Zavřít

What are you looking for?

zrušit
Zobrazování výsledků pro 
Hledat místo 
Měli jste na mysli: 

Původní téma:

S21 Ultra nebo Fold3?

(Téma vytvořeno: 29-10-2021 07:10 AM)
436 Zobrazení
Libb
MegaStar
Možnosti

Ahoj Community!

Samsung dnes nabízí v nejvyšším segmentu dva telefony, mezi kterými můžete váhat. S21 zvláště ve verzi Ultra je nekompromisní telefon klasické konstrukce, zatímco Z Fold3 je telefon skládací konstrukce třetí generace. Vyzkoušel jsem oba a pokusím se o objektivní srovnání. Tím vyzkoušel nemyslím nějaké týdenní testování zapůjčeného telefonu, ale oba telefony jsem si koupil za běžnou cenu s tím, že je budu používat, takže se bavíme opravdu o zkušenostech z ostrého provozu.

mi3-3.jpg

Základní popis a očekávání

S21 Ultra

Zde je to jednoduché. Galaxy S je časem osvědčená řada telefonů a její zákazníci očekávají nekompromisní výbavu, zpracování a podporu. A S21 Ultra těmto očekáváním nezůstává nic dlužná. Jedná se o poměrně těžký telefon (220g) s velkým displejem o úhlopříčce 6.9″, který je velice jemný a dobře čitelný i na přímém slunci. Baterie o kapacitě 5000mAh stačí na zhruba jeden den provozu (záleží na tom, jak moc telefon využíváte).

Telefon se může pochlubit odolností IP68, takže je odolný jak proti prachu, tak proti vodě. Samozřejmě není dobré to moc provokovat, ale certifikace tu jsou.

Fotoaparáty jsou zcela nekompromisní. S21 Ultra má celkem 4 fotoaparáty, a to širokoúhlý, základní, tele 3x a tele 10x. Zvláště ten poslední je v některých situacích naprosto úžasný, protože optický zoom je něco, co nikdy digitálním přiblížením nenahradíte.

Telefon je poměrně velký a pro někoho už to může být moc. Ale třeba v držáku v autě nebyl problém, to až když jsem nasadil pouzdro s přihrádkou pro S Pen.

Ano, S Pen. S21 Ultraje prvním telefonem řady S, který podporuje pero S Pen. Neumí až taková kouzla jako řada Note a hlavně nejde schovat do těla telefonu, ale je tu a kdo chce, může si ho za pár (set) korun přikoupit a psát po displeji.

Z Fold3

Aneb Galaxy Z Fold3 5G, jak se tento skvost jmenuje celým jménem. Jedná se o telefon skládací konstrukce. Po prvním Foldu, který byl taková zkouška, i když plně použitelná (znám člověka, který první Fold používá hned od začátku prodeje v ČR, je velice spokojený a nenarazil na žádný problém), druhý Fold už vychytal většinu věcí, po kterých majitelé první generace volali a Fold3 dorazil ten zbytek.

Fold3 je totiž vodotěsný. Má certifikaci IPx8, to znamená, že z hlediska odolnosti proti vodě by na tom měl být podobně jako S21 Ultra, ale pozor: není odolný proti prachu. Neberte si ho tedy raději na pláž.

Fold3 je těžký, opravdu hodně. Váží 270g, a to už v ruce poznáte, i když dá se na to zvyknout. Když ale po nějaké době používání Fold3 vezmete do ruky S21 Ultra, připadne vám najednou jako velice lehoučký telefon.

Fold3 má baterii o kapacitě 4400mAh, což opět stačí na zhruba jednodenní výdrž.

Fotoaparátů je… moc. Hlavní jsou 3 na zadní straně, a to širokoúhlý, základní a zoom 2x. Další je přední kamera v průstřelu předního displeje, další selfie kamerku najdeme v hlavním displeji. Tu ale musíme opravdu hledat, protože se schovává pod displejem a pokud není aktivní, je nad ní vidět zobrazovaný obraz. V černé barvě ji nenajdete, v bílé je naopak vidět hodně, ale při běžném používání rychle sejde z mysli a vůbec neruší.

Když jsem už zmínil ty displeje, Fold3 si zaslouží se u nich zastavit déle. Fold3 má totiž displeje dva. Jeden vidíte ve složeném stavu, má 6.2″ a rozlišení 832×2268 pixelů. Pokud telefon rozevřete, dostane se ke slovu hlavní displej o velikosti 7.6″ a rozlišení 1768 x 2208. Uprostřed displeje je ohyb, který je viditelný zvláště z bočního pohledu, ale pokud telefon používáte, musíte se na něho zaměřit a rychle ho přestanete vnímat. Displej je vylepšený ve srovnání s předchozí generací a prst po něm klouže opravdu příjemně. Po dvou měsících běžného používání jsem na něm nenašel sebemenší mikroškrábaneček. A pokud by se vám přece jen podařilo displej (resp. krycí fólii) škrábnout, není to konec světa, protože ji lze v servise nechat vyměnit.

Fold3 má také podporu S Pen, ale musíte koupit speciální edici, která má odpružený hrot. To proto, aby nezničila přece jen citlivější displej. Kreslit lze bohužel jen na vnitřním displeji, ten přední podporu pro S Pen nemá.

Co mají společné

Oba telefony mají hodně společného, jsou přece jen z rodiny Samsung Galaxy. Oba mají podporu dvou nano SIM a jedné eSIM, oba umí S Pen, jsou poměrně odolné (v případě Fold3 pozor na prach). Oba mají operační paměť 12GB (S21 Ultra se prodává v nejvyšší verzi s 16GB) a úložiště 256/512GB (S21 Ultra umí i 128GB).

Oba telefony jsou zaměřené na práci, multimédia, ale i hraní.

Ani jeden vás nezklame při běžném focení, i když S21 Ultra v této disciplíně vyniká.

Rozdíly

A konečně se dostáváme k tomu asi nejzajímavějšímu.

Začneme čipsetem. Zatímco S21 Ultra se v ČR prodává s čipsetem Exynos 2100, Fold3 je postaven na Snapdragonu 888. Dovolím si říct, že oba telefony se chovaly velice podobně, S21 Ultra možná malinko víc hřeje v zátěži, ale zato podává vyšší výkon zvláště v operacích s úložištěm. Vyloženě srovnávací testy jsem nedělal a na základě jedné operace bych nevyvozoval nějaké dalekosáhlé závěry. Čipsety jsou podle mě naprosto srovnatelné a není důvod řešit, kde je který.

Displeje. Tohle bude hodně o prioritách. Fold3 se totiž musíte naučit používat. Pokud ho budete většinu času provozovat zavřený, budete mít tlustý, těžký telefon s malým displejem a mizerným rozlišením. Pokud se ho naučíte otevírat, budete ho muset držet obouruč, ale budete mít k dispozici obrovskou plochu. Můj základní předpoklad byl, že začnu pracovat na vnějším displeji a pokud zjistím, že chcete víc prostoru, telefon rozevřu. Jenže tohle nefunguje. Zjistil jsem, že drtivou většinu času pracuju se zavřeným telefonem. Důvodů je víc, od lenosti (nechtělo se mi ho rozevírat) po podporu aplikací. Některé aplikace totiž rozevření zvládají na jedničku a po rozevření vidíte to samé, jako na předním displeji, jen ve větším, některé aplikace to nezvládají vůbec a potřebují restartovat (např. Instagram). Navíc ta plocha je už tak velká, že zrovna zmíněný Instagram nevypadá dobře. Když si nastavím zobrazení aplikace na celý displej, obrázky se na něj nevlezou, a když nastavím nějaký jiný poměr stran, tak mám po stranách černé pruhy. Navíc je už vidět, že kvalita obrázků na Instagramu i jinde není kdovíjaká a pokud je zobrazíte na velkém displeji a ony se zvětší, vypadají neostré. Ano, když jsem někomu ukázat třeba fotky na velkém displeji, bylo to velmi efektní, ale ne až tak, jak jsem původně čekal.

Další věcí, kde najdeme rozdíly, jsou fotoaparáty. Zatímco S21 Ultra disponuje tím nejlepším, co je dnes k dispozici, do Foldu3 se nevlezla nejvyšší třída. Základní fotoaparát podává za dobrého světla podobný výkon, jako u S21 Ultra, jenže za horších světelných podmínek už to tak slavné není. No a co se zoomu týče, tam snad raději nemluvit. V horším světe samozřejmě kvůli menší světelnosti neexceluje ani jeden telefon, fyziku prostě neokecáte, za denního světla se 2x zoom Foldu3 nemůže měřit ani s 3x zoomem S21 Ultra, natož pak s 10x zoomem. O digitálním zoomu si můžeme myslet svoje a kvalitní fotu z něho samozřejmě nedostaneme, ale když jsem si občas potřeboval třeba přečíst číslo vzdálené tramvaje nebo text na plakátu, tak zatímco s S21 Ultra to bylo snadné, Fold3 v tomto naprosto selhal. Neustále jsem měl před očima fotku, kterou jsem pořídil v létě v Polsku, když jsme potkali vzducholoď. Dcera ani manželka ji mají vyfocenou jako malinkou tečku na obloze (S10e a S21 ovšem žena potřebuje kurz ovládání, jak jsem zjistil), S21 Ultra ji vyfotila takto (fotografie bez úprav):

20210802_121127.jpg

No a co si budeme povídat, když jsem pak chtěl vyfotit úžasný východ slunce v Olomouci a dostal jsem z mobilu jen tohle (Fold3 bez úprav):

20211026_071646.jpg

došlo mně, že fotoaparát je pro mě důležitější než rozevíratelný displej. (Pokud vás zajímá, co je va té fotce špatně, tak z S21 Ultra by ta fotka vypadala asi takto, ale v plné kvalitě, a to díky 10x zoomu):

a20211026_071646.jpg

Závěr

Pokud to vypadá, že S21 Ultra drtivě vyhrála, není to tak. Vyhrála u mě, protože jsem fotograf a ne manažer a nekompromisní fotoaparát na mobilu využiju častěji než možnost např. pohodlně editovat Excelovské tabulky. Využil jsem tedy právě probíhajících akcí a Fold3 vyměnil za S21 Ultra, který je pro mě vhodnější.

Nechci nijak zatracovat Fold3. Jen bych doporučil zvážit, jestli jeho možnosti opravdu využijete a zvláště pokud máte zkušenosti s mobily S20/21, tak si dejte pozor, že fotoaparáty Fold3 jsou více praktickým doplňkem, než hvězdou současných možností.






Pixel 8 Pro Obsidian 512 GB | Pixel 8a Bay 128 GB | Samsung Galaxy Tab S9 256GB
Samsung Galaxy Watch 5 Pro | Samsung Galaxy Buds / Buds2 / Buds2 Pro



7 Odpovědi
JanHav
Helping Hand
Možnosti
Ultra ma 6.8 palce ale to je detail. 🙂
0 Like
Anonymous User
Nelze použít
Možnosti
Jednoznačně S21 ultra.
Libb
MegaStar
Možnosti

Našel jsem obě hodnoty a přeměřovat to nebudu. Tím, jak je to zaoblené, to je stejně plus minus menší autobus :smiling-face: Ale oceňuju, že čtete pozorně :smiling-face:






Pixel 8 Pro Obsidian 512 GB | Pixel 8a Bay 128 GB | Samsung Galaxy Tab S9 256GB
Samsung Galaxy Watch 5 Pro | Samsung Galaxy Buds / Buds2 / Buds2 Pro



0 Like
Libb
MegaStar
Možnosti

Pokud, stejně jako já, rád fotíte a využíváte makro a zoom, tak ano. Jinak to není tak snadná volba a já jen doufám, že Fold4 bude mít stejnou sestavu kamer, jako teď S21 Ultra a pak to bude jasná volba (ovšem pouze pro ty, kteří netráví moc času na pláži, pokud inženýři v Samsungu nevymyslí, jak obelstít prach)






Pixel 8 Pro Obsidian 512 GB | Pixel 8a Bay 128 GB | Samsung Galaxy Tab S9 256GB
Samsung Galaxy Watch 5 Pro | Samsung Galaxy Buds / Buds2 / Buds2 Pro



0 Like
Pafr
Explorer
Možnosti
Folda mám necelý týden. Řekl bych, že je to napsané "že života..." a může to někomu pomoci více, než nějaká suchá recenze. A také je to názorná ukázka rozličných priorit. Já třeba chci mít fotky také dobré, ale úplně TOP to být nemusí, protože...proto. Pro mě je zejména kvůli práci větší displej jednoznačná priorita, být za těch pár dnů teprve zjišťuji, jak to vůbec používat. On je Fold opravdu dost jiný a čím dál více si myslím, že je třeba si k němu najít vlastní cestu a opravdu není smysluplný pro každého. Což není machrovaní, ale praktický poznatek.
AndroidGuru
Samsung Members Star ★★
Možnosti

Pěkný článek @Libb a díky za postřehy z běžného používání obou top tříd👍. Já už jsem si ale tak zvykl na skládací konstrukce (Fold1, Fold2), že bych se nerad vracel ke "klasickému telefonu". Pro mě má v tomto směru navrch jednoznačně rozkládací konstrukce a už na to nedám dopustit🙂. Ale jak jsi psal, je to otázkou priorit a každý si zvolí to co je pro něj nejvhodnější.

Dagnoros
Journeyman
Možnosti
Jen Fold3
0 Like