17-05-2019
02:08 PM
– ostatnio edytowany
16-10-2023
08:50 PM
przez
JustynaM
Cześć!
Dzisiejszy temat przybliży trochę opcje prania, a dokładniej jakie programy znajdziecie w pralkach Samsung oraz który do czego służy.
Gotowi? To rozpoczynamy lekturę!
Ilość i rodzaj programów zależeć będzie od modelu pralki. Ja w jednym miejscu zbiorę i opiszę wszystkie programy dostępne w pralkach Samsung.
Przykładowy panel sterowania pralki poniżej:
Programy prania, które możecie spotkać w pralkach Samsung, w niektórych seriach dzielą się dodatkowo na dwie kategorie: z wyważeniem załadunku (zmieniają czas prania) i te, które nie wyważają wsadu (wartości domyślne dla max załadunku). Dla ułatwienia podzielę od razu cykle prania na te dwie kategorie, dla użytkowników pralek z wyważaniem załadunku.
Programy wyważające wsad:
Eco 40-60:
Do prania normalnie zabrudzonej odzieży bawełnianej, którą można prać w temperaturze 40°C lub 60°C w tym samym programie. Program ten jest używany do oceny zgodności z przepisami Ecodesign UE. Ten program jest ustawiony domyślnie zaraz po włączeniu pralki.
Bawełna/Eco Bawełna:
Programy te przeznaczone są do odzieży bawełnianej, bielizny, obrusów, ręczników i koszul. Czas prania i ilość cykli płukania jest tutaj automatycznie dostosowana do załadunku. W przypadku Eko Bawełny pralka optymalizuje wydajność i zmniejsza zużycie energii. Na tym programie rzeczywista temperatura prania może być niższa niż ustawiona. Jest to jeden z podstawowych programów występujących w pralkach. Umożliwia pranie w bardzo szerokim zakresie temperatur od 20 aż do 95 stopni. Jest to program długi i intensywny, zatem zalecany do średnio i bardzo zabrudzonych ubrań.
Syntetyczne:
Do tkanin wykonanych z poliestru (diolen, trevira), poliamidu (perlon, nylon) lub podobnych materiałów.
Ręczniki:
Do ręczników kąpielowych, ściereczek i mat.
Higieniczna Para:
W tym programie pierzemy tkaniny bawełniane i lniane, które bezpośrednio stykają się ze skórą, np. bielizna. W celu uzyskania optymalnych wyników higienicznych najlepiej wybrać temperaturę przynajmniej 60 °C. Programy z wykorzystaniem pary mają działanie przeciwalergiczne i eliminują bakterie (sterylizują).
Kolory:
Obejmuje dodatkowe cykle płukania i niższe obroty, dzięki czemu rzeczy są prane delikatnie i dokładnie płukane.
Dziecięce:
Pranie w wysokiej temperaturze z dodatkowymi cyklami płukania w celu usunięcia pozostałości detergentu.
Ciche pranie:
Podczas tego programu bęben pracuje nieco inny sposób, redukując hałas i wibracje podczas pracy, jednocześnie nie obniżając jakości prania.
Mieszane:
Do tkanin bawełnianych i syntetycznych. To praktyczny program do szybkiego i efektywnego prania lekko zabrudzonych ubrań. Pamiętajmy, że przy tym programie załadunek musi być niewielki (jaki dokładnie znajdziecie w instrukcji).
Pochmurny Dzień:
Przygotowuje pranie do optymalnego suszenia, przy odwirowaniu w warunkach wysokiej wilgotności powietrza.
Programy bez wyważania załadunku:
Wełna:
Wyłącznie do tkanin wełnianych przeznaczonych do prania w pralkach (warto wcześniej zwrócić uwagę na metkę, czy na pewno rzecz, którą chcemy uprać, można prać w pralce). Program Wełna obejmuje delikatne pulsowanie i namaczanie, aby chronić włókna wełniane przed skurczeniem lub zniekształceniem. Zalecamy używanie neutralnego detergentu.
Odzież wierzchnia:
Odzież wierzchnia, narciarska i sportowa wykonana z materiałów funkcjonalnych, takich jak spandex, strecz i mikrofibra. Tutaj również warto zwrócić uwagę na zalecenia producenta na metce danej rzeczy.
Odzież sportowa:
Do prania odzieży sportowej takiej jak bluzy, spodnie treningowe, koszulki, topy i inne. Program ten zapewnia skuteczne usuwanie zabrudzeń z kontrolowanym obrotem bębna do pielęgnacji tkanin specjalnych.
Jeans:
Obejmuje wyższy poziom wody w praniu zasadniczym i dodatkowy cykl płukania, co zapewnia usunięcie całego detergentu w proszku.
Pranie szybkie 15’:
Do szybkiego prania lekko zabrudzonych rzeczy. Maksymalny załadunek prania to 2,0 kg. Dla jak najlepszych rezultatów stosujmy maksymalnie 20g detergentu. Stosowanie większej ilości detergentu może powodować pozostawanie jego resztek na praniu, co zmniejszy skuteczność prania. W przypadku detergentu w płynie stosujmy maksymalnie 20ml.
Delikatne:
Tkaniny delikatne, biustonosze, bielizna jedwabna i inne tkaniny przeznaczone wyłącznie do prania ręcznego. W celu uzyskania najlepszych rezultatów należy używać detergentu w płynnie.
Pościel:
Bielizna pościelowa, prześcieradła, poszewki itp. W celu uzyskania najlepszych efektów należy prać tylko jeden rodzaj pościeli.
Koszule:
Do koszulek i bluzek z bawełny, włókna syntetycznego.
Super szybki:
Szybkie pranie rzeczy codziennego użytku jak np. bielizny czy koszulek. Czas trwania programu zależy od warunków doprowadzenia wody i rodzaju prania, może się więc nieznacznie wydłużyć.
Ekonomiczne:
Program prania w niskiej temperaturze z technologią ekologicznych bąbelków (Eco Bubble), pomaga zmniejszyć zużycie energii elektrycznej.
Każdy z programów prania ma inne zastosowanie, choć niektóre mogą się pokrywać, mieszać i komplikować tym samym przyjemną czynność prania
Jak sobie poradzić z wyborem odpowiedniego programu?
Najważniejsza kwestia to sprawdzenie na metce, w jaki sposób dana odzież może być prana. Metka powie wszystko! Dzięki temu od razu będziecie wiedzieć który program zastosować. A gdyby przydarzyło się zapomnieć - zapraszam do artykułu. Pozostanie z Wami na stałe i w razie potrzeby można zerknąć i sprawdzić co do czego
Dodatkowo, jeśli macie zainstalowaną aplikację Smart Things, możecie również w niej skorzystać ze „ściągi”. Znajduje się ona w zakładce „Życie” i nazywa się Clothing Care. Możecie w niej znaleźć podpowiedzi AI dla jak najlepszych rezultatów prania, utworzyć własny, zmodyfikowany cykl prania oraz znaleźć podpowiedzi dotyczące usuwania różnego rodzaju plam na różnych tkaninach.
Pamiętajmy również, że właściwie każdy program można modyfikować i dostosować temperaturę, ilość płukań, moc wirowania, intensywność prania, do własnych preferencji. Zatem zachęcam was do prób i testów, bo naprawdę warto!
Odzież prana właściwie posłuży dużo dłużej i stale będzie wyglądać pięknie.
A Wy, jakich programów użycie najczęściej? Dzielicie pranie, czy wrzucie wszystko "do jednego wora"?
18-06-2019 02:32 PM
A ja mam troche inne pytanie
czy jest jakaś aplikacja czy sposób żeby odczytać liczbę cykli prania z pralki ? Żona tak szaleje z praniem, że wyniki mogłyby stanowić najlepszą reklamę danego modelu : )
18-06-2019 03:51 PM
hmm... licznika akurat w aplikacji nie ma
Cieszymy się, że małżonka zadowolona jest ze sprzętu
18-06-2019 08:15 PM
@DoMel @Michał_J W aplikacji Smart Things można pokusić się o zliczenie ilość czykli prania. Oczywiście o ile model pralki na to pozwala.
W SM co 40 cykli prania pojawia się komunikat o konieczności samoczyszczenia. Trzeba sumować samodzielnie, ale zawsze to jakiś licznik. Moja żona po 40 zawsze odpala samoczyszczenie.
19-06-2019 02:07 PM
05-08-2019 10:59 PM
06-08-2019 02:46 PM
Cześć @mobilhem ,
Odpisałam na Twoją wiadomość priv. Zapraszam do zapoznania się
06-08-2019 10:11 PM
06-10-2019 11:30 AM
Ja mam pytanie czy funkcja eco bubble działa tylko w programie super eco? Czy w innych także?
06-10-2019 12:58 PM
@Towar działa na wszystkich programach, poza oczywiście płukaniem i wirowaniem