Zamknij

Czego szukasz?

anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Asystent Google vs Google Now - różnice, dostępne funkcje

(Temat utworzony: 18-01-2019 01:32 PM)
3309 Wyświetlenia
Damian K
Hotshot
Opcje

Witajcie!

 

W związku z tym, że na forum pojawiają się ostatnio częstsze pytania dotyczące Asystenta Google z uwagi na udostępnienie jego obsługi w języku polskim, chciałbym zebrać wszystkie materiały w jednym miejscu, a także sprowadzić dyskusję wyłącznie do tego tematu, celem zachowania względnego porządku na forum.

 

Dzięki uprzejmości i zaangażowaniu naszych użytkowników - @Szewcu72 oraz @mirudo24, wiele informacji już pojawiło się na forum, za co chciałbym podziękować. Na podstawie tej wiedzy łatwiej było mi stworzyć ten post. :winking-face:

 

Na początku może krótkie info, jak rozróżnić Asystenta Google od usługi Google Now. Najprostszym sposobem będzie zwrócenie uwagi na ikonę:

 

Google NowGoogle NowGoogle AssistantGoogle Assistant

 

Google Now

 

Usługa ta działa po polsku już od 2015 roku, czyli 3 lata po pierwszym jej zaprezentowaniu w Stanach. To pierwsza przyczyna mylenia jej z polskim asystentem w ostatnim czasie. Samo Google Now pozwala co prawda na sprawdzenie takich rzeczy, jak pogoda, wyszukanie czegoś w sieci, wyznaczenie trasy w aplikacji Mapy. Jednakże, nie jest to w pełni interaktywna komunikacja. Usługa Google Now nie rozpozna w pełni wszystkich poleceń, które mają ten sam sens wypowiedzi, ale różną składnię. Dlatego też używanie jej jest dosyć schematyczne i sprowadza się do konkretnych komend, obsługiwanych przez to narzędzie. Nie ukrywam, że nawet przed pojawieniem się asystenta pomagało, a właściwie ułatwiało wyszukiwanie treści w sieci. Podejrzewam, że wielu kierowców którzy żyją z 'siedzenia za kółkiem', regularnie stosuje nawigowanie za pomocą komend Google Now. Sam byłem świadkiem kilku takich sytuacji, gdy musiałem skorzystać z taksówki. Jednakże, okrojony skrypt, uniemożliwiający pełną interakcję z użytkownikiem był czymś, co skłoniło firmę Google do stworzenia następcy tej usługi, jakim jest właśnie...

 

Google Assistant

 

Swoje początki asystent miał w 2016 roku. Tak naprawdę ja sam dopiero teraz, szukając informacji na potrzeby tego postu, dowiedziałem się jak krótko asystent istnieje. I biorąc pod uwagę, że jego zaprezentowanie miało miejsce ledwo 3 lata temu, myślę że wprowadzenie polskiego języka w takim czasie to duży sukces, bo mimo wszystko nie należy on do najprostszych. Zamysłem asystenta również jest pomoc użytkownikowi w różnych kwestiach, jednakże komunikacja jest tutaj oparta o zdecydowanie bardziej dopracowaną sztuczną inteligencję, która przede wszystkim potrafi wyłapać kontekst wypowiedzi, tak jak w interakcjach międzyludzkich.

 

Oczywiście skrypt ten nie jest jeszcze idealny i w wielu przypadkach będzie jeszcze podawał wyniki wyszukiwania, zamiast podać gotową odpowiedź. Zwłaszcza w języku polskim wciąż brakuje jeszcze funkcji ciągłej rozmowy, która pozwala doświadczyć możliwości asystenta w pełni. Jednakże jestem pewien, że będzie on ciągle rozwijany i wkrótce będziemy mogli cieszyć się pełną funkcjonalnością.

 

Na obecną chwilę asystent może nam pomagać w takich kwestiach, jak te wymienione na poniższych screenach (dzięki @Szewcu72 !)

 

 

Asystent Google.png

 

 W sieci pojawiła się również lista działających komend:

(źródło: Marcin Tymków, 17.01.2019, rootblog.pl)

 

LISTA POLECEŃ DLA ASYSTENTA GOOGLE

 

OGÓLNE

  • Co potrafisz – otwiera listę obsługiwanych funkcji
  • Dzień dobry / Informacje na dziś – podstawowe informacje o nadchodzącym dniu, takie jak trasa z domu do pracy, najciekawsze wiadomości z dzisiaj, wydarzenia w kalendarzu na dzisiaj, przypomnienia, pogoda na dzisiaj
  • Jaka jest pogoda? / Czy potrzebuję dzisiaj parasola? – aktualna pogoda

TELEFON

  • Uruchom nazwa aplikacji (Mapy Google) – uruchamia wybraną aplikację
  • Napisz do nazwa kontaktu (Martyna) – rozpoczyna proces pisania wiadomości SMS
  • Zadzwoń do nazwa kontaktu (Martyna) – nawiązuje połączenie z wybranym kontaktem, opcjonalnie można jeszcze dodać „w trybie głośnomówiącym”
  • Wyślij wiadomość na aplikacja (WhatsApp, Telegram) – rozpoczyna proces pisania wiadomości w aplikacji
  • Włącz / wyłącz ustawienia (Bluetooth, WiFi, NFC) – włącza/wyłącza dany element ustawień

KALENDARZ, ALARMY

  • Przypomnij mi kiedy (jutro) o treść przypomnienia (spotkaniu z Martyną) – dodaje przypomnienie na dany czas i temat
  • Ustaw minutnik / Odliczanie do czas (jedna minuta) – ustawia minutnik
  • Jaki jest plan na dziś / jak wygląda mój dzisiejszy dzień – pokazuje wydarzenia z kalendarza na dzisiaj
  • Obudź mnie o  / Ustaw budzik na godzina (8.00 rano) – ustawia budzik na wybraną godzinę

ZAKUPY

  • Utwórz listę zakupów – rozpoczyna proces tworzenia listy zakupów
  • Dodaj produkt (jabłko) do listy zakupów – dodaje dany produkt do listy zakupów

TRANSPORT, NAWIGACJA, MAPY

  • Prowadź do / Wyznacz trasę do / Nawiguj do adres (Wrocławska 1, Wrocław) – uruchamia Mapy Google z nawigacją pod dany adres
  • Gdzie jest najbliższa miejsce (stacja benzynowa) – pokazuje na Mapach Google, gdzie jest najbliższe miejsce
  • Jakie są atrakcje w miejsce (Wrocławiu) – wyświetla informacje o atrakcjach w danym miejscu
  • Pokaż mi koncerty w miejsce - wyświetla informacje o koncertach w danym miejscu
  • Pokaż mi filmy w miejsce  - wyświetla informacje o seansach w kinach w danym miejscu

WIEDZA

  • Jak jest po język (angielsku) słowo (pies) – podaje tłumaczenie danego słowa w wybranym języku
  • Kiedy jest informacja (Dzień Kobiet)
  • Ile informacja (waży koń)
  • Jaki informacja (język obowiązuje w Indiach)
  • Co informacja (znaczy Quo Vadis)
  • Powiedz mi ciekawostkę o temat (radio, Wrocław)
  • Ile to jest działanie matematyczne (30 x 35) – wykonuje obliczenie w kalkulatorze i wyświetla wynik

SMART HOME

  • Włącz / Wyłącz światło w pomieszczenie (kuchni, korytarzu) – włącza / wyłącza światło w pomieszczeniu (o ile masz odpowiednie oświetlenie)
  • Włącz / wyłącz urządzenie (telewizor, odkurzacz) – włącza / wyłącza urządzenie (o ile wspiera taką funkcję)

ROZRYWKA I MULTIMEDIA

  • Puść muzykę wykonawca (Elvisa Presleya) / Włącz playlistę Spotify nazwa (święta) – włącza wybraną muzykę w aplikacji streamującej muzykę (Spotify, Google Music)
  • Zarapuj dla mnie
  • Opowiedz mi żart
  • Zaśpiewaj piosenkę
  • Opowiedz mi ciekawostkę
  • Opowiedz jakiegoś suchara

ZACZEPKI

  • Lubię Cię
  • Jak się masz
  • Co słychać
  • Ile masz lat
  • Jak się czujesz
  • Głupi jesteś
  • Powiedz jakiś komplement
  • Pokaż mi coś ładnego
  • Pokaż mi coś śmiesznego
  • Kiedy mam urodziny
  • Co robisz

 

Przyznam, że gdy testowałem osobiście asystenta zanim poznałem powyższą listę, wiele zapytań kończyło się wyszukaniem dyktowanej frazy w Google. Jednakże, do powyższej zapożyczonej listy pozwoliłem sobie dodać 2 pozycje, które odkryłem samodzielnie. Chodzi tu o komendę pokazującą koncerty i seanse kinowe w okolicy. Jest to dowód na to, że asystent potrafi zapewne nieco więcej, niż sugeruje ta lista, jednakże musimy być świadomi tego, że usługa ta dopiero weszła w naszym kraju i wymaga dopracowania. Pozwoliłem sobie również zebrać informacje z założonych wcześniej wątków o asystencie.

 

 

Znane problemy na obecną chwilę:

-brak obsługi funkcji 'Ciągła rozmowa' w języku polskim pomimo możliwości włączenia tej funkcji

-wybiórczo brak możliwości połączenia kont Spotify i Netflix bezpośrednio przez Asystenta (konieczne wykonanie tej czynności przez aplikację Google Home)

-brak możliwości sterowania urządzeniami zewnętrznymi 

 

 

Tym samym chciałbym, żeby ten wątek stał się oficjalnym w kwestii zgłaszania funkcji asystenta, które nie zostały tutaj wymienione, ale także jego błędów. @mirudo24 @Szewcu72 - pozwoliłem sobie zablokować nowe odpowiedzi w Waszych wątkach tak, aby opanować prowadzoną w nich dyskusję, póki jeszcze można. :winking-face:

 

Poniżej linki do tych wątków:

Asystent Google - po polsku.

Premiera Asystenta Google w Polsce

 

Oczywiście będę aktualizował ten temat o dodatkowe informacje, bo pomimo tego, że post wyszedł dosyć obszerny, wciąż nie umieściłem wszystkich informacji, które chciałem tu zawrzeć :smiling-face:

Postaram się  zrobić to w możliwie najkrótszym czasie :smiling-face:


Doceniaj i bądź doceniany.Doceniaj innych klikając przycisk like lub zaakceptuj jako rozwiązanie.
Społeczność w Twoim telefonie. Przeglądaj Społeczność wygodnie w aplikacji Samsung Members.
80 Odpowiedzi
mirudo24
Samsung Members Star ★★★
Opcje

@kamil40013, tak. Telefon się wybudza i włącza się pełnoekranowy asystent.


kamil40013
Samsung Members Star ★★★
Opcje

@mirudo24Własnie oto mi chodziło. W takim razie muszę coś pokombinować, bo asystent nie reaguje przy zgaszonym ekranie.


0 Like
mirudo24
Samsung Members Star ★★★
Opcje

@kamil40013, pytanie tylko co trzeba zmienić? U mnie działa tak bez żadnych zmian w ustawieniach. Może warto wyczyścić pamięć oraz wszystkie dane aplikacji Google?


0 Like
zielnet
Explorer
Opcje

Czy zauważyliście i siebie, że podczas korzystania a Asystenta, powstaje jakby dodatkowe połączenie LTE+ przy pracy na WIFI ? Rozumiem, że to potrzebne do szybszej obsługi zapytania ale może to stanowić problem np. za granicą ( tym bardziej poza UE) kiedy podczs zabawy nabijemy sobie spory rachunek. 

Szukałem opcji gdzie może być to aktywowane, ale wszystkie opcje typu "Przełącz na dane komórkowe" dla zwiększenia przepustowości mam wyłączone.Screenshot_20190124-121415_Google.jpg

 

0 Like
kamil40013
Samsung Members Star ★★★
Opcje

U mnie nic takiego nie występuje.

 

Na zrzucie ekranu widać, że masz słaby zasięg Wi-Fi i to może być przyczyną przechodzenia na LTE.
Czy na pełnym zasięgu Wi-Fi też takie coś występuje ?


0 Like
zielnet
Explorer
Opcje

Przy pełnym zasięgu WiFi ta sama sytułacja 😞 Mam przydzielone sztywne 10x10 Mbps .  Stoję obok AP i nadal wyskakuje LTE. Jeszcze raz sprawdzałem - wszystkie "przyśpieszacze sieci" wyłączone 😞

0 Like
kamil40013
Samsung Members Star ★★★
Opcje

A sprawdzałeś, czy dzieje się, to samo na innych sieciach Wi-Fi ?

 

Udałem się na pogranicze zasięgu sieci Wi-Fi (ok. 1, 2 kreski) i pomimo tego, że dalej miałem połączenie Wi-Fi, to telefon i tak włączył LTE:

 

Screenshot_20190124-123956_Google.jpgScreenshot_20190124-124005_Google.jpgScreenshot_20190124-133509_Chrome.jpg

 

"Przyspieszenie pobierania" oraz "Przełącz na dane komórkowe" mam wyłączone.
Przy pełnym zasięgu nie zauważyłem, aby LTE się włączało.


0 Like
zielnet
Explorer
Opcje

Sprawdzałem inne sieci WiFi wszędzie to samo. 20x20 M też to samo. Sieć udostępniona z innego telefonu jako połączenie WiFi ( Lte 80x12) - także połączenie LTE 😞

0 Like
DarekWa
Voyager
Opcje

mam to samo ale już przed wprowadzeniem asystenta. Tak się mi pojawia zawsze kiedy dyktuję treść w pisaniu głosowym.

Na wszelkich sieciach wifi

0 Like
DarekWa
Voyager
Opcje

czy to nie jest jakiś błąd oprogramowania?

0 Like