Zamknij

Czego szukasz?

anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Oświetlanie w inteligentny domu – Jak podłączyć urządzenia Philips Hue ?

(Temat utworzony: 30-05-2020 03:52 PM)
1747 Wyświetlenia
arapalski
Samsung Members Star ★
Opcje

Inteligentny dom bez współgrającego oświetlania to tylko połowa sukcesu, dlatego przedstawiamy cykl postów na temat inteligentnego oświetlania Philips Hue, świetnie współpracującego z otwartym środowiskiem „SmartThings”.

Sterowanie inteligentnym oświetleniem

Na rynku jest dostępnych wiele systemów sterowania oświetleniem, ale większość z nich to systemy niepołączone z systemami inteligentnego domu innych firm. Jednym z systemów są moduły marki FIBARO, niestety, potrzebują one odpowiednich lamp i specjalistycznego podłączenia, więc wiele osób będzie w jego implementacji musiało skorzystać z fachowców. Dobrym pomysłem zastosowania tego systemu jest moment, kiedy od podstaw budujemy dom.

Producent daje możliwość skorzystania z przeróżnych lamp, żarówek oraz listew świetlnych – zmieniających kolor pod nasze dyktando, producent cały czas aktywnie powiększa swoje portfolio produktów. Po domowe lampy stojące, wiszące aż po oświetlenie ogrodowe.

Graj światłem w swoim domu

Możliwości zastosowania światła są nieograniczone w połączeniu z innymi czujnikami:

  • Połączenie żarówki i czujnika ruchu – w garderobie, gdzie po wykryciu ruchu samoistnie zapali światło;
  • Zastosowanie różnych kolorów światła w zależności od upodobań mieszkańców np. na białych ścianach pokoju, co zmienia nastrój w pomieszczeniu;
  • Jako system alarmu świetlnego przy wykryciu np. dymu w pomieszczeniu i zaalarmowanie domowników światłem czerwonym o zdarzeniu;
  • W połączeniu z odtwarzaczem muzyki może zmieniać kolory światła w tempie muzyki (potrzebna zewnętrzna aplikacja);
  • Połączenie telewizora (niestety tylko firmy Philips z Ambilight) i taśmy oświetleniowych – da możliwość wyświetlania wiodącego koloru na klatce filmu za kanapą oglądających, co da niespotykany efekt kina;

Kolekcje świateł Philips

Philips podzielił swoje światła na 3 kolekcje:

  • Philips Hue White
    • w tej kolekcji mamy światła świecące ze stałą ilością kelwinów (2700 K – barwa ciepła) i posiadamy tylko możliwość ściemniania 0 – 100%. Tutaj mamy również nowość pod kategorię White Filament w niej znajdują się dekoracyjne żarówki w stylu retro, inspirowane inspirowane żarówką Edisona.
  • Philips Hue White ambiance
    • w tej kolekcji mamy światła z możliwością zmiany barwy światła od ciepłej po zimną (2200 – 6500 K) oraz posiadamy możliwość ściemniania 0 – 100%. Dzięki czemu możemy tworzyć nastroje do czytania, koncentracji czy relaksu.
  • Philips Hue White and color ambiance
    • w tej kolekcji mamy do dyspozycji 16 milionów kolorów, możliwość zmiany barwy światła od ciepłej po zimną (2200 – 6500 K) oraz posiadamy możliwość ściemniania 0 – 100%.

Jak podłączyć urządzenia Philips Hue

Sercem całego systemu oświetlania jest centrala zwana mostkiem Philip Hue V2 podłączona do koncentratora SmartThings. Mostek Hue musi zostać zaktualizowany do wersji oprogramowania 01016441 lub nowszej.

Philips Hue z hubem SmartThings

Jeśli masz koncentrator SmartThings, zalecamy wykonanie poniższych kroków, aby połączyć Philips Hue ze SmartThings. Podłączenie Philips Hue za pomocą SmartThings Hub utworzy połączenie za pomocą sieci lokalnej i umożliwi Philips Hue korzystanie z lokalnego przetwarzania za pomocą SmartThings.

Konfiguracja mostka w aplikacji Hue:

  1. Musisz utworzyć konto w aplikacji, ale jest to standard w świecie Smart Home.
  2. Podłącz swój mostek Hue do sieci domowej za pomocą kabla Ethernet i podłącz zasilacz do swojego mostu.
  3. Odtąd kroki są jeszcze prostsze. Otwórz aplikację Philips Hue. Powinien znaleźć Twój Most i wyświetlić monit o skonfigurowanie.
  4. Po wyświetleniu instrukcji naciśnij przycisk na Hue Bridge.
  5. Zaakceptuj wszystkie warunki korzystania i jeśli to konieczne zaktualizuj oprogramowanie mostka.
  6. Jak mówi aplikacja, upewnij się, że żarówki i mostek pozostają podłączone do sieci elektrycznej. Po zakończeniu dotknij GOTOWE.

Po drugie, w aplikacji mobilnej SmartThings:

  1. Na ekranie głównym dotknij  ikony Plus (+) i wybierz Urządzenie
  2. Wybierz Philips Hue
  3. Dotknij Oświetlenie i wybierz Philips Hue z SmartThings Hub
  4. Dotknij Start
  5. Wybierz koncentrator dla urządzenia
  6. Wybierz pokój dla urządzenia i dotknij  Dalej
  7. Aplikacja powie „ Wyszukiwanie urządzeń…
  8. Poczekaj chwilę, aż Hub automatycznie wykryje mostek Hue. Następnie, zgodnie z monitem, naciśnij przycisk na Hue Bridge, aby połączyć go z SmartThings Hub
  9. SmartThings automatycznie wykryje wszystkie światła Hue podłączone do tego mostka Hue. Kiedy każde urządzenie zostanie wykryte, zostanie wyświetlone na ekranie.

 

 

Poznaj świat inteligentnego domu SmartThings.
3 Odpowiedzi
mirudo24
Samsung Members Star ★★★
Opcje

@arapalski, sporo przydatnych informacji odnośnie połączenia oświetlenia Philips Hue z usługą SmartThings. Jak rozumiem możliwość pełnego sterowania z poziomu SmartThings uzyskamy przy połączeniu dwóch urządzeń w postaci mostka Philips Hue Bridge V2 oraz koncentratora Samsung SmartThings Hub V3. Niestety na ten moment koncentrator firmy Samsung nie jest oficjalnie dostępny w Polsce a tym samym aplikacja oferuje połączenie bez koncentratora.

 

Screenshot_20200601-011536_SmartThings.jpg

 

Zastanwiam się jakie funkcje i możliwości stracimy korzystając z aplikacji SmartThings do zarządzania oświetleniem Philips Hue nie posiadając koncentratora SmartThings Hub. Czy takie połączenie w ogóle ma sens?

 


Jak podłączyć urządzenia Philips Hue

Sercem całego systemu oświetlania jest centrala zwana mostkiem Philip Hue V2 podłączona do koncentratora SmartThings. Mostek Hue musi zostać zaktualizowany do wersji oprogramowania 01016441 lub nowszej.


W tym miejscu wkradł się drobny błąd. Wersja oprogramowania 01016441 pochodzi z października 2014 roku i dotyczy mostka Hue w wersji V1. Niestety nie znalazłem informacji, od której wersji oprogramowania działa wspomniana usługa z mostkiem Hue w wersji V2.


0 Like
arapalski
Samsung Members Star ★
Opcje

Przy korzystaniu tylko z mostka Philips Hue w aplikacji SmartThings nie posiadamy obsługi przetwarzania lokalnego. Ponadto kontrolowanie urządzeń Hue bezpośrednio za pomocą aplikacji Philips Hue nie spowoduje automatycznej aktualizacji tych stanów urządzeń w aplikacji SmartThings. Informacje znalazłem tutaj. Co do wersji oprogramowania rzeczywiście również nie znalazłem informacji ws. mostka V2. Wydaje mi się że mostek V2 był obsługiwany od razu po wypuszczeniu na rynek. 

Poznaj świat inteligentnego domu SmartThings.
mirudo24
Samsung Members Star ★★★
Opcje

@arapalski, dziękuję za informację. Czyli na ten moment korzystanie z usługi SmartThings bez centrali w połączeniu z mostkiem Hue będzie nieco uciążliwe ze względu na wspomniane ograniczenia. Przy okazji poczytałem na temat lokalnego przetwarzania. Przydatna funkcja w razie występienia przerwy w dostawie prądu lub internetu.