dátum: 27-05-2021 03:24 PM
Manapság rengeteg okostelefon rendelkezik speciális szabványokkal, vagy csak gyártói értékekkel, melyeknek van egy rövidítése, ami nem feltétlenül tiszta mindenki számára! Gondolhatunk itt a vízállóságra is, vagy a különleges katonai szabványokra is, gondoltam összeszedek egyet-kettőt, amiről érdemes tudni!
HDR és HDR10+
Az első rövidítést megtalálhatjuk okostelefonok kijelzőinek és kameráinak specifikációi között is. Maga a rövidítés a ’High Dynamic Range’ kifejezést jelenti, magyarra fordítva ez ’magas dinamika tartomány’-ra jön ki.
Fénykép készítéskor minél jobb a dinamika tartományunk, annál kisebb eséllyel lesz a képünkön túl világos, vagy túl sötét részlet! Ezt a beállítást készülékünk alapértelmezetten be is kapcsolja, így nem kell foglalkoznunk vele.
Képernyőnk tekintetében is hasonló a helyzet: sokkal színdúsabb, élethűbb képet kapunk a HDR segítségével. A HDR10+ annyiban nyújt nekünk többet filmezés esetén, hogy nem csak egy állandó értékről van szó, hanem jelenetenként képes személyre szabni a szín- és fényértékeket, így sokkal dinamikusabb végeredményt kapunk!
MIL-STD-810G
A MIL-STD-810G egy amerikai katonai szabvány, amely rengeteg külső behatás elleni védelem mértékét hivatott kifejezni, és egybefoglalni. A Samsung okosórái, és egy-két okostelefonja is magáénak tudhatja ezt az értékelést, ezen készülékek esetében a következő teszteken tanúsított védelemről van szó: alacsony nyomás, magas hőmérséklet, alacsony hőmérséklet, hőmérséklet, napsugárzás, eső, páratartalom, só pára, por és homok, robbanékony közeg, merülés, vibráció és rázkódás.
Gondolom nem kell kiemelni, hogy amelyik eszközünk el van látva ezzel az értékeléssel, igencsak magas fokú strapabíróságot hajlandó mutatni a hétköznapokban!
IP68, az IP szabványok
Egy készülék IP szabvány által adott értékelése fogja meghatározni, hogy tulajdonképpen mennyire is por- és vízálló az adott eszköz az Ingress Protection kifejezést rövidíti. Az okostelefon piacon a két leggyakrabban használt ilyen értékelés az IP67 és az IP68. Az IP67 esetében készülékünk teljesen porálló, és 30 percig vízálló édesvízben maximum 1 méter mélységig, míg az IP68 szerint készülékünk képes huzamosabb ideig is víz alatt maradni 3 méter mélységig! Persze mindezen számok pontos meghatározása gyártónként változhat, mivel egyénileg tesztelnek eltérő laboratóriumi környezetekben, így más eredményeket fognak kapni.
Efelett még találkozhatunk az ATM jelőléssel is, atmi ugyan ezt a víz elleni ellenállóságot hivatott tanusítani, csak nem méterben, hanem atmoszférában megadva! ( pl. Samsung Galaxy Watch Active 2 5 ATM-re értékelt, ami 5 bar nyomás, 50 méter mélységig, víztípustól függetlenül! ).
Remélem segített ez a kis összefoglaló! Ti mikor tudtátok meg először, hogy melyik mit jelent?
dátum: 28-05-2021 08:13 AM
Szia
Köszönjük szépen, nagyon hasznos cikk.
dátum: 14-06-2021 01:56 PM
dátum: 30-06-2021 03:37 PM
Szia Olivér!
Köszi a cikket!
Üdv.:
AnitaI.
dátum: 25-07-2021 08:43 AM
Szia Olivér!
Köszi. Én amikor olvastam az egyik teelfon specifijációját, utána kerestem az interneten.
dátum: 27-07-2021 01:05 PM
Köszi a cikket hasznos lehet sok olyan vásárlónak akik fentebb váltanak és találkoznak ezekkel a kifejezésekkel.