Zamknij

Czego szukasz?

anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

SmartThings Hub – wybór wersji koncentratora

(Temat utworzony: 22-06-2020 12:06 PM)
1091 Wyświetlenia
arapalski
Samsung Members Star ★
Opcje

Na przestrzeni lat Samsung wydał 3 wersje swojego koncentratora. 

SmartThings Hub – wersja 1smartthings-smart-hub-back-v1.jpg

 

Pierwsza wersja centrali zadebiutowała w 2013 roku. Przyjrzymy się jej tylko z ciekawości, ponieważ producent porzucił produkcję. Wiele funkcji tej wersji nie jest obsługiwanych. Koncentrator posiadał tylko podłączenie przez Ethernet z routerem i wejście zasilania. Posiadał awaryjne zasilanie bateryjne. Wymiary to 16,2 x 13,3 x 3,2 cm.

SmartThings Hub – wersja 2hubv2-1.jpg

 

Druga wersja koncentratora została wydana we wrześniu 2015 roku. Łączność to standardowo ZigBee, Z-Wave. Znów centralę mogliśmy połączyć tylko kablem Ethernet z routerem. Dodatkowo posiadał dwa wejścia USB typu A do przyszłej rozbudowy o dodatkowe moduły, które nigdy nie nastąpiło. W tej wersji wprowadzono częściowe przetwarzanie lokalne. Nadal był wyposażony w cztery baterie AA do awaryjnego zasilania, które mogły wytrzymać nawet 10 godzin. Wymiary to 12,4 x 10,6 x 3,3 cm. Posiada zasięg do 30 metrów.

SmartThings Hub – wersja 3im6001v3.png

 

Najnowsza wersja zadebiutowała w sierpniu 2018 roku. Łączność to ponownie ZigBee, Z-Wave. Koncentrator został wyposażony w Wi-Fi umożliwiając bezprzewodowe połączenie z routerem lub ponownie poprzez Ethernet. Podtrzymano wsparcie dla przetwarzania lokalnego. Dzięki czemu niektóre funkcje mogą być uruchamiane lokalnie za pomocą koncentratora. Niektóre automatyzacje obsługiwane przez urządzenia Zigbee lub Z-Wave nie będą musiały odbywać podróży w obie strony od urządzenia, do koncentratora, do chmury i z powrotem. Zmniejszono liczbę portów USB typu A do jednego. Niestety zrezygnowano z awaryjnego zasilania bateryjnego. Urządzenie zostało jeszcze bardziej zaokrąglone i posiada wymiary 12,7 x 12,7 x 3,04 cm. Posiada zwiększony zasięg do 40 metrów. Centrala szeroko dostępna w sprzedaży, niestety nie w Polskiej dystrybucji.

Podsumowanie

Podsumowując stając przed wyborem centrali SmartThings mamy wybór między wersją 2 a 3. Dużą zaletą wersji 2 pozostaje zasilanie awaryjne, lecz musimy wiedzieć, że centrala ma już prawie 5 lat i niedługo producent może zaprzestać wsparcia. W najnowszej wersji nie posiadamy zasilania awaryjnego lecz jest ona dużo młodsza i będzie dłużej wspierana. Zasilanie awaryjne możemy stworzyć za pomocą UPS. W przyszłości pewnie powstanie i 4 wersja koncentratora SmartThings.

Poznaj świat inteligentnego domu SmartThings.
1 Odpowiedz
arapalski
Samsung Members Star ★
Opcje

Aeotec SmartHome Hub SmartThings

arapalski_3-1626651122137.jpeg

Aeotec Smart Home Hub to nowa centrala inteligentnego domu SmartThings, wyprodukowana przez Aeotec, praktycznie identyczna do wcześniej omawianej wersji 3. Protokoły komunikacji to znów Z-Wave, Zigbee 3.0, Wi-Fi. Koncentrator możemy połączyć z ruterem bezprzewodowo bądź poprzez Ethernet. Centrala posiada wymiary 12,7 x 12,7 x 2,9 cm oraz waży 540 gramów. W pudełku posiadamy: Aeotec Smart Home Hub, zasilacz USB 5 V typu C (nasza standardowa wtyczka), kabel zasilający, kabel LAN oraz instrukcje obsługi. Jest to najnowszy koncentrator przeznaczony dla ekosystemu SmartThings. Polska cena to ok. 499 zł.

Przyszłość

W przyszłości mogą się pojawić nowe centrale od innych producentów urządzeń z kategorii inteligentnego domu. Aby mieć pewność, że koncentrator który kupujemy jest sercem ekosystemu SmartThings, należy szukać na opakowaniu powyższego logo. A nam pozostaje z niecierpliwością czekać na nowe możliwości.

Poznaj świat inteligentnego domu SmartThings.