• Regularne restartowanie urządzenia – Raz na jakiś czas wyłączaj całkowicie swoje urządzenie. Dzięki temu zakończysz procesy działające w tle (obciążające procesor i baterię) oraz poprawisz ogólną płynność działania urządzenia.
• Używanie narzędzi do optymalizacji systemu – Dzięki wbudowanym narzędziom do dbania o telefon zwiększysz wydajność urządzenia, a nawet wydłużysz żywotność baterii. Samsungi posiadają w ustawieniach osobną opcję do optymalizacji urządzenia. Jak tam wejść? Wejdź w Ustawienia --> Pielęgnacja urządzenia. Znajdziesz tam informacje dotyczące np. pamięci RAM, pamięci, baterii oraz profilu wydajności procesora i telefonu. Dodatkowo dla zalogowanych w aplikacji Members można tam wykonać diagnostykę wszystkich funkcji na urządzeniu. Poniżej zamieszczam, jak użyć poszczególnych funkcji.
1. Pamięć RAM – Wejdź w Ustawienia --> Pielęgnacja urządzenia --> RAM --> Czyść teraz (+??,?? GB)
2. Bateria – Wejdź w Ustawienia --> Pielęgnacja urządzenia --> Bateria --> Możesz teraz sprawdzić, które aplikacje zużywają najwięcej energii.
3. Pamięć – Wejdź w Ustawienia --> Pielęgnacja urządzenia --> Pamięć ---> Możesz zobaczyć, jakie pliki, których nie używasz, zajmują najwięcej miejsca.
4. Diagnostyka urządzenia – Wejdź w Ustawienia --> Pielęgnacja urządzenia --> Diagnostyka --> Sprawdź kondycję swojego urządzenia (Uwaga! Funkcja dostępna jedynie dla zalogowanych w aplikacji Members).
Czym jest RAM?
RAM to skrót od Random Access Memory, czyli pamięć o dostępie swobodnym. Jest to rodzaj pamięci komputerowej, która służy do przechowywania aktualnie używanych danych i instrukcji programów, do których procesor (CPU) musi mieć szybki dostęp.
Dodatkowe informacje:
- Częste czyszczenie pamięci RAM - Należy pamiętać że częste czyszczenie pamięci RAM ma negatywny wpływ na baterie ponieważ system musi ponownie ładować aplikacje i procesy które muszą działać w tle. Warto też zaznaczyć że nowe wersje Androida skutecznie zarządzają pamięcią RAM automatycznie decydując które aplikacje i procesy należy zatrzymać w tle. Zamiast tego lepszy efekt da wspomniany wcześniej co jakiś czas restart telefonu.
- Narzędzia do optymalizacji aplikacji - Poza wbudowanymi narzędziami do optymalizacji dobrym narzędziem do optymalizacji aplikacji jest Galaxy App Booster dostępny w Good Guardians. Warto po każdej aktualizacji systemu wykonać taką optymalizacje. W przypadku niektórych starszych urządzeń zamiast aplikacji Galaxy App Booster można skorzystać z opcji Reapair Apps w recovery która działa tak samo jak optymalizowanie aplikacji przez Galaxy App Booster.
Dla ciekawskich
Opcja Wipe Cache Partition czyści cały cache systemu - obejmuje to zarówno cache systemu operacyjnego jak i cache aplikacji.
2. Ochrona ekranu
Jednym z elementów utrzymania urządzenia w odpowiedniej kondycji jest ochrona ekranu. Wyróżniamy kilka głównych czynników, które wpływają np. na jakość obrazu oraz kondycję urządzenia. Są one opisane poniżej:
Unikanie kontaktu z ostrymi przedmiotami:
• Noś telefon oddzielnie od kluczy, monet i innych przedmiotów, które mogą zarysować lub uszkodzić ekran.
• Unikanie nadmiernego nacisku – Nie naciskaj mocno na ekran, zwłaszcza w jednym punkcie. Takie czynniki wpływają na jakość oraz stabilność obrazu.
- Unikanie wyświetlania tego samego koloru - Warto, również unikać wyświetlania jednolitego obrazu przez dłuższy czas, aby uniknąć wypalenie ekranu Amoled
Warto się zabezpieczyć...
Jesteś osobą, której telefon spada wiele razy? Przydałoby się szkło ochronne do telefonu. Pamiętajmy jednak, że w przypadku np. serii Note lub Ultra szkło musi być odpowiednio dobrane ze względu na rysik S Pen. Przed kupieniem takiego szkła pamiętaj, aby zwrócić uwagę na to, czy:
• Działa z tym szkłem rysik S Pen.
• Działa czytnik linii papilarnych (o ile znajduje się pod ekranem).
3. Optymalizowanie portów, głośników i mikrofonówKolejnym ważnym elementem dbania o smartfon Galaxy jest dbanie o porty ładowania oraz głośniki i mikrofony. Aby utrzymać je w najlepszej kondycji, należy pamiętać o tych szczególnych zasadach:
• Czyszczenie portów ładujących – Dzięki czyszczeniu portów ładowania (np. z kurzu) utrzymamy je w najlepszej kondycji i nie będzie trzeba ich wymieniać (UWAGA! Nie zaleca się stosowania szczoteczek do zębów ze względu na twarde włókna, które mogą uszkodzić port. Używaj miękkich szczoteczek przeznaczonych do tej czynności).
• Unikanie zalania portów, głośników i mikrofonów – Nawet jeśli urządzenie posiada certyfikat IP, który pozwala na jego zamoczenie, unikajmy tego. Zawsze (choć rzadko) zdarzają się przypadki nieszczelności urządzenia, co może spowodować trwałe uszkodzenia nie tylko podanych zespołów, ale także całego telefonu, co może skutkować trwałym uszkodzeniem lub koniecznością naprawy.
PodsumowanieTo by było na tyle. Dziękuję za przeczytanie tego artykółu.PozdrawiamZonniak