Zamknij

Czego szukasz?

anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

[PORADNIK] Co zrobić gdy piekarnik nie dopieka?

(Temat utworzony: 18-04-2024 03:09 PM)
128 Wyświetlenia
JulaP
Expert
Opcje

Cześć Userzy!

Dzisiaj przyjrzymy się kwestii piekarników i częstego problemu ze słabym ich dopiekaniem lub przepalaniem. Jako cukiernik amator i osoba ogólnie lubiąca gotować często używam piekarnika, gdyż taka obróbka cieplna jest o niebo zdrowsza od smażenia, do którego zawsze potrzebujemy tłuszczu w jakiekolwiek ilości. Pieczenie tradycyjnymi trybami, pieczenie parowe, duszenie – możliwości jest mnóstwo! Najważniejsze jednak jest to, aby odpowiednio przygotować swoje narzędzia pracy i odpowiednio z nich korzystać. Poniżej kilka tipów, które bardzo ułatwiły mi pracę z piekarnikami wszelkiego rodzaju, korzystajcie!


Nowy piekarnik w domu i tysiąc pomysłów co w nim powstanie - jakie to piękne uczucie! ‌‌ Zanim jednak rozpoczniemy korzystanie z urządzenia, musiy wykonać kilka czynności, by odpowiednio przygotować nasz sprzęt. Pierwszym i najważniejszym krokiem jest wyczyszczenie komory piekarnika oraz „przepalenie” grzałek.
Najpierw wnętrze czyścimy wilgotną ścierką, najlepiej z mikrofibry - należy wyczyścić dokładnie całe wnętrze piekarnika – mogą się w nim znajdować drobne zanieczyszczenia takie jak kurz i pyłki z taśmy produkcyjnej. Następnie należy włączyć program pieczenia góra dół na najwyższą możliwą temperaturę i pozostawić go na godzinę do dwóch. W tej sposób przepalimy grzałki oraz usuniemy z piekarnika wszelkie pozostałe po ręcznym czyszczeniu zabrudzenia. Jeśli piekarnik ma funkcję czyszczenia katalitycznego lub pyrolitycznego, możemy włączyć te programy zamiast programu góra – dół, zadziałają one tak samo, a nawet lepiej. Dla idealnej czystości, po ostygnięciu piekarnika możemy powtórzyć czynność manualnego czyszczenia komory ścierką. Przy pierwszym przepalaniu piekarnika możemy poczuć od niego nieprzyjemny zapach – jest to normalne, na grzałkach przepala się tworzywo nimi pokryte.

Pierwsze koty za płoty! Niby nic, a na wstępie jest to bardzo ważna czynność, pamiętajcie o niej. 😉


Jeśli podczas czyszczenia lub montażu, drzwi piekarnika zostały zdemontowane (pamiętajcie jednak, że tylko wybrane modele mają tę funkcję), a po ich ponownym montażu zauważycie problem z grzaniem, sprawdźcie, czy zostały one na pewno prawidłowo zamontowane. Nieprawidłowy montaż może spowodować nieszczelność, przez którą ulatnia się ciepłe powietrze, co z kolei wpływa na nadmierną eksploatację grzałek, wiatraków oraz większe zużycie energii, jak również na słabsze pieczenie.
Celem sprawdzenia montażu, należy ponownie zdemontować drzwiczki, następnie sprawdzić, czy na zaczepach nie znajdują się żadne zanieczyszczenia. Po sprawdzeniu ewentualnych zabrudzeń należy delikatnie nałożyć zaczepy drzwi na zaczepy piekarnika i zamknąć blokady zawiasów. Podczas otwierania i zamykania, drzwi nie powinny przeskakiwać, wydawać odgłosów pstrykania oraz powinny znajdować się prostopadle do panelu sterowania.
Jeśli jesteście pewni prawidłowego montażu, a drzwi przeskakują lub są krzywo zamontowane, zasięgnijcie porady u producenta. Konsultanci na infolinii czy też technicy z serwisu na pewno pomogą rozwiązać problem:
Kontakt z infolinią producenta:
https://www.samsung.com/pl/support/contact/#contactinfo
Kontakt z serwisem autoryzowanym:
http://www.samsung.com/pl/support/servicelocation/


Podczas montażu piekarnika, czyszczenia, demontażu drzwi lub codziennego używania, przemieszczeniu mogą ulec uszczelki znajdujące się wokół wejścia do komory piekarnika. Może to spowodować nieszczelność, przez co nagrzane powietrze ulatnia się z komory. Jeśli poczujecie, że po bokach drzwi pojawia się wyciek gorącego powietrza, sprawdźcie przyleganie uszczelek. Jeśli poprawa ich mocowania nie pomoże, skontaktujcie się z autoryzowanym centrum serwisowym.

Image (11) (1).jpg

Warto też co jakiś czas czyścić uszczelki piekarnika używając do tego wilgotnej ścierki, najlepiej z mikrofibry. Jeśli zauważycie, że uszczelki piekarnika są przerwane lub oderwane od piekarnika, skontaktujcie się od razu z punktem serwisowym – nie warto korzystać z urządzenia z uszkodzonymi uszczelkami. Doprowadzi to do nadmiernej eksploatacji piekarnika, a w konsekwencji nawet do jego usterki.
Widoczne na poniższym zdjęciu odstawanie uszczelki w poszczególnych punktach jest jednak zupełnie normalne- pozostaje ona luźna, aby mogła się idealnie dopasować do drzwiczek. Tego objawu nie należy zgłaszać do serwisu czy się nim niepokoić. 😉

Image (10) (1).jpg


No dobrze, kwestie techniczne za nami. Na samo pieczenie ma również wpływ to, jakich programów użyjemy. Najpowszechniejsze programy to oczywiście góra-dół oraz termoobieg. Warto jednak testować i sprawdzać pozostałe programy w piekarniku – po coś one w końcu są. 😄
Przy problemie niedopiekania lub przepalania, najważniejszym punktem jest sprawdzenie programu pieczenia i tego, do czego jest on dostosowany. Nie zawsze więc tryb konwencjonalny, czyli nasz kochany termoobieg, możemy traktować jako zastępczy program grzania góra – dół (chociaż wiele przepisów właśnie tak twierdzi), gdyż charakteryzują się one zupełnie inną mechaniką pracy, która jest bardziej zauważalna w nowszych sprzętach, niż w tych starszych. Warto więc przed pierwszym użyciem przeczytać zalecenia z instrukcji obsługi, gdzie znajdziemy szczegółowy opis każdego programu i jego przeznaczenie.

Oprócz dostosowania odpowiedniego programu pieczenia należy również odpowiednio dostosować wysokość umieszczenia blachy na prowadnicach. Wpływ na poziom przypieczenia potraw ma również kolor samej blachy - jaśniejsze kolory, czyli blachy białe lub srebrne spowodują, że potrawy będą słabiej przypieczone, więc jeśli chcemy przygotować chrupiące, przypieczone danie, skorzystajmy z ciemniejszych blach - czarnych lub szarych. Poniżej przykład- babka po prawej była upieczona w czarnej blaszce, a babka po lewej w srebrnej. Obydwie były pieczone z tego samego ciasta, w tej samej temperaturze i czasie.

Baking-Cake-In-A-Dark-Pan-4 (1).jpg

 

Przetestowaliście wszystkie powyższe kwestie, a nadal macie wątpliwości, czy wasz piekarnik prawidłowo grzeje?
Jeśli nie jesteście pewni, czy grzałki piekarnika działają prawidłowo, istnieje prosty sposób, by to sprawdzić - w pierwszej kolejności należy włączyć program pieczenia z użyciem jedynie górnej grzałki na jakąkolwiek temperaturę. Jeśli w komorze piekarnika będzie ciepło, oznacza to, że górna grzałka działa. Taki sam test należy przeprowadzić na dolnej grzałce, po ostygnięciu komory po nagrzaniu jej górną grzałką. Dodatkowo na koniec włączcie termoobieg i zwróćcie uwagę na to, czy wiatrak (lub też wiatraki, w zależności od modelu), który znajduje się na tylnej ścianie komory, kręci się. Jeśli piekarnik przy którymś z testów nie nagrzeje się lub wiatraki nie będą się kręcić, znaleźliście źródło problemu. W takim przypadku skontaktujcie się z infolinią producenta lub, jeżeli wasz produkt jest już po gwarancji, bezpośrednio z serwisem.

Trzymam kciuki za wasze wypieki, mam też nadzieję, że wykorzystacie chociaż niektóre z powyższych wskazówek. Jeśli nadal napotkacie kłopoty przy pieczeniu, piszcie w komentarzach, razem coś wymyślimy! A może macie jakieś inne sprawdzone tipy w kwestii pieczenia? 😊

1 Odpowiedz
_Technik_
Samsung Members Star ★★
Opcje
Witam. Bardzo ciekawy poradnik. Ja dodam od siebie, że problemem nie dopiekania piekarnika może być też jeszcze
- Uszkodzony czujnik temperatury
- Uszkodzony termostat
- Zła dobrana blacha do pieczenia
- Ograniczony przepływ powietrza w komorze
- Źłe położenie blachy
I wiadomo częste otwieranie drzwiczek. Pozdrawiam.