Zamknij

Czego szukasz?

anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Asystent Google vs Google Now - różnice, dostępne funkcje

(Temat utworzony: 18-01-2019 01:32 PM)
3260 Wyświetlenia
Damian K
Hotshot
Opcje

Witajcie!

 

W związku z tym, że na forum pojawiają się ostatnio częstsze pytania dotyczące Asystenta Google z uwagi na udostępnienie jego obsługi w języku polskim, chciałbym zebrać wszystkie materiały w jednym miejscu, a także sprowadzić dyskusję wyłącznie do tego tematu, celem zachowania względnego porządku na forum.

 

Dzięki uprzejmości i zaangażowaniu naszych użytkowników - @Szewcu72 oraz @mirudo24, wiele informacji już pojawiło się na forum, za co chciałbym podziękować. Na podstawie tej wiedzy łatwiej było mi stworzyć ten post. :winking-face:

 

Na początku może krótkie info, jak rozróżnić Asystenta Google od usługi Google Now. Najprostszym sposobem będzie zwrócenie uwagi na ikonę:

 

Google NowGoogle NowGoogle AssistantGoogle Assistant

 

Google Now

 

Usługa ta działa po polsku już od 2015 roku, czyli 3 lata po pierwszym jej zaprezentowaniu w Stanach. To pierwsza przyczyna mylenia jej z polskim asystentem w ostatnim czasie. Samo Google Now pozwala co prawda na sprawdzenie takich rzeczy, jak pogoda, wyszukanie czegoś w sieci, wyznaczenie trasy w aplikacji Mapy. Jednakże, nie jest to w pełni interaktywna komunikacja. Usługa Google Now nie rozpozna w pełni wszystkich poleceń, które mają ten sam sens wypowiedzi, ale różną składnię. Dlatego też używanie jej jest dosyć schematyczne i sprowadza się do konkretnych komend, obsługiwanych przez to narzędzie. Nie ukrywam, że nawet przed pojawieniem się asystenta pomagało, a właściwie ułatwiało wyszukiwanie treści w sieci. Podejrzewam, że wielu kierowców którzy żyją z 'siedzenia za kółkiem', regularnie stosuje nawigowanie za pomocą komend Google Now. Sam byłem świadkiem kilku takich sytuacji, gdy musiałem skorzystać z taksówki. Jednakże, okrojony skrypt, uniemożliwiający pełną interakcję z użytkownikiem był czymś, co skłoniło firmę Google do stworzenia następcy tej usługi, jakim jest właśnie...

 

Google Assistant

 

Swoje początki asystent miał w 2016 roku. Tak naprawdę ja sam dopiero teraz, szukając informacji na potrzeby tego postu, dowiedziałem się jak krótko asystent istnieje. I biorąc pod uwagę, że jego zaprezentowanie miało miejsce ledwo 3 lata temu, myślę że wprowadzenie polskiego języka w takim czasie to duży sukces, bo mimo wszystko nie należy on do najprostszych. Zamysłem asystenta również jest pomoc użytkownikowi w różnych kwestiach, jednakże komunikacja jest tutaj oparta o zdecydowanie bardziej dopracowaną sztuczną inteligencję, która przede wszystkim potrafi wyłapać kontekst wypowiedzi, tak jak w interakcjach międzyludzkich.

 

Oczywiście skrypt ten nie jest jeszcze idealny i w wielu przypadkach będzie jeszcze podawał wyniki wyszukiwania, zamiast podać gotową odpowiedź. Zwłaszcza w języku polskim wciąż brakuje jeszcze funkcji ciągłej rozmowy, która pozwala doświadczyć możliwości asystenta w pełni. Jednakże jestem pewien, że będzie on ciągle rozwijany i wkrótce będziemy mogli cieszyć się pełną funkcjonalnością.

 

Na obecną chwilę asystent może nam pomagać w takich kwestiach, jak te wymienione na poniższych screenach (dzięki @Szewcu72 !)

 

 

Asystent Google.png

 

 W sieci pojawiła się również lista działających komend:

(źródło: Marcin Tymków, 17.01.2019, rootblog.pl)

 

LISTA POLECEŃ DLA ASYSTENTA GOOGLE

 

OGÓLNE

  • Co potrafisz – otwiera listę obsługiwanych funkcji
  • Dzień dobry / Informacje na dziś – podstawowe informacje o nadchodzącym dniu, takie jak trasa z domu do pracy, najciekawsze wiadomości z dzisiaj, wydarzenia w kalendarzu na dzisiaj, przypomnienia, pogoda na dzisiaj
  • Jaka jest pogoda? / Czy potrzebuję dzisiaj parasola? – aktualna pogoda

TELEFON

  • Uruchom nazwa aplikacji (Mapy Google) – uruchamia wybraną aplikację
  • Napisz do nazwa kontaktu (Martyna) – rozpoczyna proces pisania wiadomości SMS
  • Zadzwoń do nazwa kontaktu (Martyna) – nawiązuje połączenie z wybranym kontaktem, opcjonalnie można jeszcze dodać „w trybie głośnomówiącym”
  • Wyślij wiadomość na aplikacja (WhatsApp, Telegram) – rozpoczyna proces pisania wiadomości w aplikacji
  • Włącz / wyłącz ustawienia (Bluetooth, WiFi, NFC) – włącza/wyłącza dany element ustawień

KALENDARZ, ALARMY

  • Przypomnij mi kiedy (jutro) o treść przypomnienia (spotkaniu z Martyną) – dodaje przypomnienie na dany czas i temat
  • Ustaw minutnik / Odliczanie do czas (jedna minuta) – ustawia minutnik
  • Jaki jest plan na dziś / jak wygląda mój dzisiejszy dzień – pokazuje wydarzenia z kalendarza na dzisiaj
  • Obudź mnie o  / Ustaw budzik na godzina (8.00 rano) – ustawia budzik na wybraną godzinę

ZAKUPY

  • Utwórz listę zakupów – rozpoczyna proces tworzenia listy zakupów
  • Dodaj produkt (jabłko) do listy zakupów – dodaje dany produkt do listy zakupów

TRANSPORT, NAWIGACJA, MAPY

  • Prowadź do / Wyznacz trasę do / Nawiguj do adres (Wrocławska 1, Wrocław) – uruchamia Mapy Google z nawigacją pod dany adres
  • Gdzie jest najbliższa miejsce (stacja benzynowa) – pokazuje na Mapach Google, gdzie jest najbliższe miejsce
  • Jakie są atrakcje w miejsce (Wrocławiu) – wyświetla informacje o atrakcjach w danym miejscu
  • Pokaż mi koncerty w miejsce - wyświetla informacje o koncertach w danym miejscu
  • Pokaż mi filmy w miejsce  - wyświetla informacje o seansach w kinach w danym miejscu

WIEDZA

  • Jak jest po język (angielsku) słowo (pies) – podaje tłumaczenie danego słowa w wybranym języku
  • Kiedy jest informacja (Dzień Kobiet)
  • Ile informacja (waży koń)
  • Jaki informacja (język obowiązuje w Indiach)
  • Co informacja (znaczy Quo Vadis)
  • Powiedz mi ciekawostkę o temat (radio, Wrocław)
  • Ile to jest działanie matematyczne (30 x 35) – wykonuje obliczenie w kalkulatorze i wyświetla wynik

SMART HOME

  • Włącz / Wyłącz światło w pomieszczenie (kuchni, korytarzu) – włącza / wyłącza światło w pomieszczeniu (o ile masz odpowiednie oświetlenie)
  • Włącz / wyłącz urządzenie (telewizor, odkurzacz) – włącza / wyłącza urządzenie (o ile wspiera taką funkcję)

ROZRYWKA I MULTIMEDIA

  • Puść muzykę wykonawca (Elvisa Presleya) / Włącz playlistę Spotify nazwa (święta) – włącza wybraną muzykę w aplikacji streamującej muzykę (Spotify, Google Music)
  • Zarapuj dla mnie
  • Opowiedz mi żart
  • Zaśpiewaj piosenkę
  • Opowiedz mi ciekawostkę
  • Opowiedz jakiegoś suchara

ZACZEPKI

  • Lubię Cię
  • Jak się masz
  • Co słychać
  • Ile masz lat
  • Jak się czujesz
  • Głupi jesteś
  • Powiedz jakiś komplement
  • Pokaż mi coś ładnego
  • Pokaż mi coś śmiesznego
  • Kiedy mam urodziny
  • Co robisz

 

Przyznam, że gdy testowałem osobiście asystenta zanim poznałem powyższą listę, wiele zapytań kończyło się wyszukaniem dyktowanej frazy w Google. Jednakże, do powyższej zapożyczonej listy pozwoliłem sobie dodać 2 pozycje, które odkryłem samodzielnie. Chodzi tu o komendę pokazującą koncerty i seanse kinowe w okolicy. Jest to dowód na to, że asystent potrafi zapewne nieco więcej, niż sugeruje ta lista, jednakże musimy być świadomi tego, że usługa ta dopiero weszła w naszym kraju i wymaga dopracowania. Pozwoliłem sobie również zebrać informacje z założonych wcześniej wątków o asystencie.

 

 

Znane problemy na obecną chwilę:

-brak obsługi funkcji 'Ciągła rozmowa' w języku polskim pomimo możliwości włączenia tej funkcji

-wybiórczo brak możliwości połączenia kont Spotify i Netflix bezpośrednio przez Asystenta (konieczne wykonanie tej czynności przez aplikację Google Home)

-brak możliwości sterowania urządzeniami zewnętrznymi 

 

 

Tym samym chciałbym, żeby ten wątek stał się oficjalnym w kwestii zgłaszania funkcji asystenta, które nie zostały tutaj wymienione, ale także jego błędów. @mirudo24 @Szewcu72 - pozwoliłem sobie zablokować nowe odpowiedzi w Waszych wątkach tak, aby opanować prowadzoną w nich dyskusję, póki jeszcze można. :winking-face:

 

Poniżej linki do tych wątków:

Asystent Google - po polsku.

Premiera Asystenta Google w Polsce

 

Oczywiście będę aktualizował ten temat o dodatkowe informacje, bo pomimo tego, że post wyszedł dosyć obszerny, wciąż nie umieściłem wszystkich informacji, które chciałem tu zawrzeć :smiling-face:

Postaram się  zrobić to w możliwie najkrótszym czasie :smiling-face:


Doceniaj i bądź doceniany.Doceniaj innych klikając przycisk like lub zaakceptuj jako rozwiązanie.
Społeczność w Twoim telefonie. Przeglądaj Społeczność wygodnie w aplikacji Samsung Members.
80 Odpowiedzi
mirudo24
Samsung Members Star ★★★
Opcje

@Damian K, istne kompendium wiedzy o polskim Asystencie Google! Super, że zebrałeś wszystkie informacje w jedno miejsce.

 

Zachęcam do odwiedzenia oficjalnej strony poświęconej Asystentowi gdzie znajdziecie wszystkie jego możliwości z podziałem na kategorie. Możemy również przejrzeć najpopularniejsze akcje oraz te, które zostały dodane w ostatnim czasie.

 

Co do problemów to początkowo miałem problem z konfiguracją opcji Voice Match, dzięki której możemy uruchamiać Asystenta za pomocą głosu wypowiadając frazę "Ok Google". Po czterokrotnym wypowiedzeniu tej frazy w trakcie konfiguracji nic się nie działo. Proces identyfikacji zawieszał się i nie mógł być ukończony. Jeżeli macie taki lub podobny problem to musicie wyczyścić dane aplikacji oraz cache. W tym celu należy kolejno przejść do: Ustawienia > Aplikacje > Google > Domyślna pamięć > Wyczyść pamięć a następnie Zarz. pamięcią > Wyczyść wszystkie dane. W ten sposób aplikacja zostanie przywrócona do ustawień fabrycznych i zostaną usunięte wszystkie nasze ustawienia z nią związane włączając w to widżety. U mnie ten sposób rozwiązał problem.

 

Na koniec wskazówka dotycząca ustawień Asystenta. Aby zmienić ustawienia należy uruchomić aplikację Google a następnie kliknąć w opcję Więcej i wybrać Ustawienia.

 

Asystent-Google-ustawienia.jpg


kamil40013
Samsung Members Star ★★★
Opcje

@mirudo24Też miałem ten błąd z funkcją "Voice Match", ale obyło się bez czyszczenia danych.

 

Wystarczy wejść w Google --> Więcej --> Ustawienia --> Wyszukiwanie głosowe --> Voice Match --> Usuń model głosu / Nauczy ponownie modelu głosu.

 

Natomiast mam problem z asystentem na S7 Edge. Nie mogę go tak ustawić, aby był aktywny nawet na wyłączonym ekranie. Ktoś miał podobny problem ?


Szewcu72
Samsung Members Star ★
Opcje

@kamil40013 kamil, czy chodzi ci o ciągłość rozmowy? Jeżeli tak, to w naszym języku to jeszcze nie działa 😞 trzeba klikać w mikrofon.

 


Jeśli moja odpowiedź była pomocna, kliknij LIKE lub ZAAKCEPTUJ JAKO ROZWIĄZANIE.
0 Like
mirudo24
Samsung Members Star ★★★
Opcje

@kamil40013, pytasz o wybudzanie telefonu czy o komunikację z Asystentem na wyłączonym ekranie?


0 Like
kamil40013
Samsung Members Star ★★★
Opcje

Chodzi oto, aby asystent włączał się po wydaniu komendy "Ok Google" na zablokowanym/wyłączonym ekranie. Choć z tego, co widze, to funkcja ta nie działa jeżeli nie mamy ustawionej blokady ekranu. Zrzut z S7E z blokadą typu "Przeciągnij"

 

Screenshot_20190118-184605_Google.jpg

 

Natomiast na S9+ z włączoną blokadą "Inteligentne skanowanie" jest napisane, że funkcja nieobsugiwana w języku polskim, ale telefon wybudza się po wypowiedzniu komendy na wyłączonym ekranie.

 

Screenshot_20190118-184629_Googles.jpg

 

Możecie, to sprawdzić u siebie ?


0 Like
mirudo24
Samsung Members Star ★★★
Opcje

@kamil40013, na Note9 jest dokładnie tak samo jak na S9/S9+. Nie ma możliwości odblokowania telefonu za pomocą głosu. Można telefon wybudzić, ale jak jest ustawiona blokada to i tak musimy normalnie odblokować telefon. Poza tym nie uważam żeby odblokowywanie telefonu głosem było bezpieczne ponieważ ktoś może mieć podobny głos i wtedy uzyska dostęp do naszych danych.


DarekWa
Voyager
Opcje

czy będzie można połączyć Asystenta z Kalendarzem Samsung (preinstalowanym np.  S8) a nie z Googlowskim?

0 Like
Damian K
Hotshot
Opcje

@DarekWa

 

Trudno powiedzieć, jednakże wydaje mi się, że niestety nie będzie to możliwe. Aplikacja Google jest jedna dla wszystkich, gdyby wprowadzili integrację z Kalendarzem Samsung, taka opcja byłaby wyświetlana u każdego, na telefonie dowolnego producenta.


Doceniaj i bądź doceniany.Doceniaj innych klikając przycisk like lub zaakceptuj jako rozwiązanie.
Społeczność w Twoim telefonie. Przeglądaj Społeczność wygodnie w aplikacji Samsung Members.
0 Like
kamil40013
Samsung Members Star ★★★
Opcje

@mirudo24  napisał(a):

@kamil40013, na Note9 jest dokładnie tak samo jak na S9/S9+. Nie ma możliwości odblokowania telefonu za pomocą głosu. Można telefon wybudzić, ale jak jest ustawiona blokada to i tak musimy normalnie odblokować telefon. Poza tym nie uważam żeby odblokowywanie telefonu głosem było bezpieczne ponieważ ktoś może mieć podobny głos i wtedy uzyska dostęp do naszych danych.


A jak wyłączysz blokadę ekranu ? Ustawisz ją na "przeciągnij", to wtedy telefon wybudza ci się po wypowiedzniu "Ok Google" ?


0 Like