Zamknij

Czego szukasz?

anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

[PORADNIK] Co zrobić kiedy pralka zatrzymuje się na etapie wirowania?

(Temat utworzony: 07-03-2025 04:03 PM)
251 Wyświetlenia
JulaP
Expert
Opcje

Cześć forumowicze!

Dzisiaj zajmiemy się kilkoma kwestiami związanymi z nieprawidłową na pierwszy rzut oka pracą pralek, które są często poruszane na naszym forum. Najczęstsze problemy pojawiające się w trakcie prania to zatrzymywanie się pracy na 9 minucie do końca cyklu, samoistne zmniejszenie obrotów wirowania pralki, a do tego pojawiający się błąd UB. Każdy z tych objawów to nie informacja o usterce sprzętu, a kwestia tego jak korzystamy z urządzenia. 😊

 

Nowsze modele pralek Samsung mają w sobie czujniki wielkości załadunku. Dzięki nim pralka może zapewnić nam najlepsze efekty prania, dodatkowo dbając o samą konstrukcję bębna - jeśli ilość wsadu jest nieodpowiednia i mogłaby przeciążyć bęben w trakcie wirowania, pralka da nam o tym znać na kilka sposobów wymienionych wcześniej.

Jeśli przy końcu cyklu pralka zatrzyma się na 9min, nie będzie chciała wejść na odpowiednią prędkość wirowania albo pokaże komunikat UB, to musimy zwrócić uwagę na poniższe kwestie:

  1. Jeśli w bębnie znajdują się pojedyncze duże, ciężkie przedmioty (np. pościel, mała poduszka, dywanik), pralka może mieć problem z ich odpowiednim rozłożeniem. Piorąc większe gabarytowo rzeczy, wkładajmy je po 2-3 sztuki do bębna (oczywiście w miarę możliwości), dzięki czemu pralka będzie mogła odpowiednio rozłożyć wagę w trakcie wirowania.
  2. Zbyt mała ilość prania (np. jeden ręcznik, koszulka, para spodni, bluza) może powodować brak równowagi. Musimy wtedy dołożyć do prania coś jeszcze (np. drugi ręcznik, kilka koszulek). Za mała ilość prania może powodować, że pojedyncze rzeczy gromadzą się po jednej stronie bębna, co również uniemożliwi prawidłowe wirowanie.
  3. Przeładowanie pralki sprawia, że ubrania są ściśnięte i nie mogą się swobodnie przemieszczać. Należy wtedy wyjąć część załadunku, aby pralka mogła go swobodnie przerzucać przy wirowaniu. Pełny załadunek dla pralki to ¾ wielkości jej bębna. Nigdy do końca.
  4. Źle wypoziomowana, nieskalibrowana pralka lub brak zakontrowania jej nóżek sprawi, że pralka w trakcie wirowania może wpadać w drgania, przez co po jakimś czasie zmieni delikatnie miejsce ustawienia. Wówczas Automatyka Wagowa może odczytywać przekłamane wartości, przez co ze względów bezpieczeństwa nie wejdzie na wysokie obroty wirowania.

Pamiętajcie też, że powyższe założenia nie są ogólne dla wszystkich programów. Każdy z nich ma konkretne wytyczne co do ilości załadunku. Program Bawełna jest najbardziej „uniwersalny”, można w nim zmieścić maksymalną ilość dopuszczanego załadunku, ale już na przykład przy programie Szybkie większość pralek ma ograniczenie do 2kg wsadu. Poniżej przykładowe programy dla serii pralek WW9*T5*2*** i WW9*T**4***, gdzie rozpisane są odpowiednie ilosci wsadu dla wybranych programów.

Pytanie jak ocenić maksymalną ilość wsadu? Raczej nikt z nas nie będzie ważył każdorazowo prania przed włożeniem i jest na to prosty sposób. 😉 Maksymalna ilość załadunku dla każdej pralki to mniej więcej ¾ bębna, pamiętajcie, że żadna pralka nie przewiduje maksymalnego załadunku jako upchanie rzeczy „na twardo” w bębnie - przy takim załadunku pralka jest przeładowana i z pewnością nie będzie wirować, a nawet jeśli - będzie pracować bardzo głośno, może się przemieszczać, a nawet poważnie uszkodzić.

 

Oprócz załadunku problemem może być też tutaj sama instalacja pralki. Tutaj dodatkowym objawem może być „wypychanie” drzwi w trakcie końcowego wirowania. Należy wtedy sprawdzić odpowiednie poziomowanie pralki - powinna być ona delikatnie (!) podniesiona do góry od frontu (nóżki z przodu muszą być bardziej wysunięte niż tylne). Dodatkowym problemem może być stosowanie mat antywibracyjnych - ich nazwa jest niestety myląca i nie jest to zalecane przez producenta akcesorium. Działa ono na pralkę w trakcie wirowania jak trampolina, przez swoją miękkość pralka podskakuje przy wirowaniu jeszcze bardziej, zwłaszcza, jeśli jest na niej zamontowana suszarka. Pralka musi stać na twardym, stabilnym podłożu. Problem z wirowaniem może się też brać z nieprawidłowego wyważenia samego bębna, tutaj na ratunek przychodzi nam funkcja kalibracji. W zależności od modelu wykonuje się ją na różny sposób. Poniżej wycinki z instrukcji dla różnych typów pralek:

 

Kalibracja pralek AI:kalibracja pralki AI.PNG

Kalibracja pralek WF***:

kalibracja WF.PNG

 Kalibracja pralek WW*** (poza modelami z panelem AI):

kalibracja WW.PNG

 Kalibracja pralko - suszarek WD***:

kalibracja_WD.PNG

 

 

Kalibrację należy obowiązkowo wykonać przed pierwszym uruchomieniem pralki, ale później również należy ją włączać regularnie, aby odpowiednio dbać o bęben. Zaleca się włączanie jej co 40-50 cykli, więc w zależności od intensywności używania pralki co 2-3 miesiące, najlepiej robić to razem z Czyszczeniem bębna, które wymuszane jest również co podobną samą ilość cykli.

 

Podsumowując, nie zawsze to, co na pierwszy rzut oka wydaje się usterką, jest nią naprawdę. Wiele zachowań naszej pralki mówi nam o tym, że trzeba jej po prostu pomóc przy pracy, bo bez tego może dojść do szybszego zużycia jej części. Czy któryś z powyższych objawów pojawił się przy pracy waszej pralki? Jeśli do tej pory nie wiedzieliście co zrobić w takiej sytuacji, mam nadzieję, że ten poradnik wam pomoże! 😊

0 Odpowiedzi