Zamknij

Czego szukasz?

anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

TV Samsung 65Q6FNA (2018) – Najlepsze proponowane ustawienia

(Temat utworzony: 12-04-2019 09:57 AM)
4165 Wyświetlenia
pietas
Pioneer
Opcje

TV Samsung 65Q6FNA (2018) – Najlepsze proponowane ustawienia

 

Witam!!!

Od niedawna jestem szczęśliwym posiadaczem TV Samsung 65Q6FNA 2018 (update z UE55ks7000) , w związku z tym postanowiłem podzielić się swoimi spostrzeżeniami i ustawieniami telewizorka. Wiadomo są gusta i guściki ,jedni lubią ostre kolory , inni bardziej studyjne , ale starałem się dążyć do jak naturalniejszych barw , bez profesjonalnej kalibracji .

Kalibrując telewizor opierałem się na własnym doświadczeniu , profesjonalnych testach i poradach ze stron www które zajmują się profesjonalną kalibracją i testowaniem telewizorów oraz opinii profesjonalnych Mistrzów Kalibracji :winking-face:  .

 

Polecam przeczytać artykuł czym jest profesjonalna kalibracja TV :

https://hdtvpolska.com/czym-jest-profesjonalna-kalibracja-telewizora/

 

W tym poradniku zajmiemy się kalibracją fabrycznego Trybu FILM – podobno na tym trybie kolory są zbliżone do najbardziej studyjnych , czyli takich co widział reżyser w studiu filmowym , oraz trybem STANDARD który w tym modelu ma fajna jasna paletę kolorów idealnie nadaję się do bardzo jasnych pomieszczeń(z wieloma oknami itd. ..) – właściwie do oglądania tv używam tego trybu , a jak leci jakiś fajny film na kanale z dobrym sygnałem, albo oglądam Netflix to przełączam na tryb FILM:)     

 

 

Pierwsze co robimy to ściągamy najnowszą wersje oprogramowania do telewizorka i wgrywamy przez usb

 

Link do oprogramowania , na samym dole strony:

https://www.samsung.com/pl/support/model/QE65Q6FNATXXH/

Link do instrukcji instalowania , na samym dole strony :

https://www.samsung.com/pl/support/model/QE65Q6FNATXXH/

 

(wgrywając Software przez usb , nie tracimy żadnej gwarancji, ponieważ jest to oficjalny soft wydany przez SAMSUNG na Polskę , tak że bez stresu :winking-face: )

 

Po instalacji nowego Software w chodzimy w USTAWIENIA/POMOC TECH./DIAGNOSTYKA/RESETUJ/    i przywracamy fabryczne ustawienia tv , jest to zalecane po każdej aktualizacji Software

 

1.jpg

 

Następnie wchodzimy do  USTAWIENIA/OGÓLNE/ROZWIĄZANIE ECO/  i wyłączamy wszystkie Rozwiązania Eco poza ”Automatyczne wyłączanie zasilania” .

 

2.jpg

 

Skoro jesteśmy już w zakładce OGÓLNE wchodzimy do Menadżer Urządzeń zewnętrznych  i wchodzimy w HDMI UHD Color  gdzie zaznaczamy wszystkie 4 wejścia HDMI na zielono (bez zaznaczonych tych opcji telewizorek nie będzie rozpoznawał sygnału HDR z wejść HDMI i drobne napisy nie będą wyraźne widoczne )

 

3.jpg

 

OK teraz wchodzimy w USTAWIENIA/OGÓLNE/MENADZER SYSTEMU/ i upewniamy się że mamy włączony ”tryb domowy ”

 

4.jpg

 

No to teraz już możemy przejść do kalibracji fabrycznych trybów , zaczniemy od trybu FILM – Ustawienia te będą  pod zwykłą TV ,tuner, Kablówkę ,Netflix, itd… oczywiście Materiał SDR i FILM HDR

Wchodzimy w USTAWIENIA/OBRAZ/USTAWIENIA ROZMIARU OBRAZU / i zaznaczamy 16/9 oraz włączamy opcję dopasuj do ekranu (opcja ta może być niedostępna na wszystkich źródłach sygnału , ale polecam to włączyć bo wyłączenie tej opcji powoduje obcinanie obrazu , przynajmniej u mnie na tunerze , proszę sobie to sprawdzić jeśli na wyłączonej opcji obraz będzie obcinany to proszę zostawić włączone .)

 

5.jpg

 

Teraz USTAWIENIA/OBRAZ/ wybieramy Tryb obrazu na  FILM i wchodzimy w Ustawienia eksperckie

 

6.jpg

 

Podświetlanie – i tu zdziwienie dla większości użytkowników tego tv , telewizorek w profesjonalnej kalibracji osiągał jasność kalibracyjną na podświetlaniu 9 i powinniśmy zejść do takich wartości (proszę zauważyć że przy takiej wartości podświetlania i tak nie tracimy żadnego najmniejszego szczegółu obrazu) ,może nie od razu ale stopniowo polecam zejść do wartości 9  , w tedy czerń staje się czernią , kolory nie są przesycone , a obraz staje się ostry jak żyleta ,oczywiście przy w miarę dobrej jakości źródła sygnału ,panel na pełnej mocy 50 powinien działać na materiale HDR , na razie ustawiamy jasność na 14 ale z czasem polecał bym zejść do 10 /12 

 

7.jpg

Podświetlanie – 14

Jasność – 0

Kontrast – 45

Ostrość – 5

( jeśli komuś obraz będzie się wydawał zbyt mało ostry można podskoczyć do 10 po wyżej zaczynają się problemy z artefaktami i przekłamaniami obrazu)

Kolor – 25

Odcień (Z/C)- 0

Zastosuj ustawienia obrazu - Wszystkie źródła  

Czysty obraz cyfrowy – Wyłączony

(co do działania tego algorytmu , jeśli ktoś siedzi dość blisko od tv np.  tak jak ja 2,9m można sobie włączyć sobie ten filtr na wartość NISKI (wiadomo nie wszystkie kanały są w dobrej  jakości)  , na takim ustawieniu filtr działa bardzo dobrze ,prawie wcale się nie gubi i wygładza tylko szumy , ziarno  ,itd. … nie gubiąc szczegółów obrazu . Oczywiście jeśli ktoś ma dobre źródło sygnału tv albo siedzi dość daleko, wartość ustawiamy na WYŁĄCZONY)

 

Ustawienia Auto Motion Plus – Użytkownika 10/3

(upłynniacz ruchu , w wielu poradnikach doradzają żeby włączyć Auto Motion Plus , otóż jest to nie zbyt mądra porada ponieważ nie  każdy lubi skaczący i drgający obraz , doradzają tak ponieważ w niektórych modelach tv po prostu nie da się tego ustawić pod siebie i włączenie algorytmu powoduje efekt  że obraz jest TEATRALNY , OPEROWY .)

Nasz telewizorek posiada 2 suwaki w USTAWIENIA AUTO MOTION PLUS

- Redukcja rozmycia  ustawiamy na 10 – ta opcja prawie praktycznie nie wpływa na obraz ładnie redukuje rozmycia , więc możemy ja zostawić na wartości 10

- Redukcja drgań  ustawiamy na 3 – ta opcja jest właśnie odpowiedzialna za robienie obrazu OPEROWEGO , TEATRALNEGO  więc ustawiamy ją na 3 jeśli komuś będzie mało można swobodnie podbić do 5 ale na wartości 5 zdążają się przekłamania obrazu , ale naprawdę bardzo rzadko , powyżej wartości 5 obraz robi się OPEROWY , TEATRALNY – a na tym nam nie zależy więc radził bym nie przekraczać wartości 5) 

Wyraźny ruch Led – OFF

 

8.jpg

 

Local Dimming – Standard  

(Wygaszanie lokalne , między niski a standardowy w materiale SDR nie ma praktycznie żadnej różnicy a zauważyłem że na ustawieniu Standardowy działa najlepiej  bardzo ładnie wygasza )

Contrast Enhancer – Wyłączony   

Tryb HDR+ - OFF

Tryb film wyłączony

Tonacja kolorów  ciepły 1

(barwa kolorów ustawiamy na ciepły 1 , bez profesjonalnej kalibracji w ciepły 2 kolory moim zdaniem są zbyt żółtawe, lepiej zostać na ciepły 1 )

Balans bieli – zostawiamy bez zmian

Gamma +1

Tylko tryb RBG wyłączony

Ustawienia przestrzeni kolorów Oryginalna

(przestrzeń kolorów ustawiamy na Oryginalna ponieważ kolory są troszkę żywsze niż na auto albo użytkownika , jeśli komuś będą się wydawać za ostre to proszę zostawić opcję na AUTO  )

 

 

Więc moje ustawienia do oglądania TV (FULL HD ,4k,Netflix,zwykła tv , oczywiście materiał SDR )  w trybie film wyglądają tak :

Podświetlanie – 14

Jasność – 0

Kontrast – 45

Ostrość – 5

Kolor – 25

Odcień (Z/C)- 0

Zastosuj ustawienia obrazu Wszystkie źródła 

Czysty obraz cyfrowy – Wyłączony

Ustawienia Auto Motion Plus – Użytkownika 10/3 Wyraźny ruch  LED - OFF

Local Dimming – Standard  

Contrast Enhancer – Wyłączony   

Tryb HDR+ - OFF

Tryb film wyłączony

Tonacja kolorów  ciepły 1

Balans bieli – zostawiamy bez zmian

Gamma +1

Tylko tryb RBG wyłączony

Ustawienia przestrzeni kolorów - Oryginalna

 

Ustawienia tryb FILM HDR :

Podświetlanie – 50

Jasność – 0

Kontrast – 50

Ostrość – 5

Kolor – 25

Odcień (Z/C)- 0

Zastosuj ustawienia obrazu Wszystkie źródła 

Czysty obraz cyfrowy – Wyłączony

Ustawienia Auto Motion Plus – Użytkownika 10/3 Wyraźny ruch  LED - OFF

Local Dimming – Wysoko

Contrast Enhancer – Wysoko   

Tryb HDR+ - OFF

Tryb film wyłączony

Tonacja kolorów  ciepły 1

Balans bieli – zostawiamy bez zmian

Gamma +1

Tylko tryb RBG wyłączony

Ustawienia przestrzeni kolorów AUTO

 

Do filmów HDR polecam korzystać tylko z trybu FILM HDR

 

Zajmiemy się teraz trybem STANDARDOWY(FULL HD ,4k,Netflix,zwykła tv), tu nie będę się rozpisywał tylko podam ustawienia :smiling-face:

 

Podświetlanie – 12

Jasność – 0

Kontrast – 48

Ostrość –10

Kolor – 25

Odcień (Z/C)- 0

Zastosuj ustawienia obrazu Wszystkie źródła 

Czysty obraz cyfrowy – Wyłączony

Ustawienia Auto Motion Plus – Użytkownika 10/3 Wyraźny ruch  LED - OFF

Local Dimming – Standardowy

Contrast Enhancer – Niska

Tryb HDR+ - OFF

Tryb film wyłączony

Tonacja kolorów  - Standardowy

Balans bieli – zostawiamy bez zmian

Gamma - +1

Tylko tryb RBG wyłączony

Ustawienia przestrzeni kolorów – Oryginalna

 

GAME MODE SDR,HDR

Podam do końca tygodnia bo kiepsko teraz z czasem a to muszę parę dni pograć posprawdzać , pod kalibrować itd...

 

Mam nadzieję że poradnik komuś pomoże , proszę o wyrozumiałość , każdy ma inny gust :PP

POZDRAWIAM !!!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

62 Odpowiedzi
pietas
Pioneer
Opcje

Elo, ta na meczach bading widać najbardziej, słuchaj jeśli nie przeszkadza ci to w ogladaniu, to się nie przejmuj tym  efekt nie powinien się już powiększać, to nawet nie podlega reklamacji, bo wynika to z procesu produkcyjnego i czasami transportu ...  Dokładnie wiem o co ci chodzi vertical bading  , pasy przy poziomym lub pionowym ruchu kamery.... A jeśli cię to denerwuje i złości to działaj ze zwrotem , ale za parę dni o tym zapomnisz jak jest ledwo widoczny i nie będziesz zwracał na to uwagi :smiling-face:

A jak chcesz działać z wymianą to ogarnij to wgl jak się sklep zgodzi.... 

 

Pozdro! 

0 Like
Farcoran
Explorer
Opcje

Zadzwonie może do Brand Store ale troche mnie przeraziłeś tym, że mogę dostać egzemplarz gorszy. Pytanie czy zdazają sie w ogóle egzemplarze wolne do wszelkich wad czy jest to odsetek?

 

Sklep może się migać bo włączyli telewizor przy odbiorze, i podpisywałem protokół odbioru że odbieram towar wolny od wad. Troche się wyfrajerzyłem bo mogłem iść z jakimiś planszami na pendrive do dokładnego sprawdzenia. No cóż.

 

0 Like
Valatino
Apprentice
Opcje

@Farcoran  napisał(a):

Czy ktoś podejmie się ustawień do sportu?


Witam,

 

Właśnie, czy może ktoś podać ustawienia do sportu, konkretnie do meczów piłki nożnej? Mam nc+ z dekoderem HD i troszkę "rozmazuje" mi piłkę przy szybkich strzałach, a wokół piłkarzy da się zauważyć jakby małą "otoczkę", nie wiem jak to profesjonalnie nazwać... Może to też wina dekodera/obrazu nadawanego z nc+ bądź tego, że mam blisko do TV (ok 3m). Posiadam TV QE55Q6FNA. Będę wdzięczny za pomoc. 

0 Like
pietas
Pioneer
Opcje

Hej ,włącz jakiś mecz z YT(wyszukaj jakiś mecz normalnie, może być nawet  w 4K ) z pod smart hub , i sprawdź czy efekt występuje z pod smart hub'a , jeśli będzie OK  to znaczy że coś z ustawieniami tunera albo coś innego , to będziemy myśleć , jeśli efekt będzie taki sam to dekoder można wykluczyć 

 

Auto motion Plus ustaw na 10/3 albo 10/0 - sprawdź na obu ustawieniach i Ostrość na 0 , czysty cyfrowy obraz - off 

 

Pozdro , daj znać co i jak 

 

ps . najnowszy soft wgrany do tv  ???

PS. Sorry że zamulam z tymi ustawieniami game mode HDR , SDR , po prostu brak czasu , myślę że na weekendzie skrobnę co i jak i podam ustawienia 😕

Barkul8811
Journeyman
Opcje

Gdzie znajdę opis konfiguracji pod gry?

0 Like
vdsl2
Samsung Members Star ★★
Opcje
0 Like
Valatino
Apprentice
Opcje

@pietas  napisał(a):

Hej ,włącz jakiś mecz z YT(wyszukaj jakiś mecz normalnie, może być nawet  w 4K ) z pod smart hub , i sprawdź czy efekt występuje z pod smart hub'a , jeśli będzie OK  to znaczy że coś z ustawieniami tunera albo coś innego , to będziemy myśleć , jeśli efekt będzie taki sam to dekoder można wykluczyć 

 

Auto motion Plus ustaw na 10/3 albo 10/0 - sprawdź na obu ustawieniach i Ostrość na 0 , czysty cyfrowy obraz - off 

 

Pozdro , daj znać co i jak 

 

ps . najnowszy soft wgrany do tv  ???

PS. Sorry że zamulam z tymi ustawieniami game mode HDR , SDR , po prostu brak czasu , myślę że na weekendzie skrobnę co i jak i podam ustawienia 😕


Dzięki! Właśnie testuje podczas meczu LM i jest lepiej, miałem ostrość 10 i wysoki czysty obraz cyfrowy. Jakbyś miał chwilę żeby podać resztę ustawień to będę bardzo wdzięczny, choć myślę że już jest bardzo fajnie. A co do softa to można ściągnąć bezpośrdenio przez TV w "aktualizacji oprogramowania" czy trzeba koniecznie przez USB? 

0 Like
Ola_P
Explorer
Opcje
@Valatino

Telewizory nie zawsze ściągają aktualizację z serwerów, więc najnowsza może nie być dostępna w zakładce w Pomocy technicznej.
Dlatego najlepiej sprawdzić jaką masz wersję oprogramowania wchodząc w Ustawienia -> Pomoc techniczna -> O telewizorze.
Jeżeli widniejąca tam wersja będzie się różnić od oznaczenia 1202.3 (to jest aktualna wersja oprogramowania dla Twojego telewizora), to trzeba będzie wykonać aktualizację przez USB :smiling-face:
eMAGieIKa44
First Poster
Opcje

@pietas  napisał(a):

Hej ,włącz jakiś mecz z YT(wyszukaj jakiś mecz normalnie, może być nawet  w 4K ) z pod smart hub , i sprawdź czy efekt występuje z pod smart hub'a , jeśli będzie OK  to znaczy że coś z ustawieniami tunera albo coś innego , to będziemy myśleć , jeśli efekt będzie taki sam to dekoder można wykluczyć 

 

Auto motion Plus ustaw na 10/3 albo 10/0 - sprawdź na obu ustawieniach i Ostrość na 0 , czysty cyfrowy obraz - off 

 

Pozdro , daj znać co i jak 

 

ps . najnowszy soft wgrany do tv  ???

PS. Sorry że zamulam z tymi ustawieniami game mode HDR , SDR , po prostu brak czasu , myślę że na weekendzie skrobnę co i jak i podam ustawienia 😕



@pietas

Można liczyć na ustawienia obrazu pod ps4 ?

Barkul8811
Journeyman
Opcje
Ponawiam prosbe :winking-face:
0 Like