Zamknij

Czego szukasz?

anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

[Poradnik] Dlaczego aktualizacja nie jest dostępna dla mojego telefonu?

(Temat utworzony: 17-01-2019 11:52 AM)
36671 Wyświetlenia
mirudo24
Samsung Members Star ★★★
Opcje

Dosyć często pojawiają się pytania na forum dotyczące dostępności aktualizacji oprogramowania. Postanowiłem zebrać wszystkie informacje w jednym wątku w formie najczęściej zadawanych pytań.

 

Dlaczego mój telefon nie wykrywa aktualizacji?

Jeżeli posiadasz informację, że pojawiła się aktualizacja, ale Twój telefon jej nie wykrywa to najprawdopodobniej posiadasz wariant telefonu pochodzący od jednego z operatorów sieci komórkowej lub też telefon pochodzi z innego kraju. Problemy z aktualizacją występują również w momencie kiedy telefon zostanie zakupiony w innym kraju a jego aktywacja odbędzie się w Polsce. W kolejnych punktach dowiesz się czym jest wariant telefonu, jak go sprawdzić oraz czy możliwa jest zmiana wariantu.

 

Co to jest wariant telefonu?

Każdy telefon posiada przypisany kod regionu CSC (Country Sale Code). Innymi słowy jest to wariant, na podstawie którego telefon będzie otrzymywał aktualizacje oprogramowania. W Polsce domyślnym wariantem jest kod XEO. W ostatnim czasie nowe telefony posiadają także wariant EUX. Telefony kupione w wolnej sprzedaży będą posiadały właśnie jeden z tych kodów. Jeżeli telefon został zakupiony u operatora sieci komórkowej to otrzyma również wariant przypisany do danej sieci. Poniżej lista wszystkich kodów używanych w Polsce:

  • XEO - podstawowy wariant (Polska)
  • EUX - podstawowy wariant (Unia Europejska)
  • OPV - operator Orange
  • TPL - operator T-Mobile
  • DPL - operator Heyah
  • PRT - opeartor Play
  • PLS - operator Plus

Warto dodać, że aktualizacje w pierwszej kolejności otrzymują telefony z wariantem XEO / EUX. W przypadku pozostałych wariantów to operatorzy decydują o udostępnieniu aktualizacji. Zdarza się, że operator publikuje nową wersję oprogramowania z dużym opóźnieniem lub nawet ją pomija.

Jeżeli Twój telefon pochodzi z innego kraju to będzie posiadał zupełnie inny wariant. Dla przykładu odpowiednik XEO na rynku niemieckim to wariant DBT. Warto dodać, że w najnowszych telefonach (np. Galaxy S22) przeznaczonych na rynek europejski występuje jeden wspólny wariant EUX niezależnie od tego w jakim europejskim kraju telefon został kupiony.

 

Jak sprawdzić wariant telefonu?

Prawdopodobnie już wiesz, dlaczego aktualizacja nie jest dostępna dla Twojego telefonu. Sprawdźmy zatem jaki posiadasz wariant telefonu. Aby to zrobić przejdź kolejno w telefonie do: Ustawienia > Telefon - informacje > Informacje o oprogramowaniu > Wersja opr. dost. Usług. Aby dokładnie ustalić pochodzenie telefonu oraz jego wariant należy sprawdzić ostatnią linijkę z kodami CSC zgodnie z poniższą grafiką.

Kod-CSC-Samsung-Galaxy.jpg

Z powyższych informacji możemy dowiedzieć się całkiem sporo. Po pierwsze mamy do czynienia z telefonem Galaxy Note9 co widoczne jest w pierwszej linijce jako oznaczenie SM-N960F. Po drugie telefon pochodzi z Polski oraz posiada wejście na dwie karty SIM (oznaczenie XEO/XEO,XEO/XEO). W nowszych telefonach wariant na naszym rynku będzie wyglądał następująco: EUX/-/EUX/EUX. Dla przykładu gdyby telefon pochodził z Orange i posiadałby wejście na jedną kartę SIM to oznaczenie wyglądałoby następująco: OPV/OPV/OPV. W ten sposób możecie łatwo sprawdzić pochodzenie oraz wariant telefonu. Zachęcam również do odwiedzenia tej wiadomości, w której dokładnie zostało wyjaśnione dokładne znaczenie poszczególnych wartości.

Zdarza się, że wariant telefonu nie jest widoczny w ustawieniach telefonu. Wtedy należy skorzystać z dodatkowej aplikacji lub skorzystać z trybu Recovery. Więcej informacji znajduje się w tym poście.

 

Czy mogę zmienić wariant telefonu?

Do pewnego momentu zmiana była możliwa w punktach serwisowych. Niestety serwisy zmieniły politykę dotyczącą zmiany oprogramowania i w większości przypadków odmawiają wykonania usługi debrandingu.

 

Nie ma Twojego pytania na liście?

Nic straconego! Jeżeli masz pytanie lub wątpliwość to koniecznie daj znać w tym wątku. Chętnie pomożemy w rozwiązaniu Twojego problemu.

📣 Ostatnia aktualizacja: 2022.07.25


272 Odpowiedzi
mirudo24
Samsung Members Star ★★★
Opcje

@vdsl2, wszystko się zgadza. Aktywny wariant w Twoim telefonie to TPL. Gdybyś posiadał inny wariant jak np. COA, CRO, MBM czy TRG to w dalszym bazowym kodem byłby DTM.

 

Dla przykładu S10+ kupiony w wolnej sprzedaży w Polsce posiada francuski bazowy wariant XEF a aktywny wariant to XEO.

 

20190401_174110.jpg


0 Like
Szewcu72
Samsung Members Star ★
Opcje

@vdsl2 postaram się tak bardziej obrazowo. Gdybyś pobrał softy, jeden oznaczony jako DTM, drugi jako TPL i oba rozpakował na czynniki pierwsze, to niczym by się nie różniły, jeżeli chodzi o ich zawartość.

Różnice pojawią się dopiero po instalacji lub aktualizacji, w zależności od tego jaki CSC mu się ustawi. Niemiecki T-mobile może wykorzystywać nieco inne aplikacje lub dodawać inne linki do serwisów internetowych niż ten z Polski. Może to być też różnica w tapetach lub animacji startowej. Ale te wszystkie dodatki są w każdym z romów.


Jeśli moja odpowiedź była pomocna, kliknij LIKE lub ZAAKCEPTUJ JAKO ROZWIĄZANIE.
mgenek
Student
Opcje

Mam a530f i nie dostałem update. Telefon kupiony w dużej polskiej sieci ale mam podejżenie że pochodzi z rynku rosyjskiego. Myślicie że dostanę update tylko później?

0 Like
RadekK
Hotshot
Opcje

Hej @mgenek,
Przeniosłem Twój post do odpowiedniego wątku. Obawiam się, że jeśli w telefonie masz zainstalowane oprogramowanie kierowane na rynek rosyjski, Twój telefon nie otrzyma aktualizacji.

 

Dodaj zrzut ekranu danych z *#1234#. Dodatkowo dołącz zrzut z zakładki w ustawieniach "Telefon - Informacje" -> "Informacje o oprogramowaniu"

mgenek
Student
Opcje

Dzięki za odpowiedź @RadekK Trochę słabo. Poniżej zrzutu ekranu o których piszesz:2019-04-14 13.33.26.jpg2019-04-14 13.33.56.jpg2019-04-14 13.34.00.jpg

0 Like
kamil40013
Samsung Members Star ★★★
Opcje

@mgenek, Konieczna będzie wizyta w serwisie w celu poprawnego wgrania oprogramowania. Telefon pochodzi z włoskiej dystrybucji z sieci Vodafone (OMN). Obecnie masz wgrany rosyjski soft (SER). Przy takiej konfiguracji możesz nie otrzymywać aktualizacji.


Croach
First Poster
Opcje

Mam problem. Otóż sprawdziłem region CSC, jest to XSG, czyli Zjednoczone Emiraty Arabskie. Co dziwne, telefon kupiony w Polsce, w Saturnie (teraz mediamarkt). Co jeszcze dziwniejsze mój j7 2017 (SM-J730F) dostał w XSG patch do 9.0 a ja nadal nie jestem w stanie go pobrać. Proszę o pomoc.

0 Like
Szewcu72
Samsung Members Star ★
Opcje

@Croach i nie dostaniesz. Niestety w twoim przypadku doszło do niezgodności CSC z regionem używania telefonu oraz kartą SIM.

W celu poprawności otrzymywania aktualizacji trzeba koniecznie na telefonie zainstalowac system w wersji XEO.


Jeśli moja odpowiedź była pomocna, kliknij LIKE lub ZAAKCEPTUJ JAKO ROZWIĄZANIE.
mirudo24
Samsung Members Star ★★★
Opcje

@Croach, Media Markt (dawniej Saturn) to oficjalny partner handlowy firmy Samsung więc telefony kupione w tym sklepie powinny pochodzić z polskiej dystrybucji czyli powinny posiadać wariant XEO. Możesz zwrócić się z reklamacją do sklepu, który wyśle Twój telefon do serwisu w celu zmiany wariantu. Ewentualnie udaj się bezpośrednio do serwisu, ale w tym wypadku usługa zmiany wariantu może być płatna (około 60 zł).


sumo234
First Poster
Opcje

Witam, Mam taki sam problem jak poprzednicy, aczkolwiek w moim przypadku aktualizacja przez Smart Switcha nie pomaga. Jest jakakolwiek szansa, że aktualzacje się pojawią czy trzeba podjąć działania ?
66902187_2338302343100006_330561926008406016_n.jpg
67112712_356756678345603_3889393362440028160_n.jpg67404759_654631631614779_1371041977079955456_n.jpg

0 Like