Dnes se podíváme na jednoduché a srozumitelné způsoby, jak svůj smartphone (a jeho výkon) udržíš v té nejlepší kondici.
Začneme uklidněním: On se víceméně o všechno dokáže postarat sám, vlastně nic dělat „nemusíš“. Rozhodně se ale hodí mu občas pomoci a také dodržovat některá obecná pravidla, například smartphone občas restartovat a udržovat ho aktuální.
Doufáme, že v následujících tipech se něco nového dozvědí nejen méně zkušení uživatelé, ale i ostřílení profíci.
Prozkoumej podrobně nastavení svého Galaxy:
> 10 cool nastavení telefonu, která stojí za vyzkoušení (Část 1.)
> Dalších 10 cool nastavení telefonu, která stojí za vyzkoušení (Část 2.)
> „Tajná“ nastavení telefonu: Kde všude se skrývají volby?
Diagnostika v Samsung Members
Aplikaci Samsung Members doporučujeme často. Najdeš v ní články, tipy a triky, komunitní fórum a blog (tím myslíme tuto komunitu – možná čteš tento článek právě v Members), soutěže… A taky se přes ni proklikáš k technické podpoře a užitečné diagnostice telefonu.
Najdeš ji v Samsung Members > nahoře pod hlavními aktualitami je tlačítko Diagnostika (NEBO v Samsung Members dole vyber sekci Podpora, kde kromě diagnostiky najdeš také časté dotazy, rychlou pomoc apod.).
Diagnostika telefonu každopádně nabízí kontrolu 25 funkcí zařízení, od rozpoznání SIM karty přes dotykovou plochu, senzory či NFC po rozpoznávání obličeje. Diagnostika využití baterie aplikací zobrazí případné aplikace, které jsou příliš „žravé“. Diagnostika bezpečnosti aplikací by zase zobrazila aplikace, jež mohou snižovat výkon telefonu nebo jeho zabezpečení.
Pokud máš k telefonu připojené například chytré hodinky Galaxy Watch, najdeš ve stejném podmenu i možnost diagnostiky jejich funkcí (včetně např. zdravotních senzorů).
A na závěr ještě chceme zmínit jeden z „tajných“ servisních kódů, konkrétně: *#0*#. Pokud tento kód zadáš do běžného číselníku, kam ručně vypisuješ telefonní čísla, dostaneš se do další z diagnostik hardwaru (opět např. dotyku). Doporučujeme spíše výše uvedené diagnostiky, které jsou uživatelsky přívětivější, ale článek je dobré mít kompletní, ne?
Zapomeň na „optimalizační aplikace“
Telefon se umí vyladit a hlídat sám, respektive všechny potřebné nástroje v něm už najdeš. Nedoporučujeme tedy instalaci žádných „uvolňovačů paměti“ apod.
Aby nedošlo k mýlce: Samo o sobě je uvolňování paměti užitečné, to ano – ostatně ho budeme zmiňovat o pár podkapitol dále. Jde jen o to, že si kvůli tomu nemusíš nic instalovat. Navíc naše vlastní, integrované nástroje nejlépe určí, co na pozadí může (a má) běžet, a jaký proces je naopak vhodné ukončit.
Odinstaluj/vypni/skryj nechtěné aplikace
Některé aplikace postupně přestáváme používat, jiné jsou jednoúčelové a pak je prostě zapomeneme smazat – typicky třeba aplikace aerolinek, se kterými letíš jednou jedinkrát na dovolenou, máš v ní boarding pass a dalších několik let ji nepoužiješ. Takové aplikace zbytečně zabírají místo.
Doporučujeme čas od času otevřít menu s aplikacemi a nekompromisně je promazat. Zbytečné odinstalovat, a pokud to nejde (třeba u systémových, jež nepoužíváš), tak je alespoň vypnout.
V souvislosti s tím (i když to výkon telefonu nezlepší) připomínáme, že aplikace můžeš také skrýt. Do „Nastavení domovské obrazovky“ se dostaneš přes hlavní menu s aplikacemi, tři tečky vpravo nahoře a volbu Nastavení. Tam také můžeš „Skrýt aplikace na Domovské obrazovce a obrazovce Aplikace“.
Tvůj Galaxy se ti dokonale přizpůsobí:
> 10 tipů, jak si přizpůsobíš systém telefonu „na míru“
> Prvních 20 věcí, které bys měl/měla udělat na novém telefonu (Část 1.)
> Prvních 20 věcí, které bys měl/měla udělat na novém telefonu (Část 2.)
Aktualizuj na nejnovější software – vyplatí se to
Je to opravdu, opravdu důležité – koneckonců jsme nedávno prezentovali dlouhou softwarovou podporu jako jednu z největších výhod našich (nejen) top modelů a my i naši konkurenti za ni sklízíme pochvaly od odborníků i laické veřejnosti.
Aktualizace přinášejí nejnovější úroveň zabezpečení, nové funkce a také… optimalizaci výkonu. Systém i systémové aplikace jsou s každou novou verzí odladěnější. I z nich odstraňují vývojáři chyby, i ony pracují plynuleji a lépe.
Aktualizace softwaru se nachází přímo v menu Nastavení, a to úplně dole. Doporučujeme zapnout automatické stahování přes Wi-Fi. Každá nová verze softwaru je pečlivě testovaná, neboj se, že tě zklame nebo telefon nějak poškodí. Naopak. Určitě je tedy neignoruj a zbytečně neodkládej.
(PS: Platí to také pro všechny aplikace. Aktualizuj jak přes obchod Galaxy Store, tak přes Google Play.)
Optimalizuj telefon v menu Péče o zařízení
V menu Nastavení > Péče o zařízení můžeš jedním kliknutím na „Optimalizovat“ uvolnit paměť a pomoci telefonu, aby měl zase dost výkonu na další práci. Tuto volbu zmiňujeme samostatně, protože jde o nejjednodušší postup, který můžeme univerzálně doporučit všem uživatelům včetně těch méně zkušených.
Chceme ještě upozornit na Profil výkonu, který uvidíš, pokud popojedeš níže. Tam můžeš plošně zvolit, jestli nemá telefon výkon trochu snížit, aby prodloužil životnost baterie (podobně jako u notebooků s Windows).
Podívejme se ještě jednotlivě na některé další možnosti ruční optimalizace, které se skrývají v tomto podmenu.
Optimalizuj paměť: RAM i interní úložiště
V podmenu Péče o zařízení vidíš nahoře graficky znázorněné stavy a využití baterie, úložiště a operační paměti. Možná ale nevíš, že každá z těchto položek jde rozkliknout.
Pokud klepneš na Úložiště, uvidíš hezky v procentech (i konkrétních gigabajtech), čím je úložiště zaplněné (a i tyto řádky – video, obrázky apod. – jsou rozkliknutelné). Nás zajímají možnosti hned pod touto tabulkou: Možnost vysypat koš, možnost odinstalovat aplikace nepoužívané v posledních 30 dnech, možnost smazat duplicitní soubory a přehled velkých souborů (> 25 MB). Zaprvé se obecně hodí mít v úložišti volné místo, a to i kvůli výkonu, zadruhé ti tohle podmenu přijde vhod, kdyby se úložiště tvého telefonu příliš plnilo.
Pokud rozklikneš RAM („Paměť“), proběhne kontrola a uvidíš přehled aplikací, které ji využívají (a jak moc). Snadno můžeš zastavit konkrétní aplikace, jež běží na pozadí, nebo třeba všechny najednou. Upozorňujeme také na volbu Vyloučené aplikace, kdy systém vybrané aplikace nebude nikdy automaticky ukončovat (hodí se to u rozehraných her a jiných aplikací, kde máš rozdělanou práci). Některé modely také umožňují využít část interní paměti jako rozšíření RAM („RAM Plus“), což je volba, která by se skrývala hned pod Vyloučenými aplikacemi.
Zaplň uvolněnou paměť profi fotkami (nebo ji rozšiř microSD kartou):
> Foť a natáčej s Galaxy jako profík: Skrytá nastavení a praktické tipy
> Chytrá systémová galerie Samsung: Upravuj fotky jako profík
> Jak vybrat paměťovou kartu? Své místo na trhu mají ty speciální i ty nejlevnější
Vypni aplikaci, když už ji nepoužíváš
On je obecně dobrý nápad nenechávat zbytečně otevřených XX posledních aplikací, když víš, že se k nim nebudeš vracet.
Pokud klepneš na tlačítko Poslední na Navigačním panelu (to jsou ta hlavní ovládací tlačítka dole na obrazovce; je tam ještě Zpět a Domovská obrazovka), objeví se seznam posledních použitých aplikací.
Potažením nahoru můžeš vybrané ručně zavřít, případně klepnutím na „Zavřít vše“… zavřeš vše. Pokud se to zdráháš udělat, aby sis nevypnul třeba aplikaci, kde máš rozepsaný text, věz, že některé můžeš zamknout, aby se nezavíraly. Najdi je v seznamu a krátce klepni na ikonu aplikace nahoře na okně s náhledem. Nejnižší volba „Zanechat otevřenou“ zaručí, že i když „zavřeš vše“, tahle konkrétní aplikace zůstane nedotčená.
Zvaž automatické restartování (nebo si vytvoř návyk)
Ve stejném menu Nastavení > Péče o zařízení, hned pod Profilem výkonu, najdeš zajímavou položku Automatická optimalizace.
Tam se zaprvé dozvíš, kdy telefon naposledy automaticky mazal paměť, a zadruhé máš možnost povolit automatické restartování telefonu.
Systém čas od času potřebuje znovu naběhnout – na smartphonech s Androidem i třeba PC s Windows. Pokud na to zapomínáš (nebo to nevíš) a telefon jen neustále udržuješ naživo nabíjením, aniž bys ho kdy vypnul, může se automatické restartování hodit. Na výběr máš „v případě potřeby“ a „podle plánu“. Pokud jsi typ uživatele, který podobnou automatiku nepreferuje (jako autor článku), tak si utvoř návyk nebo si dej upozornění do kalendáře a čas od času telefon vypni a zapni, až se ti to bude právě hodit. Opravdu mu to prospěje.
Pečuj o baterii a vyzkoušej úsporné režimy
Baterie má v menu Nastavení vlastní kategorii, i když se k ní mimochodem proklikáš také skrz Péči o zařízení.
Zaprvé doporučujeme rozkliknout (nejen zapínat/vypínat) Úsporný režim, ať víš, jak si ho můžeš přizpůsobit. Zajímavé jsou i další položky, například možnost zakázat plné nabití (nabíjení se zastaví na 85 %), povolení rychlého drátového a bezdrátového nabíjení apod.
Blíže se zastavme u volby „Limity využití na pozadí“. Tady můžeš nastavit, které aplikace se budou (nebo nikdy nebudou!) přepínat do režimu spánku, tedy jak často (pokud vůbec) se budou spouštět na pozadí. Pokud jsi profesionální hráč, učíš se v nějaké aplikaci jazyk a máš přerušenou lekci, zajímají tě aktuální notifikace nebo něco podobného, dopřej aplikaci volnost. Pokud ji naopak používáš velmi příležitostně, výhradně ručně, klidně ji přepni do režimu hlubokého spánku. Bude fungovat jen tehdy, když ji vysloveně spustíš.
Smartphone je jen část celku. Poznej ekosystém Samsung:
> Propoj svou rodinu Galaxy – telefon, hodinky, televizor, vysavač i ledničku
> Prvotřídní ekosystém Samsung: Dokonalá komunikace a spolupráce
Při hraní ti pomůže Game Booster
Videohry dnes vládnou zábavnímu průmyslu a ty mobilní nejsou výjimkou. Zařízení Samsung jsou připravená tě při hraní maximálně podpořit. Mluvíme samozřejmě o chytré funkci Game Booster. Do jejího nastavení se dostaneš jak přímo ze hry, tak přes Nastavení telefonu. Zadej přes lupu do vyhledávání Game a uvidíš mimo jiné „Nastavení Game Booster“.
A že jich je…
Zástupci s rychlými volbami (screenshot, záznam…), ochrana před náhodnými dotyky, nastavení kvality screenshotů… A také nastavení Optimalizace hry. Vyber si, jestli je klíčový výkon, nebo třeba úspora baterie. V nastavení najdeš i takové detailní volby, jako je vypnutí rychlého nabíjení USB PD během hraní, aby se telefon nepřehříval. Myslíme prostě na všechno.
A co další skvělé vychytávky?
> Užitečné funkce smartphonů Samsung: Propojení s PC a rychlé sdílení
> 10 málo známých vychytávek, které umí tvůj smartphone Samsung
Zde mohou přidávat komentáře jen registrovaní uživatelé. Pokud už jste se zaregistrovali, přihlaste se. Pokud jste se ještě nezaregistrovali, zaregistrujte se a přihlaste se.