Zamknij

Czego szukasz?

anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Rozwiązanie ECO - funkcja ograniczenia zużycia energii przez telewizory Samsung

(Temat utworzony: 15-02-2019 02:55 PM)
9043 Wyświetlenia
MagdaB
Expert
Opcje

Cześć :smiling-face:

 

W dzisiejszych czasach wszyscy chcemy być ECO. Samsung też jest ECO, dlatego dziś przedstawię Wam jakie możliwości dają funkcje ograniczenia zużycia energii w telewizorach Samsung. Jest to opcja o nazwie „Rozwiązanie Eco”, którą  znajdziecie w ustawieniach, zgodnie z poniższą ścieżką:
Menu -> Ustawienia -> Ogólne ->Rozwiązanie Eco

 

IMG_20190213_134338 (002).jpg

 

Z funkcji ograniczenia zużycia energii możemy skorzystać w kilku wariantach:

 

IMG_20190213_132220 (002).jpg

 

1) Wykrywanie światła otoczenia – odpowiada za automatyczne dostosowanie jasności ekranu do otoczenia, w którym znajduje się telewizor. Jeśli zastanawiasz się, dlaczego telewizor samodzielnie rozjaśnia/przyciemnia ekran w losowych momentach, to jest opcja, której szukasz.


2) Minimalne podświetlenie – tutaj ustawimy podświetlenie według dostępnej skali. Należy zwrócić uwagę, aby ustawiona wartość była wybrana jako niższa, niż ta w ustawieniach podświetlenia obrazu.


3) Tryb oszczędzania energii – zmniejsza zużycie energii przez regulację jasności. Włączenie tego trybu i ustawienie jednej z trzech wartości jasności (niska, średnia lub wysoka) spowoduje przyciemnienie obrazu na rzecz oszczędności energii.


4) Oświetlenie dynamiczne – dotyczy sterowania jasnością poprzez wykrywanie ruchu na ekranie. Dajmy na to, film akcji pełen eksplozji oraz fajerwerków powinien być wysoko podświetlony i wyraźny dla komfortu oglądającego. Natomiast w przypadku oglądania statycznego obrazu bez ruchu postaci można już oszczędzić energię dzięki mniejszemu podświetleniu ekranu.


5) Automatyczne wyłączanie zasilania – dzięki tej funkcji telewizor wyłączy się, jeśli przez 4 godziny nie zostanie wykonana żadna operacja.
Warto to ustawienie sprawdzić, w sytuacji,  w której telewizor sam się wyłącza, a my nie wiemy z jakiego powodu :winking-face:

 

Dajcie znać, czy informacje zawarte w tym artykule były dla was przydatne! 

Może macie swój pomysł na autorską opcję oszcządzania energii? Korzystacie z trybu ECO w innych urządzeniach? :smiling-face:

10 Odpowiedzi
allegropajew
Explorer
Opcje
Nie, nie mamy. Zabrano nam możliwość wyłączania samego ekranu, przez co koniec ze słuchaniem radia internetowego, wygodnym puszczaniem CD via TV i jego dalsze audio-graj-pudła tudzież nawet zorganizowanie imprezki przy MTV czy innym kanale muzycznym. Dodatkowo genialne 100W poboru prądu na wyświetlanie statycznego obrazu. Brawo Samsung!

Wystarczy poczytać, co o tym sądzą na analogicznym forum w USA!

Tomek
MagdaB
Expert
Opcje

Cześć @allegropajew :) Dziękuję za przekazane sugestie. Maksymalna wartość poboru energii elektrycznej danego telewizora podana jest w specyfikacji.

0 Like
vdsl2
Samsung Members Star ★★
Opcje

Najlepiej będzie użycie "Watomierz miernik do zużycia prądu licznik energii"GreenBlue GB202.

0 Like
allegropajew
Explorer
Opcje
Dodam tutaj, że w Samsungach ZAZWYCZAJ podświetlenie ma zakres 1-20 i od 13 w górę jest to ciągłe światło diod, a od 1-12 mamy mruganie z coraz większym udziałem martwego czasu. Dlatego ja ustawiam na 13 (więcej nie trzeba, do treści z HDR-em dostępu i tak nie mam, HDR+ to PORAŻKA) i niżej NIE. W ciemnym pokoju mi 200 nitów nie przeszkadza, bo siedzę dość daleko, ponad 4 metry od ekranu, choć puryści zalecają 100 nitów (typowa wartość 7). Niby częstotliwość migania jest tak wysoka, że epilepsji wywołać to nie powinno, ale konia z rzędem temu, kto zagwarantuje, że takie miganie nie spowoduje przyspieszonego uszkodzenia się którejś z (u mnie 80 w matrycy) diod!

Co do zużycia energii, to kompletnie NIE zależy ono od podświetlenia (dziwne, ale tak mają zjawiska kwantowe, a tak właśnie świeci dioda półprzewodnikowa), ani od siły dźwięku (standard), natomiast bardzo od wybranego trybu fabrycznego. Najniższa jest w trybie naturalnym, to dobry tryb do oglądania po nocy telewizji. Tryb standardowy ma około 15% wyższe zużycie i jest dobry w dzień do wszystkiego. Tryb dynamiczny nie ma żadnego sensu, w bardzo jasny dzień lepiej trochę opuścic rolety. Tryb filmowy natomiast, adekwatny do dobrej jakości filmów po ciemku (z płyt, od biedy z TV) z powodu bardzo ciepłych barw ma zużycie na poziomie trybu standardowego.

Tomek
0 Like
MichałM
Expert
Opcje

Hej @allegropajew ,

 

Dzięki za informacje.

 

Przekazane przez Ciebie sugestie są niezwykle cenne :thumbs-up-sign-emoji-modifier-fitzpatrick-type:

 

0 Like
RadekK
Hotshot
Opcje

@allegropajew, podziwiam Twoją wiedzę. Widać, że jesteś ogromnie obeznany w temacie. Dziękuje za te infromacje!

0 Like
wlodek_242
First Poster
Opcje

Właśnie wczoraj uruchomiłem nowego 55Q70 i szukam opcji wyłączania obrazu w czasie słuchania muzyki, której wychodzi na to nie ma. To jest wręcz dla mnie niemożliwe. Kompletnie nie potrzebuję aby ekran był włączony, wręcz życzyłbym sobie aby był wyłączony. Jestem tym ogromnie zawiedziony. Do tego stopnia, że nie kupiłbym tego urządzenia wiedząc wcześniej o tym.

vdsl2
Samsung Members Star ★★
Opcje

@wlodek_242  Już od dawna nie ma tej opcji w TV Samsung.

0 Like
AdamOg
First Poster
Opcje
Tryb oszczędzania energii w moim q6580a jest zablokowany i widnieje komunikat "nie ma takiej funkcji" jak to obejść?
0 Like