Zavřít

What are you looking for?

zrušit
Zobrazování výsledků pro 
Hledat místo 
Měli jste na mysli: 

Community Blog

Novinky a tipy o Samsung produktech

zrušit
Zobrazování výsledků pro 
Hledat místo 
Měli jste na mysli: 

15 využití pro váš starý telefon či tablet. Může ještě výborně posloužit

Kamila_Schmiedova24
Helping Hand
Možnosti

15 využití pro váš starý telefon či tablet. Může ještě výborně posloužit

Toužíte po novém mobilu či tabletu? Nebojte – my vás chápeme. Píšeme o telefonech proto, že nás supermoderní technologie a funkce baví a fascinují, takže je nám jasné, že chcete svého elektronického společníka pravidelně obměňovat.

Co ale se starým smartphonem nebo tabletem? Hardwarově i softwarově jde o pozoruhodné přístroje, takže i když jsou třeba zastaralé, rozhodně nejsou k ničemu.

V dnešním článku vám představíme možnosti využití starého zařízení, a vězte, že z něj klidně i po sedmi letech může být užitečný pomocník, kterého budete denně používat. (Až na jednu výjimku nebudeme zmiňovat konkrétní aplikace, protože jak uvidíte, bude při výběru hodně záležet na vašich preferencích.) Pojďme na to!

 

 

Kamera do auta

Začněme hned příkladem z naší vlastní praxe. Náš Galaxy S6 Edge+ je sice dodnes překrásný (chválili jsme ho ve vzpomínkovém článku na naše největší designové skvosty a milníky), ale přece jen je trochu za zenitem. Hlavně původní baterka už po sedmi letech není úplně silná.

 

Kamera do auta.jpg

 

Hardware nicméně pořád funguje skvěle a fotoaparát není ani po tak dlouhé době nijak podřadný – naopak. Nainstalovali jsme tedy příslušnou aplikaci (je jich spousta) a udělali ze smartphonu autokameru se všemi typickými funkcemi. Zabírá a nahrává jízdu, umí automaticky přepisovat starší záznamy, ukládat trasu na mapě, zobrazovat a ukládat rychlost a tak dále a tak dále. Kvalita videa je parádní, více než dostatečná, a navíc máte oproti klasickým autokamerám tu výhodu, že si po skončení jízdy donesete domů plnohodnotný smartphone – s Wi-Fi, neomezenými možnostmi sdílení záznamu, velkým a přehledným displejem, intuitivním operačním systémem Android…

Opravdové autokamery nejsou drahé a mají i své specifické, unikátní výhody, ale my už teď víme, že až jednou es-šestka doslouží, nahradíme ji opět mobilem.

 

 

Chůvička pro děti i domácí mazlíčky

Druhé ze tří využití mobilního fotoaparátu, která si zmíníme, cílí na rodiče. Podařilo se vám konečně uspat miminko? Místo obyčejné, zvukové dětské chůvičky můžete svůj starý smartphone proměnit na dětskou videochůvičku, která bude streamovat obraz do vašeho hlavního smartphonu. Opět máte k dispozici většinu běžných funkcí, jako je varování při detekci pláče/zvuku, možnost přisvítit si bleskem na „kameře“, promluvit na děťátko přes mikrofon apod.

 

Pet kamera.jpg

 

Navíc se chůvička hodí nejen rodičům, ale také páníčkům a paničkám, kteří chtějí monitorovat své mazlíčky. Uklidněte na dálku pejska nebo sledujte, jak si vaše kočka brousí drápky o starožitnou komodu po babičce, i když jste třeba 50 km daleko.

 

 

Bezpečnostní kamera

Na podobném principu jako dětská chůvička fungují aplikace, které starý smartphone promění v bezpečnostní kameru. Některé dokonce nabízejí tak pokročilé funkce, jako je zobrazení streamu z více kamer.

 

bezpečnostní kamera.jpg

 

Stejně jako u předchozích využití budete muset telefonu zajistit napájení, ale obzvlášť u trvalých umístění by to neměl být problém.

 

 

Navigace do auta i na kolo

Ať už používáte Waze, Mapy Google, Mapy.cz nebo jakoukoli jinou aplikaci, určitě se shodneme, že z mobilů jsou skvělé, absolutně plnohodnotné navigace.

 

Auto navigace.jpg

 

Možná ji chcete používat třeba v držáku na řídítkách na kole, možná jen budete pár hodin řídit auto s občasným pohledem na rozzářený displej telefonu, ale tak jako tak je škoda zatěžovat hlavní mobil. Ten může zůstat třeba v kapse či v batohu, a pokud to navigace vyžaduje, můžete z něj do starého mobilního navigátora třeba jen sdílet internetové připojení.

 

 

Hub pro chytrou domácnost

Nechceme vypadat nevděčně a rozmazleně – to, že doma můžeme mobilem ovládat třeba světla, termostat nebo pračku, je vlastně malý zázrak. Přece jen ale moderního lenocha může zdržovat a obtěžovat, že je nutné v menu telefonu vyhledat příslušnou aplikaci, spouštět ji…

 

HUB_smart_home.jpg

 

 

Není nic snazšího, než dát všechny zástupce na plochu vyřazeného tabletu, umístit ho na vhodné místo (například do stojánku na kuchyňskou linku nebo někam na zeď) a udělat z něj centrum vaší chytré domácnosti. Vše na jednom místě, vždy po ruce, přehledně a rychle. A navíc můžete kdykoli využít plnohodnotný mobilní operační systém, a pokud například umístíte tabletový „hub“ právě do kuchyně, můžete si k vaření pustit třeba YouTube a vařit s michelinským šéfkuchařem.

 

 

Druhý dálkový ovladač k TV

Je dobrým zvykem, že moderní chytré televizory nabízejí mobilní aplikaci s dálkovým ovladačem, který zpravidla téměř plnohodnotně nahradí ten klasický. A snad nám dáte za pravdu, že druhý ovladač se hodí…

 

Dálkový ovladač TV.jpg

 

Originální televizní ovladač například můžete nechávat na stolku u pohovky, abyste ho každý večer nehledali po celém domě, ale přepnout kanály, změnit hlasitost nebo vypnout televizi můžete i od pracovního stolu. A pokud máte více míst, odkud telku pravidelně sledujete, tak se ovladač jako „trvalé“ využití pro starý mobil přímo nabízí.

 

 

Zdroj hudby k „offline“ Hi-Fi sestavě

Doufáme, že vás neurazí naše teze, že CD jsou už pasé a že přehrávat na Hi-Fi sestavách či soundbarech soubory MP3 třeba z flashky je trochu nepohodlné. Ať se nám to líbí, nebo ne, trendem jsou online streamovací služby jako Spotify, YouTube Music apod. Jenže spousta starších, byť kvalitních Hi-Fi sestav či soundbarů je nepodporuje, nehledě na to, že nemívají velký, pohodlný displej…

 

Hudba_doma.jpg

 

Využijte toho, že i starý mobil může být přes Wi-Fi neustále připojený k internetu a udělejte z něj zdroj hudby pro vás zvukový systém. Ať už ho propojíte kabelem, nebo přes Bluetooth, může ležet u přehrávače a vám bude stačit jen odemknout displej a stisknout tlačítko přehrávání. Svůj hlavní telefon nemusíte omezovat například dosahem Bluetooth, párovat ho ani ho zbytečně vybíjet.

 

 

Čtečka e-knih

Pokud už starému tabletu moc neslouží baterie, tak ho nechcete brát ven, a jeho výkon nestačí například na moderní hry, neznamená to, že je na odpis. Nainstalujte vybrané aplikace na čtení elektronických knih, nahrajte do něj svoji e-knihovnu a máte vyhrazenou čtečku.

 

Čtečka_knih.jpg

 

Pokud toužíte po v uvozovkách „realismu“, tak samozřejmě uznáváme, že displej se v tomto případě nevyrovná elektronickému inkoustu (E-Ink) na opravdových čtečkách. Díky různým chytrým nastavením nicméně může váš zrak šetřit i „mobilní“ displej tabletu a opět se hodí plnohodnotný operační systém – například když čtete e-knihu o zajímavém místě a chcete se podívat na internet, jak vypadá na skutečných fotografiích.

 

 

Webkamera / Samostatné zařízení na videohovory

Samozřejmě předpokládáme, že spoustu videohovorů vyřídíte přes hlavní telefon nebo notebook, ale osobně preferujeme práci na velkém monitoru u stolního počítače. Co s tím, že ty integrovanou kamerku nemívají? Než kupovat některou ze (s prominutím) nekvalitních webkamer nebo utrácet tisíce za pořádný model, můžete si vybrat z mnoha aplikací, které udělají kameru z vašeho starého smartphonu. A sami určitě dobře víte, jak kvalitní video umí natočit i několik let mobil…

 

videohovor.jpg

 

 

Navíc nejde jen o „pracovní“ využití. Živé vysílání záběru na obličej je oblíbené například u hráčů videoher nebo obecně u uživatelů různých moderních sociální sítí. Pokud streamování delegujete na starší smartphone, klidně i trvale připevněný na vhodném místě, nebudete nijak omezeni v používání hlavního telefonu.

 

 

Fotorámeček / Streamování videí

Zatím jsme se snažili vybírat opravdu užitečné způsoby využití, ale dovolte nám prosím jednu „zbytečnou dekoraci“.

 

Fororámeček.jpg

 

Oživte svou domácnost tím, že ideálně z tabletu (případně většího mobilu) vytvoříte fotorámeček nebo na něj budete streamovat obsah z internetu (např. přenos z webkamer nebo smyčky jakýchkoli hezkých videí). Elektřina zdražuje a ani bohatší lidé určitě nechtějí plýtvat energií, ale výpočty dokazují, že zrovna mobily nás ročně moc kilowatthodin (ani korun) nestojí.

 

 

Vzdělávací/Zábavní nástroj pro děti

Možná si myslíte, že mobil do dětské ruky nepatří, možná naopak chcete ratolesti technologicky vzdělávat od kolébky. Chápeme obě strany a nabízíme vám bezpečné dětské prostředí Samsung Kids, kde se i ty nejmenší děti mohou bavit a zároveň vzdělávat a učit hrou.

 

Vzdělání_děti.jpg

 

Existují samozřejmě i další aplikace určené přímo dětem různého věku (např. YouTube Kids), takže pokud svůj starý telefon řádně zabezpečíte a nastavíte (a pokud je to v souladu s vaším stylem výchovy), můžete z něj udělat vzdělávacího/zábavního společníka pro své děti. A to bez rizika, že se dostanou k nevhodnému obsahu nebo budou nevhodně trávit čas, a v případě starého telefonu hlavně bez obav, že ho zničí.

 

 

Pojistka pro případ nouze (112)

Nejspíš víte, že telefony mohou fungovat i bez SIM karty, bez zadání PINu, bez odemknutí apod. – mluvíme samozřejmě o možnosti vytočit nouzový hovor na linku 112.

 

112.jpg

 

Nabitý, vypnutý starý telefon (a ideálně powerbanku) můžete mít schovaný například v autě nebo v evakuačním zavazadle, a i kdyby se něco stalo s vaším hlavním telefonem, dovoláte se pomoci.

 

 

Pošlete telefon dál po rodině – třeba seniorům

Opravdu už telefon z jakéhokoli důvodu nechcete? Máme pro vás návrh: Darujte ho někomu z rodiny. Starší telefon může dobře posloužit dětem, ale ocenit ho mohou i senioři – a nemusí(te) se bát, že si s moderním chytrým telefonem neporadí.

 

Senioři.jpg

 

Naše telefony obsahují přímo v nastavení volbu Snadný režim, která například zvětší písmo, zapne kontrastní klávesnici a zabraňuje náhodným akcím vyvolaným nechtěným dotykem. Existují ale také přímo aplikace pro seniory nebo zrakově postižené uživatele, které přepnou celý systém do speciálního režimu s velkými, kontrastními ikonami a omezenými funkcemi. Příkladem je například česká aplikace BIG Launcher, která si vydobyla celosvětový úspěch, takže jí rádi „uděláme reklamu“ (neplacenou, neoficiální – jen tak, protože se nám líbí).

 

 

Hrajte si a experimentujte

Víte, co byste neměli dělat se svým novým Galaxy S22 Ultra 5G, který slouží jako váš hlavní, špičkový smartphone? „Rootovat“ ho, instalovat neoficiální software, aplikace z neznámých zdrojů, zasahovat do firmwaru, snažit se měnit parametry hardwaru a tak podobně – a to ani v případě, že jste zkušení uživatelé.

 

root.jpg

 

Podobné experimenty ale přesto mohou být užitečné – už jen proto, abyste se sami technologicky vzdělali. Třeba se vám to jednou bude hodit, pokud se budete chtít věnovat kupříkladu vývoji mobilních aplikací. Jestli už nevíte, co se starým telefonem, a máte odvahu číst odborná fóra, hrát si s různými nastaveními a riskovat, že si zařízení zničíte, tak směle do toho. (Hezký výraz, který možná znáte, je „bricknout“, z anglického „brick“. Znamená to udělat z telefonu nefunkční, potažmo nezapnutelnou „cihlu“.)

 

 

Ekologická likvidace / Výkup výměnou za slevu na nový kus

Pokud pro starý mobil opravdu nemáte využití (nebo třeba nefunguje), určitě ho prosím zlikvidujte ekologicky – odevzdejte ho na k tomu určeném sběrném místě. Do obyčejné popelnice byste ho házet neměli, a to jak proto, že elektronika obsahuje součástky, které na skládku nepatří, tak proto, že se spousta dílů dá zrecyklovat.

A máme pro vás ještě jednu, velmi konkrétní motivaci, proč mobil neházet do koše. V rámci našeho trade-in programu Vyměňte starý za nový můžete svůj starý mobil vrátit přímo nám (a to nejen smartphony značky Samsung) a výměnou získat slevu na nový smartphone. U rozkřápnutého křápu s velkým poškozením je sice finanční odměna spíše symbolická, ale za novější model v dobrém stavu můžete získat i tisíce korun slevy.

 

Doufáme, že už nadšeně lovíte v šuplíku svůj bývalý mobil a vymýšlíte, co s ním provedete. Budeme moc rádi, pokud se v komentářích s námi i ostatními členy komunity podělíte o svoje zkušenosti!

2 Poznámky