Zamknij

Czego szukasz?

anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

[Poradnik] Dlaczego aktualizacja nie jest dostępna dla mojego telefonu?

(Temat utworzony: 15-08-2019 01:30 PM)
725 Wyświetlenia
mirudo24
Samsung Members Star ★★★
Opcje

Dosyć często pojawiają się pytania na forum dotyczące dostępności aktualizacji oprogramowania. Postanowiłem zebrać wszystkie informacje w jednym wątku w formie najczęściej zadawanych pytań.

 

Dlaczego mój telefon nie wykrywa aktualizacji?

Jeżeli posiadasz informację, że pojawiła się aktualizacja, ale Twój telefon jej nie wykrywa to najprawdopodobniej posiadasz wariant telefonu pochodzący od jednego z operatorów sieci komórkowej lub też telefon pochodzi z innego kraju. Problemy z aktualizacją występują również w momencie kiedy telefon zostanie zakupiony w innym kraju a jego aktywacja odbędzie się w Polsce. W kolejnych punktach dowiesz się czym jest wariant telefonu, jak go sprawdzić oraz czy możliwa jest zmiana wariantu.

 

Co to jest wariant telefonu?

Każdy telefon posiada przypisany kod regionu CSC (Country Sale Code). Innymi słowy jest to wariant, na podstawie którego telefon będzie otrzymywał aktualizacje oprogramowania. W Polsce domyślnym wariantem jest kod XEO. W ostatnim czasie nowe telefony posiadają także wariant EUX. Telefony kupione w wolnej sprzedaży będą posiadały właśnie jeden z tych kodów. Jeżeli telefon został zakupiony u operatora sieci komórkowej to otrzyma również wariant przypisany do danej sieci. Poniżej lista wszystkich kodów używanych w Polsce:

  • XEO - podstawowy wariant (Polska)
  • EUX - podstawowy wariant (Unia Europejska)
  • OPV - operator Orange
  • TPL - operator T-Mobile
  • DPL - operator Heyah
  • PRT - opeartor Play
  • PLS - operator Plus

Warto dodać, że aktualizacje w pierwszej kolejności otrzymują telefony z wariantem XEO / EUX. W przypadku pozostałych wariantów to operatorzy decydują o udostępnieniu aktualizacji. Zdarza się, że operator publikuje nową wersję oprogramowania z dużym opóźnieniem lub nawet ją pomija.

Jeżeli Twój telefon pochodzi z innego kraju to będzie posiadał zupełnie inny wariant. Dla przykładu odpowiednik XEO na rynku niemieckim to wariant DBT. Warto dodać, że w najnowszych telefonach (np. Galaxy S22) przeznaczonych na rynek europejski występuje jeden wspólny wariant EUX niezależnie od tego w jakim europejskim kraju telefon został kupiony.

 

Jak sprawdzić wariant telefonu?

Prawdopodobnie już wiesz, dlaczego aktualizacja nie jest dostępna dla Twojego telefonu. Sprawdźmy zatem jaki posiadasz wariant telefonu. Aby to zrobić przejdź kolejno w telefonie do: Ustawienia > Telefon - informacje > Informacje o oprogramowaniu > Wersja opr. dost. Usług. Aby dokładnie ustalić pochodzenie telefonu oraz jego wariant należy sprawdzić ostatnią linijkę z kodami CSC zgodnie z poniższą grafiką.

Kod-CSC-Samsung-Galaxy.jpg

Z powyższych informacji możemy dowiedzieć się całkiem sporo. Po pierwsze mamy do czynienia z telefonem Galaxy Note9 co widoczne jest w pierwszej linijce jako oznaczenie SM-N960F. Po drugie telefon pochodzi z Polski oraz posiada wejście na dwie karty SIM (oznaczenie XEO/XEO,XEO/XEO). W nowszych telefonach wariant na naszym rynku będzie wyglądał następująco: EUX/-/EUX/EUX. Dla przykładu gdyby telefon pochodził z Orange i posiadałby wejście na jedną kartę SIM to oznaczenie wyglądałoby następująco: OPV/OPV/OPV. W ten sposób możecie łatwo sprawdzić pochodzenie oraz wariant telefonu. Zachęcam również do odwiedzenia tej wiadomości, w której dokładnie zostało wyjaśnione dokładne znaczenie poszczególnych wartości.

Zdarza się, że wariant telefonu nie jest widoczny w ustawieniach telefonu. Wtedy należy skorzystać z dodatkowej aplikacji lub skorzystać z trybu Recovery. Więcej informacji znajduje się w tym poście.

 

Czy mogę zmienić wariant telefonu?

Do pewnego momentu zmiana była możliwa w punktach serwisowych. Niestety serwisy zmieniły politykę dotyczącą zmiany oprogramowania i w większości przypadków odmawiają wykonania usługi debrandingu.

 

Nie ma Twojego pytania na liście?

Nic straconego! Jeżeli masz pytanie lub wątpliwość to koniecznie daj znać w tym wątku. Chętnie pomożemy w rozwiązaniu Twojego problemu.

📣 Ostatnia aktualizacja: 2022.07.25


272 Odpowiedzi
Szewcu72
Samsung Members Star ★
Opcje

@sumo234 nie będę się rozpisywał, podejmij działania. 😎


Jeśli moja odpowiedź była pomocna, kliknij LIKE lub ZAAKCEPTUJ JAKO ROZWIĄZANIE.
0 Like
sumo234
First Poster
Opcje

Hmmm, a na co ma zostać zmienione, bo to by bardzo pomogło :thinking-face: i lepej iść do salonu czy samemu? jak samemu to posiadasz może jakąś instrukcje albo coś ?

0 Like
mirudo24
Samsung Members Star ★★★
Opcje

@sumo234, zachęcam do wizyty w serwisie, gdzie za opłatą około 50 zł zostanie wgrane poprawne oprogramowanie, dzięki czemu będziesz otrzymywał przyszłe aktualizacje. Pamiętaj, że ponowne wgranie oprogramowania wiąże się utratą wszystkich danych, dlatego przed wizytą warto wykonać kopię zapasową ważnych elementów.


MarcinS_83
First Poster
Opcje

Witam wszystkich, podobnie przesyłam informacje, z tego co wyczytałem to wizyta w serwisie, ale dla świętego spokoju pisze post dla potwierdzenia. U mnie wogóle nie widać opcji aktualizacji.... Screenshot_20190815-062200.jpg

 

Screenshot_20190815-062125_Settings.jpg

 

0 Like
mirudo24
Samsung Members Star ★★★
Opcje

@MarcinS_83, pierwotnym rynkiem pochodzenia Twojego telefonu są Zjednoczone Emiraty Arabskie (XSG). Wariant telefonu został zmieniony na polski (XEO). Jeżeli jednak Twój telefon nie wyszukuje aktualizacji to konieczna będzie wizyta w serwisie. Przed wizytą możesz jeszcze sprawdzić komputerową aplikację Smart Switch, ale obawiam się, że to nic nie zmieni.


0 Like
MarcinS_83
First Poster
Opcje
Wogóle nie widać opcji aktualizacji oprogramowania w menu, a nie sądzę że tylko u mnie jest gdzieś schowana, spróbuję jeszcze drugi zaproponowany sposób ale przypuszczam że tylko serwis...
0 Like
vdsl2
Samsung Members Star ★★
Opcje

@MarcinS_83  Czy ja ciebie rozumiem nie masz tego ?

Screenshot_20190815-123932_Settings.jpgScreenshot_20190815-123936_Settings.jpg

przez Smart Switch

Przechwytywanie.PNG

0 Like
MarcinS_83
First Poster
Opcje
Tak dokładnie nie mam tej opcji w ustawieniach... Też trochę zdziwiony jestem ale widocznie taką wersję miała osoba, która w nim wprowadzała jakieś zmiany.
0 Like
vdsl2
Samsung Members Star ★★
Opcje

@MarcinS_83  To pozostaje Ci serwis ktoś mocno grzebał.

0 Like
mirudo24
Samsung Members Star ★★★
Opcje

@MarcinS_83, przed wizytą w serwisie spróbuj jeszcze wykonać hard reset. Nie przywracaj kopii zapasowej po tym zabiegu ponieważ wraz z kopią mogą wrócić błędy. Jeżeli to również nie pomoże to konieczna będzie wizyta w serwisie.


0 Like