Witam. Kupując nowy telefon, cieszycie się Państwo z jego użytkowania, prawda? W pewnym momencie, nawet przypadkowo, potrząsając nim, możemy usłyszeć jakieś grzechotanie!
Zaczynamy się niepokoić, że coś się pewnie urwało, że trzeba oddać telefon do serwisu, albo do sklepu, bo ten jest wadliwy?
Jako że pracuje w branży z telefonami od kilku dobrych lat, zajmuje się ich naprawą, a widząc na forum dużo zgłoszeń, że coś tam lata, podzielę się z Państwem wiedzą, jak jest zbudowany aparat w telefonie i co to jest stabilizacja obrazu, oraz z czego właśnie wynika to opisane grzechotanie w naszych tsmartfonach.
Aparat w telefonie składa się z:
- SENSORA (CMOS lub CMOS BSI)
- PODSTAWOWEJ ELEKTRONIKI
- PRZYSŁONY
- OPTYKI
- STABILIZACJI OBRAZU (MECHANIZM STABILIZACJI OPTYCZNEJ)
Taki moduł stabilizacji zazwyczaj jest niewielkiej grubości, podłączony taśmą do płyty głównej. Właśnie ten ostatni element słyszycie Państwo, potrząsając własnym telefonem. Zjawisko może oczywiście ucichnąć, jeśli zrobimy zoom.
Co do samej stabilizacji, to mamy ich trzy rodzaje:
STABILIZACJA OBRAZU ZA POMOCĄ SZTUCZNEJ INTELIGENCJI (AIS)
AIS to oparta na sztucznej inteligencji technologia stabilizacji obrazu, która pozwala robić zdjęcia lub nagrywać filmy o długim czasie ekspozycji przy jednoczesnym zachowaniu ostrego, szczegółowego i wyraźnego obrazu.
OPTYCZNA STABILIZACJA OBRAZU (OIS)
OIS to technologia mechanicznej stabilizacji obrazu za pomocą silników, która umożliwia wykrywanie ruchu aparatu i kompensowanie go przez poruszanie obiektywem. To właśnie tę formę stabilizacji najczęściej spotkamy w naszych telefonach i to ona odpowiada za grzechotanie w naszych urządzeniach.
ELEKTRONICZNA STABILIZACJA OBRAZU (EIS)
EIS to technologia stabilizacji obrazu polegająca na przeanalizowaniu około 2/3 jego obszaru na poziomie przetwornika obrazu, a następnie kompensowanie ruchów aparatu przy użyciu obszarów wzdłuż krawędzi obrazu. Z tej metody korzysta większość aparatów.
Więc, drodzy Państwo, zanim się zaniepokoimy, że coś nam się urwało w naszym telefonie (podkreślam, nie jest to w żaden sposób możliwe) i napiszemy na forum, czy oddamy telefon do serwisu, warto zapoznać się z podstawową informacją, jak jest zbudowany aparat i jak działa stabilizacja obrazu. Mam nadzieję, że trochę wyjaśniłem Państwu to, że w naszych smartfonach nic się nie ma prawa urwać i latać. Pozdrawiam.