30-07-2022 04:36 PM — edytowano 30-07-2022 06:01 PM
- Oznacz jako nowe
- Zakładka
- Subskrybuj
- Wycisz
- Subskrybuj źródło RSS
- Wyróżnij
- Drukuj
- Zgłoś nieodpowiednią zawartość
Witajcie, użytkownicy forum!
Wracam do was z poradnikiem przedstawiającym sposoby aktualizacji waszych urządzeń mobilnych (smartfonów oraz tabletów), jakie oferuje wam firma Samsung. Sam poradnik, oprócz wskazania metod aktualizacji, prezentuje również poszczególne etapy dokonania uaktualnienia za pomocą właśnie konkretnego sposobu. Zaczynajmy!
Sposób 1. Aktualizacja oprogramowania zawarta w ustawieniach urządzenia.
Aktualizacja oprogramowania dostępna w ustawieniach urządzenia stanowi pierwszą metodę uaktualnienia urządzeń firmy Samsung. Prawdopodobnie jest ona, dla wszystkich znana oraz najwcześniej wykorzystywana, ale omówię ją dość dokładnie.
Rysunek 1. Zawartość zakładki ustawień „Aktualizacja oprogramowania".
Po wejściu w zakładkę ustawień „Aktualizacja oprogramowania" naszym oczom ukazują się dalsze opcje dotyczące uaktualnienia. Są nimi:
- Pobierz i zainstaluj -> Zakładka umożliwiająca sprawdzenie dostępności aktualizacji dla naszego urządzenia, jej późniejsze pobranie i zainstalowanie.
- Automat. pobieraj przez Wi-Fi -> Opcja, która umożliwia automatyczne pobranie uaktualnienia w przypadku połączenia urządzenia z Internetem za pomocą rozwiązania Wi-Fi.
- Ostatnia aktualizacja -> Zakładka zawierająca informacje o ostatniej aktualizacji urządzenia. Do danych w niej zawartych zaliczają się, na przykład data oraz godzina ostatniego udanego uaktualnienia, spis nowości wprowadzonych w aktualizacji, jej rozmiar, czy nawet dokładna jej wersja.
UWAGA: Omawiana zakładka nie jest dostępna na urządzeniach z przywróconymi ustawieniami fabrycznymi oraz świeżo wyjętych z pudełka (nowych).
Po naciśnięciu pierwszej opcji urządzenie łączy się z serwerem aktualizacji i, w przypadku znalezienia nowszej wersji oprogramowania, pojawia się informacja przedstawiona na rysunku 2.
Rysunek 2. Informacja o znalezieniu nowszej wersji oprogramowania urządzenia.
Oczywiście uaktualnienie możemy pobrać i zatrzymać kiedy chcemy, co przedstawiają odpowiednio rysunki 2 oraz 3.
Rysunek 3. Możliwość zatrzymania pobierania aktualizacji.
Po pobraniu uaktualnienia dostajemy informacje, że aktualizacja jest gotowa do zainstalowania, co przedstawia rysunek 4. Wszystko teraz leży w naszych rękach i samą aktualizację możemy wykonać teraz lub odłożyć ją w czasie.
Rysunek 4. Informacja o możliwości zainstalowania uaktualnienia.
W przypadku chęci odłożenia jej w czasie zostaniemy poproszeni o wskazanie konkretnej godziny, kiedy uaktualnienie ma zostać wykonane. Zaprezentowane zostało to również na rysunku 5.
Rysunek 5. Wskazanie konkretnej godziny w przypadku odłożenia aktualizacji w czasie.
UWAGA: W przypadku instalowania aktualizacji od razu lub jej planowania zawsze należy się zapoznać z zawartymi w niej uwagami. Zazwyczaj są one takie same dla wszystkich urządzeń, ale najważniejszą kwestią jest zapis "Ta aktualizacja nie powinna wpływać na dane osobiste, ale zawsze warto wykonać kopie zapasową danych na wszelki wypadek". W związku z tym, jeżeli na waszych urządzeniach macie jakieś krytyczne dane lub też bardzo ważne informacje, to polecam lub nawet zalecam wykonanie kopii zapasowej przed każdą aktualizacją. Jeżeli w 99,9% procentach aktualizacja nic nie powodowała na innych tych samych urządzeniach, to nie jest równoznaczne z tym, że u was też nic się nie stanie. Wszystkie najczęściej pojawiające się uwagi obrazuje rysunek 6.
Rysunek 6. Najczęściej pojawiające się uwagi przy dokonywaniu uaktualnienia.
Po zainstalowaniu uaktualnienia na urządzeniu pojawi się informacja: „Telefon/Tablet został zaktualizowany". Równoznaczna jest ona z tym, że aktualizacja przebiegła pomyślnie i można korzystać dalej z urządzenia na nowej wersji oprogramowania. Etap ten stanowi ostatnią część uaktualniania urządzeń za pomocą zakładki „Aktualizacja oprogramowania" dostępnej w jego ustawieniach. Dokładny widok informacji omawianej w tym segmencie poradnika prezentuje rysunek 7.
Rysunek 7. Informacja o zaktualizowaniu urządzenia.
Sposób 2. Aplikacja Smart Switch (wersja komputerowa).
Kolejnym sposobem aktualizacji urządzeń firmy Samsung jest program Smart Switch (wersja komputerowa). Tak, tak, to rozwiązanie, oprócz wykonywania kopii zapasowych i ich przywracania, pozwala również właśnie uaktualniać wasze urządzenia. Wystarczy tylko pobrać to rozwiązanie na wasz komputer (link: https://www.samsung.com/pl/apps/smart-switch/) oraz wykonać pewne czynności (opisane poniżej) w celu prawidłowego dokonania aktualizacji.
Po uruchomieniu programu Smart Switch oraz podłączeniu urządzenia do komputera naszym oczom ukaże się podobna do pokazanej na rysunku 8 informacja. Przedstawia ona dość dokładną nazwę urządzenia oraz jego wygląd. W przypadku serii premium obok nazwy powinno się pokazać dokładne zdjęcie urządzenia. W innych wypadkach ukaże się „awatar" podobny do tego zaprezentowanego na poniższym rysunku.
Rysunek 8. Informacja pokazująca się po podłączeniu urządzenia do komputera (przykładowa).
W przypadku znalezienia przez program Smart Switch nowszej wersji oprogramowania dla naszego urządzenia, niż obecnie posiadamy, pojawi się stosowna informacja pod jego nazwą. Tak samo, jak zaprezentowano powyżej, posiadać ona będzie po prostu frazę „Dostępna jest nowa wersja oprogramowania", a obok niej pojawi się przycisk „Aktualizuj". Po jego naciśnięciu pojawia się nowe okno zawierające standardowe informacje o uaktualnieniu, takie jak rozmiar aktualizacji, numer bieżącej oraz nowej wersji oprogramowania, czy też link do dokładnych informacji odnoście uaktualnienia. Przykładowe takie okno prezentuje rysunek 9.
UWAGA: W tym sposobie uaktualnienia urządzenia nie występuje informacja o zmianach wprowadzonych w aktualizacji, dopiero po przejściu na podlinkowaną stronę można zobaczyć więcej danych na ten temat.
Rysunek 9. Okno dysponujące standardowymi danymi o uaktualnieniu.
Po naciśnięciu opcji "Kontynuuj" otrzymamy ostrzeżenie. Zawiera ono informacje, jakie czynności należy wykonać przed rozpoczęciem aktualizacji oraz czego nie należy wykonywać podczas samego procesu uaktualniania urządzenia. Zalecam się do nich stosować oraz dokładnie je przeczytać, aby później nie wystąpiły problemy, czy to z urządzeniem, czy samą aktualizacją. Przytoczone powyżej działania oraz rzeczy, których nie należy robić, przedstawiają rysunki 10 i 11.
Rysunek 10. Ostrzeżenie - czynności jakie należy wykonać przed rozpoczęciem uaktualnienia (część 1/2).
Rysunek 11. Ostrzeżenie - czynności jakich nie należy wykonywać podczas samego procesu aktualizacji (część 2/2).
Jeżeli spełnimy wszystkie przytoczone powyżej wymagania oraz naciśniemy przycisk „Wszystko potwierdzone", pojawi się nam ostatni monit zawierający informacje dotyczący prywatności. Polecam je przeczytać, aby wszystko było dla was jasne, jak firma Samsung wykorzystuje dane dotyczące aktualizacji waszych urządzeń. Poniżej na rysunku 12 również znajdziecie te informacje.
Rysunek 12. Informacje dotyczące prywatności.
Jeżeli wszystko jest dla nas jasne i klarowne w kwestii prywatności, to ponownie naciskamy przycisk „Wszystko potwierdzone". Spowoduje on uruchomienie całego procesu aktualizacji urządzenia, który polega na:
- Pobraniu uaktualnienia (zaprezentowany na rysunku 13)
- Przerzuceniu aktualizacji na urządzenie
- Zaktualizowaniu urządzenia poprzez ponowne jego uruchomienie
Rysunek 13. Pobranie uaktualnienia urządzenia za pomocą programu Smart Switch.
To są wszystkie informacje dotyczące metod aktualizacji urządzeń mobilnych firmy Samsung, jakie zamierałem zawrzeć w tym poradniku. Jeżeli macie jakieś pytania lub uwagi, zapraszam do sekcji komentarzy
- « Poprzedni
- Następny »
13-09-2022 08:44 AM
- Oznacz jako nowe
- Zakładka
- Subskrybuj
- Wycisz
- Subskrybuj źródło RSS
- Wyróżnij
- Drukuj
- Zgłoś nieodpowiednią zawartość
13-09-2022 09:30 AM
- Oznacz jako nowe
- Zakładka
- Subskrybuj
- Wycisz
- Subskrybuj źródło RSS
- Wyróżnij
- Drukuj
- Zgłoś nieodpowiednią zawartość
13-09-2022 09:50 AM
- Oznacz jako nowe
- Zakładka
- Subskrybuj
- Wycisz
- Subskrybuj źródło RSS
- Wyróżnij
- Drukuj
- Zgłoś nieodpowiednią zawartość
13-09-2022 10:36 AM — edytowano 13-09-2022 12:02 PM
- Oznacz jako nowe
- Zakładka
- Subskrybuj
- Wycisz
- Subskrybuj źródło RSS
- Wyróżnij
- Drukuj
- Zgłoś nieodpowiednią zawartość
Co do autmatycznego pobierania i informowania o update, to różnie z tym bywa (niezależnie od modelu).
Tak samo u mnie to występuje
Często jest tak, że informacja pojawia się dopiero jakiś czas po udostępnieniu aktualizacji.
Raczej nic z tym nie zrobimy
13-09-2022 11:33 AM
- Oznacz jako nowe
- Zakładka
- Subskrybuj
- Wycisz
- Subskrybuj źródło RSS
- Wyróżnij
- Drukuj
- Zgłoś nieodpowiednią zawartość
Mimo wszystko dzięki za próbę rozwiązania tego problemu. Pozdrawiam
13-09-2022 11:50 AM — edytowano 13-09-2022 11:56 AM
- Oznacz jako nowe
- Zakładka
- Subskrybuj
- Wycisz
- Subskrybuj źródło RSS
- Wyróżnij
- Drukuj
- Zgłoś nieodpowiednią zawartość
Zgodnie z instrukcją, funkcja automatycznego pobierania nie definiuje interwału czasowego, pomiędzy dokonywanymi sprawdzaniami uaktualnień. W praktyce z własnego doświadczenia działa to tak, że jeżeli minie pewien czas (bliżej nieokreślony), to urządzenie podczas połączenia z siecią Wi-Fi, sprawdzi dostępność aktualizacji, pobierze ją (jeżeli będzie dostępna) i poinformuje o tym użytkownika. Oznacza to innymi słowy, że każde połączenie z siecią Wi-Fi nie powoduje uruchomienia tego procesu - samoczynnego sprawdzania aktualizacji. Przypomnę tylko, że urządzenia Samsung aktualizowane są w "trzech partiach", co miesiąc, co 3 miesiące oraz co 6 miesięcy - wynika to z harmonogramu wydawania poprawek zabezpieczeń (https://security.samsungmobile.com/workScope.smsb). W związku z tym, jeżeli zależy Ci na posiadaniu najnowszych wydanych aktualizacji na urządzeniu oraz znajduje się ono w pierwszej grupie, to polecam sprawdzać dostępność uaktualnień ręcznie (mniej więcej raz w miesiącu).
Wycinek z instrukcji obsługi, dotyczący funkcjonalności automatycznego pobierania aktualizacji, przez Wi-Fi.
02-12-2022 08:06 AM
- Oznacz jako nowe
- Zakładka
- Subskrybuj
- Wycisz
- Subskrybuj źródło RSS
- Wyróżnij
- Drukuj
- Zgłoś nieodpowiednią zawartość
Mam dziwny problem z aktualizacją Samsung s22+
W telefonie nie pokazuje mi się żadna nowa aktualizacja ale dzisiaj pierwszy raz podłączyłem telefon do PC (Windows) i Samsung Switch pokazuje mi że jest nowa aktualizacja . Kiedy próbuję ją wykonać zatrzymuje się i wyświetla informację o zbyt małej ilości wolnego miejsca na PC - chociaż miejsca jest dosyć. Ktoś wie co może się dziać i ma na to jakieś rozwiązanie ??
Z góry dzięki za pomoc
02-12-2022 09:27 AM
- Oznacz jako nowe
- Zakładka
- Subskrybuj
- Wycisz
- Subskrybuj źródło RSS
- Wyróżnij
- Drukuj
- Zgłoś nieodpowiednią zawartość
Wygląda na problem po stronie komputera. Spróbuj wykonać aktualizację na innym komputerze i daj znać czy się udało. Ewentualnie spróbuj ponownie zainstalować aplikację Smart Switch.
02-12-2022 09:35 AM
- Oznacz jako nowe
- Zakładka
- Subskrybuj
- Wycisz
- Subskrybuj źródło RSS
- Wyróżnij
- Drukuj
- Zgłoś nieodpowiednią zawartość

- « Poprzedni
- Następny »