Zamknij

Czego szukasz?

anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

TV Samsung 65Q6FNA (2018) – Najlepsze proponowane ustawienia

(Temat utworzony: 19-03-2019 07:37 PM)
55403 Wyświetlenia
pietas
Pioneer
Opcje

TV Samsung 65Q6FNA (2018) – Najlepsze proponowane ustawienia

 

Witam!!!

Od niedawna jestem szczęśliwym posiadaczem TV Samsung 65Q6FNA 2018 (update z UE55ks7000) , w związku z tym postanowiłem podzielić się swoimi spostrzeżeniami i ustawieniami telewizorka. Wiadomo są gusta i guściki ,jedni lubią ostre kolory , inni bardziej studyjne , ale starałem się dążyć do jak naturalniejszych barw , bez profesjonalnej kalibracji .

Kalibrując telewizor opierałem się na własnym doświadczeniu , profesjonalnych testach i poradach ze stron www które zajmują się profesjonalną kalibracją i testowaniem telewizorów oraz opinii profesjonalnych Mistrzów Kalibracji :winking-face:  .

 

Polecam przeczytać artykuł czym jest profesjonalna kalibracja TV :

https://hdtvpolska.com/czym-jest-profesjonalna-kalibracja-telewizora/

 

W tym poradniku zajmiemy się kalibracją fabrycznego Trybu FILM – podobno na tym trybie kolory są zbliżone do najbardziej studyjnych , czyli takich co widział reżyser w studiu filmowym , oraz trybem STANDARD który w tym modelu ma fajna jasna paletę kolorów idealnie nadaję się do bardzo jasnych pomieszczeń(z wieloma oknami itd. ..) – właściwie do oglądania tv używam tego trybu , a jak leci jakiś fajny film na kanale z dobrym sygnałem, albo oglądam Netflix to przełączam na tryb FILM:)     

 

 

Pierwsze co robimy to ściągamy najnowszą wersje oprogramowania do telewizorka i wgrywamy przez usb

 

Link do oprogramowania , na samym dole strony:

https://www.samsung.com/pl/support/model/QE65Q6FNATXXH/

Link do instrukcji instalowania , na samym dole strony :

https://www.samsung.com/pl/support/model/QE65Q6FNATXXH/

 

(wgrywając Software przez usb , nie tracimy żadnej gwarancji, ponieważ jest to oficjalny soft wydany przez SAMSUNG na Polskę , tak że bez stresu :winking-face: )

 

Po instalacji nowego Software w chodzimy w USTAWIENIA/POMOC TECH./DIAGNOSTYKA/RESETUJ/    i przywracamy fabryczne ustawienia tv , jest to zalecane po każdej aktualizacji Software

 

1.jpg

 

Następnie wchodzimy do  USTAWIENIA/OGÓLNE/ROZWIĄZANIE ECO/  i wyłączamy wszystkie Rozwiązania Eco poza ”Automatyczne wyłączanie zasilania” .

 

2.jpg

 

Skoro jesteśmy już w zakładce OGÓLNE wchodzimy do Menadżer Urządzeń zewnętrznych  i wchodzimy w HDMI UHD Color  gdzie zaznaczamy wszystkie 4 wejścia HDMI na zielono (bez zaznaczonych tych opcji telewizorek nie będzie rozpoznawał sygnału HDR z wejść HDMI i drobne napisy nie będą wyraźne widoczne )

 

3.jpg

 

OK teraz wchodzimy w USTAWIENIA/OGÓLNE/MENADZER SYSTEMU/ i upewniamy się że mamy włączony ”tryb domowy ”

 

4.jpg

 

No to teraz już możemy przejść do kalibracji fabrycznych trybów , zaczniemy od trybu FILM – Ustawienia te będą  pod zwykłą TV ,tuner, Kablówkę ,Netflix, itd… oczywiście Materiał SDR i FILM HDR

Wchodzimy w USTAWIENIA/OBRAZ/USTAWIENIA ROZMIARU OBRAZU / i zaznaczamy 16/9 oraz włączamy opcję dopasuj do ekranu (opcja ta może być niedostępna na wszystkich źródłach sygnału , ale polecam to włączyć bo wyłączenie tej opcji powoduje obcinanie obrazu , przynajmniej u mnie na tunerze , proszę sobie to sprawdzić jeśli na wyłączonej opcji obraz będzie obcinany to proszę zostawić włączone .)

 

5.jpg

 

Teraz USTAWIENIA/OBRAZ/ wybieramy Tryb obrazu na  FILM i wchodzimy w Ustawienia eksperckie

 

6.jpg

 

Podświetlanie – i tu zdziwienie dla większości użytkowników tego tv , telewizorek w profesjonalnej kalibracji osiągał jasność kalibracyjną na podświetlaniu 9 i powinniśmy zejść do takich wartości (proszę zauważyć że przy takiej wartości podświetlania i tak nie tracimy żadnego najmniejszego szczegółu obrazu) ,może nie od razu ale stopniowo polecam zejść do wartości 9  , w tedy czerń staje się czernią , kolory nie są przesycone , a obraz staje się ostry jak żyleta ,oczywiście przy w miarę dobrej jakości źródła sygnału ,panel na pełnej mocy 50 powinien działać na materiale HDR , na razie ustawiamy jasność na 14 ale z czasem polecał bym zejść do 10 /12 

 

7.jpg

Podświetlanie – 14

Jasność – 0

Kontrast – 45

Ostrość – 5

( jeśli komuś obraz będzie się wydawał zbyt mało ostry można podskoczyć do 10 po wyżej zaczynają się problemy z artefaktami i przekłamaniami obrazu)

Kolor – 25

Odcień (Z/C)- 0

Zastosuj ustawienia obrazu - Wszystkie źródła  

Czysty obraz cyfrowy – Wyłączony

(co do działania tego algorytmu , jeśli ktoś siedzi dość blisko od tv np.  tak jak ja 2,9m można sobie włączyć sobie ten filtr na wartość NISKI (wiadomo nie wszystkie kanały są w dobrej  jakości)  , na takim ustawieniu filtr działa bardzo dobrze ,prawie wcale się nie gubi i wygładza tylko szumy , ziarno  ,itd. … nie gubiąc szczegółów obrazu . Oczywiście jeśli ktoś ma dobre źródło sygnału tv albo siedzi dość daleko, wartość ustawiamy na WYŁĄCZONY)

 

Ustawienia Auto Motion Plus – Użytkownika 10/3

(upłynniacz ruchu , w wielu poradnikach doradzają żeby włączyć Auto Motion Plus , otóż jest to nie zbyt mądra porada ponieważ nie  każdy lubi skaczący i drgający obraz , doradzają tak ponieważ w niektórych modelach tv po prostu nie da się tego ustawić pod siebie i włączenie algorytmu powoduje efekt  że obraz jest TEATRALNY , OPEROWY .)

Nasz telewizorek posiada 2 suwaki w USTAWIENIA AUTO MOTION PLUS

- Redukcja rozmycia  ustawiamy na 10 – ta opcja prawie praktycznie nie wpływa na obraz ładnie redukuje rozmycia , więc możemy ja zostawić na wartości 10

- Redukcja drgań  ustawiamy na 3 – ta opcja jest właśnie odpowiedzialna za robienie obrazu OPEROWEGO , TEATRALNEGO  więc ustawiamy ją na 3 jeśli komuś będzie mało można swobodnie podbić do 5 ale na wartości 5 zdążają się przekłamania obrazu , ale naprawdę bardzo rzadko , powyżej wartości 5 obraz robi się OPEROWY , TEATRALNY – a na tym nam nie zależy więc radził bym nie przekraczać wartości 5) 

Wyraźny ruch Led – OFF

 

8.jpg

 

Local Dimming – Standard  

(Wygaszanie lokalne , między niski a standardowy w materiale SDR nie ma praktycznie żadnej różnicy a zauważyłem że na ustawieniu Standardowy działa najlepiej  bardzo ładnie wygasza )

Contrast Enhancer – Wyłączony   

Tryb HDR+ - OFF

Tryb film wyłączony

Tonacja kolorów  ciepły 1

(barwa kolorów ustawiamy na ciepły 1 , bez profesjonalnej kalibracji w ciepły 2 kolory moim zdaniem są zbyt żółtawe, lepiej zostać na ciepły 1 )

Balans bieli – zostawiamy bez zmian

Gamma +1

Tylko tryb RBG wyłączony

Ustawienia przestrzeni kolorów Oryginalna

(przestrzeń kolorów ustawiamy na Oryginalna ponieważ kolory są troszkę żywsze niż na auto albo użytkownika , jeśli komuś będą się wydawać za ostre to proszę zostawić opcję na AUTO  )

 

 

Więc moje ustawienia do oglądania TV (FULL HD ,4k,Netflix,zwykła tv , oczywiście materiał SDR )  w trybie film wyglądają tak :

Podświetlanie – 14

Jasność – 0

Kontrast – 45

Ostrość – 5

Kolor – 25

Odcień (Z/C)- 0

Zastosuj ustawienia obrazu Wszystkie źródła 

Czysty obraz cyfrowy – Wyłączony

Ustawienia Auto Motion Plus – Użytkownika 10/3 Wyraźny ruch  LED - OFF

Local Dimming – Standard  

Contrast Enhancer – Wyłączony   

Tryb HDR+ - OFF

Tryb film wyłączony

Tonacja kolorów  ciepły 1

Balans bieli – zostawiamy bez zmian

Gamma +1

Tylko tryb RBG wyłączony

Ustawienia przestrzeni kolorów - Oryginalna

 

Ustawienia tryb FILM HDR :

Podświetlanie – 50

Jasność – 0

Kontrast – 50

Ostrość – 5

Kolor – 25

Odcień (Z/C)- 0

Zastosuj ustawienia obrazu Wszystkie źródła 

Czysty obraz cyfrowy – Wyłączony

Ustawienia Auto Motion Plus – Użytkownika 10/3 Wyraźny ruch  LED - OFF

Local Dimming – Wysoko

Contrast Enhancer – Wysoko   

Tryb HDR+ - OFF

Tryb film wyłączony

Tonacja kolorów  ciepły 1

Balans bieli – zostawiamy bez zmian

Gamma +1

Tylko tryb RBG wyłączony

Ustawienia przestrzeni kolorów AUTO

 

Do filmów HDR polecam korzystać tylko z trybu FILM HDR

 

Zajmiemy się teraz trybem STANDARDOWY(FULL HD ,4k,Netflix,zwykła tv), tu nie będę się rozpisywał tylko podam ustawienia :smiling-face:

 

Podświetlanie – 12

Jasność – 0

Kontrast – 48

Ostrość –10

Kolor – 25

Odcień (Z/C)- 0

Zastosuj ustawienia obrazu Wszystkie źródła 

Czysty obraz cyfrowy – Wyłączony

Ustawienia Auto Motion Plus – Użytkownika 10/3 Wyraźny ruch  LED - OFF

Local Dimming – Standardowy

Contrast Enhancer – Niska

Tryb HDR+ - OFF

Tryb film wyłączony

Tonacja kolorów  - Standardowy

Balans bieli – zostawiamy bez zmian

Gamma - +1

Tylko tryb RBG wyłączony

Ustawienia przestrzeni kolorów – Oryginalna

 

GAME MODE SDR,HDR

Podam do końca tygodnia bo kiepsko teraz z czasem a to muszę parę dni pograć posprawdzać , pod kalibrować itd...

 

Mam nadzieję że poradnik komuś pomoże , proszę o wyrozumiałość , każdy ma inny gust :PP

POZDRAWIAM !!!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

62 Odpowiedzi
RadekK
Hotshot
Opcje

@pietas, wow! Jestem pod wrażeniem! Kawał dobrej roboty. Widać, że poświęciłeś dużo czasu, aby wszystko udokumentować i opisać.


Niesamowicie doceniam, kiedy użytkownicy wychodzą z inicjatywą napisania poradnika.

 

Dziękuję za Twój wkład i pracę! :thumbs-up-sign-emoji-modifier-fitzpatrick-type:

pietas
Pioneer
Opcje
Witam !!!
RadekK , dziękuje Ci bardzo za tak miłe słowa :smiling-face: , mam nadzieje że komuś się przyda :winking-face:
Tak jak obiecałem tryb GAME MODE podrzucę do końca tygodnia (ps4 pro)

Pozdrawiam całe forum serdecznie !!!
0 Like
Damian K
Hotshot
Opcje

@pietas  

 

Geniaaalna robota! Jestem przekonany, że wielu użytkownikom przyda się Twój poradnik. :smiling-face: 


Doceniaj i bądź doceniany.Doceniaj innych klikając przycisk like lub zaakceptuj jako rozwiązanie.
Społeczność w Twoim telefonie. Przeglądaj Społeczność wygodnie w aplikacji Samsung Members.
Farcoran
Explorer
Opcje

Dziękuje Ci w swoim imieniu i pozostałych użytkowników za wstawkę.

Bazując na twoich ustawieniach osiągnąłem obraz praktycznie zadowalający ale mam dwie wątpliwosci. A mianowicie:

 

Ustawienie contrast enchancer : wiekszosc poleca ustawienie na wysoko, tak ustawilem i nie widze zeby podbijalo niebieski kolor. Prosze opisz dlaczego rekomendujesz ustawienie na wyłączony bo nie opisałeś. 

 

Kolejną rzeczą jest ustawienie gamma. Czy lepszego obrazu nie uzyskamy przy obnizeniu gammy do -1, a nie podwyższeniu. 

 

Jak uzyskać lepsze podświetlenie bez utraty jakości czerni i kolorow. Czym lepiej wysterować jasnoscia czy podswietleniem.

 

Jedna rzecz mi nie daje jeszcze spokoju. Ogladajac zwykłą telewizje obraz płynie nie wiem czy to zasługa 120hz czy czegos innego ale dziala. Niestety zdarza się że przy przeskoczeniu obrazu na inna scene przez chwile jest jakby delikatne klatkowanie, a na kolejnej scenie znowu ladnie obraz plynie.

 

Jak to poustawiac.

0 Like
PrzemekM
Samsung Members Star ★★★
Opcje

@pietas  Bardzo dobry poradnik :smiling-face:


Farcoran
Explorer
Opcje

Czy ktoś podejmie się ustawień do sportu?

pietas
Pioneer
Opcje

Elo

No to jak ci nie przeszkadza to się nie przejmuj , jest leciutki badnig i dse , jak nie przeszkadzają w oglądaniu i graniu to olać  pechowcy maja paski co 10 cm przez cały ekran )

Co do podświetlania , taka jasność kalibracyjną osiąga twój tv na poziomie 11 – jak oglądałeś na 40 to ci zejdzie ze 2 dni się przyzwyczaić  ustaw sobie podswietlanie na 16 – pooglądaj dzień i potem włącz 50 i sam zobaczysz, jak ja to mogłem oglądać ))  Co do gammy to polecają podbić na +2 nawet w twoim tv ,będzie jaśniej w ciemnych scenach (nie będzie gubić szczegółów w zaciemnionych miejscach  ) na -1 obraz będzie się wydawał ostrzejszy ale będą ginęły szczegóły w ciemnych scenach , wiesz , musiał bym się pobawić  tym parę dni , bo ja mam q6 no to jednak jest różnica ale bardzo mała …

Włącz tryb Standard

Podświetlanie daj na 16

Gamma +2

Auto motion plus 10/3 LED off

Kontrast niski

Resztę zostaw na razie jak było orginalnie  

Ustawienie contrast enchancer – jest to kontrast dynamiczny , wyłączony – kolor i kontrast miedzy kolorami  jest oryginalny jak widział reżyser , niski tu już telewizorek uruchamia swój procesorek i sztucznie podnosi kontrast  kontrast  miedzy kolorami obraz jest ostrzejszy ale traci troszkę na jasności , wysoki – moim zdaniem kolory już sa przesterowanie i jasne elementy obrazu potrafią tak walić po oczach ze gubisz szczegóły w ciemniejszych miejscach – ale to jest kwestia gustu , można oglądać na wysokim 

NA HDR tak ma być na WYSOKI !

Tryb film – wyłączony bo to chcemy oglądać kolory takie jak widział reżyser

Tryb standard – u mnie ma fajna jasna paletę kolorów to śmiało sobie można było pozwolić na ustawienie niski

(każdy telewizorek się różni , musiał bym się nim pobawić parę dni … ale coś wymyślimy jakoś pomogę ci go wykalibrować przez neta hehehe

 

A i wgraj najnowsze oprogramowanie do tv !!! 

 

Pozdro !!!

0 Like
Farcoran
Explorer
Opcje

Obecnie mam wersje oprogramowanie 1202. Najnowszą można pobrać ze stronki? Pendrive musi być jakoś specjalnie przygotowany, sformatowany? NTFS, FAT. Poszukam gdzies tutorialu z czym to sie je i jak to zrobić.

 

Teraz tak oglądam meczyk naszych reprezentantów i gdybym nie wiedział o tym bading to bym sie nie skupiał, a teraz widze delikatne roznice w podswietleniu na murawie przy szybkim ruchu kamery. Troche irytuje ale dlatego ze wiem ze to tam jest. Zastanawiam się czy ryzykować i próbować wymienić tv, ale boje sie że trafie na gorszy. W zasadzie tylko na murawie to widać i tylko w szybkim ruchu, jak obraz stoi to nic nie ma. 

 

Nawet nie wiem jak Ci to pokazać, jak to wygląda żebyś sam to ocenił czy się martwić czy nie.  TV kupowałem w Brandstore w Katowicach. Niby zapakowany orygi, odpalili go na sklepie ale jedyne co to wlaczyli biały obraz gdzie nie widac zadnych bad itd.

 

 

Zaktualizuje 

0 Like
Farcoran
Explorer
Opcje
Obecnie mam wersje oprogramowanie 1202. Najnowszą można pobrać ze stronki? Pendrive musi być jakoś specjalnie przygotowany, sformatowany? NTFS, FAT. Poszukam gdzies tutorialu z czym to sie je i jak to zrobić.



Teraz tak oglądam meczyk naszych reprezentantów i gdybym nie wiedział o tym bading to bym sie nie skupiał, a teraz widze delikatne roznice w podswietleniu na murawie przy szybkim ruchu kamery. Troche irytuje ale dlatego ze wiem ze to tam jest. Zastanawiam się czy ryzykować i próbować wymienić tv, ale boje sie że trafie na gorszy. W zasadzie tylko na murawie to widać i tylko w szybkim ruchu, jak obraz stoi to nic nie ma. 



Nawet nie wiem jak Ci to pokazać, jak to wygląda żebyś sam to ocenił czy się martwić czy nie.  TV kupowałem w Brandstore w Katowicach. Niby zapakowany orygi, odpalili go na sklepie ale jedyne co to wlaczyli biały obraz gdzie nie widac zadnych bad itd.





Zaktualizuje 
0 Like