Zamknij

Czego szukasz?

anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dyski Samsung 980 PRO NVMe M.2 PCI Express 4.0 - SSD NVMe M.2 na PCI Express 3.0

(Temat utworzony: 07-08-2021 09:18 PM)
443 Wyświetlenia
PrzemekM
Samsung Members Star ★★★
Opcje

Przechwytywanie.PNG

Najnowsze wydajne dyski  Samsung 980 PRO, można zamontować na płycie głównej wyposażonej w slot PCI Express 4.0. Takie nośniki mają fenomenalne osiągi, co przekłada się szybkość rzędu 7000 MB/s w odczycie i 5100 MB/s w tzw. zapisie sekwencyjnym dla dysku o pojemności 2 TB, czyli dwukrotnie więcej niż wyciąga się na PCI Express 3.0. 

Dla osób, które nie potrzebują aż tak dużo przestrzeni, ale zależy im na szybkości, Samsung przygotował dyski typu NVMe M.2 z rodziny Samsung 980 PRO o dwukrotnie mniejszej pojemności,...  Ten dysk SSD 1 TB rozkręca się do 7000 MB/s przy odczycie danych i do 5000 MB/s przy zapisie sekwencyjnym.

Przechwytywanie.PNG

Przechwytywanie.PNG

Do tego dochodzą modele o mniejszej pojemności, czyli 500 GB za 589 zł i 250 GB

Dostępne są modele o pojemności 500 GB i 250GB, w tych modelach szybkości są mniejsze, co wynika z charakterystyki nośnika typu SSD, ale t osiągające 6900 Mb/s przy odczycie i 5000 Mb/s przy zapisie oraz 6400 Mb/s przy odczycie i 2700 Mb/s przy zapisie.

 

Samsung na potrzeby swoich dysków rozwija też inteligentne rozwiązanie termiczne nazywane Dynamic Thermal Guard. Temperatura każdego dysku SSD, który ma tę funkcję, utrzymywana jest na optymalnym poziomie, aby nie spadły jego parametry. Oprócz tego dostępne jest też oprogramowanie Magician, które monitoruje stand dysku, optymalizuje jego wydajność i dba aktualizacje.

 Aby zapewnić najwyższą wydajność, w 980 PRO wykorzystano powłokę z niklu, które pomaga zarządzać poziomem nagrzania kontrolera. Z kolei dedykowana warstwa odprowadzająca ciepło zapewnia kontrolę termiczną chipów pamięci NAND.

Przechwytywanie.PNG

Topowe dyski firmy  Samsung  wykorzystują pamięć zapisu V-NAND 3-bit MLC mają sterownik Samsung Elpis Controller. Obsługują też funkcję TRIM, tryb uśpienia, szyfrowanie 256-bitowe i tryb S.M.A.R.T. Średni pobór mocy dysku Samsung 980 PRO to 6,1 W, a maksymalnie w trybie Burst Mode — 7,2 W. Zalecana temperatura pracy to zakres od 0 do 70 °C.


3 Odpowiedzi
Portalnet
Pathfinder
Opcje

Super :smiling-face: Tylko kiedy Samsung wyda nowe sterowniki do NVME, bo co są teraz czyli ver. 3.3 nie obsługują nowej rodziny dysków 980 (ani 980 ani 980 Pro).

Bo jak rozumiem system Windows lepiej stawiać gdy w Biosie jest ustawione AHCI i stery NVME, niż RAID i stery RAPID ?

0 Like
MatiJ
Expert
Opcje

Cześć, 

RAID służy głównie do tworzenia macierzy dyskowej, więc odpowiednim trybem pracy dysku dla ciebie będzie AHCI.

Jeśli chodzi o sam dedykowany sterownik, to przykładałem ucho z każdej strony i nic nie usłyszałem jeszcze na temat wydania sterownika dla tego dysku przez Samsung. 😉 Ten używany z Windows powinien być najbardziej aktualny.

Portalnet
Pathfinder
Opcje

I tak tez ustawiłem - AHCI. Co do aktualności sterowników w Windows, to ten z Windows 11 nazywany "Standardowy kontroler NVM Express" jest u mnie datowany na 2006 rok. Już wtedy Ms wiedział ze będą dyski NVMe.

W starszym dysku Samsunga (seria 970 evo) jechałem na sterowniku Samsunga NVMe i bardzo go sobie chwale, szkoda ze nie słychać aby były wydane do nowej linii 980.

0 Like