02-01-2020 03:45 PM — edytowano 25-07-2022 03:52 PM
W zeszłym roku na forum pojawiło się mnóstwo problemów spowodowanych pochodzeniem telefonu. Jak się okazuje pochodzenie urzadzenia ma ogromne znaczenie i może przysporzyć nowemu właścicielowi sporo kłopotów i straconych nerwów.
Zalety kupowania telefonu u partnera handlowego Samsung
Kupując nowy telefon warto oprócz kryterium ceny dołożyć drugie kryterium w postaci pochodzenia telefonu. Wybierając telefon bezpośrednio w sklepie Samsung lub u partnera handlowego firmy Samsung mamy pewność, że nasz telefon:
Skąd mam wiedzieć, który sklep jest partnerem handlowym Samsung?
Wśród najpopularniejszych partnerów można wymienić takie firmy jak Orange, T-Mobile, Play, NEONET, Media Expert, Media Markt, Komputronik, RTV Euro AGD, x-kom, Vobis oraz Samsung Brand Store. Warto jednak zawsze upewnić się przed zakupem czy dany sklep w dalszym ciągu jest partnerem. Kupując telefon w innym dużym i znanym sklepie z elektroniką również mamy duże szanse, że to jest właśnie partner handlowy. Lista aktualnych partnerów handlowych zazwyczaj znajduje się w regulaminach najnowszych promocji organizowanych przez firmę Samsung. Jeżeli nie mamy pewności czy dany sklep jest partnerem to warto dopytać o to firmę Samsung.
Na jakie ryzyko narażamy się kupując telefon z niepewnego źródła?
Najczęściej telefony pochodzące z niepewnego źródła posiadają dystrybucję europejską co oznacza, że klient zostaje pozbawiony gwarancji producenta. Aby skorzystać z gwarancji należy posiadać oryginalny dowód zakupu pochodzący z innego kraju. Do tego dochodzi problem z odbieraniem aktualizacji oprogramowania ponieważ oprogramowanie nie zostało przeznaczone na nasz rynek. Jeżeli nasz telefon nie odbiera aktualizacji lub serwis odmawia naprawy to w takim wypadku pozostaje zgłoszenie się do sprzedawcy i skorzystanie z rękojmi lub z gwarancji udzielonej przez dany sklep. To jedyna droga jaka pozostaje w przypadku telefonów kupionych w sklepach i u sprzedawców, którzy nie są partnerami handlowymi firmy Samsung. Podsumowując, kupując telefon z niepewnego źródła możemy napotkać następujące problemy:
Warto jednak pamiętać, że możemy trafić na ofertę uczciwego sklepu lub sprzedawcy, który oferuje telefony z polskiej dystrybucji i nie wystąpią żadne z powyższych problemów. Przed zakupem warto się upewnić u sprzedawcy jakie jest pochodzenie telefonu.
Odkupowanie telefonów wziętych na raty u operatorów
Warto również zwrócić uwagę na oferty od osób, które zakupiły telefony na raty. W tym wypadku mamy pewność, że telefon pochodzi od partnera handlowego ale możemy napotkać inny problem. Operatorzy w ofercie ratalnej zastrzegają, że telefon jest własnością operatora do momentu spłacenia rat. Jeżeli taki telefon odkupimy od nieuczciwego sprzedawcy a ten przestanie spłacać raty to operator zablokuje telefon i nic z tym nie zrobimy. W świetle prawa osoba, która skorzystała z takiej oferty ratalnej nie ma prawa sprzedać telefonu do momentu spłacenia wszystkich rat.
Jeżeli masz dodatkowe pytania to pisz śmiało!
Zdaję sobie sprawę, że nie wyczerpałem całkowicie tematu, dlatego zachęcam do zadawania pytań w tym wątku. Lepiej zapytać niż potem rozwiązywać problem
30-01-2020 09:30 PM
UWAGA, UWAGA!!!
Drodzy klienci Bestceny, sprawdźcie, czy faktycznie kupiliście, czy może tylko wypożyczyliście od nich swój wymarzony telefon?
Przeczytajcie uważnie ten artykuł: Bestcena ma problem, a wraz z nią jej klienci
22-07-2020 04:16 PM
Zaktualizowałem pierwszy wpis dodając informację odnośnie operatora Orange. Pomarańczowy operator, podobnie jak Plus oraz T-Mobile, wprowadza blokadę numeru IMEI w przypadku niespłacania rat. Nowa umowa ratalna weszła w życie dnia 20 lipca.
22-07-2020 06:14 PM
@mirudo24 No właśnie czytałem o tym dzisiaj że orange wprowadza nową umowę.
22-07-2020 11:20 PM
Już dawno Orange powinien to zrobić.
23-07-2020 12:21 AM — edytowano 23-07-2020 12:22 AM
@vdsl2, z punktu widzenia klienta to złe wiadomości. Kupując telefon na raty stajesz się właścicielem urządzenia dopiero w momencie spłacenia ostatniej raty. To oznacza, że klient nie może sprzedać urządzenia do momentu spłacenia wszystkich rat. Ponadto znacząco rośnie ryzyko kupowania urządzeń z drugiej ręki, które zostały pierwotnie zakupione w Orange. Nieuczciwy sprzedawca może zapomnieć wspomnieć, że telefon został kupiony na raty. W świetle prawa nie może sprzedać takiego urządzenia, ale niestety wiadomo jak to wygląda w praktyce.
23-07-2020 06:08 AM
@mirudo24 a urządzenia kupione przed 20 lipca 2020 też będą objęte taką blokadą?
23-07-2020 08:47 AM
@mirudo24 Jak wiadomo, że tylko pierwszy właściciel może oddać telefon do sprzedawcy (operatora) i równiesz gdy naprawa jest, nie możliwa to tylko on otrzyma nowy telefon.
@konto_usunięte Jak został, telefon zakupiony przed 20 nie jest objęty taką blokadą.
23-07-2020 09:18 AM
@vdsl2, teraz po zmianach jest dokładnie jak napisałeś. Wcześniej jeżeli otrzymałeś paragon lub fakturę pierwokupu od pierwszego właściciela to mogłeś skorzystać zarówno z rękojmi sprzedawcy jak i z gwarancji producenta.
23-07-2020 11:15 PM — edytowano 23-07-2020 11:38 PM
@mirudo24 Jak wiadomo, są osoby, które zmieniają, IMEI. Sama w sobie zmiana IMEI nie jest nielegalna, ale w polskim orzecznictwie prawnym bywa podciągana pod art. 270 k.k., czyli podrabianie dokumentów