Zamknij

Czego szukasz?

anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

[Poradnik] Dlaczego aktualizacja nie jest dostępna dla mojego telefonu?

(Temat utworzony: 01-02-2019 10:24 PM)
2160 Wyświetlenia
mirudo24
Samsung Members Star ★★★
Opcje

Dosyć często pojawiają się pytania na forum dotyczące dostępności aktualizacji oprogramowania. Postanowiłem zebrać wszystkie informacje w jednym wątku w formie najczęściej zadawanych pytań.

 

Dlaczego mój telefon nie wykrywa aktualizacji?

Jeżeli posiadasz informację, że pojawiła się aktualizacja, ale Twój telefon jej nie wykrywa to najprawdopodobniej posiadasz wariant telefonu pochodzący od jednego z operatorów sieci komórkowej lub też telefon pochodzi z innego kraju. Problemy z aktualizacją występują również w momencie kiedy telefon zostanie zakupiony w innym kraju a jego aktywacja odbędzie się w Polsce. W kolejnych punktach dowiesz się czym jest wariant telefonu, jak go sprawdzić oraz czy możliwa jest zmiana wariantu.

 

Co to jest wariant telefonu?

Każdy telefon posiada przypisany kod regionu CSC (Country Sale Code). Innymi słowy jest to wariant, na podstawie którego telefon będzie otrzymywał aktualizacje oprogramowania. W Polsce domyślnym wariantem jest kod XEO. W ostatnim czasie nowe telefony posiadają także wariant EUX. Telefony kupione w wolnej sprzedaży będą posiadały właśnie jeden z tych kodów. Jeżeli telefon został zakupiony u operatora sieci komórkowej to otrzyma również wariant przypisany do danej sieci. Poniżej lista wszystkich kodów używanych w Polsce:

  • XEO - podstawowy wariant (Polska)
  • EUX - podstawowy wariant (Unia Europejska)
  • OPV - operator Orange
  • TPL - operator T-Mobile
  • DPL - operator Heyah
  • PRT - opeartor Play
  • PLS - operator Plus

Warto dodać, że aktualizacje w pierwszej kolejności otrzymują telefony z wariantem XEO / EUX. W przypadku pozostałych wariantów to operatorzy decydują o udostępnieniu aktualizacji. Zdarza się, że operator publikuje nową wersję oprogramowania z dużym opóźnieniem lub nawet ją pomija.

Jeżeli Twój telefon pochodzi z innego kraju to będzie posiadał zupełnie inny wariant. Dla przykładu odpowiednik XEO na rynku niemieckim to wariant DBT. Warto dodać, że w najnowszych telefonach (np. Galaxy S22) przeznaczonych na rynek europejski występuje jeden wspólny wariant EUX niezależnie od tego w jakim europejskim kraju telefon został kupiony.

 

Jak sprawdzić wariant telefonu?

Prawdopodobnie już wiesz, dlaczego aktualizacja nie jest dostępna dla Twojego telefonu. Sprawdźmy zatem jaki posiadasz wariant telefonu. Aby to zrobić przejdź kolejno w telefonie do: Ustawienia > Telefon - informacje > Informacje o oprogramowaniu > Wersja opr. dost. Usług. Aby dokładnie ustalić pochodzenie telefonu oraz jego wariant należy sprawdzić ostatnią linijkę z kodami CSC zgodnie z poniższą grafiką.

Kod-CSC-Samsung-Galaxy.jpg

Z powyższych informacji możemy dowiedzieć się całkiem sporo. Po pierwsze mamy do czynienia z telefonem Galaxy Note9 co widoczne jest w pierwszej linijce jako oznaczenie SM-N960F. Po drugie telefon pochodzi z Polski oraz posiada wejście na dwie karty SIM (oznaczenie XEO/XEO,XEO/XEO). W nowszych telefonach wariant na naszym rynku będzie wyglądał następująco: EUX/-/EUX/EUX. Dla przykładu gdyby telefon pochodził z Orange i posiadałby wejście na jedną kartę SIM to oznaczenie wyglądałoby następująco: OPV/OPV/OPV. W ten sposób możecie łatwo sprawdzić pochodzenie oraz wariant telefonu. Zachęcam również do odwiedzenia tej wiadomości, w której dokładnie zostało wyjaśnione dokładne znaczenie poszczególnych wartości.

Zdarza się, że wariant telefonu nie jest widoczny w ustawieniach telefonu. Wtedy należy skorzystać z dodatkowej aplikacji lub skorzystać z trybu Recovery. Więcej informacji znajduje się w tym poście.

 

Czy mogę zmienić wariant telefonu?

Do pewnego momentu zmiana była możliwa w punktach serwisowych. Niestety serwisy zmieniły politykę dotyczącą zmiany oprogramowania i w większości przypadków odmawiają wykonania usługi debrandingu.

 

Nie ma Twojego pytania na liście?

Nic straconego! Jeżeli masz pytanie lub wątpliwość to koniecznie daj znać w tym wątku. Chętnie pomożemy w rozwiązaniu Twojego problemu.

📣 Ostatnia aktualizacja: 2022.07.25


272 Odpowiedzi
whatsup1981
Journeyman
Opcje

Witam. Sprawdziłem swój tel i wychodzi kod csc to "MAX". Pogrzebałem w sieci (między innymi po nr IMEI ) i dowiedziałem się że to kod na rehion Austrii/T-Mobile. Czy to oznacza że telefon jest brandowany? Pytam ponieważ nie miałem żadnych preinstalowanych aplikacji ani oznaczeń operatora na pudełku. Tym samym zastanawiam się kiedy otrzymam aktualizacje do 9,czy moj tel jest widoczny jako odpowiednik polskiego XEO (wolna sprzedaż) czy też jako brand? Z góry dziękuję za odp  

0 Like
kamil40013
Samsung Members Star ★★★
Opcje

Z kodu CSC wynika, że telefon jest brandowany.

Dla tego regionu nie ma jeszcze aktualizacji do Androida Pie.

 

Jak możesz, to wrzuć pełny zrzut ekranu z Ustawienia --> Telefon - Informacje --> Informacje o oprogramowaniu

Gdzie zakupiłeś telefon ?


0 Like
whatsup1981
Journeyman
Opcje

Telefon zakupiony na wolnym rynku (allegro) jako nowy, był zafoliowany. Jak mówiłem ani an pudełku, ani w oprogramowaniu tel nie zauważyłem żadnych "oznak" operatora. Załączam zrzut z info o telScreenshot_20190201-214115_Settings.jpg

 

0 Like
kamil40013
Samsung Members Star ★★★
Opcje

@whatsup1981  Tak jak napisałem wcześniej telefon jest brandowany i na pewno nie pochodzi on z polskiej dytrybucji.

 

Możesz zaczekać aż Android Pie pojawi się dla tego telefonu, udać się do serwisu w celu odpłatnej zmiany wariantu na XEO lub przeprowadzić te operację samodzielnie o ile czujesz się na siłach.


whatsup1981
Journeyman
Opcje

Dziękuję za pomoc  zaczekam (nie)cierpliwie, oby nie długo.

Właśnie, jakieś info na temat tego kiedy update pojawi się dla regionu z którego pochodzi mój tel ? 

0 Like
kamil40013
Samsung Members Star ★★★
Opcje

@whatsup1981  napisał(a):

Właśnie, jakieś info na temat tego kiedy update pojawi się dla regionu z którego pochodzi mój tel ? 


Nikt nie zna dokładnej daty. W Australii aktualizacja dla Note 9 bez brandu jest już dostępna. Przypuszczam, że aktualizacja dla twojego wariantu pojawi się do 1-2 miesięcy.

 

Na twoim miejscu zdecydowałbym się na zmianę wariantu na XEO.  Naprawdę warto.


0 Like
whatsup1981
Journeyman
Opcje

Ok, teraz mam już pełny obraz sytuacji. Jeszcze raz dziękuję za pomoc i pozdrawiam serdecznie 

mirudo24
Samsung Members Star ★★★
Opcje

@whatsup1981, dodam jeszcze, że wariant MAX pochodzi z austriackiej sieci T-Mobile. Patrząc na historię aktualizacji tego wariantu widać, że operator w miarę regularnie udostępnia nowe wersje oprogramowania. Istnieje więc duże prawdopodobieństwo, że nie będziesz musiał czekać zbyt długo :winking-face:


whatsup1981
Journeyman
Opcje

Witam ponownie. Jednak zabrakło mi cierpliwośći aby czekać na aktualizacje i udąłem się do salony firmowego aby wgrali mi soft XEO. Wspominam po tym, ponieważ po całej operacji mam w informacjaji o oprogramowaniu oznaczenie XEO/XEO/XEO/XEO, a w niektórych wątkach przeczytałem że po wgraniu softu samodzielnie ostatni człon pozostaje z poprzedniego oznaczenia- u mnie było by to XEO/XEO/XEO/MAX. Nie wiem czy to ważne, pisze tylko infornacyjnie na wypadek gdyby komuś się ta wiedzą przydała.

Pozdrawiam

mirudo24
Samsung Members Star ★★★
Opcje

@whatsup1981, ostatni symbol to pochodzenie telefonu. Tylko w serwisie mają możliwości żeby zmienić tę wartość na inną niż początkowa. Również zmieniałem wariant w serwisie z OPV/OPV,OPV/OPV na XEO/XEO,XEO/XEO :winking-face: