Bezárás

What are you looking for?

mégse
A következő eredményeinek megjelenítése: 
Helyette a következő keresése: 
Így értette? 

Eredeti témakör:

OLED vs IPS. Mik a fő különbségek?

(Témakör létrehozásának dátuma: 27-03-2021 01:37 PM)
12536 Megtekintések
David_K
Samsung Expert
Beállítások

Sziasztok!

 

A mai napon kicsit a kijelzőkbe ássuk bele magunkat. Mi is az OLED és mi is pontosan az IPS? Mik a fő különbségek és laikusként mik azok amikből rájöhetünk, hogy milyen kijelzőt is használ egy készülék.

 

OLED

Az OLED (szerves fénykibocsátó dióda-organic light-emitting diode) egy olyan kijelzőtechnológia amelynek működéséhez nem szükséges háttérvilágítás. Az OLED panelekben olyan szerves vegyületek dolgoznak, melyek elektromos áram hatására fény bocsátanak ki. A technikai részletekbe nem feltétlen érdemes belemenni, mivel elég komoly kémiai és fizikai folyamatok végeredménye az, hogy ezek a szerves LED-ek működni tudnak. 

Talán elsőre ami a leginkább szembetűnő lehet egy OLED kijelzőn az a színek szaturáltsága és erőssége. Főleg a fekete szín az amit érdemes kiemelni a mezőnyből. Egy IPS panellel szemben, ahol minden szín megjelenítéséhez háttérvilágítás szükséges, az OLED-ben erre nincs szükség, így pl. a fekete szín jóval sötétebb tud lenni. Ezeknek a kijelzőknek a kontrasztaránya általában sokkal magasabb értéket mutat, mint a hagyományos LED kijelzőknek. Tartalomfogyasztáshoz, játékhoz kifejezetten közkedvelt panel típus ez, azonban érdemes tudni, hogy nem kifejezetten olcsó, sőt inkább drága technológiáról beszélünk. A modern OLED kijelzős telefonokban messze a legdrágább alkatrészről beszélünk, így ezeket érdemes mindenféleképpen megvédeni valahogyan. Két másik hatalmas előnye, hogy a magas kontrasztarány mellett, magas fényerővel is tudnak rendelkezni. Jóval magasabbal, mint egy hagyományos LED kijelző. Viszonyítási alapként, egy átlag IPS LCD kijelző 800 nit körül mozog, míg egy OLED kijelző akár 1400-1500 nit-re is képes. Ez azt eredményezi, hogy pl. fényes környezetben jobban fogjuk látni eszközünk kijelzőjét. Ezeknek a paneleknek a szemre károsan ható kékfény kibocsátása is jóval alacsonyabb, pusztán a háttérvilágítás típusa miatt. Abban az esetben, ha huzamosabb ideig használunk egy OLED kijelzőt és nem feltétlen maximum fényerőn, akkor érezhetően lassabban fog a szemünk elfáradni. Másik nagy előnye a betekintési szögekben rejlik. Minimális az a torzítás amit tapasztalunk, ha oldalról nézünk egy ilyet kijelzőt. 

IPS

Az IPS panel (In-plane Switching technology- síkban váltó technológia) kifejlesztése során nem az OLED, hanem a TN panelek leküzdése volt a fő szempont. Ez a technológia folyadékkristályokat használ a fény megjelenítésére. Az OLED-del szemben folyamatos háttérvilágításra van szüksége a működéséhez. Alapjaiban egy kevésbé energiatakarékos megoldás emiatt, viszont az alacsonyabb fényerő és a modern technológiáknak köszönhetően ez már nem probléma. Előnye lehet az OLED kijelzőkkel szemben a hosszabb élettartam, ami azért is történhet, mert egy OLED kijelző az évek során és a nem megfelelő használati szokások miatt veszíthet a fényerejéből és tapasztalhatjuk a "beégés" jelenségét. Valószínüleg sokan találkoztatok már ezzel a jelenséggel. Egy IPS panel mellett még érv lehet az, hogy maga a technológia mivel olcsóbb ezért a javítás is olcsóbb lehet egy OLED panelhez képest. Rengeteg IPS LCD típust különböztetünk meg a piacon, minden gyártó másképp képzeli el a maga hagyományos LCD paneljeit. Rengeteg TV és okostelefon kijelzőjén találkozhatunk vele és a drágább eszközökben található IPS panelek kifejezetten jó minőségüek is tudnak lenni. Ékes példa erre a nagyon hasonló elven működő QLED is. Ott is folyadékkristályos megoldásról van szó, mégis a konkurens gyártók OLED kijelzőivel veszik fel a versenyt mind színvisszaadó képességben, mind fényerőben. 

Érdemes hát megfontolni mi is az ami számunkra fontos. Fontos tudni, hogy a drágább okostelefonok kijelzői szinte 100%-ban az OLED technológiát használják és sok esetben a középkategóriás készülékek rendelkeznek IPS panellel. Amennyiben szebb színeket, magasabb fényerőt és összességében egy kellemesebb élményt szeretnénk magunk számára érdemes lehet belecsöppenni az OLED kijelzők világába, viszont, ha nem szeretnénk azon aggódni, hogy a drága javítás, a rövidebb várható (nem 100%) élettartam alacsonyabb, mint az IPS panelnél, valamint aggódunk a "beégés" jelenségétől, akkor egy jó minőségű IPS panelben sem fogunk csalódni. 

Berakok ide egy remek angol nyelvű összefoglalót, érdemes lehet megnézni amennyiben érdekel a téma:

https://www.youtube.com/watch?v=Unry0ZDMFrQ

 

Köszi, hogy elolvastad

 

Szép napot mindenkinek!

11 Válaszok
GyulusA
Black Belt 
Beállítások
Szia Dávid!

Az AKG-s és a fotós összefoglalódat semmi nem múlja már fel, de ez az összesítő nagyon rendben van.
OliverM
Black Belt 
Beállítások

Mindkét panelnek meg vannak az előnyei, de én már nem tudnénk nem AMOLED kijelzőt használni, nagyon hozzászoktam :face-with-tears-of-joy:

Tiborko
SuperStar
Beállítások

Szia, 

Köszi az infót. 

Szép Napot Neked!

David_K
Samsung Expert
Beállítások

Azért a Top5-be belefér bajnok? :face-with-tears-of-joy: 

Köszi amúgy!😎

0 tetszik
David_K
Samsung Expert
Beállítások

Telefonon már én se nagyon tudnék mást. Nyilván, ha belekényszerít valamilyen helyzet, akkor, de. :face-with-tears-of-joy: De a mélyebb színeket és a sokkal jobb feketéket én is imádom.

0 tetszik
David_K
Samsung Expert
Beállítások

Ugyan! 

Neked is! :smiling-face:

0 tetszik
GyulusA
Black Belt 
Beállítások
Akár Top3 is. 😉
AndrasK
Samsung Expert
Beállítások

Szia Dávid! Csak az Amoled!

roxika
Journeyman
Beállítások
Szia