Zavřít

What are you looking for?

zrušit
Zobrazování výsledků pro 
Hledat místo 
Měli jste na mysli: 

Původní téma:

Tipy, triky: pec nám spadla... aneb když něco nefunguje

(Téma vytvořeno: 09-11-2020 04:13 PM)
9418 Zobrazení
Libb
MegaStar
Možnosti

Ahoj Community!

Určitě jste se s tím už setkali: aplikace najednou začne padat. Nejde se připojit k síti. Telefon nereaguje nebo je zpomalený. Co s tím?

stopped.jpg

Nestabilní aplikace

chyba.jpgPokud jsme obětí podobné situace, je na vině velmi pravděpodobně chyba při aktualizaci aplikace, kdy nová verze kódu neumí správně pracovat se starými daty.

Řešením je buď aplikaci odinstalovat a znovu instalovat a nebo vymazat její data (to v případě, že se jedná o aplikaci, kterou nemůžeme nebo nechceme odinstalovat - např. systémová aplikace nebo aplikace instalovaná z APK souboru).

 

 

Nastavení, AplikaceNastavení, Aplikace Zobrazit systémovéZobrazit systémové Detaily aplikaceDetaily aplikace

Půjdeme do Nastavení -> Aplikace a v třítečkovém menu vybereme Zobrazit systémové aplikace. Najdeme zlobivou aplikaci a dáme zobrazit její detaily. Pro příklad jsem si vybral domovské prostředí OneUI.

V položce úložiště vidíme, že aplikace má uložená nějaká data. Klikneme na Úložiště a dostaneme se na následující obrazovku:

Paměť a dataPaměť a data

Zde jsou dvě důležité sekce: paměť a data. Paměť jsou dočasná data aplikace a relativně častý zdroj potíží. Mohou se bez obav vymazat, každá aplikace počítá s tím, že o tyto informace může přijít a vytvoří si je jednoduše znovu.

 

Možná se ptáte, proč vůbec něco takového existuje, když jsou s tím problémy? Je to jednoduché, jedná se o informace, které jsou často využívány, ale jejich získání stojí nějaký čas, proto si je aplikace uloží do rychlejšího úložiště. V případě prohlížeče webu se může jednat o obrázky, Netflix si tady ukládá stažená videa, Spotify zase písničky. Nic, co by bylo nenahraditelné, ale přece jen, proč to stahovat pořád dokola ze sítě, když si to můžu uložit lokálně?

 

Problém může vzniknout např. tehdy, kdy se změní něco na serveru, ale aplikace má uložená stará data, která server odmítne a aplikace s takovou možností nepočítá a spadne. Pak smazání těchto dat pomůže.

Stiskneme tedy ikonku Vyčistit paměť. Obrazovka rychle problikne a na první pohled se nic nestane. Nevadí, aplikaci ukončíme, pokud běžela a spustíme ji znovu a vyzkoušíme, jestli smazání paměti pomohlo.

 

Pokud ne, zaměříme se na druhou položku, a to jsou data. Zde se pohybujeme už na tenkém ledě, protože toto jsou konfigurační data aplikace. Může to být účet, pod kterým se přihlašujete na e-mail nebo obecně do jakékoliv aplikace. Mohou to být uložená hesla. V případě her, které nepoužívají pro uložení pozice Google Play  tam jsou všechny vaše dosažené výsledky (např. Flappy Bird zde ukládá vaše rekordy!). Vymazání této sekce je vlastně shodné s reinstalací aplikace. Při příštím spuštění se bude aplikace tvářit, jako by byla čerstvě nainstalovaná.

05.jpg 06.jpg

 

Nestabilní systém

Bezpečný režim

Jak snadno ověřit, jestli problém způsobuje nějaká nainstalovaná aplikace nebo je zádrhel někde v systému? K tomu nám poslouží Bezpečný režim. Je to speciální způsob běhu systému, kdy se spustí jen minimum aplikací a běží jen čistý systém. Pokud problém v tomto režimu zmizí, je způsoben nějakou aplikací nebo nastavením.

Dostanete se do něj následujícím způsobem:

  • Zobrazte nabídku vypnutí. To se dělá buď podržením vypínače nebo stažením horní lišty a klidknutím na ikonku.
  • Podržte chvíli prst na ikoně Vypnout. Zobrazí se další obrazovka s ikonou Bezpečný režim. Kliknutím na ikonu se telefon restartuje do bezpečného režimu. Z něj se pak dostanete opět přes nabídku vypnutí: https://youtu.be/j3QzTtUtois 

Wipe cache

Občas se stane, že není nestabilní jedna aplikace, ale padá jich víc. V takovém případě je možné smazat cache v celém systému najednou. K tomu se potřebujeme dostat do recovery. Postup se u jednotlivých telefonů může lišit, vždy je ale prvním krokem úplně vypnutí přístroje. Poté se většinou stiskne tlačítko zesílení hlasitosti a vypínač a drží se, dokud se nezobrazí logo. Telefon pak místo normálního startu naběhne do recovery. V něm se položky menu přepínají tlačítky hlasitosti a výběr se potvrzuje vypínačem.

Příklad pro Galaxy Note 10:


V menu vybereme položku Wipe cache partition:

 

Potvrdíme, vybereme položku Reboot a počkáme, až telefon naběhne. První start může trvat výrazně déle, systém vytváří znovu smazaná data, trpělivě počkejte.

Wipe cacheWipe cache

 

Pozn: u Androidu 11 je třeba zvolit následující postup:

1. Vypněte mobil
2. Připojte mobil k PC (ne pouze nabíječka)
3. Počkejte, dokud se nezobrazí hláška o nabíjení
4. Stiskněte a držte tlačítka zesílení hlasitosti a vypínače, dokud se mobil nezapne
5. Zobrazí se nabídka recovery
6. Vyberte "Wipe cache partition"

 

Když je opravdu zle

Je možné, že smazání cache nebude stačit. V takovém případě nezbývá, než uvést telefon do výchozího nastavení.

Nastavení, Obecná správaNastavení, Obecná správa ObnovitObnovit Obnovit tovární dataObnovit tovární data

Jdeme do Nastavení -> Obecná správa -> Obnovit a zvolíme položku Obnovit tovární data. 

Screenshot_20201109-162338_Settings.jpg

Telefon nás upozorní, co všechno bude odstraněno. Před tímto krokem si dobře zkontrolujte vaši zálohu, jestli je funkční a aktuální.

Pokračujte stiskem tlačítka. 

Telefon se vás pak ještě zeptá na heslo. 

Poté se telefon restartuje, proběhne kompletní mazání a po delší době přístroj naběhne do průvodce prvním spuštěním. Je to, jako byste telefon vybalili z krabice.

 

 

 

Když je nejhůř

Cože? Hůř, než úplné vymazání? No jo, protože k předchozímu postupu se potřebujeme do telefonu dostat. Co když je ale nestabilní celé prostředí tak moc, že se nedokážeme do nastavení dostat? V tom případě můžeme telefon uvést do továrního nastavení z recovery.

Postupujeme stejně při mazání cache partition, ale místo Wipe cache partition vybereme Wipe data / factory reset. Jak vidíte, zobrazí se červené varování. Pokud volbu potvrdíme, proběhne kompletní obnova telefonu a poté naběhne průvodce prvním spuštěním.

 Wipe data / factory resetWipe data / factory reset

 

Možná vás napadlo: jaký je rozdíl, když udělám factory reset z nabídky nastavení a z recovery? Rozdíl je v tom, že když jdeme přes menu telefonu, zadáváme heslo a telefon si poznačí, že vymazání bylo korektní. Pokud jdeme přes recovery, žádné heslo se nezadává a telefon ho po vás bude chtít během průvodce spuštěním.

Na toto si dejte velký pozor a v případě, že telefon prodáváte, vždy provádějte obnovení z nabídky telefonu. Pokud naopak kupujete telefon z druhé ruky, projděte si průvodcem a ujistěte se, že nenarazíte na bariéru ve formě žádosti o zadání předchozího účtu a hesla, mohlo by se vám to špatně shánět. 

A ano, teď je vhodná doba, abyste se ujistili, že znáte účty, ke kterým je telefon přihlášený a příslušná hesla. Určitě budete potřebovat účet Google a měli byste být přihlášení i k účtu Samsung. Účet i heslo se nestyďte někam poznamenat, ideálně na papírek.

 

Závěrem

Přeju vám samozřejmě, abyste tento článek nikdy nepotřebovali. Ale kdyby už, snad vám ušetří chvíli hledání a třeba i návštěvu servisu.

 

 






Pixel 8 Pro Obsidian 512 GB | Pixel 8a Bay 128 GB | Samsung Galaxy Tab S9 256GB
Samsung Galaxy Watch 5 Pro | Samsung Galaxy Buds / Buds2 / Buds2 Pro



2 Odpovědi
Capita151W
Helping Hand
Možnosti

perfektní! Jen doufám že ten článek zvládnu vyhledat až to budu potřebovat...a neskončí to klasicky "já to někde viděl...":)))

nexon101
Voyager
Možnosti

Pekný článok... To všetko síce ja osobne viem ale to s android 11 že musí byť mobil pripojený k PC to som nevedel (nechápem prečo) podľa mňa stačí keď je baterka dostatočne nabitá a do recovery sa dá dostať alebo sa mýlim? 

 

Ešte by som doplnil to na záver s obnovením fonu keď ho niekomu dávame... Čiže je treba zájsť do nastavení s účtami odstrániť tam všetky účty aby pri obnovení nepýtalo od dotyčného Google účet. 

0 Like