v něm mění podle toho, jaký máte aktivní režim (například Fotografie vs. Video) a jaký fotoaparát (přední, zadní). Někdy máte dodatečné možnosti nastavení přímo na obrazovce, například v režimu Single Take.
Používejte rychlá nastavení
Ikony s rychlým nastavením (nahoře/vlevo na obrazovce) jsou pečlivě vybrané tak, aby vám umožnily měnit nejdůležitější nastavení bez nutnosti proklikávat se položkami menu. U videa může jít o rychlou změnu rozlišení/frekvence, u fotek se vám může hodit například samospoušť.
Posuňte si spoušť (a nemusíte do nastavení)
V nastavení (relativně hluboko) si můžete nastavit „Plovoucí tlačítko Spoušť“, kdy snímek pořídíte nejen tou hlavní dole, ale také druhou, kterou si na obrazovce posunete přímo k prstu. Věděli jste ale, že nemusíte nikam klikat, stačí spoušť „vzít a posunout“, čímž si pod prstem vytvoříte její plovoucí kopii? Nedržte ji dlouze, to je zase jiná funkce, jen ji prstem přetáhněte kamkoli na obrazovce a po použití zase klidně vraťte zpátky na hlavní pozici.
Fotopuška, nebo GIF?
A co se stane, když spoušť podržíte? To si právě můžete sami určit v Nastavení (Obrázky) > Potažením tlačítka Spoušť. Na výběr máte mezi sériovým snímáním (fotopuška, pořídíte spousta snímků rychle po sobě) a vytvořením animovaného gifu.
Zapněte si dělicí čáry (mřížku)
Nemusíte být študovaný fotograf, nemusíte vědět, co je „clona“. I tak je pro vás důležitá kompozice, tedy „rozmístění prvků na snímku“. Kde bude hlavní objekt, co (ne)uvidíme z pozadí apod. Udržet správnou symetrii vám umožní Dělicí čáry, které můžete zapnout v menu Nastavení (Užitečné funkce). Samozřejmě jde o vizuální pomůcku, překryvnou vrstvu, a na výsledném snímku ani videu vidět nebudou.
Tlačítka hlasitosti si nastavte podle sebe
V menu Nastavení (Užitečné funkce) > Metody fotografování si můžete nastavit, co budou dělat hardwarová tlačítka hlasitosti na boku telefonu. Mohou fungovat jako spoušť, přibližovat/oddalovat scénu, nebo nedělat nic speciálního a ovládat hlasitost systému i v aplikaci fotoaparátu. Vyzkoušet můžete také hlasové příkazy, pokud vládnete aspoň základní angličtinou.
Skenování QR kódů
Máte aplikace na skenování QR kódů? Nic proti ní, ale s fotoaparátem Galaxy ji nepotřebujete. Pokud hned nahoře v menu Nastavení (Inteligentní funkce) zapnete funkci Skenovat QR kódy, bude jako plnohodnotná čtečka fungovat přímo aplikace fotoaparátu. Jako vždy stačí, abyste na kód zaostřili.
Nechcete zachovat poslední nastavení?
Ve většině případů a pro většinu lidí je praktické, když se po kliknutí na Fotoaparát dostanou na hlavní režim (Fotografie) a mohou pořídit normální fotku. V menu Nastavení (Užitečné funkce) > Nastavení, které se zachová můžete zvolit, aby se fotoaparát spouštěl v posledním použitém režimu (třeba Video), aby si zapamatoval úhel pořizování selfie nebo nechal aktivní použitý filtr.
(To je mimochodem zároveň opačný tip. Pokud nemáte zapnutou tuto volbu, nastavíte si filtry a chcete zase fotit normálně, nemusíte je ručně vypínat. Stačí vypnout a zapnout fotoaparát a obraz je ve výchozím nastavení.)
Nastavení pro fotografy
Nebudeme vám radit ohledně závěrek, ISO a dalších profi nastavení. Opět se na focení podíváme z pohledu toho, co vám nabízí chytrá aplikace Fotoaparát.
Vyzkoušejte režimy
Určitě byste si měli vyzkoušet všechny dostupné režimy focení a natáčení videa. Některé najdete tak, že budete mezi režimy posouvat úplně doprava k volbě Další. Klepnutím na malé plusko pak můžete přidávat a odebírat režimy, které se budou zobrazovat dole, a také měnit jejich pořadí. Nefotíte v noci, ale jste milovníci selfíček? Klidně Noční režim skryjte a přesuňte si hned vedle hlavního režimu ten portrétní.
Režim Pro (a Pro Video)
Rozumíte focení? Pokud ano, budete nadšení z profesionálních režimů u fotografie i videa, kde si můžete manuálně nastavovat ISO, rychlost závěrky, ostření, vyvážení bílé a spoustu dalších nastavení. U videa stojí za zmínku například možnost nastavení mikrofonu (všesměrový vs. zepředu nebo zezadu). Pokud fotíte v režimu Pro, můžete si také v nastavení aktivovat ukládání kopie v RAW.
Vytvořte si vlastní filtr
Vytvořte si sérii snímků se stejným barevným nádechem nebo porovnejte svoje selfie s portrétem prapradědečka tak, že se zvěčníte s přesně stejným „sépiovým“ odstínem. Na hlavní obrazovce klepněte na Filtry (kouzelná hůlka v rohu), přepněte na prostřední, barevné filtry a přes plusko vytvořte vlastní z existující fotografie ve svém telefonu.
Fotografie pohybu
Fotografie pohybu je krátké video, které si můžete uložit jako GIF nebo jednotlivý snímek (nebo jako video). V posledních letech jsou dost populární, i proto bývá volba k dispozici hned mezi ikonami rychlého nastavení (vypadá jako čtvereček překrytý šipkou, tedy „obrázek s možností přehrání“).
Měňte efekt rozostření (i po vyfocení)
Jednou z nejvíc „cool“ funkcí, kterou se naučily mobilní fotoaparáty, je poctivé rozostření pozadí při focení portrétů (efekt bokeh, který dokonale umějí zrcadlovky). Při pořízení můžete nejen ostřit buď na jednu, nebo na více osob, ale také upravovat efekty pozadí. Jak a jak moc bude rozostření, jestli bude pozadí barevné, nebo černobílé… Úpravy dokonce můžete udělat až při prohlížení již vyfoceného snímku, kdy máte k dispozici dokonce ještě více voleb a filtrů.
Videa jako z Hollywoodu
Tři užitečné tipy se týkají nastavení nahrávání. A pozor, hodně záleží na tom, v jaké kvalitě natáčíte.
Ultraširoký a přiblížený režim ve videu
Určitě víte, že při focení máte na výběr mezi klasickým úhlem pohledu, ultraširokým (cca 123° záběr srovnatelný s lidským okem) a opticky přiblíženým záběrem (zoom v plné kvalitě). Přepínat mezi nimi můžete také u videa, a to i stylově během natáčení, ALE musíte videa pořizovat ve 30 snímcích za sekundu. Pokud natáčíte ve velmi plynulých 60 FPS, je fotoaparát plně vytížený a nabízí v uvozovkách „jen“ hlavní objektiv.
Nižší rozlišení / snímková frekvence a možnost zoomu se vám bude hodit třeba na koncertě, kde budete chtít přepnout ze záběru na plné jeviště na detail zpěváka. Případně pokud chcete celé video natočit specializovaným objektivem.
Stabilizace: Prakticky stejné pravidlo
Podobné je to u stabilizace. Ta je ve 4K a Full HD dostupná u režimů s 30 snímky za sekundu, přičemž u Full HD můžete využít dokonce pokročilou superstabilizaci, jež vyrovná i silnější otřesy a dělá z telefonu téměř akční kameru. Směle tedy nasaďte telefon na kolo a natáčejte neroztřesený záznam jízdy ve Full HD, a pokud budete například natáčet na stativu, zvolte pro změnu plynulé a jemné 4K / 60 FPS. Vždy máte na výběr.
S HDR10+ buďte opatrní
Při 30 snímcích za sekundu (ve 4K i Full HD) máte u novějších/lepších modelů k dispozici ještě jednu chytrou možnost. V menu Nastavení (Videa) > Rozšířené možnosti nahrávání máte možnost zapnout experimentální možnost nahrávat ve skvostném HDR10+.
Ale pozor. Takto natočená videa vypadají naprosto úchvatně na podporovaných zařízeních, například pokud je pustíte na HDR televizoru (a taky samozřejmě na samotném telefonu) nebo je nahrajete na YouTube, ale na obyčejných obrazovkách mohou vypadat paradoxně mdle, šedě. Zvažte tedy, kde a jak budete video sledovat/promítat/šířit, než tuto volbu zapnete.
Doufáme, že jste mezi našimi tipy našli něco užitečného. Také jsme vás snad přesvědčili, že naše mobily sice umějí fotit „na jedno kliknutí“, ale aplikace fotoaparátu jsou chytré a nabízejí toho víc, než by se mohlo zdát – ať už funkčně, nebo z hlediska přizpůsobení uživateli.
Zde mohou přidávat komentáře jen registrovaní uživatelé. Pokud už jste se zaregistrovali, přihlaste se. Pokud jste se ještě nezaregistrovali, zaregistrujte se a přihlaste se.