Wsparcie

Open search

Jak rozszyfrować komunikaty w panelu zmywarki?

Highlighted

Cześć Userzy,

Pewien czas temu przedstawiłam wam post na temat komunikatu 5E w zmywarce.
 Dzisiaj edytuję ten post i uzupełnię go o pozostałe komunikaty informacyjne.

Komunikat 5E
Symbol ten w zmywarce oznacza problem z odpływem. Nie zawsze zatem znaczyć będzie, że zmywarka jest wadliwa. Z dużym prawdopodobieństwem zaś oznaczać może zator w połączeniu urządzenia z odpływem.

Gdy pojawi się zatem tego typu błąd, proponuje wykonać następujące czynności sprawdzające.

Po pierwsze oczywiście filtr. Gdy woda nie może zostać odprowadzona z urządzenia możliwe, że do filtra dostało się coś, co ją blokuje. Sprawdźcie zatem, czy zarówno filtr jak wszystkie elementy pod nim są czyste i nie znajdują się tam żadne ciała obce.

Druga rzecz, lecz równie ważna, to wąż odprowadzający wodę. Proponuję wysunąć urządzenie, sprawdzić drożność węża i czy nie jest gdzieś przypadkiem zagięty, przycięty, bądź uszkodzony.

Najczęściej tutaj jest ukryta przyczyna błędu, więc dobrze sprawdźcie, czy przepływ wody jest tutaj swobodny.

Ostatnią rzeczą do sprawdzenia przy komunikacie 5E jest odpływ. Jego zatkanie/niedrożność również może powodować problem z odpływem wody. Czasem zdarza się, że zmywarka podłączona jest przez kolanko do zlewu. I tutaj może powstać zator, który należy przeczyścić.

Po sprawdzeniu tych czynności należy zresetować urządzenie poprzez odłączenie od prądu i ponownie uruchomić program. Po wykonaniu wszystkich powyższych czynności urządzenie powinno powrócić do prawidłowej pracy.
 Czy zdarzył się wam tego typu komunikat? Czy udało się zlokalizować zator?

Komunikat 4E bądź 4C

Jest to błąd dopływu wody. Czyli urządzenie ma problem z pobraniem wody lub z pobraniem odpowiedniej ilości wody do zmywania.

Co robić?

1. Sprawdzamy, czy kran doprowadzający wodę jest maksymalnie odkręcony. Można również sprawdzić, czy woda jest w instalacji oraz, czy jej ciśnienie nie uległo nagłemu spadkowi. Najłatwiej sprawdzić to odkręcając kran maksymalnie i sprawdzając, czy woda płynie mocnym strumieniem jak zwykle.

2. Następnie weryfikujemy wąż doprowadzający wodę. Czy jest cały, drożny i nie jest zagięty. Zagięty wąż to druga najczęstsza przyczyna pojawiania się komunikatu 4C/4E.

3. Ostatnia kwestia to podobnie jak w przypadku komunikatu 5E - odpływ. Dlaczego? Jeśli zmywarka nie może odprowadzić resztek wody z poprzedniego cyklu nie zacznie również pobierać wody do nowego cyklu. Zatem weryfikujemy wysokość odpływu (zgodnie z instrukcją powinno być to 30-80cm). Jeśli odpływ podłączony jest do syfonu w zlewie, warto tę konstrukcję rozmontować i oczyścić z ewentualnych zatorów choćby ze zlewu.

Sprawdzenie i wykonanie powyższych zaleceń w większości przypadków pomaga i po resecie błąd 4C/4E znika.

Komunikat LE bądź LC

 

Jest to błąd wycieku. Błąd wycieku powstaje w przypadku, gdy czujnik wykryje zbyt małe ciśnienie podczas pobierania lub odprowadzania wody. W wypadku wystąpienia tego błędu, należy skupić się głównie na zabudowie oraz wszelkich wyciekach ze sprzętu.

1. Wykluczmy najpierw jakiekolwiek wycieki z urządzenia.

2. Tutaj, podobnie jak przy komunikacie 4C, również sprawdzamy ciśnienie w kranie. Czy strumień wody nie zmniejszył się w ostatnim czasie? Jeśli tak może być to przyczyną komunikatu i trzeba będzie zająć w pierwszej kolejności instalacją wodną.

3. Sprawdzamy poprawność naciągu drzwi, (jeśli oczywiście urządzenie jest w pełnej zabudowie) Niewłaściwy montaż płyty meblowej na drzwiach może przyczynić się do wycieku a w konsekwencji do pojawienia się komuniaktu LC.

4. Dla tego błędu kluczowa jest wysokość odpływu. Upewnijmy się, zatem że odpływ znajduje się na wysokości w przedziale 30-80cm. Będziemy wtedy mieli pewność że woda nie cofa się do zmywarki powodując pojawienie się komuniaktu LC.

Po sprawdzeniu i usunięciu ewentualnych przyczyn komunikatu resetujemy urządzenie i sprawdzamy czy błąd się powtarza.

Komunikat HE/HC

 

Jest to komunikat dotyczący temperatury grzania.
Tutaj niewiele jesteśmy w stanie sprawdzić samodzielnie. Błąd dotyczy nieprawidłowego działania grzałki. Można spróbować zresetować urządzenie i sprawdzić czy komunikat się powtórzy. Jeśli tak, pozostaje wezwanie technika do diagnozy i naprawy.

Najczęściej spotykane komunikaty opisałam. Mam nadzieję, że post przyda się, gdy zdarzy nam się zobaczyć na wyświetlaczu zmywarki któryś z nich.

Najważniesze, by nie wpadać w panikę. Większość z komunikatów informuje co dzieje się z urządzeniem. Wykonanie zaś kilku prostych czynności pozwoli usunąć "usterkę" i przywrócić zmywarkę do prawidłowej pracy.

Czy spotkaliście się z podobnymi, bądź innymi, nietypowymi komunikatami na swoich zmywarkach. Czy udało się samodzielnie rozwiązać sprawę?

W przypadku pytań pozostajemy wraz z @MichałJ i @EwaK do waszej dyspozycji.

Jeśli uważasz, że odpowiedzi w Twoim temacie były pomocne daj „lajka” i kliknij „zaakceptuj jako rozwiązanie” pod postem wybranego użytkownika. Daje to satysfakcję i motywację do pomocy innym w kolejnych postach 

Editor7.gifCzy wiesz już wszystko o nowym Note10 i Note10+?

Komputer, konsola do gier, kamera do epickich filmów i inteligentne pióro w jednym mobilnym urządzeniu!

GALAXY UNPACKED
Dołącz do dyskusji o Note10!

Autorzy z największą liczbą like