Închide

What are you looking for?

anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Subiect inițial:

Dupa update la One UI 5, Galaxy Watch 4 Clasic nu afiseaza numele contactelor

(Subiect creat la: 05-10-2023 12:40 PM)
755 Vizualizări
Fshhh
Explorer
Opțiuni
Salutare,

Din ce am vazut si pe alte forumuri, nu este o problema izolata asta, si anume ca dupa update-ul recent, pe GW4 Clasic (pe aceasta il detin) dar chiar si pe GW5, nu mai apar numele contactelor in momentul apelurilor sau in log-ul de apeluri. Ciudat este ca am si un GW4 iar pe acela totul merge bine...
Se stie cumva vreo solutie? Am resetat ceasul deja de cateva ori, am facut si restore din back-up dar si fara restore dar fara succes..

Multumesc de ajutor!
19 Răspunsuri
Radu_el
Voyager
Opțiuni

Salut! Ai acordat permisiunea de a citi contactele din agenda?

0 Aprecieri
Fshhh
Explorer
Opțiuni
Salut! Da, aplicatia are permisiune. Avea si inainte de update oricum, dar m-am gandit sa nu se fi resetat cumva asa ca am verifiat si avea. Am dat apoi deny si allow din nou, am zis ca poate asa se rezolva dar nu a avut nici un efect. Ciudat e ca la unele contacte apare numele, la altele nu. Iar si mai ciudat e ca la unele contacte apare numele la apel efectuat dar apare doar numele la apel nepreluat... citisem pe alte forumuri ca e ceva legat de country code si pare sa aibe sens. In cazul in care imi apare denumirea contactului (apel efectuat), daca ma uit la detalii e fara +40. Daca ma uit la apelul nepreluat este acelasi numar dar cu +40 in fata🤷🏻
Fshhh
Explorer
Opțiuni
Atasez si un exemplu, la apel efectuat apare numele, la nepreluat nu, trebuie sa ma credeti pe cuvant ca e aceeasi persoana ca am sters o parte din numar :))20231005_130504_1000045332_1696500304.jpg
AlphaBlue
Samsung Members Star ★
Opțiuni
Salut. Mie îmi apar bine numerele, dar într-adevăr văd că se plânge lumea pe net de acestă problemă. A fost ceva schimbate cu modul în care gestionează google play services agenda, și, din ce am văzut pe ceasul meu (tot GW4 clasic) sunt multe bug-uri în acest update, în special lucruri care țin de sincronizare. Deci problema poate veni de la oricare din cele două modificări. Dacă ai făcut inclusiv resetare, nu prea mai ai ce să faci un plus pe ceas. Probabil e ceva ce ține de setările contului google sau samsung, depinde în care ai salvată agenda. Vezi pe la setările conturilor dacă nu e ceva setat aiurea. Eventual încearcă să resetezi ceasul, dar și să ștergi datele din Galaxy Wearable și Google Play Services înainte de reconfigurarea ceasului.
ElenaP
Samsung Members Star ★
Opțiuni
Salut. Am observat și eu aceasta problema pe Watch 4 Classic. Nu am găsit vreo soluție, ma gândesc ca poate fi o problema de la update și poate se rezolva cu următorul patch.
Fshhh
Explorer
Opțiuni
Asta sper si eu...dar la cat de dese sunt update-urile la ceas...poate la inceput de 2024 😞
AlphaBlue
Samsung Members Star ★
Opțiuni

Cred ca problema vine de aici

https://www.phonearena.com/news/google-contacts-sync-change_id147791

Google a schimbat modul de functionare a agendei in functie de sincronizare, plus  ceva modalitati noi pentru dezvoltatori pentru a se conecta la agenda. Schimbarea majora e ca daca inainte numerele din agenda ramaneau pe dispozitiv si daca se dezactiva sincronizarea agendei, acum nu mai raman. Si cel mai probabil este un bug, care are acelasi comportament chiar daca sincronizarea agendei este activa. Google probabil a actionat pe principiul: daca ceva functioneaza bine, hai sa il stricam.

Probabil versiunea modificata a lui Google Play Services a ajuns pe ceasuri cu noul Android.

P.S. Acelasi lucru a inceput sa se intample si in Whatsapp, si acum parca incepe sa aiba o explicatie.

Fshhh
Explorer
Opțiuni
Tind sa cred de aici provine problema. Toate contactele mele sunt pe Google, nu in tel, nu pe sim, nu in contul Samsung, asteptam urmatorul update, poate se rezolva
ElenaP
Samsung Members Star ★
Opțiuni
Dap. Și eu tot contul google îl folosesc pentru contacte și cel mai probabil are legătură.
MariusG14
Voyager
Opțiuni
Eu le am doar pe telefon. Le-am sters si reimportat si degeaba 😐.
0 Aprecieri
EmilianN
Community Manager
Opțiuni

Salutare! Ți-aș recomanda o resetare a ceasului. Știu că trebuie s-o iei de la capăt cu tot setup-ul (sper că ți-ai făcut backup).

Fshhh
Explorer
Opțiuni
Salut, am incercat resetarea, nu a ajutat...
MariusG14
Voyager
Opțiuni
Am resetat eu de 2 ori si e fix la fel. Si telefonul si ceasul sunt up to date.
0 Aprecieri
Fshhh
Explorer
Opțiuni
Pentru cei interesati, am testat ce am gasit pe un alt forum. Problema de afisare e legata de country code. Am modificat un numar si i-am pus +4 in fata. Facand asta apare pe ceas cu numele contactului. Evident, nu voi sta sa fac asta pentru intreaga agenda, sper ca un viitor update va rezolva..
0 Aprecieri
MariusG14
Voyager
Opțiuni
Aceeasi problema cu Watch5 Pro si S23 Ultra. Ambele up to date.
Am sters memoria cache si reset la ceas fara rezultat. Nu sunt foarte sigur dar cred ca dupa update tel la Android14 si One UI6.
0 Aprecieri
ova_future
First Poster
Opțiuni
Si eu am aceeasi problema tot cu s23 si watch 5 pro ;(
Fshhh
Explorer
Opțiuni
Am asteptat update-ul pentru ceas, a aparut, problema nu s-a rezolvat. Cautand din nou solutii am gasit si am testat o varianta gasita pe un alt forum. Daca schimbi limba de afisare a ceasului (evident trebuie schimbata limba din telefon, ca alta varianta nu exista, ele sincronizandu-se) in romana, atunci numerele din apeluri vor aparea cu numele contactului. Din pacate asta nu e o varianta pentru mine pentru ca nu vreau sa tin limba telefonului in romana...
Starkete
First Poster
Opțiuni
Aceeași problemă și la mine. Watch 5 pro achiziționat recent de BF folosit cu S23 Ultra. Problemă pare a fi cumva de la serviciile Google deoarece am testat pe 3 ceasuri W5 Pro diferite. Eu am +4 la fiecare număr din agenda. M-am jucat și cu setările de la Call settings>Roaming Assistance dar fara folos. La unele contacte îmi apare numele la altele doar numărul. Și am făcut toate sync-urile posibile. Înainte aveam un watch active 2 conectat la același telefon. Acolo nu aveam aceste probleme. Un factory reset la telefon nu voi face doar pt acest bug. Cei de la Samsung nu au putut face decât o "reinițializare a sistemului de operare". Nu prea ține de ei. Din păcate cred că voi face returul ceasul deoarece un update care sa rezolve asta nu cred că va apărea prea curând. Are legătură și cu ceasul și cu telefonul. Am făcut un ultim reset al ceasului pt a seta regiunea pe alta țară în loc de Ro dar același lucru. Update-ul din Decembrie a fost doar un security patch.
Members_r3VFDGL
First Poster
Opțiuni

Salutare !
Am rezolvat problema adaugand "+4" la toate numerele de telefon din agenda (3500 la numar), care nu aveau acest prefix.
Mentionez ca numele apelantului aparea pe ceas doar la numerele care erau deja salvate in agenda telefonului cu "+4".
Atentie, de verificat cum este salvat numarul in agenda telefonului, NU in lista de apeluri.
Din pacate, va trebui sa fim atenti ca orice numar nou de telefon pe care il vom salva in agenda telefonului sa poarte prefixul tarii.
Succes!

0 Aprecieri