Zamknij

Czego szukasz?

anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 
Przejdź do rozwiązania ROZWIĄZANE

[Poradnik] Soft / Hard Reset, Tryb Bezpieczny i Wipe Cache Partition

(Temat utworzony: 13-04-2018 02:16 PM)
904473 Wyświetlenia
KrzysiekK
Hotshot
Opcje

Cześć!

W tym poradniku znajdziecie instrukcje, jak poradzić sobie z niecodziennym zachowaniem telefonu.

 

SOFT  RESET:

Zauważyłeś, że Twój telefon się zawiesił, nie reaguje na dotyk? W większości przypadków wystarczy wykonać SOFT RESET urządzenia. W tym celu wystarczy, że przez 10-15 sekund przytrzymasz jednocześnie przyciski VOL- oraz POWER.

reset3.png

 

Telefon uruchomi się ponownie i wszystko powinno wrócić do normy.

 

HARD RESET:

Jeżeli system operacyjny w Twoim telefonie nie chcę się włączyć, występują problemy z działaniem funkcji telefonu lub po prostu chciałbyś gruntownie go odświeżyć, możesz skorzystać z opcji HARD RESET. Określenie 'hard reset' stosuje się zamiennie z 'factory reset', dlatego też możesz spotkać się również z takim nazewnictwem.

 

UWAGA!

Reset telefonu wiąże się z usunięciem wszelkich danych zapisanych w pamięci wewnętrznej urządzenia. Jeżeli chcesz zachować dane, utwórz kopię zapasową przed zresetowaniem urządzenia.

 

Jeżeli resetujesz urządzenie z zamiarem sprzedaży obcej osobie, koniecznie pamiętaj o usunięciu wszelkich kont (Google i Samsung) z telefonu PRZED wykonaniem resetu. Unikniesz w ten sposób niepotrzebnego zamieszania po jego sprzedaży.

 

 

Hard Reset z poziomu ustawień telefonu

 

Tutaj wystarczy wybrać odpowiednią ścieżkę w ustawieniach smartfona. Pod zrzutami ekranu znajdziecie opisy funkcji, jakie należy wybrać.

 

Ustawienia > Zarządzanie ogólneUstawienia > Zarządzanie ogólne  Wybierz 'Resetowanie'Wybierz 'Resetowanie'  Następnie 'Ustawienia fabrycznie'Następnie 'Ustawienia fabrycznie'  Potwierdź wybierając 'Resetuj'Potwierdź wybierając 'Resetuj'

 

Hard Reset z poziomu trybu recovery - kombinacją klawiszy

 

1) Zacznij od wyłączenia telefonu. Następnie włącz go, przytrzymując razem 3 przyciski. W zależności od modelu telefonu będą to odpowiednio POWER, VOL+ oraz HOME / BIXBY.

Jeśli nie pamiętasz hasła i nie możesz wyłączyć telefonu, skorzystaj z następującej kombinacji: na początku jednocześnie wciśnij i trzymaj przyciski POWER oraz VOL-, a w momencie, kiedy wyświetlacz zgaśnie, zmień kombinację klawiszy na POWER oraz VOL+.

W systemie Android 11 lub nowszym należy wykonać dodatkowy krok polegający na podpięciu telefonu do komputera kablem lub na podłączeniu słuchawek USB-C. Więcej informacji znajduje się w wątku:

https://eu.community.samsung.com/t5/pozosta%C5%82e-smartfony/poradnik-android-11-one-ui-3-jak-wej%C5...

 

reset1.pngreset2.png

 

 

 

W przypadku telefonów, które nie posiadają ani fizycznego przycisku Home, ani klawisza Bixby, wejście w tryb recovery należy wykonać dwoma klawiszami: POWER oraz VOL +.

 

reset3.png

 

 

2) Po włączeniu telefonu pojawi się Menu Recovery. Po menu możesz się poruszać przyciskami głośności, a wybór zatwierdzisz przyciskiem POWER. W celu wykonania Hard Resetu wybierz pozycję wipe data / factory reset.

 

recovery 1.jpg

 

3) Potwierdź chęć zresetowania telefonu, wybierając Yes -- delete all user data.

recovery 2.jpg

 

4) Uruchom ponownie telefon - reboot system now.

recovery 3.jpg

 

W wypadku występowania drobnych błędów po aktualizacji oprogramowania, wykonaj punkt pierwszy z powyższej instrukcji, na następnie wybierz opcję wipe cache partition, również dostępną na tej liście.

 

 

Czym różnią się te sposoby resetowania?

 

W praktyce, oba z nich czyszczą urządzenie z danych prywatnych, co za tym idzie, system zostaje odświeżony i przywrócony do stanu początkowego. Jednakże, jeżeli reset wykonywany jest za pośrednictwem trybu recovery, dodatkowo oprócz samego czyszczenia systemu, odświeżane są również informacje o kontrolerach większości podzespołów umieszczonych wewnątrz smartfona. Dlatego ten typ resetu pozwala niekiedy wyeliminować błędy związane typowo z tak zwanym hardware.

 

TRYB BEZPIECZNY:

Chciałem Ci również pokazać jak skorzystać z Trybu bezpiecznego. Jest to przydatne narzędzie pozwalające na włączenie telefonu jedynie z preinstalowanymi aplikacjami. Możesz dzięki temu sprawdzić czy utrudnień w działaniu Twojego sprzętu nie powodują aplikacje pobrane z Google Play lub innych źródeł.

 

Tryb bezpieczny możesz włączyć na dwa sposoby. Pierwszy z nich polega na wciśnięciu i przytrzymaniu przycisku VOL- jak tylko przy włączaniu telefonu pojawi się logo Samsung.

 

Drugim sposobem jest wywołanie menu wyłączenia / restartu telefonu i przytrzymanie palcem opcji Wyłączanie zasilania.

Screenshot_20180413-130850_Samsung Experience Home.jpgScreenshot_20180413-130858_Samsung Experience Home.jpg

 

W celu wyjścia z trybu bezpiecznego wystarczy ponownie uruchomić telefon w tradycyjny sposób.

 

Mam nadzieję, że przedstawione informacje będą pomocne. :smiling-face:

 

Przejdź do rozwiązania
338 Odpowiedzi
mirudo24
Samsung Members Star ★★★
Opcje

Dziękuję za informacje. Niestety obawiam się, że tabelka niewiele wnosi do naszych rozważań. Moim zdaniem przez cały czas rozpatrujemy opcję Factory Reset, którą można wykonać na dwa sposoby w telefonach Samsung - pierwsza za pomocą opcji Wipe data/factory reset a druga za pomocą opcji Ustawienia fabryczne z poziomu ustawień telefonu. Z kolei opcja Hard Reset według mojej wiedzy i opisu w tabelce to przywrócenie podzespołów telefonu do poprawnej pracy najczęściej za pomocą chwilowego odcięcia zasilania urządzenia (np. poprzez normalne wyłączenie i ponowne włączenie telefonu a w przypadku zawieszenia telefonu za pomocą kombinacji klawiszy).

 

Factory Reset to przywrócenie telefonu do początkowego stanu. Moje podejrzenie jest takie, że można to zrobić na dwa sposoby z jednego prostego powodu. Jeżeli mamy sprawny telefon to możemy w każdej chwili wykonać reset korzystając z opcji Ustawienia fabryczne dostępnej w ustawieniach. Jeżeli jednak mamy problemy z działaniem systemu i z różnych przyczyn nie możemy skorzystać z opcji dostępnej w ustawieniach telefonu to wtedy musimy skorzystać z opcji dostępnej po skorzystaniu z kombinacji klawiszy czyli Wipe data/factory reset. Ponadto w przypadku skorzystania z tej opcji jest dodatkowe zabezpieczenie polegające na tym, że po ponownym uruchomieniu telefonu, przy pierwszej konfiguracji, należy zalogować się na konto Google, które było używane przed resetowaniem. To oznacza, że telefon nie będzie mógł być używany przez osoby trzecie nawet po wykonaniu resetowania. Co prawda @Szewcu72 potwierdził, że taka sama sytuacja może wystąpić w przypadku resetowania z poziomu ustawień telefonu, ale u mnie jeszcze nigdy się to nie przytrafiło.

 

@Szewcu72@Damian K, jestem ciekawy Waszych opinii w tym temacie.


0 Like
Szewcu72
Samsung Members Star ★
Opcje

Według mojej oceny, te róznice się trochę "rozjechały", w obu przypadkach telefon staruje podobnie, czyli jak po wyjęciu z pudełka. Aplikacje uzytkownika i tak trzeba przywrócić, ustawienia w obu przypadkach się zerują, w obu przypadkach może pojawić się konieczność logowania do konta google. Był okres, gdy stwarzało to problemy, bo google nie przyjmowało danych logowania i blokowało telefon.

Ogólnie, telefon trzeba konfigurować ponownie, ale po resecie z poziomy recovery nie pozostają "śmieci", jak po tym wykonanym z menu. I dlatego zalecam ten właśnie.


Jeśli moja odpowiedź była pomocna, kliknij LIKE lub ZAAKCEPTUJ JAKO ROZWIĄZANIE.
Damian K
Hotshot
Opcje

@mirudo24

Pomyliłeś hard reset z soft resetem :smiling-face: Soft reset nie usuwa danych i faktycznie ogranicza się do restartu przyciskiem zasilania bądź kombinacją klawiszy w przypadku zawieszenia się telefonu. 

Jak dla mnie factory reset zawsze był tym wykonywanym z poziomu ustawień, ale można tak też nazwać w sumie resetowanie z poziomu recovery. Hard reset natomiast sugeruje wyłącznie przywracanie z poziomu recovery. :smiling-face:


Doceniaj i bądź doceniany.Doceniaj innych klikając przycisk like lub zaakceptuj jako rozwiązanie.
Społeczność w Twoim telefonie. Przeglądaj Społeczność wygodnie w aplikacji Samsung Members.
mirudo24
Samsung Members Star ★★★
Opcje

@Damian K, masz rację. Pomyliłem nazwy resetowania. Wygląda jednak na to, że znalazłem odpowiedź na brytyjskiej stronie wsparcia Samsung. Factory reset to główna i jedyna nazwa na przeprowadzanie resetowania telefonu. Hard reset lub Master reset to jedynie synonimy.

 

Factory reset można wykonać na dwa sposoby zgodnie z tym co pisaliśmy wcześniej (z poziomu ustawień telefonu lub w menu po wciśnięciu kombinacji klawiszy). Niezależnie od tego, którą opcję wybierzemy to będzie się to nazywać factory reset.

 

Tym samym można wywnioskować, że nie ma żadnej różnicy pomiędzy tymi dwoma sposobami resetowania.

 

W świetle powyższego tabelka, którą załączyłeś nie odnosi się bezpośrednio do telefonów Samsung.

 

@Szewcu72, skąd pewność, że po resetowaniu z poziomu ustawień telefonu pozostają śmieci? Zgodnie z powyższą informacją Samsung nie rozróżnia tych dwóch opcji. Są to jedynie alternatywne możliwości resetowania.


0 Like
Szewcu72
Samsung Members Star ★
Opcje

Z doświadczenia. Zdarzało się, że po resecie z poziomu menu, procesy zarzadzające hardware nadal wykazywały błędy w funkcjonowaniu. 


Jeśli moja odpowiedź była pomocna, kliknij LIKE lub ZAAKCEPTUJ JAKO ROZWIĄZANIE.
mirudo24
Samsung Members Star ★★★
Opcje
Rozumiem. Dziękuję za odpowiedź.

0 Like
Damian K
Hotshot
Opcje

...co oznacza, że informacje z tabelki nie są jednak nieprawdziwe. :smiling-face:


Doceniaj i bądź doceniany.Doceniaj innych klikając przycisk like lub zaakceptuj jako rozwiązanie.
Społeczność w Twoim telefonie. Przeglądaj Społeczność wygodnie w aplikacji Samsung Members.
mirudo24
Samsung Members Star ★★★
Opcje

@Damian K, zgadza się :winking-face:

 

Proponuję zatem zaktualizować pierwszy post opierając się na brytyjskiej stronie wsparcia Samsung. Warto byłoby dopisać również informację o możliwości resetowania telefonu z poziomu ustawień telefonu.

 

Swoją drogą dlaczego polska strona wsparcia nie posiada takiej samej instrukcji jak jest dostępna w UK? Z pewnością dużo łatwiej jest dotrzeć do informacji na stronie wsparcia niż przeszukiwać wątki na forum. Zauważyłem również, że inne przydatne wskazówki jak np. informacje o dołączeniu do programu beta One UI także nie są dostępne w PL.


0 Like
Damian K
Hotshot
Opcje

Cóż, ciężko mi znaleźć jakąś potencjalną przyczynę, dlaczego na stronie wsparcia UK jest więcej informacji, niż u nas. 

 

Co do aktualizacji pierwszego postu, chciałbyś żeby bazować na tej stronie?

Dziś lub jutro będę aktualizował temat, dlatego sugestia będzie mile widziana. :smiling-face:


Doceniaj i bądź doceniany.Doceniaj innych klikając przycisk like lub zaakceptuj jako rozwiązanie.
Społeczność w Twoim telefonie. Przeglądaj Społeczność wygodnie w aplikacji Samsung Members.
0 Like
Szewcu72
Samsung Members Star ★
Opcje
Co do angielskiej strony, to się nie dziwię. I trzeba wszystko wytłumaczyć, sami nie ogarną. Nawet instrukcje obsługi mają wzbogacone o pismo obrazkowe, na sprzęcie też mają obrazki. 😉😀
A Polak potrafi. 😏

Jeśli moja odpowiedź była pomocna, kliknij LIKE lub ZAAKCEPTUJ JAKO ROZWIĄZANIE.
0 Like