Zamknij

Czego szukasz?

anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Komunikaty w pralkach 4E/4C

(Temat utworzony: 20-04-2018 04:25 PM)
35258 Wyświetlenia
Opcje

Cześć Userzy,

Dzisiaj post z serii komunikaty w pralce. Zajmiemy się kodem 4E. Może to być również w zależności od modelu kod 4C.

 

Co oznacza?

Pralka nie może pobrać wody z instalacji.

 

Co może być przyczyną? Co należy sprawdzić?

 

W pierwszej kolejności sprawdzamy dopływ wody:

- czy woda jest w instalacji? jeśli tak to czy ciśnienie wody w instalacji jest prawidłowe?

-czy kranik doprowadzający wodę jest odkręcony?

-czy wężyk doprowadzający wodę jest odpowiednio zamontowany, czy nie jest nigdzie zagięty/uszkodzony?

-czy wężyk ten jest drożny i czy filtr w wężyku jest czysty (tak, zdjemując wężyk znajdziecie tam filtr który może się zatkać)

-czy wężyk doprowadzający wodę jest na odpowiedniej wysokości 60-90cm nad podłogą?

 

Jeśli jest to już sprawdzone i dalej pojawia się komunikat to należy również sprawdzić odpływ.

-czy filtr i pompa odpływowa są czyste, drożne, odblokowane? (o odblokowaniu pompy jeszcze będzie)

- czy wąż odpływowy jest drożny, nigdzie nie zagięty i nie jest uszkodzony?

- czy odpływ jest na odpowiedniej wysokości

Dlaczego sprawdzać odpływ skoro sprzęt nie pobiera wody? Otóż pralka zanim zacznie pobierać wodę najpierw odprowadza pozostałości starej wody z poprzedniego cyklu. Jeśli nie może odprowadzić tejże wody (bo na przykład zatkany jest filtr) to nie nabierze też nowej wody do nowego cyklu.

 

Te proste czynności powinny dużo wyjaśnić. W większości przypadków rozwiążą problem i komunikat zniknie.

Zadacie może pytanie po co to wszystko wykonywać/sprawdzać skoro pralka jest na gwarancji ?

Odpowiedź jest prosta, gwarancja nie obejmuje takich czynności jak czyszczenie i konserwacja sprzętu. Zatem dobrze jest wyeliminować najpierw przyczyny zewnętrzne tego stanu rzeczy zanim wezwiemy serwis.

 

W większości przypadków komunikat ten nie oznacza wady produktu, a jedynie informuje o konieczności sprawdzenia sprzętu i dokładne sprawdzenie problem wyeliminuje.

 

Czy zdarzył się komuś taki komunikat? Jakie podjęliście w związku z tym kroki? Udało się skasować komunikat samodzielnie czy wzywaliście serwis?

 

W przypadku pytań czy wątpliwości jak zawsze jestem, piszcie :smiling-face:

 

6 Odpowiedzi
Góra_G
First Poster
Opcje

Moja zmywarka Samsung ma pół roku. Dobrze działała do wczoraj.

Od kilku dni po włączeniu zmywania słychać było dziwny dźwięk (tak jakby przy próbie odprowadzenia resztki wody). Wczoraj podczas mycia zapaliła się kontrolka 4C. Po otworzeniu w zmywarce na dole było pełno wody. Dopływ wody jest - sprawdziłem. Szklanką usunąłem większość wody i zmywarka zaczęła chodzić lecz tylko do momentu ponownego zapełnienia. Przy próbie restatu (przez 3 sek naciskam start) nic się nie dzieje. Podejrzewam problem z odpływem wody. Co to może być? 

0 Like
Opcje

Cześć @Góra_G ,

Z pewnością jest problem z odpływem :smiling-face:

Zerknij do poniższego artykułu i wykonaj wszystkie czynności dla komunikatu 4C oraz 5E.

https://eu.community.samsung.com/t5/Sprz%C4%99t-gospodarstwa-domowego/Jak-rozszyfrowa%C4%87-komunika...

 

 

Zeratul
First Poster
Opcje

Cześć,

Mam problem z błędem 4c.

Sprawdziłem filtr siatkowy, dopływ wody, pojemnik na płyn do płukania. 

Błąd pojawia się zawsze poza płukaniem i wirowaniem ale szczegóły poniżej:

Można włączyć płukanie i błąd pojawi się dopiero na koniec (!) pierwszego płukania (Stosunkowo szybko bo po 6-7 minutach). Podejrzewam że wtedy musi dolać trochę wody do głównego zbiornika innym wężem niż tym który leci przez pojemnik na płyn i dlatego pojawia się błąd ale nie bardzo wiem czy mogę sprawdzić te wężę bo są na nich jakieś metalowe zaciski których chyba sam nie założę. Czy mogę je zdjąć? sprawdzić wąż bez ściagania ich?

Jakieś inne rozwiązanie? :smiling-face:

0 Like
PrzemekM
Samsung Members Star ★★★
Opcje

@Zeratul  Dzień dobry 

Pod tym linkiem znajduje się wyjaśnienie tego błedu:

https://eu.community.samsung.com/t5/sprz%C4%99t-agd/komunikaty-w-pralkach-4e-4c/m-p/496419 


Karol31
First Poster
Opcje

Witam serdecznie jakim powodem w mojej pralce może być błąd 4c na programie płukanie wirowanie i krótkim praniu 15min pralka chodzi bez zarzutów na reszcie programów po 3min wyskakuje błąd 4c proszę o pomoc wszystko wyczyszczone jak by jedna cewka na elektrozawże wogle nie reagowała po sprawdzeniu na krótko czy to mogła by być przyczyną ?

0 Like
DariaR
Expert
Opcje

@Karol31 kod 4C w pralce informuje, że urządzenie nie może pobrać wody z jakiejś przyczyny. Nie musi się to wiązać jedynie z elektrozaworem bądź filtrem sitkowym — każda pralka przed rozpoczęciem cyklu odprowadza resztę wody, która się w niej znajduje po wcześniejszym cyklu. Czy weryfikowałeś zatem ewentualnie jeszcze kwestię drożności filtra odpływowego, węża odprowadzającego wodę oraz odpływu?

Najlepiej byłoby wezwać serwis, żeby zdiagnozował, co dokładnie się stało

https://www.samsung.com/pl/support/service-center/