Novinky a tipy o Samsung produktech
Dnešní článek věnujeme všem, kteří ocení pomoc s organizací svého dne. Chceš-li mít vždycky dokonalý přehled a být produktivnější, zvaž instalaci následujících aplikací. Nedoporučujeme nic abstraktního – sami je používáme!
Mobily jsou totiž zdroji nekonečné zábavy, ať už streamuješ filmy v dechberoucí kvalitě, hraješ supermoderní hry, nebo se třeba bavíš kreativním focením, ale zároveň jde o pracovní zařízení. Každý den (a celý den) pomáhají profesionálům snad všech oborů.
Rychlé zápisky: Google Keep
Autor článku nadšeně používá Keep už od roku 2013, kdy ho Google představil. Je prostě geniálně jednoduchý. Můžeš vytvářet textové poznámky, odškrtávací seznamy, nákresy nebo vkládat obrázky. K dispozici máš základní formátování, barevné motivy a témata, možnost poznámku sdílet (a v reálném čase s někým upravovat), nastavit připomenutí, a samozřejmě v nich můžeš vyhledávat.
Nejlepší je právě ta rychlost a jednoduchost. My v Keepu s manželkou vytváříme a odškrtáváme nákupní seznamy, píšu si do něj „náhodné“ poznámky ohledně článků, které píšu, kopíruju si tam zajímavosti z internetu… Vše se okamžitě sdílí mezi všemi mobily i počítačem.
Sofistikované poznámky: Samsung Notes / Microsoft OneNote
Do Keepu si můžeš snadno uložit kdykoli cokoli, třeba i jen jednoslovné doporučení dobrého filmu od kamaráda. Na pořádné poznámky, například celoroční zápisky ze školy, zápisy ze schůzí či nějakou obecnou, komplikovanější „životní organizaci“, je ale lepší použít kvalitní poznámkovač. Ten by měl nabízet pokročilé formátování, uspořádání poznámek do různých sešitů, automatické, průběžné ukládání apod.
Skvělých voleb je více. Doporučujeme naše vlastní Samsung Notes a jako alternativu Microsoft OneNote (kdysi součást MS Office, dnes samostatná, bezplatná aplikace).
Úkolovník: Microsoft To Do / Úkoly Google
Pokud máš jednoduchý, přímočarý seznam úkolů, můžeš si ho psát prakticky kamkoli (třeba jako onen odškrtávací „nákupní seznam“ nebo obyčejnou poznámku).
Na sofistikovanější seznamy je ale vhodnější samostatný úkolovník. Rozděl si je třeba na pracovní/školní a soukromé a používej je velmi přehledně a organizovaně klidně několik let, aniž by hrozilo, že se ztratí v záplavě jiných poznámek (což by se mohlo stát třeba v tom Keepu).
Cloudové úložiště: Microsoft OneDrive, Google Drive a další
Je velmi pravděpodobné, že máš víc zařízení – třeba mobil, tablet, laptop a stolní počítač. Jak mít na všech dostupnou aktuální verzi souboru, se kterým běžně pracuješ na všech svých mobilních i nemobilních přístrojích?
Řešením samozřejmě není ani flashdisk, ani (to už vůbec ne) posílání souboru do vlastní e-mailové schránky. Místo využij cloudové úložiště a měj jeden soubor dostupný odkudkoli, kde je internet. To s sebou samozřejmě navíc nese další výhody, jako je možnost sdílení a spolupráce v reálném čase apod.
Můžeš si udělat vlastní, soukromý cloud (například úložiště NAS), nebo využít známé služby, jako jsou Microsoft OneDrive nebo Disk Google (Google Drive).
Celková organizace: Kalendář (např. Google)
Objevujeme Ameriku, ale kalendář jsme zmínit museli. Vyber si takový, který ti vyhovuje (a ideálně je synchronizovaný online a dostupný odkudkoli). Doporučujeme například Kalendář Google.
V práci si třeba můžeš nastavit, aby kolegové viděli, že máš volno, a mohli se k tobě „objednat na schůzku“, ale přitom před nimi zůstalo skryté, co konkrétně máš naplánované na další hodiny. Kromě pracovního využití se samozřejmě dobře organizovaný kalendář hodí také v soukromém životě. Sdílený rodinný kalendář pomůže při plánování návštěv u přátel i u lékaře, bez složitého domlouvání nad dvěma obrazovkami mobilu.
Zdraví a well-being: Samsung Health (a konkurence)
Opravdu se nesnažíme mermomocí cpát naše vlastní aplikace do každého seznamu. Jen opravdu věříme, že sledování zdraví a spánku k organizaci dne i k produktivitě patří. Klidně použij aplikaci od konkurenčního výrobce nebo nějakou úplně jinou, ale musíme trvat na tom, že když se budeš správně pohybovat, stravovat, a hlavně správně spát, budeš odpočatější, energičtější, produktivnější… i šťastnější.
Samsung Health ti pomůže jak pasivně (sbírá statistiky, které si můžeš vyhodnocovat), tak aktivně (radí, jak si vybudovat vhodné návyky). Je úžasně komplexní a oceníš ho, ať už denně aktivně sportuješ, nebo se „jen“ chceš naučit lépe spát. Navíc spolupracuje s celou řadou příslušenství a jiných aplikací; třeba s Kalorickými tabulkami.
Univerzální pomocník: Galaxy AI a chatovací asistenti
Máš-li smartphone od nás (obzvlášť některý z vyšších modelů), určitě už znáš naši Galaxy AI.
Mezi nepřebernými možnostmi jejího využití najdeš také vysloveně produktivní funkce. Umělá inteligence ti může pomoci vytvářet texty, přepsat je do jiného stylu, přeložit je nebo zkontrolovat pravopis. Mimo jiné umí i přepisovat hlas na text nebo shrnout poznámky. V našem prohlížeči pro tebe dokonce shrne článek, takže se na pár řádcích dozvíš to nejdůležitější.
Kromě toho pak můžeme doporučit ještě všemožné chatovací asistenty, jako jsou ChatGPT, Gemini, Copilot a další. Doporučujeme ti vyzkoušet všechny a rozhodnout se, který nejlépe splňuje tvoje potřeby a požadavky. AI je v tomto ohledu geniální. Nemůžeme jí samozřejmě slepě věřit, není „dokonalá“, ale při práci může opravdu hodně pomoci.
Automatizace: SmartThings a Rutiny
Dobře organizovaní lidé vědí, že ušetřené sekundy dělají minuty a minuty hodiny… Pokud něco na telefonu děláš pravidelně, popřemýšlej, jestli si nemůžeš trochu ulehčit práci automatizací. V našich modelech Galaxy k tomu slouží Režimy a Rutiny, které se dokonce dají propojit s chytrým ovládáním domácnosti přes SmartThings (a připomínáme rovnou, že SmartThings komunikují i se spooooustou chytrých zařízení od jiných výrobců – kupříkladu se světly Philips Hue).
Chceš-li příklad sofistikovanější automatizace, použijme právě ta světla. Pokud vejdeš do určité lokace (např. okolí svého domu), telefon automaticky rozsvítí světla. Chceš jednodušší příklad? Vytvoř si na ploše ikonu, pomocí které večer telefon přepneš do nočního módu (režim Nerušit, vypnuté vyzvánění, displej v režimu šedi, zapnout šetrnější, pomalejší nabíjení…).
Upřímně řečeno je vytváření rutin také dobrý způsob, jak zjistit, co všechno vlastně tvůj Galaxy umí.
Doufáme, že jsme ti dobře poradili, i kdyby pro tebe byla novinkou třeba jen jediná aplikace. Jsme všemu deseti pro, aby ti telefon sloužil k věčné zábavě a neomezené komunikaci, ale určitě ti doporučujeme zkusit ho používat také jako efektivního osobního asistenta.
Zde mohou přidávat komentáře jen registrovaní uživatelé. Pokud už jste se zaregistrovali, přihlaste se. Pokud jste se ještě nezaregistrovali, zaregistrujte se a přihlaste se.