Zavřít

What are you looking for?

zrušit
Zobrazování výsledků pro 
Hledat místo 
Měli jste na mysli: 

Původní téma:

Natáčení videa s Galaxy S10e

(Téma vytvořeno: 07-10-2019 02:31 PM)
899 Zobrazení
Capita151W
Helping Hand
Možnosti

Ahoj všem.

Většina lidí používá fotoaparát v mobilu hlavně na focení...ale přeci jen...posledních pár dní jsem se trochu věnoval natáčení videa se svou s10e a rád bych se s vámi podělil o  několik svých postřehů. Je mi jasné, že pro spoustu z vás to budou zcela "obvious" zjištění, ale věřím, že přesto takové shrnutí může být na tomto místě přínosem. Nejde o technický popis všech funkcí a nastavení aplikace, jen takový "výcuc" toho, co mi v praxi přišlo zajímavé vědět. Stejně tak jako jsem já také už některé "technické termíny" znal předem, ale do souvislostí jsem si je dal až když jsem si to vyzkoušel...

 

Jinak uvítám každého, kdo by můj text chtěl nějak zpřesnit, doplnit, nebo tam třeba našel něco co jsem špatně pochopil a chtěl to uvést na pravou míru...

 

V jakém režimu můžeme tedy natáčet videa s Galaxy s10e:

(natáčím jen v poměru 16:9... třeba ta možnost 1:1, to ani nevím na co bych použil)

 

4K (60fps)

je vlastně to nejlepší co z toho můžete dostat. Především ta plynulost a kvalita záběru (i potom při zrdcadlení v TV) je perfektní. Nefunguje tady širokoúhlý objektiv, ani HDR - což ale osobně za problém nepovažuji. Problémy jsou tady v zásadě dva:

1) nefunguje ani ta základní stabilizace. Pokud chcete video dále editovat, nebo prostě jen někomu ukázat, musíte použít gimbal. Možná nějaké statické záběry, dejme tomu...ale pokud chcete záběr třeba za chůze, není skoro možné aby se to nehýbalo.

2) ty videa jsou pekelně velká (i takově 5-6 minut sestříhané video z dovolené bude mít slušných pár GB)

 

4K (30fps)

tady už funguje širokoúhlý objektiv (a vypadá to skvěle), základní stabilizace a HDR (to je dobře i špatně, o tom níže). Problém je tady především v těch 30fps. Ten širokoúhlý objektiv svádí k natáčení akčních záběrů (třeba extrémních sportů), protože se můžete k tomu koho natáčíte dost přiblížit. Jenže právě následně v editačním programu nejde toto video dál zpomalit, tak aby byl výsledný záběr plynulý. Alespoň podle mě je už třeba 20fps v podstatě "sekačka"fotek

 

FHD (60fps)

nefunguje širokoúhlý objektiv a HDR. Funguje základní stabilizace videa. Tady pozor, když si zapnete superstabilní video (taková ikonka ručičky v rozhraní v horní řásti obrazovky), tak se to automaticky přepne do 30fps. To platí vždy! (čili i kdybyste tam měli nastaveno 4K, klikli na "ručičku", tak se to samo přepne na FHD (30fps) a zamkne - nelze přenastavit) 

 

FHD (30fps)

funguje vlastně všechno co jde = HDR, stabilizace, superstabilizace, širokoúhlý objektiv (jen ty poslední dvě nelze použít najednou). Opět tu máme jen ten problém s 30fps

 

Na závěr bych se rád vrátil k výše zmíněnému HDR. Udělal jsem pár videí ve 4K(60) a srovnal je s úplně stejným záběrem se zapnutým HDR a musím říci, že i když jsem od toho nic nečekal, tak na mě výsledek udělal opravdu dojem. Především záběry ostružinového keře (přechody osvětlených a tmavých míst, hodně barev), tam bylo vidět v čem je síla toho HDR...jenže...

...jsem to testoval doma v TV, která podporuje HDR. Můj stolní počítač, notebook ani počítač v práci bohužel ne. Všechno je tam vidět s jakoby šedým filtrem. Pokoušel jsem se i doinstalovat nějaké kodeky, ale nikam to nevedlo. Můj stříhací program (Pinnacle19) dokonce ty videa vidí jako "poškozený soubor". Možná to někdo tady nějak umí vyřešit, ale já prostě narazil na to, že bych musel mít monitor podporující HDR a v jednom případě dokonce i jinou grafickou kartu. 

Čili jsem došel k závěru, že pokud to má být video třeba z hor co pak chcete ukázat známým, rodině atd...je lepší mít HDR vypnuté - protože to většině z nich nemusí jít přehrát správně.

 

Update 7. 10 2019!!!

Záříjová aktualizace přinesla pro S10tky mimojiné nějaké nové funkce z Note, takže o co vlastně jde?

 

Superstabilizace

Pro mnohé to bude zklamáním, ale režim superstabilizace je pořád aktivní pouze v režimu FHD (30fps). Nicméně jsou tu dvě zjevná vylepšení!

1) superstabilizace už je v daném rozlišení k dispozici už i jako "wide".

 S výsledkem jsem tedy ale bohužel moc spokojený nebyl. Na monitoru to bliká, mrká a kraje jsou opravdu rozmazané šíleně. Na druhou stranu moc záběrů jsem neudělal + nebylo extra dobré světlo, čili uvidíme časem...

2) podle mě bylo nějak zapracováno na způsobu jak se ta superstabilizace softwarově řeší, protože v normálním (tedy neširokoúhlém režimu) to vypadá mnohem lépe než předtím (prakticky zmizel ten sudovitý efekt)

 

Zaostřené video

nově máme režim na "hrátky" s bokeh efektem. Výsledkem jsou FHD 30fps videa, z mého pohledu je to povedené a pro kreativnější lidi to určitě může mít využití i do většího videa. To využití je však omezené tím, že zaostření rozezná pouze obličeje (čili nejde to využít třeba na plechovku od piva) a musíte být cca 2m od objektu...

 

Přední kamera

Jak jsem psal níže, já přední kameru prakticky nevyužiju, ale když už jsem se dal do těch novinek tak nemohu opomenout tyto nové funkce:

režim noc pro fotografování

hyperlapse - nově lze natáčet zrychlená videa přední kamerou. Imho se to dá využít na nějaké legrácky na instagram apod...

zaostřené video - to co je k dispozici pro zadní kameru, je k dispozici i pro přední

 

havrdak
Pioneer
Možnosti
Capita151W
Helping Hand
Možnosti

zdá se mi že se to tady začíná trochu zacyklovat:smiling-face:

 

To, že S10 umí superstabilní režim pouze u FHD30fps, je jasné úplně od začátku přece. Otázka zní zda po této nové aktualizaci:

 

1) bude umět superstabilní i při 60fps rozlišení

2) (jak dobře připomněl AndroidGuru), jestli třeba půjde používat i širokoúhlý objektiv

 

To je oč tu běží...

 

Jinak díky Havrdakovi za video, je to fakt TOP (sám jsem s tím zkoušel běhat nahoru a dolu po schodech a byl jsem nadšený)...

 

Capita151W
Helping Hand
Možnosti

jinak jediný kdo tady tu aktualizaci má je LiBB a ten tvrdí, že tam nic nového není, takže si děláme zbytečné naděje asi

0 Like
Capita151W
Helping Hand
Možnosti

Ahoj všem, jak jsem slíbil, mrknul jsem se trochu na to, co vlastně přinesla ta záříjová aktualizace z pohledu videa. Je to samo pro s10e, ale předpokládám že pro s10 a s10+ to bude dost podobné...

 

Udělal jsem jen pár testů dost narychlo. takže je to takové stručné. (mám teď docela málo času a kdybych to udělal pořádně, tak by to nebylo nikdy:face-with-stuck-out-tongue-and-winking-eye:)...

 

Přidal jsem to do toho svého prvního příspěvku, protože mi to tak přijde pro čtenáře přehlednější...

 

A jako vždy, pokud chce někdo znalejší něco doplnit, nebo tam mám něco špatně - sem s tím!:)

Capita151W
Helping Hand
Možnosti

ještě doplnění: Superstabilizaci jsem testoval tak, že jsem běhal za psem a snažil jsem se ho natáčet...Jak jsem tam trochu pohanil ten širokoúhlý režim...ono by to chtělo více různých zkoušek v různých podmínkách.

Raider
Explorer
Možnosti

Zdravím, zkuste mi říct.. Je lepší natáčet ve 4K 60 FPS a nebo 30FPS se zapnutým HDR 10+...Máte to někdo vyzkoušené? 

Galaxy S10+ / Galaxy Tab S6 / Galaxy Watch 42mm
0 Like
Capita151W
Helping Hand
Možnosti

@Raider 

 

u HDR10+ je zásadní problém ten, že přístroj na kterým to budeš přehrávat musí podporovat HDR10+. Na monitorech, který tento formát podporují to vypadá opravdu velmi dobře (především taková jako barevnost a přechody světlo/stín). 

 

4K 60fps je zase úplně jiná planeta z pohledu plynulosti pohybu (a přehraješ to všude)

 

resumé: Na akční videa určitě 4K, na video z botanické zahrady HDR 10+

 

(já osobně natáčím třeba dovolenou na 4K 30fps, protože tam nepotřebuju stabilizator, mohu použít wide a přehraju to i babičkám. Akční videa FHD (60fps), kvůli stabilizaci)

MIO10
Journeyman
Možnosti

Jak tu superstabilizaci zapnu? Přepnu zadní video do FHD 30fps a pak? Nikde žádný nový režím nevyskočil... pouze možnosost zapnout stabilizaci videa, ale ta jde i u UHD 30fps... Sorry za možná blbej dotaz

0 Like
fajnSnek
Samsung Members Star ★★★
Možnosti

@MIO10  je to tento symbol

 

Screenshot_20200227-141731_Camera.jpg

 


fajn-Snek-podpis-B


Jirka77
Big Cheese
Možnosti

Vysvětlí mi někdo proč to je problém udělat aby to mělo Super stabilizaci i u 60 snímku za vteřinu?

Samsung Galaxy S22+
Galaxy Watch 4
Galaxy Buds+
Galaxy BudsPro
0 Like