Zamknij

Czego szukasz?

anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

"OPTYMALNE" ustawienia pozwalające uzyskać najlepszy obraz - nasze spostrzeżenia, podpowiedzi i wnioski.

(Temat utworzony: 22-01-2019 11:54 AM)
5491 Wyświetlenia
Szewcu72
Samsung Members Star ★
Opcje

Na naszym forum zaczynają pojawiać się pytania jak ustawić/skonfigurować telewizor, aby uzyskać optymalną/najlepszą jakość obrazu. Właśnie to skłoniło mnie do założenia nowego tematu.

Odpowiadałem już na podobne pytania i w każdej odpowiedzi napisałem, że nie jest to łatwe i proste, ponieważ każdy ma inne upodobania w kwestii nasycenia kolorów, kontrastu lub ostrości oglądanego obrazu. Ale niektóre parametry, np. płynność odtwarzanego obrazu jest spójna i ważna dla wszystkich. Stąd moja decyzja, aby choć trochę o tym napisać.

 

Treści tu zawarte opieram na własnym doświadczeniu oraz informacjach zawartych na jednym z serwisów sieciowych zajmujących się testowaniem odbiorników i na podstawie tych testów generowaniem podpowiedzi w kwestii poprawnych ustawień parametrów odtwarzanego obrazu.

Ale przejdźmy do meritum.

 

Specjaliści zalecają nam oglądanie programów i filmów w trybie "FILM", bo podobno tylko w tym trybie uzyskamy obraz najbliższy temu co widział reżyser w studio filmowym.

 

1.png

  

Kolejną rzeczą na którą zwracają uwagę, to  to opcja "overscan", czyli obcinanie krawędzi obrazu. Uwierzycie, że na fabrycznych ustawieniach, nie widzimy pełnego obrazu? Aby go zobaczyć należy wejść do menu „ustawienia rozmiaru obrazu” i włączyć funkcję „dopasuj do ekranu”. Funkcja może być niedostępna na wszystkich źródłach. Ustawiamy ją tam gdzie jest dostępna.

 

2.png

 

Kolejnym sugerowanym ustawieniem jest wyłączenie filtra wygładzającego obraz. To przez niego tracimy detale obrazu. Aby wyłączyć ten filtr wchodzimy kolejno w:  Obraz -> Ustawienia zaawansowane -> Czysty obraz cyfrowy -> Wyłącz.

 

3.png

 

 W tym miejscu warto wspomnieć o ustawieniach płynności ruchu (Ustawienia Eksperckie -> Ustawienia Auto Motion Plus). W menu powinniśmy wybrać Użytkownika a następnie ustawić suwak redukcja rozmycia na wartość maksymalną, drugi - redukcja drgań - na wartość, pozwalającą uzyskać optymalną płynność odtwarzanego obrazu.

4.png

 

 Po wykonaniu zaleconych ustawień wszytko powinno wyglądać dużo lepiej. Można pokusić się nawet o zredukowanie ustawienia ostrości do zera.

6.png

 

 Według mnie to jednak kwestia gustu. Z uwagi na fakt, że odtwarzane są jeszcze treści nagrane w niskich rozdzielczościach i jedynie skalowane do HD a nawet do UHD (w tym te poddane silnej kompresji, jak np. w naziemnej TV) warto parametr ostrości nieco podnieść, najlepiej doświadczalnie, tak aby dobrać optymalną do swoich upodobań ostrość obrazu.

Jest jeszcze jedna funkcja, nad którą warto się pochylić. To Local Dimming. Żle dobrana, ale to również kwestia osobistych upodobań, może zaburzyć jakość odbieranego obrazu. W zależności od oglądanego obrazu, w trybie Standardowy może nadmiernie przyciemnić obraz, natomiast w trybie Wysoko - sztucznie podbić jasność. Ja zalecam tryb Niski. Ale jak już wcześniej wspomniałem, ta opcja podlega własnym upodobaniom.

 

5.png

 

 

 

To chyba prawie już wszystko. Dlaczego prawie?

No cóż, najnowsze modele telewizorów sprzedawane są z hasłem reklamowym mówiącym potencjalnemu klientowi o trybie HDR+. Czyli super, hiprer jakości obrazu w kwestii koloryzacji, kontrastu i wierność szczegółów w odtwarzanych obrazach. Jeżeli chcecie skorzystać z tej opcji, nie pozostaje nic innego jak tylko ją aktywować. Ale... no właśnie to małe "ale". Nie każdemu muszą odpowiadać ustawienia fabryczne zatwierdzone przez producenta jako najlepsze.

Ze swojego doświadczenia mogę podpowiedzieć tym, którzy zdecydują się na tryb HDR, aby po jego włączeniu skorzystać z ustawień opisanych powyżej.

 

Dlaczego nie opisałem pozostałych opcji i ustawień? No cóż, bo albo pogarszają obraz w odniesieniu do ustawień podanych powyżej, albo są kwestią gustu i można je dopasować pod siebie.

 

Kończąc ten post, proszę Was, nie bijcie, nie piszcie, że podane przeze mnie ustawienia są złe. Jeżeli coś zmienicie i uważacie, że jest jeszcze lepiej, to najzwyczajniej napiszcie o tym w kolejnym poście. Niech inni, w tym i ja, spróbują Waszych ustawień.


Jeśli moja odpowiedź była pomocna, kliknij LIKE lub ZAAKCEPTUJ JAKO ROZWIĄZANIE.
229 Odpowiedzi
Aro17
Voyager
Opcje

Cześć,

Tak mi przyszło do głowy. Skoro nie znalazłeś dla Siebie dogodnych ustawień dla trybu optymalnego, to może przełącz się na tryb dyanamiczny i małymi kroczkami zejdź ustawieniami do tych, które będą zadowalające.

0 Like
marcel2007
Voyager
Opcje
adsl2@ - Poprzednie telewizory miałem marki Philips. Ostatnio model 42 cale 5008H. Super obraz i dżwięk, ale smart porażka. W Samsungu smart to bajka. Gdy osiągnę w Samsungu obraz taki jaki miałem w Philipsie to uznam że dobiłem do celu.
Aro17@ - Tryb dynamiczny to porażenie oczu. Gdy zacząłem zjeżdżać z ustawieniami to doszedłem do "naturalnego". Bez sensu.
Dlatego jest tak jak już pisałem,używam fabrycznego "naturalny" jako najbardziej zbliżony do tego na jakim mi zależy.
Myślę nawet nad zmianą modelu na 8042. Tam nie ma tego chińskiego ADS, myślę głównego czynnika moich kłopotów z obrazem.
0 Like
vdsl2
Samsung Members Star ★★
Opcje

@marcel2007Mi osobiscie nie podoba się obraz na obecnych Philipsach nie ukrywam jak zmieniałem na inny model Samsunga też miałem problem z ustawieniem obrazu ale po jakiekś aktulizacji obraz zrobił się super.

marcel2007
Voyager
Opcje
Nie bardzo rozumiem jak aktualizacja może zmienić obraz. Myślałem że chodzi głównie o funkcjonalność TV. Ale jeśli tak jest,to być może jakiś nowy soft odmieni mój telewizor. Oby.
Czy ktoś wie,czy można wymienić w TV matrycę IPS na VA (pomijam koszty). Czy do VA jest inna elektronika sterująca ?
Czy taki zabieg jest w ogóle możliwy ?
0 Like
vdsl2
Samsung Members Star ★★
Opcje

@marcel2007Koszty wymiany matrycy to koszt równy zakupu nowego. Z matrycą jest odrazu element sterujący nie można sobie wymieniać na inny niż zostało to zaprojektowane . Co to jest rodzaj martycy   jeszcze tutaj dlaTV

0 Like
marcel2007
Voyager
Opcje
Dzięki za opisy matryc. Ale nic tam nie ma odnośnie ADS. A jednak to musi być coś innego niż IPS. Czy ktoś wie jaka jest zasadnicza różnica między ADS a IPS ? Tylko producent ?
0 Like
vdsl2
Samsung Members Star ★★
Opcje

@marcel2007A wogule jest tak matryca jak"ADS"https://www.rtvmaniak.pl/9546372/matryce-va-ips-powinnismy-wiedziec/ Nie jesteś zadowolony z obrazu udaj się do sprzedawcy i reklamuj go z tytułu rękojmi

0 Like
Marcinkfd
First Poster
Opcje

Cześć 

Ma ktos ustawienia Obrazu do Q6FN ?

Obecnie ustawienia jakiebposiadam to 

dekoder od UPC 

Tryb obrazu: standard (16:9)

Tryb FILM

Podświetlenie 50

Jasność 0

Kontrast 50

Ostrość  5

Kolor 25

Odcień Z/C 0 

Czysty obraz cyfrowy - wył

Auto Motion - 10/5

Contrast Enhancer - niski

Loca Dimminng-niski

Gamma BT.1886  

HDR+ włączony 

Tonacja kolor CIEPŁA 1

Ustawienia przestrzeni AUTO

 

Ma ktoś ustawienia lub jest w stanie pomóc jak ustawic balans bieli? Moze ma ktos z was inne ustawieni które by dały lepszy obraz 

 

0 Like
marcel2007
Voyager
Opcje

Ostateczne moje ustawienia po 3 miesiącach suwakowania TV 49MU6452 (matryca ADS) są takie;

                       - tryb naturalny

                       - podświetlenie 17

                       - jasność 0

                       - kontrast 55

                       - ostrość 55

                       - balans N/C  0

                       - kontrast enthacer niski

                       - automatyka jasności włączona, czysty obraz cyfrowy wyłączony, obraz kolorystyka standartowy,

                         płynność obrazu auto, balans bieli bez amian.

           TV oglądam przy lampce w kolorze żółtym o mocy 25W (standartowa żarówka) umieszczonej za telewizorem.

          Powoduje to że szarzyzna matrycy ADS (IPS) jest mniej widoczna. Na plus TV to brak bandingu i podobnych

          "zjawisk" i dość równomierne podświetlenie. Próbowałem z trybem "film" tak bardzo zalecanym na forach, ale to

         nie mój obraz. Lubię ostrość,kontrast,zbalansowane kolory a nie takie jak w trybie "ciepły 1" czy "ciepły2".

         W trybie HDR bolą mnie oczy od jasności obrazu no i te "zażółcenie" "ciepłym2".

         Uważam że fabryczny "naturalny" z drobnymi korektami jak powyżej jest jak najbardziej naturalny i tak zostawiłem.

        Gdyby znalazł się na forum jakiś użytkownik 6452 lub 6472 z matrycą ADS (IPS) to chętnie wymienię doświadczenia.

        A póki co zamykam temat.

0 Like
vdsl2
Samsung Members Star ★★
Opcje

@marcel2007Zobacz jak jest podświetlana matryca tutaj

0 Like