Zamknij

Czego szukasz?

anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Odgłosy lodówki - normalne? Czy jest się czym martwić?

(Temat utworzony: 13-10-2018 11:13 AM)
7097 Wyświetlenia
Michał_J
Voyager
Opcje

W dzisiejszym poście chciałbym przekazać Wam informacje na temat odgłosów, które może wydawać lodówka podczas swojej pracy. Dla jednych odgłosy pracy są rzeczą normalną, inni się nimi niepokoją i szukają pomocy w tym temacie

Przejdźmy do rzeczy; lodówka to urządzenie, które ma za zadanie schładzać nasze produkty z temperatury pokojowej tj: ok. 24 stopnie Celsjusza do wybranej przez nas na panelu sterowania temperatury docelowej np: 5 stopni Celsjusza. Różnica temperatur to 19 stopni, a więc sporo. W tym czasie lodówka musi wykonać sporo pracy, aby we wnętrzu nasze produkty się nie zepsuły. Wielu z Was zadaje sobie pewnie teraz pytanie - co robi lodówka, aby w środku było chłodno? I jakie dźwięki tej pracy towarzyszą?

Na wstępnie pokażę Wam jak wygląda układ chłodniczy wraz z kompresorem którego nie widać, ponieważ znajduje się pod obudową lodówki.

układchłodniczy.JPG

W rurkach układu chłodniczego krąży czynnik R-600a, który jest roprężany, aby schłodzić komory a sprężając się, oddaje ciepło na zewnątrz lodówki. Teoretycznie brzmi przystępnie, ale podczas całego procesu wszystkie elementy układu chłodniczego mogą wydawać dźwięki, które nie będą oznaczały awarii naszego urządzenia, a są po prostu oznaką prawidłowego działania lodówki. Poniżej opiszę jakie dźwięki mogą występować podczas pracy lodówki:

  • Cykanie/huczenie: w momencie, kiedy kompresor lodówki rozpoczyna swoją pracę lub ją kończy może wydawać dźwięk przypominający rozruch silnika w samochodzie. Gdy kompresor ustabilizuje swoją pracę siłą rzeczy odgłosy ucichną.

stukaniecykanie.JPG

  • Bzyczenie/szum: Za tylną ścianą znajduje się wentylator, który w określonych momentach jest uruchamiany, aby wspomóc proces chłodzenia. Dlatego możecie usłyszeć jego pracę. Dodatkowo cichy szum może być słyszalny, gdy zamykacie lub otwieracie drzwi lodówki, a sprzęt musi wyrównać ciśnienie w środku.

    bzyczenie.JPG
  • Syk: Lodówki wyposażone w system No Frost mają za zadanie uniemożliwienie osadzania się lodu i szronu. Odprowadzona wilgoć musi być odparowana, więc uruchamiany jest podgrzewacz, który pomoże w tym procesie. I w tym momencie możecie usłyszeć syczenie.

    syk.JPG
  • Bulgotanie: Tak jak pisałem wyżej, lodówka aby chłodziła wymaga wymuszenia przez  kompresor obiegu gazu w rurkach układu chłodniczego, przez co możecie usłyszeć bulgotanie.

    bulgotanie.JPG
  • Trzaskanie: Podczas pracy lodówki temperatura w środku spada i wzrasta na zasadzie amplitudy, w związku z tym plastikowe wykończenie komór kurczy się i rozszerza, dlatego może występować trzaskanie podczas pracy.

    trzask.JPG

Mam nadzieję że dość jasno opisałem temat, jeżeli macie więcej pytań to zapraszam do dyskusji na forum.

196 Odpowiedzi
Michał_J
Voyager
Opcje

Cześć Rbert,

Sprawdź proszę otwory na tylnej ściance w chłodziarce czy są drożne, dodatkowo sprawdź czy wylatuje nimi zimne powietrze jak masz otwarte drzwi. Czekam na odpowiedź :smiling-face:

0 Like
Rbert
Apprentice
Opcje

Otwory nie są zaklejone (wizualnie wyglądają na drożne) Przez mały otwór w szufladzie Fresh Zone minimalnie czuć powiew przy otwartych drzwiach (pracuje wentylator przy kompresorze)

Tylko dlaczego tam jest cieplej niż w komorze lodówki?

0 Like
Michał_J
Voyager
Opcje

Hej Rbert,

Rzeczywiście temperatura w szufladzie powinna być niższa niż w pozostałej części chłodziarki. Spróbuj jeszcze odłączyć wtyczkę od zasilania na 3 min i zobacz czy lodówka będzie zachowywała się tak jak poprzednio.

0 Like
Rbert
Apprentice
Opcje

Hej Michał.

Odłączyłem zasilanie. Bez większych efektów. Zakresy temeprartur bez zmian. Co Twoim zdaniem może być przyczyną?

 

Pomiary temepratur z ostatniego tygodnia. Nawet jeśli założyć, że termometry nie sa profesjonalne (zamieniałem je krzyżowo między sobą) to trend (korelacja) jest wyraźnie widoczna. czerwona linia to FRESH ZONE. Niebieska - komora główna. Nastaw 5 oC.Temperatury mierzone termometrami elektronicznymi (zamienianymi między sobą krzyżowo) Nawet jeśli nie są precyzyjne, trend jest wyraźnie widoczny.Temperatury mierzone termometrami elektronicznymi (zamienianymi między sobą krzyżowo) Nawet jeśli nie są precyzyjne, trend jest wyraźnie widoczny.

0 Like
KrzysiekK
Hotshot
Opcje

@Michał_J @Aleksandra_S_W @EwaK

Co o tym myślicie?

0 Like
Michał_J
Voyager
Opcje

Cześć Rbert,

Zgłaszałeś temat do nas na infolinię? Ciężko mi się ustosunkować do Twoich pomiarów ponieważ w fabryce wykonywane są przy pomocy rejestratorów które nie zmuszają do otwierania drzwi (a ma to spory wpływ na wykonywany pomiar). Dobrze by było gdyby serwis zdiagnozował urządzenie.

0 Like
Rbert
Apprentice
Opcje

Oczekuję w poniedziałek wizyty serwisanta. Zadałem to pytanie, by ewentualnie "naprowadzić" serwisanta.  Z doświadczenia (także znajomych) wiem, że poziom wiedzy lokalnych serwisantów bywa rózny, a ja mam dość zajmowania się nową lodówką, która od pierwszego uruchomienia nie pracuje, tak jak powinna. Zarówno jeśli mowa o temepraturach w strefie "fresh zone"/chłodziarce jak i pracującym prawie non stop wentylatorze, który nie ustabilizował się.

Z dziennikarskiej wnikliwości temat rzuciłem na fora konsumenckie. Opinie innych użytkowników tego modelu upewniły mnie co do tego, że szuflada "fresh zone" nie pracuje tak jak powinna (wszyscy potwierdzają że jej zakres pracy to okolice 0 oC i przymrażanie, a nie termiczne "przedwiośnie"). To IRRYTUJE. Potwierdził to także pracownik infolinii SAMSUNG. 

Fakt, że klient od momentu zakupu musi męczyć się z niedomagającą lodówką, tracąc czas, nerwy i energię nie najlepiej świadczy o kontroli jakości w Samsungu.
Mimo rad znajomych świadomie wybrałem Samsunga, bo dotyczasowe produkty z tym logo (sprzet rtv) nie sprawiały problemów. Czy tym razem (lodówki) był zły wybór?!

Chcę jak najszybciej zamknąć temat, zapomnieć i mieć lodówkę spełniająca standardy jakości. Tyle i aż tyle. Liczę na wsparcie.

Pozdrawiam

Bartosze
First Poster
Opcje

Witam.Czy opisywany problem został wyeliminowany? Mam podobne "objawy" w swoim sprzęcie lodówka brb260034ww/ef.

0 Like
Damian K
Hotshot
Opcje

@Bartosze

 

Myślę, że w Twoim przypadku również wskazana byłaby weryfikacja tej kwestii przez serwisanta.


Doceniaj i bądź doceniany.Doceniaj innych klikając przycisk like lub zaakceptuj jako rozwiązanie.
Społeczność w Twoim telefonie. Przeglądaj Społeczność wygodnie w aplikacji Samsung Members.
0 Like
Marek85
First Poster
Opcje

Witam, podłączyłem swoją lodówkę do sieci i po około 12h działania pojawił się następujący dźwięk:

https://drive.google.com/file/d/1-8Jn_SwQlwazv7Q5RKevJ5ny3yIzCRXH/view?usp=sharing

Dźwięk jest cały czas taki sam od kilkunastu godzin, nie jest związany z uruchamianiem się wiatraka, nie jest to buczenie, tylko brzęczenie, jakby 2 metalowe części o siebie dotykały i terkotały.

 

Tutaj jeszcze lepiej to słychać:

https://drive.google.com/file/d/1-FM3DhOO4PVGOeNl5egvVfDn0i8NSj2H/view?usp=sharing

0 Like