Novinky a tipy o Samsung produktech
Dnes jsme si pro vás připravili další „nostalgický článek“. Rádi je píšeme a vy je rádi čtete (děkujeme!), tak snad nezklameme ani tentokrát. Pojďte s námi zavzpomínat na nejkrásnější a nejvýznamnější designové milníky z historie mobilních telefonů Samsung!
Jen ještě na úvod vysvětlení, jak jsme postupovali. Nebudeme nutně mluvit o „prvních“ telefonech, které něco nabídly – např. místo prvního véčka bez antény radši zmíníme to nejkrásnější/nejoblíbenější. Nebudeme ani zabíhat až do mobilního pravěku, vrátíme se jen o necelých 20 let zpět. A také jsme se samozřejmě zaměřili na telefony, které máte šanci znát – tedy na ty, jež byly dostupné u nás v ČR.
Jdeme na to!
Samsung SGH-E700 (z roku 2003)
Jak jsme uvedli, nezačínáme v úplné prehistorii, někde u kufříkových telefonů, nýbrž u „véček“. A ani tady se nebudeme zabývat prvními modely, ale raději s vámi zavzpomínáme na telefon, který podle nás představuje zlatou éru těchto rozevíracích telefonů.
Design je vždycky věc vkusu, ale nám prostě model E700 přijde krásný i dnes, byť je samozřejmě „překonaný“. Modro-stříbrné provedení s jednou z nejkrásnějších klávesnic na véčku, žádná trčící anténa, vnější OLED displej a mimochodem také na svoji dobu top výbava. Byl prostě cool.
Samsung SGH-E850 (z roku 2005)
Další důležitou součástí mobilní historie byly vysouvací telefony. Na trhu jich i od nás byla za ty roky spousta – místo abychom se snažili vybrat nejvíc „ikonický“ model nebo nutně cool výbavu, jako je dotykový displej (i takové na trhu byly), připomeneme vám jeden kousek s hodně originálně řešeným fotoaparátem.
Samsung E850 je drobný, štíhlý a elegantní vysouvací telefon (s klasickou tlačítkovou klávesnicí), jehož VGA fotoaparát se skrýval ve „válečku“ po straně, který jste mohli zmáčknutím povysunout, a následně jím dokonce otáčet. Jen tak pro zajímavost, pokud správně počítáme (kdyžtak nás prosím opravte v komentářích – neurazíme se, oceníme to), umí 108Mpx fotoaparát v Galaxy S21 Ultra pořizovat více než 350× jemnější fotografie.
Samsung SGH-E500 a jeho kolegové (z roku 2006)
Tady ani nešlo pořádně vybírat, protože model E500 je jedním zástupce z mnoha špičkových designovek, které vznikly během véčkové éry na začátku tisíciletí. Zlaté odstíny, luxusní textury, ornamentální zdobení… a přesto to podle nás nebyl a není žádný kýč.
Mobily prostě už tehdy byly víc než jen komunikátory – šlo mnohdy o plnohodnotné módní doplňky. Vlastnili jste nějakou podobnou designovku?
Samsung SGH-C240 (z roku 2006)
V roce 2006 ještě zůstaneme. Hledali jsme nějaký klasický tlačítkový telefon, který by se dal dodnes považovat za elegána (výbavu neřešme). Model C240, obzvlášť ve stříbrné barvě, zaujme nadčasovými, hranatými tvary i klávesnicí, která vypadá, že se na ní opravdu dobře psalo. Jasně že smartphony jsou funkčností někde úplně jinde, ale za tenhle telefon – a to šlo prosím o nižší třídu – se podle nás majitel rozhodně nemusel stydět.
Samsung S5230 Star (z roku 2009)
S5230 Star – model, který nemusíme představovat. Do článku jsme ho zařadili ne proto, že by byl nějak zázračně krásný, ale protože patřil mezi první cenově dostupné dotykové telefony a dobyl Českou republiku. S dnešními supersmartphony nemá hardwarově společného vlastně nic, ale dívejte se na něj jako na mobil, kvůli kterému spousta lidí odložila klasický tlačítkový model a přešla poprvé na „dotykáč“. Nepatřili jste třeba mezi ně?
Velká obrazovka, design, který se vlastně i podobá první modelům Galaxy S, použitelný fotoaparát i cool vychytávky, jako jsou widgety – a to všechno za doporučenou cenu pod 4 tisíce korun. Jasně že to není ani nikdy nebyl nejlepší telefon na světě, ale milník to podle nás je.
Samsung I9000 Galaxy S a Samsung Google Nexus S (z roku 2010)
Tohle byl naopak Milník s velkým M. Začátek řady Galaxy S, opravdu nadupaná vlajková loď s Androidem. Není náhoda, že si nás vybral Google, abychom pro něj připravili Nexus S, další mobilní legendu (se srovnatelnou výbavou), kterou jsme do tohoto bodu zařadili spolu s naším eskem“.
Super AMOLED displej, který vlastně znáte dodnes (byť prošel notnými vylepšeními, od rozlišení po samotnou technologii a chytré funkce), na svoji dobu špičková výbava včetně možnosti natáčet HD video (tedy u Galaxy S)… Design už trochu zastaral, to si přiznejme, ale rozhodně jde o veledůležitý kousek mobilní historie.
Mimochodem, před více než dvěma lety jsme pro vás psali článek o historii Galaxy S (slibujeme, že ho brzy zaktualizujeme!), tak si klidně můžete připomenout i nástupce zmíněné „jedničky“. Některé ostatně zmíníme i zde.
Samsung Galaxy 551 (z roku 2011)
Tento typ telefonů jsme v „designovém“ článku zmínit museli. Galaxy 551 byl jedním z modelů (zas tolik jich nebylo), který pod klasickou dotykovou obrazovkou s Androidem nabízel výsuvný mechanismus, jenž skrýval plnohodnotnou QWERTY klávesnici.
Dneska jsou displeje tak velké a softwarové klávesnice tak dobré, že tento design u telefonů vymizel. Připomínáme ale, že třeba doma si k telefonu můžete připojit Bluetooth klávesnici „od počítače“, případně ho přímo s počítačem spárovat, případně z něj pomocí funkce Samsung DeX počítač rovnou udělat (doporučujeme mj. náš seriály s tipy na „cool“ nastavení, 1. díl a 2. díl). A klávesnice stále zůstávají populárním doplňkem k tabletům, bývají součástí pouzdra.
Samsung S5690 Galaxy Xcover (z roku 2011)
Za designový milník si dovolíme považovat také první Galaxy XCover (mmimochodem nikoli první XCover jako takový, byly i tlačítkové). Představujeme klasický dotykáč s Androidem, který sice neměl „top“ výbavu, ale šlo o plnohodnotný smartphone… s parádní odolností.
I tady je ale hezké srovnávat. Podívejte, kam se posunuly superodolné telefony za cca 10 let – tedy na aktuální top model Galaxy XCover Pro. Tohle už není smartphone do nepohody, jehož používání se „dá snést“. Tohle už je smartphone do nepohody s důstojnou výbavou v čele s krásným displejem.
Samsung Galaxy S III, Samsung Galaxy Note II, Samsung Galaxy Mega 5.8/6.3 (z roku 2012, 2013)
Tentokrát jsme vybrali hned trojici sourozenců. Galaxy S III přinesl opravdu velký HD displej s mnohem tenčími rámečky, než bylo zvykem, a také ikonický zakulacený design, který s námi zůstal ještě nějakou dobu u spousty dalších modelů.
A proč zmiňujeme Note II a Galaxy Mega, který přišel hned ve dvou variantách (velký a ještě větší)? Inu, protože velké telefony byly designová revoluce. Drzejší lidi v autobuse se pochechtávali, když jste vytáhli z kapsy takové „pádlo“ (5,5" u Notu II; 5,8" či 6,3" u Megy). Tenčí rámečky nicméně už tehdy umožnily, aby se telefon vešel do jedné „standardní“ ruky, a my šťastlivci (a chytráci), kteří jsme tehdy velké telefony koupili, jsme si už před dobrými deseti lety mohli užívat luxusu v podobě velké obrazovky.
Není náhoda, že se z toho stal trend. Dneska rámečky prakticky zmizely, displeje se protáhly do výšky a takový Galaxy Note20 Ultra hrdě nabízí bezmála 7" úhlopříčku. Vlastně – pojďme si to srovnat přímo.
Největší „pádlo“ Galaxy Mega 6.3 (2013): úhlopříčka 6,3" | poměr stran 16 : 9 | plocha displeje 109,4 cm², kryje 74,2 % přední strany | rozměry telefonu 167,6 x 88 x 8 mm; 199 gramů
(Zatím) poslední Galaxy Note20 Ultra (2020): úhlopříčka 6,9" | poměr stran 19,3 : 9 | plocha displeje 116,7 cm², kryje 91,7 % přední strany | rozměry telefonu 164,8 × 77,2 × 8,1 mm; 208 gramů
Samsung Galaxy S5 (z roku 2014)
Koženka na zádech se nestala trendem na další desetiletí, ale zaprvé šlo o originální řešení, zadruhé působila méně lacině než obyčejný plast, a zatřetí tu jedna „es-pětka“ leží před námi na stole a je pořád jako nová (a to byla hodně používaná). Už proto tedy toho krasavce zmiňujeme. A mimochodem, za fotky z tohohle stařečka byste se nemuseli stydět ani dneska – přinejmenším v dobrých světelných podmínkách, třeba na slunečné dovolené, fotí prostě parádně.
Samsung Galaxy S6 Edge+ (z roku 2015)
Tak. Opravdu nás zajímá váš názor – oceníme vaše komentáře a respektujeme i jiný vkus. Za nás je ale Galaxy S6 Edge (a Edge+ a nástupci S7) jedním z nejkrásnějších smartphonů vůbec. I dnes.
Kombinuje metalickou barvu krytou sklem (i na zadní straně!) a kovový rámeček. Je mimořádně tenký, ale protože je celý zakulacený, drží se pevně, jistě a zároveň pohodlně. A displeje zasahující do stran vlastně zůstaly dodnes. I modrý S6 Edge+ nám tu leží na stole, samozřejmě plně funkční, a rozhodně nepůsobí po šesti letech jako nějaký nemoderní „výběhák“ – spíše naopak.
Samsung Galaxy S8 a jeho příbuzní (z roku 2017)
Dalším designovým milníkem jsou modely Galaxy S8 (a S8+, S9 a spol., Note8, …). Představujeme Infinity displej – telefon v uvozovkách „bez rámečků“, jen tehdy s ještě trochu výraznější bradou a čelem.
Nový, protáhlý design umožnil nasazení obřích úhlopříček do velmi kompaktního těla. Začal tím trend, který pokračuje dodnes a jehož konec zatím rozhodně nevěstíme – proč také.
Samsung Galaxy S10 a jeho příbuzní (z roku 2019)
Vítejte v současnosti. Jsme sice teprve v roce 2019, ale dostali jsme se k ještě užším rámečkům (dovolíme si to nazvat „bezrámečkový design“, i když ne nutně „doslova“), fotoaparát se skrývá v „průstřelu“ v Dynamic AMOLED displeji, ne v čele ani výřezu, stejně jako čtečka otisků prstů… A mimochodem také přibyly stylové, unikátní barvy.
Řada Galaxy S8 byla první vlaštovkou, Galaxy S10 dalším skokem kupředu. A mimochodem, všimněte si, že takhle parádně dnes vypadají i nejlevnější modely řady Galaxy A. Žádné tlusté rámy ani nic podobného – dnes si tento designový výdobytek může užít každý (byť třeba v plastu místo luxusního skla).
Řada Z Fold a Z Flip (z roku 2019, respektive 2020)
Vítejte zpět, rozkládací telefony. Zároveň ale řekněme: Vítejte poprvé na tomto světě, ohebné displeje.
I když informace o nových telefonech často unikají před jejich odhaleními, Foldem jsme veřejnost v roce 2019 úspěšně překvapili. Na trhu je aktuálně, v roce 2021, již generace s trojkou v názvu (i když u Flipu jde de facto o druhý hlavní model), ale pořád nám tak nějak přijde neuvěřitelné, že si můžete normálně v obchodě koupit telefon s ohebným, skládacím displejem. Jde sice pořád o unikát, čemuž odpovídají vyšší ceny (i když na druhou stranu top je i výbava), ale klíčové je, že mluvíme o funkčních telefonech, běžně dostupných, s funkčním ohebným displejem – ne o nějakém technologickém konceptu z IT veletrhů. Wow.
Samsung Galaxy S21+ 5G a jeho příbuzní (z roku 2021)
Překvapili jsme vás, když jsme odhalili telefony s takto výrazným designem? Řada S21 je prostě unikátní – výrazná ploška s fotoaparáty a rám telefonu barevně kontrastují (ale samozřejmě ladí) s krásně zbarvenými zády. Luxusní provedení rámu si navíc u některých z modelů užijete i zepředu, protože do módy se pro změnu vracejí také rovné displeje (ne nutně, jen jako alternativa zaoblených).
Opět nás upřímně zajímá váš názor – to pro vás koneckonců článek píšeme. Za nás se ale třeba takový fialovo-zlatý Galaxy S21+ 5G řadí k nejkrásnějším telefonům, jaké jsme kdy vyrobili.
Děkujme za pozornost, těšíme se, jaké designové skvosty, zajímavosti a koncepty přinese budoucnost, a jsme zvědaví, co z naší mobilní historie a současnosti zaujalo vás. (A mimochodem, tohle byly spíše „praktické“ designovky, ale chystáme pro vás ještě článek o designových unikátech – mobilech se speciálními ohebnými klouby, hybridy mezi mobilem a foťákem, unikátním telefonu, který hrál v Matrixu… Brzo tedy zase společně zavzpomínáme.)
Zde mohou přidávat komentáře jen registrovaní uživatelé. Pokud už jste se zaregistrovali, přihlaste se. Pokud jste se ještě nezaregistrovali, zaregistrujte se a přihlaste se.