dátum: 15-04-2021 02:15 PM
Az évek során kiadott készülékekből látható, hogy több vízállósági értékelés is megfordult már a köztudatban. Ezek közül is talán a két leggyakoribb az IP67 és IP68. Ezeket hívjuk „vízállónak”, habár sokak fejében megfordult már, hogy konkrétan mit is értünk vízállóság alatt.
Mit is jelentenek ezek a számok?
Az IP ( Ingress Protection ) szabványrendszer két értékből tevődik össze: első szám jelöli a porállóságot ( helyesebben megnevezve a szilárd anyagok ellen való védelem szintjét ), a második szám pedig a folyadékok elleni védelem hányadosát. Szilárd anyagok elleni védelem esetében a maximális adható értékelés a 6, ez esetben az eszköz teljesen védett a por ellen, apró szemcsés anyag sem tud a szerkezet belsejébe jutni! Folyékony védelem esetében már kicsit bonyolultabb: a nagyobb értékelés nem feltétlenül jelent védelmet minden ellen is...
Vegyük először az IP67-es értékelést:
A 7-es ez esetben az jelenti, hogy a készülék képes édes vízben, fél órán keresztül, egy méter mélységig teljes biztonsággal működni, viszont magasnyomású vízsugárral való találkozása esetén nem igazán garantált a túlélés.
Hasonló a 8-es értékelés is!
Ebben az esetben mélyebbre meríthető a készülék ( 3 méter ), és többet bír ki, mint fél óra ( laborkörülmények gyártónként eltérhetnek, általában ez 1 órát szokott jelenteni ). És a 9? 9 jelentené a teljes védelmet minden ellen, ezzel szemben viszont a valóság az, hogy egy 9-es értékelésű eszköz remekül bírja a magasnyomású vízsugarat, de nagyobb elmerítés esetén nem feltétlenül bírja sok ideig. Sejthető, hogy készülékeink leggyakrabban többek között ez indok miatt sem kapják meg a 9-es értékelést, inkább a 8-as vagy a 7-est, hiszen gyakrabban ejti az ember telefonját egy pocsolyába, vagy kádba, mintsem hogy a kocsimosóban eszébe jusson lecsutakolni a telefonját is... Tehát amíg betartjuk a fent említett szabályokat és előírásokat, addig IP67-es és IP68-as készülékünket szabadon vihetjük víz közelébe!. Természetesen nem szabad elfeledkezni arról sem, hogy kizárólag édes víz érheti a készüléket, tehát kerülendő a medencékben lévő klóros víz, illetve a sós víz is ( utóbbi a vízállóságon felül kikezdheti a fém keretet és/vagy hátlapot, és komoly sérüléseket okozhat a töltő portban is! ). Vízbe merítés után érdemes a töltő portját, illetve a hangszórók rácsát megtörölgetni, ezzel is gyorsítva a kiszáradás folyamatát! Mindemellett ezzel tisztán is tarthatjuk az említett komponenseket, hogy ne menjenek tönkre idő előtt!
Remélem átláthatóan írtam le, és valaki hasznára válik majd az összegyűjtött infó! Nyáron rengeteget szoktam fotózni vízben és víz alatt is, eddig az említettek betartásával még sosem találkoztam problémával!
Nektek vízálló a készüléketek? Volt már olyan, hogy kimondottan hálásak voltatok, hogy kibírja a nedvességet?
dátum: 15-04-2021 02:17 PM
Szia,
Nagyon jó lett a cikk, köszönöm az infót.
dátum: 15-04-2021 02:49 PM
dátum: 29-04-2021 08:09 PM
Szívesen, örülök, hogy hasznodra vált!
dátum: 30-04-2021 11:03 PM
Szia!
Köszi a részletes leírást, a mellékelt képen nagyon jól fel vannak tüntetve a besorolások is.
dátum: 30-04-2021 11:43 PM
Szia!
Jó összefoglaló, köszi
dátum: 24-05-2021 04:26 PM
Szia Olivér!
Sokan nincsenek tisztában ezekkel! Köszi az összefoglalást!
Üdv. AndrasK