17-11-2022 08:58 PM — edytowano 17-11-2022 09:45 PM
Organizacja Connectivity Standards Alliance (CSA) wydała 3 października 2022 roku ostateczną wersję standardu Matter 1.0 i ogłosiła, że program certyfikacji jest już otwarty. Uroczysta premiera Matter miała miejsce na konferencji Matter Launch - 3 listopada 2022 roku, tym samym pierwsze urządzenia Matter otrzymują aktualizację z obsługą nowego protokołu, mogą pojawić się również nowe czujniki IoT i sprzęt SmartHome. Firmy mogą zacząć sprzedawać urządzenia Matter lub modernizować istniejące, gdy tylko uzyskają certyfikat.
Załóżmy, że rozważasz zakup produktu Smart Home, który możesz dodać do swojego domu. Jako typowy konsument możesz się zastanawiać: „Czy to bezpieczne urządzenie, czy też naruszam w ten sposób cyfrowe (a może nawet fizyczne) bezpieczeństwo mojej rodziny?” Po zabraniu go do domu próbujesz dodać urządzenie do bieżącej sieci na podstawie, powiedzmy, SmartThings. Odpalasz aplikację SmartThings i po chwili zdajesz sobie sprawę, że to konkretne urządzenie działa tylko z platformą konkurenta. Co robić? Nie możesz po prostu przełączyć się na inną platformę, taką jak Apple HomeKit, Amazon Alexa lub Google Home. Nawet jeśli to zrobisz, wiele urządzeń również nie będzie działać z tą platformą. Kilka minut później wracasz do swojego sprzedawcy, aby zwrócić urządzenie.
Taki był do niedawna realia tworzenia inteligentnego domu, ale to się zmienia wraz z protokołem Matter.
Czy nie byłoby o wiele lepiej, gdybyś już widział na produkcie logo, które odpowiada na większość twoich pytań? To jest logo Matter. Tak rozpoznawalny jak, powiedzmy, logo Wi-Fi, ale wykracza poza to. To logo Matter gwarantuje, że produkt ma bezpieczne pochodzenie, że jest zgodny z rygorystycznymi testami i praktykami, a co za tym idzie, że będzie bezpiecznym dodatkiem do Twojego domu i będzie współpracował z dowolną platformą Smart Home, z której już korzystasz. Zabierasz to urządzenie do domu, a wkrótce potem płynnie integruje się z Twoją instalacją Smart Home, niezależnie od wybranej platformy.
Doświadczenie Internetu Rzeczy (Internet of Things) od dawna charakteryzuje dezorientacja konsumentów spowodowana przez wiele różnych ekosystemów i urządzeń, z których żaden nie współpracował, co skutkuje rozbiciem doświadczenia. Grupa największych firm w tej dziedzinie (m.in. Samsung Electronics, Amazon, Apple, Google i inne) uznała, że istnieje potrzeba stworzenia jednego prostego, interoperacyjnego, niezawodnego i bezpiecznego standardu, który zharmonizuje branżę, tak więc w styczniu 2020 r. Matter (dawniej Project Connected Home Over IP) narodził się jako grupa robocza w ramach Connectivity Standards Alliance (CSA, dawniej Zigbee Alliance). Firmy Apple, Google, Amazon i Samsung zasiadły razem przy stole i wymyśliły plan naprawy różnorodnych systemów dla inteligentnego domu? Zaciekli konkurenci w przestrzeni produkcyjnej, tacy jak producenci zamków Yale i Schlage oraz producenci oświetlenia Philips Hue i GE Lighting, wspólnie opracowali uniwersalny standard, który sprawi, że ich produkty będą współpracować w dowolnym ekosystemie. Część firm dołączyło podczas prac np. Tuya . Brzmiało to jak mrzonka. A gdy opóźnienia się nawarstwiały, czasami wydawało się, że Matter nigdy nie nadejdzie.
Od samego początku Grupa Robocza ds. Matter opracowuje kompletny, wieloaspektowy program, który został formalnie uruchomiony w październiku 2022 r. i ogłoszony podczas wydarzenia medialnego na Zgromadzeniu Wszystkich Członków CSA w listopadzie 2022 r. Program Matter obejmuje pełną specyfikację protokołu, opartą na protokole IPv6, który obsługuje wykrywanie urządzeń, udostępnianie i kontrolę na wszystkich zabezpieczonych interfejsach. Dodatkowo dostępny jest pakiet SDK o otwartym kodzie źródłowym, który obsługuje wszystkie funkcje niezbędne do certyfikacji urządzenia Matter (sterownika, osoby kontrolującej, zleceniodawcy lub ich kombinacji) oraz program certyfikacji ze zautomatyzowanym zestawem testowym.
Dzisiaj laboratoria certyfikacji Matter już działają, pakiet SDK jest kompletny, a firmy mogą rozpocząć produkcję, modernizację i uzyskać oficjalną pieczęć zatwierdzenia Matter dla swoich urządzeń.
Uniwersalny standard łączności, Matter, został zaprojektowany w celu uproszczenia komunikacji inteligentnych urządzeń domowych (smart home). Dając inteligentnemu zamkowi do drzwi i żarówce możliwość bezpośredniego komunikowania się ze sobą, przez Wi-Fi lub nowszy protokół o nazwie Thread , Matter powinien sprawić, że inteligentny dom będzie szybszy i bardziej responsywny. Powinno to również ułatwić proces konfiguracji, dzięki automatycznemu wyświetlaniu kompatybilnych urządzeń na smartfonie, aby umożliwić ich podłączenie. Co więcej, dzięki wspólnej sieci, która jest lokalna w Twoim domu i nie opiera się na chmurze, Twoimi urządzeniami można będzie sterować za pomocą więcej niż jednego ekosystemu inteligentnego domu lub asystenta głosowego .
Nie jest to jednak szybkie rozwiązanie, ponieważ początkowa specyfikacja Matter 1.0, obejmuje tylko ograniczoną liczbę kategorii urządzeń. CSA poinformowało, że opracowuje specyfikacje dla większej liczby urządzeń – w tym popularnych kategorii, takich jak kamery bezpieczeństwa i roboty odkurzające. Jednak w momencie wprowadzenia na rynek kompatybilne urządzenia będą ograniczone do:
Google ogłosił, że wszystkie inteligentne głośniki i wyświetlacze Nest zostaną zaktualizowane do kontrolerów Matter. Niektóre, w tym Nest Hub Max, Nest Hub (2. generacji) i routery Nest Wifi, będą również routerami granicznymi Thread. IKEA już wprowadza do sprzedaży nową bramką Dirigera dla inteligentnego domu, która jest zgodna z nowym standardem. SmartThings zaś obiecał aktualizacje oprogramowania najnowszych telewizorów czy lodówek , uruchamiając na nich wsparcie nowego protokołu Matter. Jak powiedział wiceprezes SmartThings w zeszłym roku.
„Telewizory Samsung , urządzenia Family Hub i Galaxy są częścią codziennego życia milionów ludzi na całym świecie, a zintegrowanie funkcji koncentratora SmartThings z tymi urządzeniami ułatwi użytkownikom korzystanie z Internetu rzeczy bez konieczności zakupu dodatkowego sprzętu. Co więcej, dodanie obsługi Matter do platformy SmartThings tylko poszerzy wybór urządzeń do podłączenia, ponieważ urządzenia obsługujące Matter pojawią się na rynku już w 2022 roku” – powiedział Jaeyeon Jung, wiceprezes korporacyjny w Samsung Electronics i szef SmartThings.
Pierwsze wdrożenie obejmuje również kontrolery i mostki Matter, czyli urządzenia takie jak Google Nest Hub Max i inteligentne głośniki Amazon Echo, które mogą działać zarówno jako kanał komunikacji między urządzeniami, jak i jako interfejs do sterowania urządzeniami za pomocą głosu lub interfejsu dotykowego.
Aplikacje na smartfony, takie jak aplikacja Google Home i aplikacja Apple Home (Dom), również będą kontrolerami Matter. Bridges może również uzyskać certyfikat Matter, aby wprowadzić swoje połączone produkty do ekosystemu Matter. Na przykład Signify, właściciel Philips Hue, powiedział, że jego inteligentny mostek sterowania oświetleniem zostanie zaktualizowany do wersji Matter, dzięki czemu jego żarówki i elementy oświetlenia będą sterowane za pomocą dowolnego kontrolera Matter bez aktualizacji. Aktualizacja będzie wydana w pierwszym kwartale 2023 roku. Firmy takie jak WiZ i Yeelight również potwierdziły aktualizacje produktów do nowego standardu. Firma Aqara wyda nową linie urządzeń z Matter.
CSA twierdzi również, że Matter został zaprojektowany tak, aby był bezpieczny przy użyciu technologii, która zapewnia, że urządzenia muszą potwierdzić, czym są i skąd pochodzą, zanim zostaną dołączone do sieci. Jeśli chodzi o prywatność, Matter działa całkowicie lokalnie przez IP, ale nie opiera się na połączeniu internetowym. Jest jednak zaprojektowany do łatwego komunikowania się z chmurą. Komunikacja jest kontrolowana przez aplikację ekosystemu lub aplikację na urządzeniu, z której korzystasz, i z kolei podlegają ich indywidualnym politykom prywatności. Dlatego nadal ważne będzie, aby w przypadku swoich danych używać wyłącznie urządzeń i usług zaufanych firm.
Samsung ogłosił 24 października dostępność funkcji Matter, która pozwala na bezproblemową kontrolę urządzeń za pośrednictwem aplikacji SmartThings. Koncentratory SmartThings otrzymają aktualizację bezprzewodową, a aplikacja SmartThings na Androida zostanie zaktualizowana, aby zapewnić możliwość sterowania wszystkimi urządzeniami kompatybilnymi z Matter. Dzięki tej aktualizacji użytkownicy SmartThings mogą kontrolować swoje urządzenia Matter za pomocą jednej aplikacji, zamiast korzystać z wielu aplikacji różnych producentów urządzeń.
Aktualizacja zmieni koncentratory SmartThings Samsunga (Aeotec SmartHome Hub i SmartThings Hub v3) w kontrolery dla nowego standardu inteligentnego domu Matter. Starsze centrale SmartThings Hub v2 będą kontrolować urządzenia Matter przez Wi-Fi i Ethernet, podczas gdy obecny koncentrator i klucz SmartThings Dongle będą również działać jako routery Thread. Samsung jest pierwszą firmą, która publicznie ogłosiła certyfikację Matter i przesłała aktualizacje oprogramowania.
Jaeyeon Jung, wiceprezes korporacyjny Samsung Electronics i szef działu mobilnego doświadczenia SmartThings, powiedział The Verge w wywiadzie, że firma otrzymała certyfikat Matter na początku środy, 12 października, tydzień po premierze Matter . Michelle Mindala-Freeman z Connectivity Standards Alliance, która nadzoruje Matter, potwierdziła, że zaczęła wydawać certyfikaty w tym tygodniu i powiedziała, że Samsung był jednym z pierwszych, który je uzyskał.
Podczas konferencji Samsung Developer Conference 2022, która odbywała się w dniach 12-15 października - Mark Benson, szef SmartThings, ogłosił, że wsparcie Matter zostanie wprowadzone na jego platformę w tym miesiącu. Jung potwierdził The Verge po przemówieniu, że Samsung planuje przesyłać aktualizacje bezprzewodowo do wszystkich istniejących koncentratorów SmartThings v2 i v3 , klucza SmartThings Dongle i aplikacji SmartThings na Androida. Oparte na oprogramowaniu koncentratory SmartThings wbudowane w nowsze telewizory Samsung Smart TV, monitory i lodówki Family Hub zostaną zaktualizowane do obsługi Matter w późniejszym terminie, mówi Jung.
Chociaż ulepszone huby nadal będą obsługiwać Zigbee i Z-Wave, nie będą to mosty Matter, przynajmniej nie w najbliższym czasie. „Nie mamy jeszcze planu wspierania tej funkcji”, mówi Jung. „Użytkownicy SmartThings będą mogli nadal korzystać z urządzeń podłączonych do koncentratora SmartThings, ale istniejące urządzenia Zigbee i Z-Wave nie będą narażone na materię”.
Dobrą wiadomością jest to, że koncentratory SmartThings v3 (obecnie produkowane przez Aeotec) i klucz sprzętowy SmartThings Dongle o wartości 35 USD dla urządzeń Samsung z koncentratorami oprogramowania SmartThings staną się routerami Thread. „Pracowaliśmy z Silicon Labs, aby używać oprogramowania do jednoczesnego uruchamiania Zigbee i Thread przy użyciu tego samego chipsetu sprzętowego”, mówi Jung. „Po wdrożeniu oprogramowania koncentratory SmartThings v3 będą obsługiwać zarówno urządzenia Zigbee, jak i Matter over Thread”.
Oznacza to, że jeśli masz kompatybilny telewizor Samsung Smart TV lub inteligentną lodówkę i kupisz klucz sprzętowy o wartości 35 USD, będziesz mieć kontroler SmartThings Matter z routerem Thread gotowy do pracy pod koniec tego miesiąca. Oczywiście nie ma jeszcze dostępnych urządzeń Matter, którymi można by sterować. Jednak wraz z wprowadzeniem standardu w zeszłym tygodniu powinniśmy zobaczyć, jak produkty zaczną być wprowadzane na rynek w tym roku.
Podczas gdy koncentratory v2 nie mogą być uaktualnione do Thread i będą obsługiwać urządzenia Matter przez Wi-Fi i Ethernet, Jung twierdzi, że będą w stanie kontrolować dowolne urządzenia Thread za pomocą routera Thread wbudowanego w inne urządzenie. To samo będzie dotyczyło koncentratorów programowych w telewizorach Samsung Smart TV, monitorach i lodówkach Family Hub, jeśli nie dodasz klucza sprzętowego.
Jung twierdzi, że oprócz tego, że urządzenia Zigbee lub Z-Wave podłączone do koncentratorów SmartThings nie mają dostępu do Matter, Samsung nie planuje dodawać swoich inteligentnych telewizorów lub urządzeń do Matter jako urządzeń, co oznacza, że będzie można nimi sterować tylko za pomocą aplikacji SmartThings, a nie innych kontrolerów Matter. Telewizory są w pierwszej specyfikacji Matter, ale urządzenia nie są. (Samsung jest członkiem Home Connectivity Alliance — organizacji skupiającej głównych producentów sprzętu AGD, której celem jest robienie dla urządzeń tego, co Matter robi dla inteligentnego domu, więc pewnego dnia będziesz mógł sterować pralką LG w aplikacji SmartThings i na odwrót.
Jung mówi, że ekosystem inteligentnych urządzeń Samsunga jest jednym z powodów, dla których firma uważa, że konsumenci zdecydują się używać SmartThings na innej platformie teraz, gdy Matter sprawia, że kompatybilność urządzeń staje się mniejszym problemem w inteligentnym domu. SmartThings zbudowało swoją markę na byciu najbardziej otwartą platformą głównych graczy.
Wskazała również na usługi SmartThings Home Life, nową funkcję w aplikacji SmartThings, która grupuje funkcje inteligentnego domu w zarządzanie energią, gotowanie, opiekę nad zwierzętami i jakość powietrza w celu zapewnienia praktycznych porad i kontroli. Obecnie usługi te działają tylko z urządzeniami Samsung (z wyjątkiem zarządzania energią, które może monitorować zużycie energii wszystkich urządzeń podłączonych do SmartThings). Ale Jung mówi, że wraz z Matter Samsung planuje obsługiwać więcej urządzeń w tych usługach. „Staramy się stać otwartą platformą, aby ludzie mogli czerpać korzyści z używania SmartThings ze wszystkimi inteligentnymi urządzeniami, które mają w swoim domu”, mówi.
Jednak nie włączając funkcji mostka w swoich koncentratorach, twierdzenie Samsunga o dążeniu do otwartości platformy za pomocą SmartThings jest trochę puste. Jest to jedyna platforma z wielkiej czwórki, która obsługuje zarówno urządzenia Zigbee, jak i Z-Wave, a wiele urządzeń z pierwszej kategorii Materii – światła, zamki, czujniki – korzysta z protokołów Zigbee i Z-Wave. Oznaczało to, że Samsung miał wyjątkową okazję, której nie wykorzystał. Mogła być pierwszą platformą, która wprowadziła urządzenia Zigbee i Z-Wave do Matter, umożliwiając wszystkim platformom obsługującym Matter sterowanie dowolnymi kompatybilnymi urządzeniami podłączonymi do jej koncentratora. Zamiast tego koncentratory i klucze SmartThings Dongle będą pierwszym sposobem na umieszczenie Zigbee, Z-Wave i Matter w tym samym ekosystemie – ale będzie to musiał być ekosystem SmartThings.
SmartThings obsługuje funkcję o nazwie multi-admin, która pozwala użytkownikom kontrolować swoje urządzenia Matter z wielu platform i aplikacji. W tym miesiącu Samsung i Google ogłosiły rozszerzenie współpracy, aby przenieść obsługę wielu administratorów na wyższy poziom, poprawiając interoperacyjność i oferując lepsze wrażenia użytkowników. Otwarta platforma SmartThings oferuje jeden z największych zintegrowanych ekosystemów, a produkty z certyfikatem Matter będą wdrażane w takich markach, jak Google Nest, Eve Systems, Nanoleaf, Yale i innych.
Wsparcie SmartThings Matter Controller rozpocznie się wraz z drugą i trzecią generacją SmartThings Hub, a także Aeotec Smart Home Hub. Wszystkie koncentratory będą nadal obsługiwać urządzenia Zigbee, Z-Wave i sieci lokalnej, w tym Wi-Fi i Ethernet, i zostaną zaktualizowane przez sieć, aby umożliwić obsługę urządzeń Wi-Fi, Ethernet i Thread-based Matter.
Matter (z perspektywy operacyjnej) przebiega w całości przez IPv6. Obecnie obsługiwane z punktu widzenia łączności są Wi-Fi, Thread i Ethernet. Materia dodatkowo definiuje warstwę wiadomości, która oddziela routing żądań i odpowiedzi.
Ponadto Bluetooth (BLE) jest obsługiwanym protokołem, za pośrednictwem którego urządzenia mogą być wykrywane i udostępniane, a wszystko to w oparciu o profil Bluetooth GATT (Generic Attribute).
Podstawowe elementy określone w specyfikacji Materii obejmują:
Matter znacznie podnosi poprzeczkę w zakresie bezpieczeństwa i prywatności, włączając do specyfikacji i SDK następujące elementy:
Rozproszona Księga Zgodności (DCL): Kilka aspektów sprawy wymaga aktualnych informacji, których nie można sfałszować (np. korzenie produkcyjnego PKI, informacje o danym produkcie, takie jak link do repozytoriów OTA itp. .). W tym celu Matter zawiera oparty na blockchain DCL.
Prace nad bezpieczeństwem będą kontynuowane w kolejnych wydaniach Matter po wersji 1.0. Ta ciągła praca będzie obejmować dalszą współpracę z zewnętrznymi badaczami ds. bezpieczeństwa i szerszą społecznością zajmującą się bezpieczeństwem, rozwój otwartego oprogramowania i specyfikacji w celu zachęcenia do analizy i doskonalenia oraz szybki proces reagowania na luki w zabezpieczeniach.
Załóżmy, że masz gospodarstwo domowe, w którym niektórzy mieszkańcy korzystają ze SmartThings, a niektórzy wolą korzystać z HomeKit, w wyniku czego dzisiaj nie możesz kontrolować tego samego zestawu urządzeń, które znajdują się w jednym lub drugim ekosystemie. Sprawa rozwiązuje ten problem za pomocą koncepcji „multi-admin”. Krótko mówiąc, każde urządzenie może być udostępniane w wielu różnych ekosystemach w tym samym czasie, umożliwiając w ten sposób użytkownikowi dokonywanie wyboru i nie pozwalając, aby urządzenia w ich domach były sztucznie częścią różnych „ogrodów otoczonych murem”. Co najważniejsze, konsument ma wybór, do którego ekosystemu zostanie dodane urządzenie.
Masz więc swoje urządzenie Matter, rozpakowałeś je i dodałeś do swojego inteligentnego domu. Co teraz? Jak wygląda interakcja z urządzeniem z perspektywy użycia Matter?
Matter określa bogaty i w pełni funkcjonalny model danych, który pozwala na spójną reprezentację urządzeń i ich możliwości. Model danych Matter definiuje (za pomocą jednostek zwanych „klastrami”) zestaw atomowych elementów budulcowych (np. pomiar temperatury), z których każdy definiuje atrybuty, polecenia i zdarzenia, które są powiązane z tym elementem budulcowym. Urządzenie Matter obsługuje następnie zestaw odpowiednich dla niego klastrów, a wybrany przez Ciebie kontroler (np. SmartThings) wchodzi w interakcję z urządzeniem za pośrednictwem klastrów w celu pobierania informacji, ustawiania zachowań, powiadamiania o zdarzeniach, które się wydarzyły i tak dalej.
Matter 1.0 zapewnia podstawową interoperacyjność obsługiwanych typów urządzeń w istniejących ekosystemach IoT.
Oczekuje się, że Post Matter 1.0 zapewni ulepszenia początkowego zestawu funkcji, poprawiając komfort użytkowania (np. prostsze/łatwiejsze uruchamianie i skalowalny multi-administrator) oraz szerszą obsługę usług o wartości dodanej, takich jak zarządzanie energią, bezpieczne wideo i itd.
Samsung Research aktywnie uczestniczy w opracowywaniu specyfikacji Matter w tym ekscytującym czasie dla IoT. Wprowadzenie Matter 1.0 zapewni prawdziwie interoperacyjne wrażenia użytkownika dla „rzeczy” IoT, z możliwością dostępu do tych „rzeczy” z ich wybranych ekosystemów, w tym, co najważniejsze, kontrolerów SmartThings i urządzeń firmy Samsung.
W przyszłości spodziewaj się dalszych ulepszeń w Matter w przyszłych wydaniach w odniesieniu do:
obsługiwane typy urządzeń
ulepszenia w zakresie wdrażania i własności
rozszerzenia o dodatkowe przypadki użycia w celu zapewnienia bardziej holistycznego doświadczenia
ciągłe ulepszenia projektowania i wdrażania Matter
Jak podaje dyrektor ds. technologii w CSA, rozpoczęły się już prace nad Matter 1.1, Matter 2.0 i pierwsze prace w kierunku dalszego rozwoju. Urządzenia takiej jak automatyczne roboty odkurzające, sprzęt AGD, ładowarki pojazdów elektrycznych i produkty związane z inteligentnym zarządzaniem energią prawdopodobnie znajdą się w Matter 1.1, mówi Chris LaPré.
Według ujawnionego harmonogramu, planowane jest wydawanie kolejnych wersji Matter co pół roku, aktualizacje częstkowe (po kropce 1.1, 1.2 itd.) najbliższa aktualizacja przewidziana jest na marzec/kwiecień 2023 roku. Co dwa lata wydawana będzie duże rozwinięcie standardu, jako kolejny pełny numer (Matter 2.0, 3.0). Docelowo planowane jest rozwinięcie standardu o nowe typy urządzeń IoT, takie jak: kamery, roboty sprzątające, sprzęt AGD i RTV, punkty dostępu, urządzenia do zarządzenia energią, czujniki zamknięcia, czujniki środowiska (stacje pogody), czujniki dymu i CO oraz wykrywacze ruchu czy obecności.
Tym samym od teraz nie musimy zwracać uwagi na markę czy specyfikację. Zadawać pytania: czy uda się połączyć z platformą SmartThings, czy będziemy mieli dostęp do wszyskich pomiarów i funkcji czujnika itd. ? Odnajdujemy logo protokołu Matter i mamy pewność, że urządzenie, sensor IoT na pewno zadziała z naszym inteligentym domem SmartThings.
04-03-2023 08:17 PM
04-03-2023 10:37 PM
05-03-2023 10:20 AM
05-03-2023 10:24 AM
08-03-2023 09:57 AM
13-05-2024 08:48 PM
Matter 1.2 – nowe typy urządzeń już dawno dostępne
Przypomnijmy 23 października 2023 prawie rok od debiutu nowego standardu komunikacji, koncorscjum Connectivity Standards Alliance (CSA) dodało 9 nowych typów urządzeń, które producenci mogą wykorzystać w 2024 roku.
Nowe typy urządzeń obsługiwane w Matter 1.2 to:
Matter 1.3 obsługuje nowe typy urządzeń
W maju 2024 roku ogłoszono kolejny etap rozwoju protokołu Matter. Aktualizacja Matter 1.3 poszerza zakres obsługiwanych urządzeń, tym razem stawia na kategorię AGD. Wśród nowo obsługiwanych typów są:
Nowe funkcje zarządzające wodą i energią
Oto najnowsze komponenty, które producenci aplikacji SmartHome będą mogli wykorzystać w swoich apkach: