Zamknij

Czego szukasz?

anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Drama o RCS - Czyli jak zepsuć SMS

(Temat utworzony: 28-07-2022 11:17 PM)
2804 Wyświetlenia
Adikkiel
Voyager
Opcje

Hejka Samsungowi Fani! 

(Oby ten post się wysoko wybił) 
 
imageRCS - źródło: 01NET
 
Jak dobrze wiecie już od dawna Google próbuje zachęcić użytkowników Androida do korzystania z usług RCS, wszystko było by ok, gdyby nie parę błędów, które popełniają. 
 
To jest takie plusy i minusy czatów😄
 
Więc o co chodzi? (Minusy) 
Już tłumaczę: 
 
1. Google nie dystrybuuje RCS samodzielnie.
 
W przeciwieństwie do konkurencyjnego iMessage czy technologi, które używają aplikacje takie jak Messenger czy WhatsApp, RCS wymaga zgody operatorów komórkowych na zezwolenie na jego działanie (po ich stronie), plus do tego operatorzy wyznaczają listę urządzeń, na których usługa będzie działała po włożeniu karty SIM do urządzenia (takiego jak Samsung Galaxy😉). 
 
Co, niestety, jest już pierwszym minusem, ponieważ, zamiast bycia pewnym, że usługa zadziała, musisz sprawdzać, czy będzie dostępna u twojego operatora i czy zadziała na twoim urządzeniu w połączeniu z daną kartą. 
 
Przypominam że iMessage nie wymaga "kolaboracji" operatorów, by usługa zadziałała. 
 
W czasach, gdy usługa wchodziła do Polski, widzieliśmy informacje w aplikacji Wiadomości Google w stylu "Teraz lepszy standard wiadomości oferowany przez T-Mobile". 
 
2. RCS nie jest domyśnie włączony. 
 
Cóż, tu się ujawnia drugi minus, RCS nie jest domyślnie włączony, w przeciwieństwie do iMessage, który od początku wymusza używanie tej usługi. 
 
Niestety, ale, gdy już możemy korzystać z RCS, i tak musimy go ręcznie włączyć, co dla niektórych może być problemem. 
 
Jeżeli chcemy, aby nasi "mniej kumaci" znajomi korzystali z takiej opcji (albo, co gorsze, dziadkowie), musimy im wytłumaczyć co to RCS, co on daje, i czemu warto go włączyć. 
 
3. Weryfikacja numeru. 
 
Aby korzystać z funkcji czatów, trzeba zweryfikować numer. 
 
Weryfikacja numeru się dłuży, a tym czasem iMessage z góry wykorzystuje numer przypisany do konta Apple. 
 
Niepotrzebna strata czasu. 
 
4. Czaty RCS korzystają z internetu. 
 
Kolejny minus RCS jest taki, że musi on korzystać z internetu, aby odbierać i wysyłać wiadomości. 
 
Niestety może być to uciążliwe, gdy wasi znajomi są przyzwyczajeni do wyłączania transmisji danych/Wi-Fi, gdy im nie jest potrzebne, co powoduje, że wasza wiadomość przyjdzie dopiero gdy odbiorca ponownie włączy internet. 
 
Miło byłoby zobaczyć automatyczne pobieranie internetu, gdy jest potrzeby. 
 
Na przykład system by dostawał informacje, że rozmówca właśnie napisał wiadomość za pomocą systemu RCS i wtedy na sekundę włączałby się internet, aby pobrać wiadomość. Podobnie z wysyłaniem, wiecie o co chodzi. 
 
5. Aplikacja Samsunga do wiadomości. 
 
(Dotyczy urządzeń Samsung Galaxy) 
 
Niestety RCS w niej działa jakby chciał, a nie mógł. 
 
Czasem się wyłącza, są różne problemy, itd. 
 
Minusem też jest brak czatów na zegarkach Galaxy. (Na WearOS aplikacja od Google jednak oferuje nowy standard wiadomości.)
 
Według mnie aplikacja ma stary design, który wcale nie pasuje do OneUi 4.1. 
 
Raczej polecam aplikację od Google dopóki nie naprawią błędów. 
 
6. Problemy między operatorami. 
 
Ostatnim minusem jest problem z czatem między operatorami. Pamiętacie punkt pierwszy? 
 
Wygląda na to, że coś sprawia, że wiadomości z czatu między operatorami przechodzą wolno, albo wcale, a także czasem nie widać statusu danej osoby (w aplikacja Samsunga - niebieskie kropki). Takich błędów nie ma, gdy czatujecie z osobami z tym samym operatorem. 
 
Niestety to jest wina tego, co omawiałem w punkcie pierwszym. 
 
imageSzkoda że nie ma u nas podpowiedzi - źródło zdjęcia: Tyntec 
 
No dobrze, a jakie są plusy korzystania z czatów na Androida? (Plusy) 
 
1. Zdjęcia i filmy w wysokiej rozdzielczości.
 
Pamiętacie te czasy, gdy pikselki były modne? 
Ha, to już minęło! Dzięki czatom RCS możecie wysyłać zdjęcia w wysokiej rozdzielczości do 108Mb! 
 
Filmy mogą być dłuższe, a dzięki 5G wysłanie ich zajmuje znacznie mniej czasu! 
 
I jeszcze te pytania "Ej, synek, mam iPhone i jak ci wysyłam zdjęcie, to jest pikseloza, a wy z mamą macie takie ładne. Coś muszę zmienić?" - "Tak, tato, musisz sobie zmienić telefon na Galaxy😉." 
 
2. Nietypowe pliki oraz podglądy. 
 
Fajnie było dostać linka z RickRollem, ale to już przeszłość. Z góry możemy zobaczyć, dokąd prowadzą linki, a jeżeli to film z YT, to wyświetli się nam w mini okienku, super, prawda? 
 
Chcesz wysłać plik PowerPoint? Kiedyś to było niemożliwe, ale teraz, jeśli mieści się on w rozmiarze 108Mb, jak najbardziej pójdzie😄
 
3. Widzisz, gdy ktoś Ci odpisuje oraz statusy wiadomości. 
 
Uwierzcie mi, fajna jest możliwość zobaczenia tego, czy ktoś odczytał twoją wiadomość lub czy aktualnie do was pisze. Musicie tego sami spróbować. 
 
4. Nieograniczona ilość znaków!
 
Długa wiadomość? No problemo, czat RCS nie ma limitu znaków, jak SMS/MMS, po prostu będzie się trochę wysyłał... 
 
5. Szyfrowanie "End to End". 
 
Prywatność w dzisiejszych czasach jest trudna do utrzymania, zwłaszcza poprzez wiadomość SMS. Wiadomości przechodzą przez serwery operatorów i z łatwością można je podejrzeć. 
 
Całe szczęście, że czaty RCS są zaszyfrowane "Od początku do Końca" ("End to End"), co oznacza, że tylko Ty i twój znajomy możecie zobaczyć, co do siebie piszecie. 
 
imageZaszyfrowany Czat - źródło: Android Police
 
Zakończenie: 
A wy co o tym sądzicie? 
Korzystacie z czatów RCS? A może dopiero słyszycie o nich pierwszy raz? 
 
Czy powinienem zrobić drugą część omawiającą ten temat? 
 
Dajcie znać! 
40 Odpowiedzi
Torvil
Explorer
Opcje
Bardzo fajny tekst!

Ja nie korzystam bo moja pani co chwilę wyłączą transmisję danych, co skutkuje długim czekanem na komunikat, że wiadomość nie dotarła i zamianą tejże w SMS.
PrzemekM
Samsung Members Star ★★★
Opcje

@Adikkiel  Cześć 

Tak masz racje opisując wszystko w punktach.  Nie do końca czat działa prawidłowo na aplikacji Wiadomości Samsung,  problemem jest też właśnie to że nie każdy ma to po drugiej stronie włączone No i te problemy między operatorami....


Av0id_me
Pathfinder
Opcje
Rickrollem? Kiedyś tak ale miałem takiego kolegę (podobna sytuacja) co przez RCS spamował mi nim i go zablokowałem xD
Adikkiel
Voyager
Opcje
Dzięki, cieszę się że ci się podoba.
Adikkiel
Voyager
Opcje
🤣
Adikkiel
Voyager
Opcje
Dzięki za przeczytanie, fajnie by było gdyby te problemy zostały rozwiązane.
Aga844
Navigator
Opcje
Ja od początku jestem fanką czatu RCS - wlasnie dzieki temu, ze mozna wysylac fotki/film w normalnym rozmiarze. Ale denerwuje mnie, że na aplikacji SMS od Samsunga chodzi to słabo. Po każdej aktualizacji czat znika i uaktywnia się nagle kilka dni przed kolejną aktualizacją systemu. Na aplikacji SMS od Googla chodzi cały czas. Tylko ta aplikacja od Googla jest dla mnie nudna. Ani tapety pod konwersację nie ustawisz, ani dzwonka sms do konkretnej osoby, ani wybrana przez użytkownika czcionka nie dostosowuje się do smsów...
Adikkiel
Voyager
Opcje
No niestety, oby poprawili tą apke samsungową, pomimo próby kontaktu z nimi dalej nic się nie dzieje, nawet nie odpowiadają.
Aga844
Navigator
Opcje
Tak wiem, też im wysyłałam zgłoszenia o problemach z tym czatem. Odpisują gotowymi formułkami i dalej to samo. Szkoda, że jest jak jest. Bo gdybym chciała korzystać z aplikacji SMS Googla to bym wybrała inny telefon. Chyba tylko Samsung ma jeszcze swoją aplikację smsową, reszta korzysta z tej od Googla...