Zamknij

Czego szukasz?

anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Nie mogę całkowicie usunąc niepotrzebnych mi aplikacji.

(Temat utworzony: 16-01-2018 01:58 PM)
16802 Wyświetlenia
e7th04sh
Journeyman
Opcje

Dzień dobry,

    Mimowolnie stałem się posiadaczem telefonu Samsung (służbowy). Sam rzecz jasna nie kupiłbym sobie telefonu, który ogranicza moją swobodę konfiguracji i administracji urządzeniem i stanowi zagrożenie dla mojej prywatności. Ale skoro już go mam, a zepsuł mi się własny i na razie jeszcze nie planuję kupna kolejnego, to z niego korzystam.

Mam tylko parę problemów. O jednym z nich napiszę. Otóż na moim telefonie, którego jestem, możemy tak chyba sprawę w uproszczeniu nakreślić, właścicielem, są aplikacje, których nie chcę tam mieć. To jest mój telefon, moje urządzenie, mam chyba prawo decydować o tym co się na nim znajduje? To przecież komputer jak każdy inny, system operacyjny i aplikacje. Nie przestanie działać po usunięciu end-userowych aplikacji których nie potrzebuję, nie używam i którymi nawet trochę się brzydzę. One nie dostarczają żadnej funkcjonalności której używałbym bezpośrednio lub pośrednio. No chyba, że dostarczają funkcjonalności, która jest potrzebna komuś innemu nie mnie... Ale to mój telefon, więc to mnie nie obchodzi. Nie interesuje mnie interes żadnej firmy ani korporacji. Chcę usunąc te aplikacje. Nie tylko nie chcę ich widzieć na ekranie, nie tylko nie chcę żeby się uruchamiały jawnie czy tajnie albo miały jakieś uprawnienia. Ja nie chcę ich w żadnej, nawet przetrwalnikowej formie.

Więc skoro to jest mój telefon, to proszę mi podać jakoś nie nadmiernie i złośliwie utrudnioną procedurę usunięcia całkowicie tych aplikacji. Na razie wyświetlają mi się na liście aplikacji w ustawieniach jako "disabled". Oto one:

Calculator, Chrome ("darmowa" przeglądarka, jeśli ktoś uważa że oddanie wszystkich ifnormacji na swój temat dużej korporacji to jest fkatycznie "za darmo"), Dictionary, Drive (trzymać swoje pliki na dyskach firmy, która jest bardziej wścibska niż jakakolwiek znana mi osoba? nie żartujmy, to dobre dla ludzi bezmyślnych) , Excel (mam alergię na Microsoft), Facebook (firma która wie o Tobie więcej niż Twoja Matka), Facebook App Manager, Game Launcher (nie gram w gry, a jak gram to sobie potrafię je sam włączyć), Gmail, Google, Goole Play Movies & TV, Google Play Music, Hangouts (hangouts, to wolę w realu), Maps (jest open street map, i jest lepszy), Memo, OneDrive, Photos, PowerPoint, S Health (nie wiem co to, ale jeśli myślicie że będę monitorował swoje zdrowie na smartfonie, to chyba ktoś w dziale marketingu i szpiegowania nawciągał się za dużo kokainy i myśli że jest bogiem), Skype, Word, Youtube.

Z góry serdecznie dziękuję za wszelkie wyjaśnienia za trzy grosze. Nic mnie nie obchodzi dlaczego te aplikacje uwazacie za fajne, albo dlaczego uważacie że nie ma potrzeby ich usuwać. To jest mój telefon, jestem jego jedynym administratorem i chcę je usunąć. Bez dyskusji. Jak?

0 Like
31 Odpowiedzi
KrzysiekK
Hotshot
Opcje

Cześć e7th04sh

 

Dzięki za szczegółowy opis problemu.

Widzę, że jesteś bardzo świadomym użytkownikiem telefonu. To się chwali.

Oczywiście masz prawo nie zgadzać się polityką firmy Samsung lub Google.

Jeżeli oprogramowanie w jego fabrycznym stanie Ci nie odpowiada, jako właściciel telefonu możesz wgrać na niego dowolne inne, najbardziej Ci odpowiadające.

Pamiętaj tylko, że gwarancja telefonu przestanie obowiązywać. Firma Samsung odpowiada za funkcjonowanie telefonu działającego na systemie przez nią dostarczonym.

Myślę jednak, dla Ciebie nie powinno to stanowić przeszkody.

Na wszelki wypadek warto również zapytać w firmie, czy nie mają nic przeciwko ingerencji w jej telefony.

 

 

0 Like
e7th04sh
Journeyman
Opcje

Twoja odpowiedź była kompletnie niepomocna i sam dobrze o tym wiesz. :smiling-face: Nie rozumiem dlaczego miałbym godzić się z tym, że utracę gwarancję, jeśli usunę aplikację Facebooka. Kpisz sobie ze mnie?

0 Like
KrzysiekK
Hotshot
Opcje

Nie kpię. Stwierdzam tylko fakty.

Oprogramowanie jest dostarczone w formie ustalonej przez Samsunga i Google.

Właściciel w chwili zakupu akceptuje taki stan rzeczy oraz warunki gwarancji. Zmiana oprogramowanie na nieautoryzowane powoduje utratę uprawnień gwarancyjnych.

 

W związku z tym usunięcie części aplikacji może okazać się niemożliwe. Użytkownik może oczywiście dokonać modyfikacji oprogramowania rootując telefon lub całkowicie zmieniając w nim soft. Wiąże się to jednak z opisanymi wyżej konsekwencjami.

 

 

0 Like
e7th04sh
Journeyman
Opcje

Fajnie, napisałeś fakty, a ja napisałem co uważam o tych faktach.

Ale żeby sprawę ująć możliwie krótko - czy Twoja informacja jest oficjalnym stanowiskiem firmy Samsung? Jesteś przekonany, że ta praktyka jest wiążąca dla mnie z punktu widzenia prawa i legalna? Jesteś w stanie odpowiedź na to pytanie "tak" bez obawy, że potem okaże się, że było to wprowadzenie mnie w błąd co do moich praw konsumenta?

Jak firma Samsung chce uzasadnić odmowę naprawy gwarancyjnej wadliwego fizycznie urządzenia ze względu na zmiany w oprogramowaniu? Dlaczego w przypadku smartfonów możliwość pełnego kontrolowania swojego systemu operacyjnego miałaby nieść inne ryzyko dla sprzętu niż w przypadku laptopów i komputerów stacjonarnych?

To są wszystko bzdury.

Teraz przedstawię jeszcze raz moje oczekiwanie: w związku z faktem, że jestem właścicielem tego urządzenia i mam prawo do ochrony gwarancyjnej ORAZ administrowania urządzeniem, proszę poinformować mnie w jaki sposób mogę usunąć np. aplikację Facebook z telefonu całkowicie, zachowując przy tym gwarancję ALBO przedstawić mi uzasadnienie czemu aplikacja Facebook jest niezbędna dla utrzymania urządzenia w dobrym stanie i jej usunięcie miałoby narażać urządzenie na awarię w związku z czym stanowiłoby podstawę do zerwania gwarancji.

Uprzedzając fakty, proszę nie marnować mojego czasu odpowiedziami, że nie mogę tego zrobić albo że mogę ale stracę gwarancję. Aplikacja Facebook nie jest potrzebna ani niezbędna do funkcjonowania urządzenia. Powiązanie mojej gwarancji na urządzenie z obecnością tej aplikacji w pamięci jest całkowicie nieuzasadnione, w związku z czym ogranicza to przysługujące mi prawa konsumenta do wykorzystania urządzenia zgodnie z przeznaczeniem bez utraty gwarancji.

Jeżeli nie potrafi mi Pan odpowiedź satysfakcjonująco, może będę musiał skonsultować sie np. z Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

0 Like
KrzysiekK
Hotshot
Opcje

W kwestiach prawnych nie zajmę stanowiska. Nie mam kompetencji w tej tematyce.

Jeśli chciałbyś uzyskać oficjalne stanowisko firmy Samsung, zachęcam do korespondencji na adres głównej siedziby.

 

Ze swojej strony mogę jedynie wskazać punkt 5 karty gwarancyjnej, mówiący o przypadkach nie objętych gwarancją. W tym "uszkodzeń spowodowanych użytkowaniem telefonu ze zmodyfikowanym oprogramowaniem systemowym, niezaaprobowanym przez Samsung"

 

Warunki gwarancji są ustalane przez producenta i Ty bądź Twoja firma zaakceptowaliście je w momencie zakupu urządzenia.

 

Aplikacje o których mówisz możesz w każdej chwili wyłączyć. Nie będą spowalniać pracy Twojego telefonu ani korzystać z danych w nim zgromadzonych. Z uwagi jednak na to, że są to aplikację preinstalowane w fabrycznym oprogramowaniu, zaakceptowanym przy zakupie, nie ma możliwości ich całkowitego usunięcia.

 

 

0 Like
Szewcu72
Samsung Members Star ★
Opcje
 
 

Muszę przyznać, ze jestem w podobnej sytuacji jak Ty. Korzystam z telefonów służbowych udostępnionych mi przez moją firmę. Ale, co najważniejsze nie mogę utożsamiać się z nim jako właściciel, bo nim nie jestem. Właścicielem jest firma, ja jestem tylko użytkownikiem. W twoim przypadku jest podobnie. To nie Ty zgodziłeś się na warunki zakupu i całą otoczkę z tym związaną, tylko podmiot lub jego przedstawiciel mający takie uprawnienia, łącznie z akceptacją softu i poszczególnych jego składowych/aplikacji.

Nie szukaj więc na forach wsparcia lub poparcia próby twoich działań naruszających zapisy gwarancyjne i umów handlowych zawartych między firmą w której pracujesz a producentem urządzenia. Nikt Ci takich nie da. Znam podobne przypadki, gdy później np. użytkownicy próbowali wymusić na serwisie działania mówiąc/pisząc "... bo na forum to mi powiedzieli, żebym zrobił tak...".

Cały czas musisz pamiętać, że telefon jest własnością firmy a ty jesteś tylko jego użytkownikiem. I tak jak napisał mój przedmówca, masz ochotę na ingerencję w oprogramowanie, wystąp o zgodę z ze wszystkimi tego konsekwencjami do osoby odpowiedzialnej, zarządzającej flotą urządzeń służbowych w twojej firmie.

 

Oczywiście mam jeszcze prywatny S8+, który już w pełni mogę dostosować do swoich potrzeb i upodobań, na którym mogę odinstalowywać apki, ale muszę pamiętać, aby robić to w sposób zapewniający mi gwarancję. A ta zgodnie z prawem ta jest dobrą wolą gwaranta/producenta i to on dyktuje w tej kwestii warunki. Nie spodziewam się więc, że w oficjalnym kanale komunikacji, ktoś doradzi mi jak nie stosować się do zapisów gwarancyjnych. Wiem natomiast, że wujek google i cała sieć zwana internetem ma potężne zasoby skrywające wiele ciekawych informacji i poradników.


Jeśli moja odpowiedź była pomocna, kliknij LIKE lub ZAAKCEPTUJ JAKO ROZWIĄZANIE.
e7th04sh
Journeyman
Opcje

Dobrze to po pierwsze rozumiem, że zgadzamy się już wszyscy, że te aplikacje nie są potrzebne do działania telefonu a ich usunięcie nie może mu zaszkodzić ani na poziomie sprzętu ani nawet na poziomie software'u. Rozumiem, że się w tym temacie zgadzamy, bo nie widzę, żeby ktoś mi zaprzeczał.

Zgadzamy się rozumiem też w tym aspekcie sprawy: właściciel telefonu (zostawmy na razie ten niuans kto nim jest) kupił przede wszystkim sprzęt i ma prawo nim rozporządzać jak mu się podoba, a gwarancję zrywa tylko taka ingerencja, która może doprowadzić do uszkodzenia, a więc przenosi odpowiedzialność za uszkodzenie na użytkownika czy własciciela.

Czyli zgadzamy się wszyscy co do tego, że firma Samsung specjalnie zorganizowała swój system w taki sposób, żeby usunięcie preinstalowanych aplikacji nie było możliwe bez takiej ingerencji, którą potem można by uznać za zrywającą ochronę gwarancyjną. Chociaż samo usunięcie tych aplikacji w żadnym wypadku nie musiało być tak zorganizowane.

Czyli zgadzamy się wszyscy, nikt chyba nie zaprzeczy w tym momencie, że firma Samsung chce żebym miał te aplikacje na moim telefonie i wywiera na mnie wpływ w tym celu. A czemu chce? To już sfera oczywiście domysłów, ale dość łatwo się domyślić, że są w tym pieniądze do zarobienia kosztem mojej prywatności i firma Samsung nawet gdy wyłączę te aplikacje chce żeby one tam zostały, bo a nuż się skuszę i włączę je ponownie.

Co ciekawe, gdyby ktoś mi powiedział, że na moim desktopie mam trzymać aplikację w formie pliku wykonalnego, ale w stanie "disabled", to chyba byłoby zrozumiałe że zadałbym pytanie - po co? Przecież chyba tylko po to, żeby de facto byla czasami włączana bez mojej wiedzy. W przeciwnym razie nie widzę potrzeby przechowywania aplikacji jako przetrwalnika.

Jako administrator użytkownik i, naprawdę darujmy sobie te niuanse, de facto właściciel tego telefonu nie chcę mieć takiego przetrwalnika i zastanawiać się które z tych aplikacji od czasu do czasu się uruchamiają.

Powiecie mi że żadne. To samo mówili np. producenci routerów na temat funkcji WPS, która można było przecież łatwo wyłączyć z panelu... tylko w ogromnej rzeszy urządzeń ustawienie to było oszustwem, a dziura bezpieczeństwa pozostawała.

Więc może darujcie sobie doradzanie mi jak mam zarzadzać urządzeniem, z którego korzystam i które przetwarza moje prywatne dane. Choćbym nawet był paranoikiem, to chyba na SWOIM mi wolno?

Tak więc postawmy tę kwestię jeszcze raz, może tak - jak duże odszkodowanie nalezy sie właścicielowi telefonu za to, że nie może usunąć aplikacji bez utraty gwarancji?

Piszesz mi tu Krzysztofie coś o akceptowaniu aplikacji obecnych na urządzeniu przy zakupie. No to już jest wyborny żart. Kupiłem ostatnio laptopa Della. Był tam Windows 10 a z nim w pakiecie MacAfee, jakieś gry w modelu pay to win, i bóg wie co jeszcze, chociaż i tak nie tak dużo jak się spodziewałem tego całego bloatware'u. Wiesz co zrobiłem?

Zainstalowałem Linuxa.

Jak rozumiem firmie Samsung nie mieści się w głowie, że Della nadal obowiązuje dwuletnia gwarancja?

Szewcu, Twoja wypowiedź sugeruje, że ja chcę zerwać gwarancję. Spytałem już dużo razy w tym wątku i pytam kolejny raz żeby było jasne o co pytam - jak usunąc te aplikacje nie tracąc gwarancji? To jest moje pytanie do firmy Samsung, która moim zdaniem powinna być w stanie udzielić mi odpowiedzi, albo przyznać że zaniedbała tę kwestię.

Na razie nie widzę nie tylko rozsądnego, ale nawet zgodnego z prawem wyjasnienia czemu miałbym nie móc tego zrobić.

"A ta zgodnie z prawem ta jest dobrą wolą gwaranta/producenta i to on dyktuje w tej kwestii warunki. "

A to jest już wprowadzanie w błąd. Producent może co najwyżej zmienić na korzyść konsumenta warunki gwarancji, ale większość z nich wynika z obowiązujacych przepisów prawa. Kiedy ostatnio widziałeś sprzęt elektroniczny z gwarancją poniżej dwóch lat?

Może potrafisz mi wyjaśnić dlaczego gwarancja na telefony działa na zupełnie innych zasadach niż gwarancja na laptopy? Przecież chyba jest jasne, że gdyby tylko te świnie mogły, to kontrolowałyby wszystko co robimy, np. sprzedawałyby samochody które jeździłyby tylko po ustalonym przez producenta zakresie dróg.

Jestem zwolennikiem kapitalizmu, ale zachowanie się dużych korporacji wobec społeczeństwa coraz mniej przypomina partnerską wymianę handlową czy proces pokojowej alokacji zasobów, a coraz bardziej hodowlę stada owiec pod strzyżenie.

Czemu na Xiaomi mogłem miec oryginalny ROM "China Developer" który dawał mi pełne uprawnienia do wszystkiego o ile się nie mylę i nikt się nie skarżył, że zepsuję telefon?

Przecież ograniczenia przeciwko rootowaniu mają zupełnie co innego na celu i "Expert" Samsunga o tym powinien wiedzieć. A ja np. nie kłamię, nie uznaję też myślenia spod kategorii "trzeba rozumieć i dostosować się do sytuacji". Ja bym np. nie chciał pracować jako zawodowy kłamca. Nawet jeśli moje kłamanie polegałoby na unikaniu mówienia prawdy. A Panowie jak się na to zapatrują?

Nie mogę sobie zrootować telefonu, bo wtedy, o zgrozo, mógłbym tak jak na desktopie instalować co chcę za darmo, kradnąc efekty cudzej pracy przez torrenty. Nie mogę sobie zrootować telefonu bo wtedy mógłbym np. słuchać w spokoju radia internetowego czy youtube z autoplay i nie wyłacząłoby mi się w połowie drogi rowerem z pracy do domu. Znacie to uczucie kiedy urządzenie za tysiąc złotych nie nadaje się do tego żeby posłuchać sobie radia przez dwadzieścia minut bez konieczności sięgania do niego ręką, gdy jedziemy rowerem przy minus pięciu ubrani na cebulkę, telefon jest w plecaku a ręce w rękawiczkach do snowboardu? Może nie znacie, ja znam. I wiem z czego ono wynika. I strasznie mnie to denerwuje.

Ale na razie chciałbym tylko zlikwidować aplikację Facebook z pamięci. Podsumujmy:
1/ aplikacja Facebook nie jest potrzebna do pracy telefonu i jej usunięcie nie ma żadnych szans zaszkodzić telefonowi, na poziomie sprzetu i (o ile ktoś czegoś totalnie nie spartolił) na poziomie softu.
2/ gwarancja ulega zerwaniu jeżeli telefon dozna uszkodzenia na skutek ingerencji w oprogramowanie przez użytkownika

^-- czyli nie na skutek ingerencji, na skutek uszkodzenia spodowoanego tą ingerencją. czyli jeśli udałoby sie dokonać takiej ingerencji, która tylko usunęłaby tę aplikację, to gwarancja nie powinna ulec zerwaniu.
3/ producent ustala warunki gwarancji, ale zgodnie z prawem, czyli nie może np. kazać mi stać na jednej nodze codziennie rano przez siedem minut. podobnie nie może zabronić mi dokonać ingerencji w oprogramowanie która nie powoduje uszkodzenia.
4/ jedyny udostępniony przez producenta sposób usunięcia tej aplikacji wymaga wykonania kroku, który powoduje, że producent traci pewność co do tego jakie ingerencje w oprogramowanie zaszły w historii korzystania z teleonu w związku z czym producent podnosi to jako powód do zerwania gwarancji
5/ wniosek z tego - producent telefonu uniemożliwia mi bez żadnych rozsądnych przyczyn korzystanie z telefonu zgodnie z jego przeznaczeniem w sposób nie zrywający gwarancji

czyli - ja chcę nie zrywać gwarancji i nie chcę rootować telefonu, życzę sobie tylko usunąć aplikację. odpowiedź z Waszej strony (nie wiem czy jeden z Was lub obaj jesteście pracownikami Samsunga, prosiłbym żebyscie mnie o tym poinformowali jeśli jesteście)  jest taka, że mogę albo usunąc aplikację albo zachować gwarancję. Ja powtarzam więc enty raz że chcę usunąc aplikację i zachować gwarancję i mam do tego prawo. A jak to zrobić to sprawa firmy Samsung, którą właśnie pytam o odpowiedź w tym temacie.

No ale Krzysiek nie chce w sprawach prawnych zajmować stanowiska. Ale przecież mówiąc mi że nie mogę tego zrobić bez naruszenia gwarancji de facto zajmuje. To znaczy mówiąc mi, że firma Samsung ma prawo zorganizować sytuację tak, że... no dobra, mamy to chyba już dobrze opisane... więc sugerując mi że nie mam pewnych praw, które byc może mam, tak mi się wydaje że mam, chociaz sam też prawnikiem nie jestem, firma wprowadza mnie celowo w błąd, abym swoich praw nie próbował dochodzić. To już samo w sobie chyba łamie prawo. :smiling-face: O ile oczywiście moja hipoteza jest słuszna i Samsung musi umożliwić mi jakiś sposób administrowania telefonem który nie będzie zrywał gwarancji a pozwoli mi dokonać wszelkich ingerencji nie prowadzących do uszkodzeń. Jak usunięcie aplikacji.

Szewcu72
Samsung Members Star ★
Opcje

@e7th04sh

Jest tak jak myślałem. :face-with-tears-of-joy:
Nikt tu na forum nie potwierdził twoich prywatnych tez. A Ty strasz się wykorzystać brak ich zaprzeczania, pisząc "...zgadzamy się wszyscy..." Otóż nikt się z tobą nie zgadza, to Ty sam próbujesz wmówić sobie te zgody.

 

A co do gwarancji to gdybyś niewiedział: 

Gwarant
Gwarantem może być producent, importer, dystrybutor lub sprzedawca.
Uwaga! Sprzedawca może, ale nie musi być gwarantem. Powinno to być określone w oświadczeniu gwarancyjnym. Jeżeli nie jest, można uznać, że gwarancji udzielił przedsiębiorca, który złożył oświadczenie.  Podstawa prawna: art. 577 § 1 i 5771 Kodeksu cywilnego.

Okres ochrony gwarancyjnej

Czas gwarancji zależy od woli gwaranta, może więc ona trwać np. rok lub 5 lat bądź zostać udzielona dożywotnio.

Ważne! Jeżeli w oświadczeniu gwarancyjnym nie określono okresu ochrony, przyjmuje się, że wynosi on 2 lata – licząc od dnia, w którym wydano towar konsumentowi. Podstawa prawna: art. 577 § 4 i 581 Kodeksu cywilnego.

Obowiązki gwaranta

Zakres odpowiedzialności gwaranta jest określony w oświadczeniu gwarancyjnym. Może obejmować przede wszystkim zwrot zapłaconej kwoty, wymianę bądź naprawę rzeczy lub zapewnienie innych usług (np. bezpłatne holowanie samochodu w przypadku awarii).

Trzeba przy tym pamiętać, że gwarant dobrowolnie i samodzielnie określa swoje obowiązki. Może zatem przewidzieć różne wyłączenia, w zakresie których konsumentowi nie będzie przysługiwało żadne uprawnienie – np. wyłączenie gwarancji w stosunku do produktów z zestawu nieoznaczonych firmowym logo lub wyłączenie gwarancji ze względu na zainstalowanie oprogramowania innego niż to dostarczone przez producentaPodstawa prawna: art. 577 § 1 i 2 Kodeksu cywilnego.

 

Chciałbyś jeszcze coś wiedzieć, o czymś podyskutować?

Choć myślę, że dalsza dyskusja nie ma sensu, ponieważ i tak Ty bedziesz wiedział najlepiej, a nikt inny w twoim mniemaniu nie będzie miał racji. Ale tak to już bywa. :winking-face:


Jeśli moja odpowiedź była pomocna, kliknij LIKE lub ZAAKCEPTUJ JAKO ROZWIĄZANIE.
0 Like
Michal_P
Voyager
Opcje

Cześć @e7th04sh,

Zacznę od tego, że zapoznałem się bardzo dokładnie z każdą z Twoich wypowiedzi.

Przeczytałem także odpowiedzi @KrzysiekK który jest Ekspertem Społeczności oraz @Szewcu72, jednego z naszych Użytkowników.

W mojej ocenie otrzymałeś wystarczające odpowiedzi. Zdaję sobie sprawę, że oczekujesz oficjalnej odpowiedzi firmy Samsung w poruszanych przez Ciebie kwestiach. Ta możliwość oczywiście istnieje- proszę skieruj swoje zastrzeżenia do działu Reklamacji(http://www.samsung.com/pl/info/contactus/#)

Otrzymasz pełne wyjaśnienie. 

Pozwolę sobie na jeszcze jedną uwagę- mój post nie jest w jakikolwiek sposób próbą zamknięcia niewygodnego dla nas tematu, Samsung jako firma kieruje się określonymi zasadami wynikającymi z przepisów prawa. Dlatego też wskazałem Ci jasną ścieżkę eskalacji Twoich zastrzeżeń.

Michał P