26-01-2022 09:23 PM
Wszystko wskazuje na to, że od bieżącego roku Samsung nie będzie już sprzedawał telefonów z lokalnymi wersjami oprogramowania układowego w dużej części krajów w Europie. Wiadomym już jest np. że składowa oprogramowania układowego, jaką jest CSC, nie jest tworzona w wersji krajowej dla nadchodzących urządzeń, takich jak Galaxy S22, czy Galaxy A53. Skąd wniosek, że sytuacja będzie dotyczyć całej gamy modeli, skoro Samsung oficjalnie nic o tym nie wspomina?
Pozyskanie takiej informacji nie jest łatwe, trzeba troszkę własnej inwencji i zainteresowania tematem. A to wiąże się z koniecznością śledzenia wydawanych aktualizacji oprogramowania. Pierwsze, znaczące zmiany pojawiły się w ubiegłym roku. Na przykładzie modelu Galaxy A52 w wersji 4G. Można stwierdzić, że w Europie prawie nie ma już „krajowego” oprogramowania układowego dla tego urządzenia z lokalnymi kodami krajów (np. XEO dla Polski). Urządzenie otrzymało aktualizacje w tym samym czasie w krajach, które należą do grupy krajów z kodem (CSC) EUX. Są oczywiście wyjątki, ale ten właśnie region - EUX, obejmuje dużą część krajów europejskich.
Więcej o tej kwestii napisałem już w temacie: CSC - wersja oprogramowania dostawcy usług.
Ten sam schemat co dla modelu A52, Samsung powtórzył z Galaxy Z Flip 3 i Galaxy Z Fold 3. Urządzenia te nie są już aktualizowane oddzielnie w poszczególnych krajach. Zamiast tego aktualizacje pojawiają się od razu dla wszystkich krajów z CSC EUX. Oczywiście pojawiają się jeszcze modele z regionalizacją CSC i oprogramowanie dla nich wciąż rozwijane jest właśnie jako takie, ale urządzenia, które są sprzedawane i dostarczane obecnie – o ile można to tak określić – należą już do wspólnego regionu EUX.
Szybka wycieczka za kulisy informacji o nowych aktualizacjach pozwala stwierdzić, że obecnie Samsung nie opracowuje żadnego lokalnego oprogramowania dla telefonów, które mają pojawić się w 2022 roku. Na chwilę obecną informacja ta jest możliwa do zweryfikowania dla modeli:
• Galaxy S22 / Galaxy S22 Plus / Galaxy S22 Ultra
• Galaxy A53
• Galaxy A33
• Galaxy A13
Są to modele, dla których obecnie opracowywane jest tylko europejskie oprogramowanie układowe EUX. Nie można na chwilę obecną zweryfikować tego dla modeli Galaxy A23 i Galaxy A73 , ale nie ma powodów, by przypuszczać, że z nimi będzie inaczej.
Co z urządzeniami brandowanymi/operatorskimi?
To kategoria urządzeń z własnym oprogramowaniem: tzw. telefony brandowane. W Polsce są to urządzenia sprzedawane bezpośrednio przez operatorów: Orange, Play, Plus i T-mobile. Mają one własne dodatki w oprogramowaniu i niestety otrzymają aktualizacje w innym czasie niż modele z wolnej sprzedaży.
W kategorii tych urządzeń nie widać na razie większych zmian. Przykładem niech będzie niedawno wprowadzony Galaxy S21 FE, który nadal posiada wersje operatorskie oprogramowania układowego i co związane z tym, takie właśnie aktualizacje otrzymuje.
Szybsze aktualizacje – tak, czy nie?
Na pierwszy rzut oka wydaje się, że obrany przez Samsunga kierunek działań jest dobry. Jeżeli w poszczególnych krajach nie są sprzedawane odrębne wersje, to z automatu wdrażanie aktualizacji oprogramowania powinno być szybsze, ponieważ nie ma potrzeby tworzenia odrębnych softów. Aktualizacje zabezpieczeń i samego systemu powinny pojawiać się w tym samym czasie w całej Europie – podobnie jak ma to miejsce w przypadku modeli Z Fold 3, Z Flip 3, S21 FE i A52 4G. Nie powinno już być stresowej sytuacji, że coś pojawiło się w Niemczech a my w Polsce musimy jeszcze czekać.
Co więcej, nie powinno już mieć znaczenia, czy mój telefon pochodzi z polskiej sprzedaży, czy z innego kraju – pod warunkiem oczywiście, że ten kraj również należy do regionu EUX.
Mam jednak nieodparte wrażenie, że urządzenia z europejskim oprogramowaniem układowym EUX były ostatnio aktualizowane nieco później niż te same modele w innych częściach świata. Przykładem niech będzie wydanie Androida 12.
Takie działanie może mieć jednak swoje minusy. Teraz tworząc oprogramowanie Samsung musi starać się dużo bardziej przy wydawaniu aktualizacji ze znaczącymi zmianami. Soft musi być dopracowany, ponieważ każdy błąd skutkować może jednoczesnymi awariami na większej liczbie urządzeń, w większej liczbie krajów.
Jest jednak duży PLUS tej zmiany. Mniej wersji oprogramowania, szybsze opracowanie i wydanie aktualizacji.
A co w takim razie z programami beta?
...
Więcej na www.watchfaces.art
26-01-2022 11:10 PM
26-01-2022 11:56 PM
27-01-2022 12:27 AM
27-01-2022 01:58 PM
27-01-2022 09:40 PM
@sometimes widzę, że kolega próbuje coś napisać, ale z treści wpisów widać, że nie zrozumiał istoty tematu. Pisanie "na siłę" dla samego napisania mija się z celem, gdy samemu nie ma się pojęcia o czym chce się napisać. Czasami lepiej odpuścić...
Choć jak wiadomo trening czyni mistrza. 😉
14-04-2022 04:09 PM
Po ponad miesiącu korzystania z modelu Galaxy S22 Ultra z wariantem EUX stwierdzam, że aktualizacje pojawiają się dużo szybciej niż miało to miejsce w przypadku wariantu XEO. Podejrzewam, że podobna sytuacja występuje na pozostałych smartfonach z takim wariantem. Tak więc jest to zdecydowanie zmiana na plus.
30-05-2022 09:27 AM — edytowano 30-05-2022 09:27 AM
Witam
Nie jestem pewien ale chyba coś z moim CSC kodem jest nie tak
Na ten moment mam EUX /-/EUX /EUX
wygląda na to że brakuje kodu operatora
Czy u was też tak macie?
30-05-2022 09:30 AM — edytowano 30-05-2022 09:32 AM
05-09-2022 07:24 AM