Novinky a tipy o Samsung produktech
Slavíte Den svatého Valentýna? Tento mezinárodní svátek připadá každoročně na 14. únor a do určité míry se prosazuje i v zemích, kde není tradiční.
Nejde o tak rozšířený svátek, jako jsou například Vánoce (článek o vánočních tradicích v různých zemích jsme pro vás psali v prosinci), ale myslíme že si zaslouží, abychom se mu dnes chvíli věnovali. Americké oslavy asi znáte z filmů, ale víte, jak slaví Valentýna v Číně? A jak v Íránu? A jak to vlastně doopravdy bylo s tím světcem Valentýnem?
Slibujeme, že jsme článek psali tak, aby si ho mohli přečíst i odpůrci tohoto u nás netradičního svátku – na závěr přinášíme i tipy, jak ho (ne)slavit. Hold lásce totiž můžete různými způsoby vzdát tak jako tak.
Tradiční svátek, nebo importovaná komerce?
Den svatého Valentýna se tradičně slaví v anglosaských zemích; jak už jsme naznačili v úvodu, určitě ho znáte z amerických filmů. Valentýn je tam opravdu „plně rozšířený“, jde o zažitou součást místní kultury a v praxi byste se setkali se vším od valentýnek od ctitelů/ctitelek (zpravidla anonymních) přes květinové a věcné dary až po společné romantické večeře zamilovaných párů.
Zajímavostí by pro vás ale snad mohlo být, že nejde o „oficiální“ svátek v tom smyslu, že by se například nechodilo do práce, ani v tom smyslu, že by byl nějak mimořádně nábožensky významný (jako například Velikonoce).
Tak jako tak jde o tu variantu Valentýna, se kterou se setkáváte už i u nás. Přiznejme si tedy, že Česká republika se řadí k zemím, kde je tento svátek využíván spíše komerčně; pokud už ho někdo slaví „po americku“, tak statisticky spíše mladší páry. Odrazovat vás ale nechceme, proč koneckonců lásku neslavit, že?
Valentýnská cesta kolem světa
S Valentýnem ve světě to vůbec není jednoduché. Pokud vás téma hodně zaujalo a rozumíte angličtině, můžeme doporučit anglickou Wikipedii a zdroje, na které odkazuje. My jsme pro vás našli informace o několika zemích, kde je to podle nás s Valentýnem zajímavé.
V některých oblastech a zemích – například ve Finsku a Estonsku, ale také v některých zemích Latinské Ameriky – se Valentýn spíše než jako svátek zamilovaných slaví jako svátek přátel (a jejich docenění).
Co Írán, na který jsme vás lákali v úvodu článku? Situace je hodně zajímavá už proto, že svátek by měl být mezi populací dost rozšířený a přijímaný… Leč úředně o svátek rozhodně nejde, znalci islámu a islámského práva ho kritizují a oficiálně by dokonce měla být zakázaná jeho propagace (jako symbolu škodlivé Západní kultury).
Spousta zemí má pak své vlastní „dny lásky“. V Brazílii nějaký 14. únor úplně ignorují, ale mají svůj vlastní Dia dos Namorados (Den zamilovaných/partnerů) 12. června. V Číně zase slaví den lásky sedmý den sedmého měsíce lunárního kalendáře, a to jako „astrologickou“ připomínku příběhu o legendárním pastevci (kovbojovi, chcete-li) a tkadleně, jejichž láska nebyla dovolená, ale kteří jednou ročně díky mostu ze strak překonají nebeskou řeku (Mléčnou dráhu) a mohou být spolu.
Dovolte také, abychom zmínili Jižní Koreu, a to nejen proto, že jde o domovskou zemi Samsungu, ale hlavně proto, že její tradice nás upřímně zaujaly. Oslavy lásky tam totiž připadají na 14. den hned devíti různých měsíců.
Měsíc po Valentýnu následuje Bílý den, kdy lidé oplácejí dary těm, kteří je obdarovali na Valentýna (Bílý den je obecně rozšířený v asijských zemích, například také v Japonsku a v Číně). V dubnu přichází Černý den, kdy naopak neobdarovaní single lidé v čínsko-korejské restauraci pojídají nudle s omáčkou z černých fazolí. V květnu se slaví Růžový (nebo Žlutý) den, pak Den polibků a Stříbrný den. Skáčeme do října na Den vína, následuje listopadový Den „Pepero“ (obdoba únorového Valentýna, kdy se lidé obdarovávají tyčinkami namočenými v čokoládě) a prosincový Den objetí (nebo také ponožek).
Jak už to tak v Koreji bývá, svátky jsou většinou zaměřené opravdu spíše na vztahy, případně drobné dárky, než na velkou komerci. (Pokud by vás korejské dny lásky zajímaly více, podívejte se například na 90daykorean.com [anglicky].)
Kde se vlastně Valentýn vzal?
U některých svátků nejsme schopni určit přesný historický původ – Den svatého Valentýna je jednám z nich.
Oblíbená legenda, kterou jste se možná učili vy nebo vaše děti na hodinách angličtiny, hovoří o knězi Valentýnovi, které ve druhé polovině třetího století tajně oddával římské vojáky. Ti to měli zakázané císařem Claudiem II., protože by podle něj kvůli rodinným vazbám méně ochotně odcházeli válčit. Valentýna odhalili, zatkli a následně popravili – 14. února. Jeho mučednická smrt se pak stala základem svátku oslavujícího lásku.
A jak to bylo „doopravdy“? Církevní pravidla jsou jasná, relikvie také existují, a můžeme tedy považovat za téměř jisté, že nějaký Valentýn existoval (a je dost možné, že těch významných bylo víc). Musel také provést zázrak, což je jednou z podmínek pro to, aby byl svatořečen. Problém je, že vycházíme jen z hodně kusých informací, které navíc tehdejší historikové – vzdělání mniši – zapsali až o dobrých tisíc let později, mj. ve Zlaté legendě ze 13. století.
Kromě legendy o zatčeném knězi oddávajícím vojáky je rozšířená ještě druhá verze (v několika obdobách), kdy biskup Valentýn, původem Říman, zázračně vyléčil nemocné dítě. Možná nemocného syna rétora Kratóna, možná slepou dceru žalářníka či snad soudce Astera (poté, co Valentýna nechal zatknout císař Claudius II.). Jisté ani není, jestli ho „za ‚podvodný‘ zázrak“ popravili naštvaní pohané, římští senátoři, nebo právě císař, ani v jakém přesně roce se to stalo.
Každopádně v legendách nefigurují dnešní srdíčka, valentýnky ani další věci spojené s milostnou láskou. Valentýn je ale vždy čestný, dobromyslný, pevný a nezlomný ve své víře; vždy kladná postava.
Odmítáte Valentýna? Slavte lásku po svém
Předpokládáme, že si tento náš článek přečte spousta lidí, kterým je Den svatého Valentýna blízký… ale také spousta těch, pro které jde o „importovaný, komerční, západní kýč“. My vás nebudeme tlačit ani jedním směrem, ale dovolte nám pár smířlivých poznámek.
Pokud Valentýna nějak slavíte, tak si ho užijte naplno. Pokud ne, můžete oslavit lásku jinak, po svém. Zkuste oprášit kuchařku (nebo stáhnout nějaký recept na internetu) a něco svému partnerovi či své partnerce uvařit. Nebo upéct! Můžeme z vlastní zkušenosti doporučit například opravdu velmi jednoduché muffiny, na které nepotřebujete téměř žádné ingredience (nám se osvědčil tento recept z Vaření.cz).
Pokud vám sporák opravdu nic neříká, tak si třeba jen kupte lahev vína (nebo nealka) a užijte si společně nějaký film – dokonce to ani nemusí být romantika, pokud se oba vyžíváte ve sci-fi hororech. Hlavně buďte spolu. Případně se například můžete prostě jen vyfotit (stačí mobilem, není nutné chodit do ateliéru), a až budete mít možnost, můžete si fotku vytisknout domů nebo do peněženky.
Chceme prostě říct, že nejsou nutná grandiózní gesta (i když nic proti nim, pokud je druhá strana ocení); potěšit a utužit vztah mohou i milé maličkosti. A pokud opravdu cíleně bojkotujete 14. únor, tak svoji drahou polovičku potěšte třeba o den dřív nebo o týden později – hlavně si sami sebe vzájemně užívejte.
To samozřejmě není vše. I kdybyste snad letos byli na Valentýna sami (myšleno ne ve vztahu), nic vám nebrání slavit místo milostné lásky třeba lásku rodinnou a něco upéct babičce nebo tatínkovi (případně je pozvat na večeři). A nechceme znít až moc komerčně, ale koneckonců také můžete využít v různých e-shopech a kamenných obchodech slevy, které se samozřejmě zpravidla netýkají jen osrdíčkovaných věcí pro zamilované páry. Takže „přinejhorším“ aspoň můžete využít příležitost a ušetřit.
Děkujeme, že jste s námi, vážíme si vás a máme vás rádi. A připomínáme, že všechny výše uvedené tipy koneckonců můžete vyzkoušet, i kdybyste se k tomuto článku proklikali ne v únoru, ale třeba v červenci – vaše drahé polovičky to určitě ocení.
Zde mohou přidávat komentáře jen registrovaní uživatelé. Pokud už jste se zaregistrovali, přihlaste se. Pokud jste se ještě nezaregistrovali, zaregistrujte se a přihlaste se.