Witam. Dziś wytłumaczę, dlaczego w naszych smartfonach puchnie bateria i postaram się podpowiedzieć, jak wydłużyć żywotność naszego ogniwa.
Podstawową przyczyną spuchnięcia baterii jest sama zasada jej działania. Jest to proces naturalny, który przebiega bardzo wolno, lecz nieuchronnie. Prawidłowo użytkowany akumulator powinien wystarczyć na kilka lat.
Istnieje wiele przyczyn, które mogą wpływać na znaczne przyspieszenie tego procesu. Są oczywiście też i wady konstrukcyjne, które zdarzają się szczególnie w bateriach tańszych zamienników, ale też i w oryginalnych. Dodatkowo w dzisiejszych czasach smartfony są bardzo wydajne, ich podzespoły potrzebują dużo energii, a co za tym idzie, wytwarzają dużo ciepła, które to smartfon nie jest w stanie szybko odprowadzić.
Aby bateria służyła nam jak najdłużej, musimy nie tylko zadbać o odpowiedni poziom jej naładowania, ale także o sposób, w jaki ją ładujemy. Dzisiejsze baterie wytrzymują nawet kilka tysięcy ładowań z powodu braku pamięci, jednak dalej są wrażliwe na przeładowanie i całkowite rozładowanie. Zalecany poziom naładowania baterii to zakres od 15% do 80-100%.
Najczęstszą przyczyną uszkodzenia akumulatora jest jego całkowite rozładowanie. Korzystanie ze smartfona przy poziomie naładowania baterii poniżej 15% znacznie przyspiesza proces jej puchnięcia, a już tym bardziej, jeśli korzystamy z niej do samego rozładowania.
Niekorzystne dla baterii jest także korzystanie ze smartfona w trakcie ładowania, głównie dlatego, że jednoczesne ładowanie i nadwyrężania podzespołów powoduje, że smarton może nadmiernie się nagrzewać, co będzie źle wpływać na baterię.
Przeładowanie baterii zdarza się znacznie rzadziej, głównie za sprawą czujników umieszczonych w smartfonie, który to w momencie naładowania baterii odcina ją od ładowarki. Jednak w przypadku awarii układu może to spowodować przeładowanie naszej baterii (uspokoję Was, zdarza się to bardzo rzadko).
Coraz częściej korzystamy z powerbanków czy różnego rodzaju szybkich ładowarek, które dają możliwość szybkiego ładowania baterii. Musimy wiedzieć, że takie sposoby ładowania niosą za sobą ryzyko przegrzania akumulatora w wyniku ładowania większym prądem, niż jest to zalecane przez producenta. Większy prąd ładowania to także więcej ciepła wydzielanego w akumulatorze, szczególnie w początkowym etapie ładowania, gdy akumulator jest mocno rozładowany. Jeżeli temperatura znacząco wzrośnie podczas ładowania, należy przerwać taki proces ładowania.
Co mogę zalecić Państwu jako Technik? Proszę używać zawsze oryginalnych akcesoriów lub zamienników, ale dobrej jakości, przestrzegać zasad ładowania a zobaczycie, Państwo, że bateria posłuży Wam przez wiele lat. Pozdrawiam.