Zamknij

Czego szukasz?

anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

[Poradnik] Dlaczego aktualizacja nie jest dostępna dla mojego telefonu?

(Temat utworzony: 15-02-2019 11:02 PM)
1274 Wyświetlenia
mirudo24
Samsung Members Star ★★★
Opcje

Dosyć często pojawiają się pytania na forum dotyczące dostępności aktualizacji oprogramowania. Postanowiłem zebrać wszystkie informacje w jednym wątku w formie najczęściej zadawanych pytań.

 

Dlaczego mój telefon nie wykrywa aktualizacji?

Jeżeli posiadasz informację, że pojawiła się aktualizacja, ale Twój telefon jej nie wykrywa to najprawdopodobniej posiadasz wariant telefonu pochodzący od jednego z operatorów sieci komórkowej lub też telefon pochodzi z innego kraju. Problemy z aktualizacją występują również w momencie kiedy telefon zostanie zakupiony w innym kraju a jego aktywacja odbędzie się w Polsce. W kolejnych punktach dowiesz się czym jest wariant telefonu, jak go sprawdzić oraz czy możliwa jest zmiana wariantu.

 

Co to jest wariant telefonu?

Każdy telefon posiada przypisany kod regionu CSC (Country Sale Code). Innymi słowy jest to wariant, na podstawie którego telefon będzie otrzymywał aktualizacje oprogramowania. W Polsce domyślnym wariantem jest kod XEO. W ostatnim czasie nowe telefony posiadają także wariant EUX. Telefony kupione w wolnej sprzedaży będą posiadały właśnie jeden z tych kodów. Jeżeli telefon został zakupiony u operatora sieci komórkowej to otrzyma również wariant przypisany do danej sieci. Poniżej lista wszystkich kodów używanych w Polsce:

  • XEO - podstawowy wariant (Polska)
  • EUX - podstawowy wariant (Unia Europejska)
  • OPV - operator Orange
  • TPL - operator T-Mobile
  • DPL - operator Heyah
  • PRT - opeartor Play
  • PLS - operator Plus

Warto dodać, że aktualizacje w pierwszej kolejności otrzymują telefony z wariantem XEO / EUX. W przypadku pozostałych wariantów to operatorzy decydują o udostępnieniu aktualizacji. Zdarza się, że operator publikuje nową wersję oprogramowania z dużym opóźnieniem lub nawet ją pomija.

Jeżeli Twój telefon pochodzi z innego kraju to będzie posiadał zupełnie inny wariant. Dla przykładu odpowiednik XEO na rynku niemieckim to wariant DBT. Warto dodać, że w najnowszych telefonach (np. Galaxy S22) przeznaczonych na rynek europejski występuje jeden wspólny wariant EUX niezależnie od tego w jakim europejskim kraju telefon został kupiony.

 

Jak sprawdzić wariant telefonu?

Prawdopodobnie już wiesz, dlaczego aktualizacja nie jest dostępna dla Twojego telefonu. Sprawdźmy zatem jaki posiadasz wariant telefonu. Aby to zrobić przejdź kolejno w telefonie do: Ustawienia > Telefon - informacje > Informacje o oprogramowaniu > Wersja opr. dost. Usług. Aby dokładnie ustalić pochodzenie telefonu oraz jego wariant należy sprawdzić ostatnią linijkę z kodami CSC zgodnie z poniższą grafiką.

Kod-CSC-Samsung-Galaxy.jpg

Z powyższych informacji możemy dowiedzieć się całkiem sporo. Po pierwsze mamy do czynienia z telefonem Galaxy Note9 co widoczne jest w pierwszej linijce jako oznaczenie SM-N960F. Po drugie telefon pochodzi z Polski oraz posiada wejście na dwie karty SIM (oznaczenie XEO/XEO,XEO/XEO). W nowszych telefonach wariant na naszym rynku będzie wyglądał następująco: EUX/-/EUX/EUX. Dla przykładu gdyby telefon pochodził z Orange i posiadałby wejście na jedną kartę SIM to oznaczenie wyglądałoby następująco: OPV/OPV/OPV. W ten sposób możecie łatwo sprawdzić pochodzenie oraz wariant telefonu. Zachęcam również do odwiedzenia tej wiadomości, w której dokładnie zostało wyjaśnione dokładne znaczenie poszczególnych wartości.

Zdarza się, że wariant telefonu nie jest widoczny w ustawieniach telefonu. Wtedy należy skorzystać z dodatkowej aplikacji lub skorzystać z trybu Recovery. Więcej informacji znajduje się w tym poście.

 

Czy mogę zmienić wariant telefonu?

Do pewnego momentu zmiana była możliwa w punktach serwisowych. Niestety serwisy zmieniły politykę dotyczącą zmiany oprogramowania i w większości przypadków odmawiają wykonania usługi debrandingu.

 

Nie ma Twojego pytania na liście?

Nic straconego! Jeżeli masz pytanie lub wątpliwość to koniecznie daj znać w tym wątku. Chętnie pomożemy w rozwiązaniu Twojego problemu.

📣 Ostatnia aktualizacja: 2022.07.25


272 Odpowiedzi
kamil40013
Samsung Members Star ★★★
Opcje

Czyli jest możliwość zmiany ostatniego oznaczenia. Zawsze myślałem, że jest to niezmienialne.


0 Like
mirudo24
Samsung Members Star ★★★
Opcje

@kamil40013, też tak myślałem do momentu wizyty w serwisie Samsung :winking-face:


Szewcu72
Samsung Members Star ★
Opcje

@whatsup1981 @mirudo24 muszę Was zaskoczyć. Ostatnią pozycję również da się zmienić. 😎😉👍


Jeśli moja odpowiedź była pomocna, kliknij LIKE lub ZAAKCEPTUJ JAKO ROZWIĄZANIE.
mirudo24
Samsung Members Star ★★★
Opcje

@Szewcu72, to kolejne zaskoczenie. Tak czy inaczej ostatnie oznaczenie nie ma żadnego wpływu na odbieranie aktualizacji więc tak na prawdę może pozostać niezmienione :winking-face:


0 Like
vdsl2
Samsung Members Star ★★
Opcje

Ostanio dla mojego modelu A6 2018 nie było możliwości pobrania bezpośrednio przez telefon wersja A600FNXXU3ASA4  ale pobrablem przez smart switch

Screenshot_20190214-232924_Settings.jpgScreenshot_20190214-232930_Settings.jpg

0 Like
mirudo24
Samsung Members Star ★★★
Opcje

@vdsl2, aktualizacja 3ASA4 pojawiła się dopiero wczoraj dla Twojego telefonu. Tak czy inaczej powinna być dostępna z poziomu ustawień telefonu.


0 Like
vdsl2
Samsung Members Star ★★
Opcje

@mirudo24  Według mnie była już dostępna 12.02 2019 tak samo była widoczna samfirm czy smart switch

Przechwytywanie.PNG

 

0 Like
kamil40013
Samsung Members Star ★★★
Opcje

@vdsl2, Czasami tak jest, że aktualizacja najpierw dostępna jest przez Smart Switch, a dopiero później pojawia się w OTA. Ostatnio tak miałem z aktualizacją do A5 2016.


mirudo24
Samsung Members Star ★★★
Opcje

@vdsl2, bardzo możliwe. Zasugerowałem się stroną z oficjalną listą zmian a tam z reguły pojawia się informacja dzień lub dwa po udostępnieniu aktualizacji :winking-face:


0 Like
mirudo24
Samsung Members Star ★★★
Opcje

@kamil40013, nie wiedziałem, że aktualizacja może w pierwszej kolejności pojawić się w aplikacji Smart Switch. Wydaje mi się, że w przypadku Galaxy S8+ oraz obecnie Note9 nigdy się coś takiego nie zdarzyło.


0 Like