Zamknij

Czego szukasz?

anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Informacje związane z wyłączaniem sieci 3G przez operatorów

(Temat utworzony: 17-08-2023 09:54 AM)
625 Wyświetlenia
mirudo24
Samsung Members Star ★★★
Opcje

Od pewnego czasu operatorzy wyłączają usługi w technologii 3G. Jest to spowodowane ograniczonymi zasobami częstotliwości oraz postępem technologicznym, który wymaga wdrażania najnowszych technologii w telekomunikacji. Operatorzy obecnie rozwijają i wdrażają usługi oparte o technologię 5G.

Co oznacza wyłączenie 3G?

Po wyłączeniu 3G konsumentowi, który nie posiada aparatu korzystającego z technologii 4G, pozostanie tylko sieć 2G – umożliwia ona przede wszystkim rozmowy, a także komunikację przy pomocy SMS-ów. Z informacji na forum oznacza to również, że w przypadku słabego zasięgu 4G/LTE telefon przełączy się na 2G z pominięciem 3G.

Kiedy zniknie 3G?

Zgodnie z informacjami otrzymanymi przez nas od Orange, wyłączanie sieci 3G rozpocznie się w drugiej połowie września 2023 r., a cały proces ma się zakończyć w 2025 r.

T-Mobile zakończył świadczenie usług 3G w II kwartale 2023 r. z wyjątkiem niewielkich obszarów, które zostaną także wyłączone do końca 2023 r.

Spółka P4, czyli operator sieci Play, przekazał, że aktualnie nie ma planu wygaszania usług w technologii 3G.

W celu uzyskania szczegółowych informacji dotyczących harmonogramu wyłączania technologii 3G, należy zgłaszać się z zapytaniami do operatorów świadczących usługi telekomunikacyjne.

Źródło: UKE


11 Odpowiedzi
lko60
Journeyman
Opcje
Tak wiem to ci kupić taki telefon który nie mam łączności 3g Pozdrawiam😊😊
FG_Test23
Black Belt 
Opcje
Przydatny artykuł, szczególnie dla osób ze starszymi urządzeniami, które nie posiadają technologii LTE/5G. U mnie w T-Mobile miałem kiedyś pasma
5G/LTE/3G/2G
LTE/3G/2G

Dzisiaj już mam tylko

5G/LTE/3G/2G
LTE/3G/2G

Z tego powodu też, najlepszym rozwiązaniem na dzień dzisiejszy będzie inwestowanie w smartfony z technologią 5G, jako że kiedyś LTE też może spotkać ten los. U mnie LTE póki co jest szybsze od 5G, więc bez większego mogę sobie je wyłączyć, ale jak wejdzie 6G, to LTE będzie pierwsze na celowniku i warto o tym wiedzieć żeby później nie było, że ktoś kupi smartfona bez 5G, kiedy dostępne będzie już 6G, albo Plusowe "5G Ultra".
FG_Test23
Black Belt 
Opcje
Myślę, że problem będzie szerszy. Takowa sytuacja pokazuje nam, że operatorzy z czasem będą na nas wymuszać nowszą technologię. Kiedy pojawi się kolejna nowsza, to starsza znowu znikie, tutaj już starszą będzie LTE.
mirudo24
Samsung Members Star ★★★
Opcje

@FG_Test23, obecne smartfony z 4G powinny spokojnie wystarczyć na długi czas. Największy problem to sytuacja, w której nie będziemy w zasięgu 4G/LTE lub będziemy na granicy zasięgu. W takim wypadku telefon przełączy się automatycznie na technologię 2G co oznacza praktycznie brak dostępu do Internetu.


lko60
Journeyman
Opcje
Zgadzasz się
_Technik_
Samsung Members Star ★★
Opcje
Witam. Super pomocny artykuł. Dodam że Play jako pierwszy operator już w 2021 wyłączył w niewielkich regionach 3G, ale przez swoje jeszcze wtedy słabe pokrycie wstrzymał ten proces. Całkowite wyłączenie przez tego operatora 3G ma nastąpić w przyszłym czasie, Na ten moment z wyłączenie 3G milczy sieć Plus.
Douma1__
Pathfinder
Opcje
Cieszę się że mam play bo nie wyłącza 3g więc jeszcze moge uzywac danych w moich starych telefonach z kolekcji 😊
jeronimo1
Troubleshooter
Opcje
Chciałbym też przypomnieć jak i poinformować tych, którzy korzystają z usługi "połączenia VoLTE", że włącznik tej opcji w ustawieniach sieci w telefonie po wyłączeniu 3G zniknie, ale ci co mieli ją włączoną to usługa będzie działać, a ci co z niej nie korzystali to będą ją mogli uruchomić tylko przez operatora
janc2
Journeyman
Opcje

Cześć

W moim s7 ni stad ni z owąd przestały działać rozmowy jesli wyłaczona jest opcja VoLTE. Jesli ja wylacze telefon przełącza się w tryb 3g, pokazuje zasięg ale nie wykonuje połączenia (odbierać też się nie da przy wyłączonym VoLTE). Wgrany został na nowo czysty soft ale to nic nie pomogło. Czy to może być jakis problem sprzetowy (nie wiem czy za 3G nie odpowiada np. inna antena niż za LTE?). Sieć to T-mobile i upewnilem się na infolini ze nie wyłączyli jak dotąd 3 g dla rozmów.

0 Like