Wsparcie

Open search

Dlaczego aktualizacja nie jest dostępna dla mojego telefonu?

Highlighted
Superuser I
Superuser I

Dosyć często pojawiają się pytania na forum dotyczące dostępności aktualizacji oprogramowania. Postanowiłem zebrać wszystkie informacje w jednym wątku w formie najczęściej zadawanych pytań.

Dlaczego mój telefon nie wykrywa aktualizacji?

Jeżeli posiadasz informację, że pojawiła się aktualizacja, ale Twój telefon jej nie wykrywa to najprawdopodobniej posiadasz wariant telefonu pochodzący od jednego z operatorów sieci komórkowej lub też telefon pochodzi z innego kraju. Problemy z aktualizacją występują również w momencie kiedy telefon zostanie zakupiony w innym kraju a jego aktywacja odbędzie się w Polsce. W kolejnych punktach dowiesz się czym jest wariant telefonu, jak go sprawdzić oraz czy możliwa jest zmiana wariantu.

Co to jest wariant telefonu?

Każdy telefon posiada przypisany kod regionu CSC (Country Sale Code). Innymi słowy jest to wariant, na podstawie którego telefon będzie otrzymywał aktualizacje oprogramowania. W Polsce domyślnym wariantem jest kod XEO. Telefony kupione w wolnej sprzedaży będą posiadały właśnie ten kod. Jeżeli telefon został zakupiony u operatora sieci komórkowej to otrzyma również wariant przypisany do danej sieci. Poniżej lista wszystkich kodów używanych w Polsce:

• XEO - podstawowy wariant
  • OPV - operator Orange
  • TPL - operator T-Mobile
  • DPL - operator Heyah
  • PRT - opeartor Play
  • PLS - operator Plus

Warto dodać, że aktualizacje w pierwszej kolejności otrzymują telefony z wariantem XEO. W przypadku pozostałych wariantów to operatorzy decydują o udostępnieniu aktualizacji. Zdarza się, że operator publikuje nową wersję oprogramowania z dużym opóźnieniem lub nawet ją pomija.

Jeżeli Twój telefon pochodzi z innego kraju to będzie posiadał zupełnie inny wariant. Dla przykładu odpowiednik XEO na rynku niemieckim to wariant DBT.

Jak sprawdzić wariant telefonu?

Prawdopodobnie już wiesz, dlaczego aktualizacja nie jest dostępna dla Twojego telefonu. Sprawdźmy zatem jaki posiadasz wariant telefonu. Aby to zrobić przejdź kolejno w telefonie do: Ustawienia > Telefon - informacje > Informacje o oprogramowaniu > Wersja opr. dost. Usług. Aby dokładnie ustalić pochodzenie telefonu oraz jego wariant należy sprawdzić ostatnią linijkę z kodami CSC zgodnie z poniższą grafiką.

Kod-CSC-Samsung-Galaxy.jpg

Z powyższych informacji możemy dowiedzieć się całkiem sporo. Po pierwsze mamy do czynienia z telefonem Galaxy Note9 co widoczne jest w pierwszej linijce jako oznaczenie SM-N960F. Po drugie telefon pochodzi z Polski oraz posiada wejście na dwie karty SIM (oznaczenie XEO/XEO,XEO/XEO). Dla przykładu gdyby telefon pochodził z Orange i posiadałby wejście na jedną kartę SIM to oznaczenie wyglądałoby następująco: OPV/OPV/OPV. W ten sposób możecie łatwo sprawdzić pochodzenie oraz wariant telefonu. Zachęcam również do odwiedzenia tej wiadomości, w której dokładnie zostało wyjaśnione dokładne znaczenie poszczególnych wartości.

Zdarza się, że wariant telefonu nie jest widoczny w ustawieniach telefonu. Wtedy należy skorzystać z dodatkowej aplikacji lub skorzystać z trybu Recovery. Więcej informacji znajduje się w tym poście.

Czy mogę zmienić wariant telefonu?

Jeżeli zależy nam na otrzymywaniu szybkich aktualizacji bez konieczności oczekiwania na operatora to możliwa jest zmiana wariantu telefonu (debranding telefonu). Najszybszym i najprostszym sposobem będzie wizyta w punkcie serwisowym Samsung. Najlepiej wcześniej zadzwonić do serwisu i się umówić. Warto również dopytać o dokładny koszt usługi (około 60zł). W ten sposób serwisant będzie w stanie w trakcie jednej wizyty wykonać zleconą usługę. Czas oczekiwania może być różny, ale nie powinien przekroczyć jednej godziny.

Należy pamiętać, że zmiana wariantu to wgranie na nowo oprogramowania a to oznacza, że z telefonu zostaną usunięte wszystkie dane użytkownika a sam telefon zostanie przywrócony do ustawień fabrycznych. W związku z tym warto wykonać kopię zapasową ważnych elementów przed udaniem się do serwisu.

Nie ma Twojego pytania na liście?

Nic straconego! Jeżeli masz pytanie lub wątpliwość to koniecznie daj znać w tym wątku. Chętnie pomożemy w rozwiązaniu Twojego problemu.

Korzystaj z forum wygodnie i komfortowo - oto kilka dobrych praktyk!
Doceniaj i bądź doceniany. Kliknij w przycisk polubienie lub rozwiązanie tematu, aby docenić innych!
92 ODPOW. 92
RadekK Moderator
Moderator

Wow! @nismo, kawał dobrej roboty! Ukłony z mojej strony  Dałbym Ci cały worek kudo/lajków, gdybym mógł. Przypinam wątek  

Jeśli moja odpowiedź była pomocna, zaakceptuj ją jako rozwiązanie albo kliknij like!

Sprawdź nowy dział Wideo i podziel się opinią.
Superuser I
Superuser I

@RadekK, dziękuję! Mam nadzieję, że poradnik przyda się odwiedzającym. Jeżeli pojawią się nowe pytania związane z aktualizacją to chętnie je dopiszę do pierwszej wiadomości 

Doceniaj i bądź doceniany. Kliknij w przycisk polubienie lub rozwiązanie tematu, aby docenić innych!
Big Cheese

@nismoNiektóre telefony nie pokazują kodu CSC w Ustawieniach:

a52016.jpg

Wtedy trzeba pobrać aplikację ze sklepu, która odczyta CSC (np. Phone INFO ★Samsung★) lub wejść w tryb Recovery.

Screenshot_20190119-205817.jpg20190119_205942.jpg

Możesz uzupełnić poradnik o te informacje.

Superuser II
Superuser II

@kamil40013 nie niektóre, tylko część operatorów się tak niegrzecznie zachowuje. 

Co już jest wskazówką, że nie mamy tego z wolnej sprzedaży, z open/multiCSC. 

Jeśli moja odpowiedź była pomocna kliknij  LIKE. Gdy rozwiązała problem skorzystaj z przycisku
Zanim zadasz pytanie, skorzystaj z wyszukiwarki, sprawdź czy ktoś podobnego już nie zadał.
Nie twórz nowego, dopisz się w już istniejącym, podobnym lub takim samym temacie.
Big Cheese

@Szewcu72Zrzut ekranu z mojej wiadomości powyżej pochodzi z A5 2016 XEO. Sprawdziłem, to też na S7 Edge oraz Note 4 i one także nie pokazują CSC w ustawieniach. W S8 już CSC jest widoczne z poziomu ustawień. Wszystkie telefony mam XEO.

Superuser I
Superuser I

@kamil40013, dziękuję za informację. Nie wiedziałem, że w przypadku niektórych telefonów nie jest podawany kod CSC. Dodam do pierwszego wątku odnośnik do Twojej wiadomości dla osób, u których nie będzie widoczny wariant w ustawieniach telefonu.

Superuser II
Superuser II

@kamil40013 a to bardzo dziwne, bo u mnie na wszystkich S-kach, informacja była/jest dostępna. Na modelach z serii A i J, którymi dysponowałem i dysponuję również nie ma problemu z jej odczytem. 

A możesz sprawdzić, czy na tych na których się nie wyświetla jest aktywna funkcja "Opcje programisty" i może pamiętasz, czy przypadkiem nie były to modele pozbawione brandu?

Jeśli moja odpowiedź była pomocna kliknij  LIKE. Gdy rozwiązała problem skorzystaj z przycisku
Zanim zadasz pytanie, skorzystaj z wyszukiwarki, sprawdź czy ktoś podobnego już nie zadał.
Nie twórz nowego, dopisz się w już istniejącym, podobnym lub takim samym temacie.
Legend

U mnie na A6 2018 jest tak dla sieci T-mobile

Screenshot_20190120-134359.jpgScreenshot_20190120-140129_Settings.jpg

Jeśli podoba Ci się moja odpowiedź, daj mi lajka. Założyłeś temat i Ci pomogłem ? Oznacz najlepszą odpowiedź jako rozwiązanie. Dla mnie to najlepsza motywacja

Big Cheese

@Szewcu72  napisał(a):

@kamil40013 a to bardzo dziwne, bo u mnie na wszystkich S-kach, informacja była/jest dostępna. Na modelach z serii A i J, którymi dysponowałem i dysponuję również nie ma problemu z jej odczytem. 

A możesz sprawdzić, czy na tych na których się nie wyświetla jest aktywna funkcja "Opcje programisty" i może pamiętasz, czy przypadkiem nie były to modele pozbawione brandu?

Opcje programisty mam wyłączone. Ich włączenie nic nie zmienia w kwestii wyświetlaina CSC. Jeżeli chodzi o pozbawienie brandu, to tylko Note 4 miał zmieniane oprogramowanie bo miał wgrane BTU i nie aktualizował się. Reszta ma czyste XEO od nowości.

A56.jpgScreenshot_20190120-141516_Settings.jpgScreenshot_2019-01-20-14-21-44.pngScreenshot_2019-01-20-14-21-49.png

Ja pierwszy raz CSC widoczne w ustawieniach zobaczyłem w S8. I od momentu wydania S8 wszystkie kolejne telefony mają już widoczne CSC w ustawieniach.

Autorzy z największą liczbą like