Zavřít

What are you looking for?

zrušit
Zobrazování výsledků pro 
Hledat místo 
Měli jste na mysli: 

Community Blog

Novinky a tipy o Samsung produktech

zrušit
Zobrazování výsledků pro 
Hledat místo 
Měli jste na mysli: 

Jak se slaví Vánoce ve světě? Někde zdobí stromek v létě

KristynaB
Hotshot
Možnosti

I když mají různé domácnosti tradice trochu odlišné, ať už jde o datum zdobení stromku, nebo štědrovečerní menu, všichni máme přibližně jednotné povědomí o tradičních českých Vánocích.

 

Kapr, salát, dárky 24. večer, nazdobený stromek a hlavně samozřejmě Ježíšek…

 

Co ale Vánoce v Itálii, trochu exotičtější Austrálii, mnohem exotičtější africké Angole nebo v Jižní Koreji, domovské zemi Samsungu? Pojďte se s námi podívat na některé zajímavé tradice z jiných zemí a oblastí světa. Věděli jste například, že v Německu se slaví Vánoce podobně jako u nás (včetně das Christkind, tedy Ježíška), ale ve Francii mají tradice úplně jiné?

 

 

 

Ve Francii bychom si připadali jako za oceánem

Psát o cizích kulturách je vždy trochu ošemetné, ale snad se Francouzi neurazí (a naopak), když si ve vší úctě dovolíme přirovnat jejich krásné tradice k tomu, co bude nejspíš většina čtenářů znáš z filmů jako „americký model“.

 

Francie.jpg

 

24. prosince děti položí před komín nablýskané boty, a pokud byly hodné, naplní je Père Noël, tedy Otec Vánoc, sladkostmi. Rodiny se scházejí ke slavnostní tabuli 25. prosince, což je také den, kdy se dávají a rozbalují dárky.

 

 

 

Austrálie

Chcete něco speciálního? Ani vzdělaným lidem občas nedojde, že Austrálie je na jižní polokouli, takže má roční období odborně řečeno „naopak“. Dětem v půlce prosince začínají letní prázdniny a Australané často tráví Vánoce (konkrétně 26. prosinec) na pláži, kde si užijí barbecue s přáteli. Velkou tradicí je také posílání vánočních přání, resp. pohlednic.

Austrálie.jpg

 

Mimochodem, v Austrálii mají specifický smysl pro humor, takže i když je výzdoba taková, jakou ji známe u nás na severu, dárky nosí klasický Santa a všichni znají a zpívají standardní „anglické“ koledy, narazíte také na populární písničky o Santovi, který rozváží dárky v pick-upu taženém klokany, řítí se nikoliv sněhem, ale australskou buší apod. Jde ale o místní vtípek, nic oficiálního ani běžného. Každopádně Australané o Vánocích rozhodně netopí v krbu jako my, ale spíš sáhnou po klimatizaci.

 

 

 

V Itálii frčí Betlémy

U nás je nejčastěji středobodem výzdoby stromek, v silně křesťanské Itálii to bývá betlém, italsky il presepe (čteno [prezepe] s přízvukem na druhé slabice). Dárky také nosí „Santa“, tedy Otec Vánoc, italsky Babbo Natale, a to také 25. prosince… Ale neplatí to úplně univerzálně. Někde se vyměňují dárky až 6. ledna, tedy „na Tři krále“, respektive na Slavnost Zjevení Páně (Epifanie). Vydrželi byste čekat až do ledna?

 

Itálie.jpg

 

Na Štědrý večer se tradičně nejí maso a chodí se na půlnoční mši. Po návratu si můžete dát panettone (což je – Italové prosíme prominou – něco jako bábovka) a horkou čokoládu. (PS: Pokud by vás italské betlémy hodně zaujaly, je jimi proslavená Neapol – první betlém tam prý měli před bezmála tisícem let.)

 

 

 

Británie

V Británii slaví Vánoce podobně jako u nás, respektive spíše podobně jako v Americe. Vánoční stromek zpopularizoval princ Albert, manžel královny Viktorie, který byl Němec. Kromě něj narazíte na „u nás tradiční“ výzdobu v čele s vánočními světýlky, která často zdobí přinejmenším rušné ulice měst, nebo na jalovec, břečťan či jmelí.

 

Británie.jpg

 

Pokud bychom se chtěli zaměřit na výjimečnosti, mohli bychom zmínit britské kulinářské speciality. Kromě tradičního koláče s kořenicí směsí „mincemeat“ (která kromě sušeného ovoce opravdu tradičně obsahuje i maso) je jasnou klasickou vánoční pudink. Ten obsahuje mimo jiné sušené ovoce, lůj, sirup, koření a alkohol, jenž ho konzervuje – koneckonců se tradičně připravuje dlouho před Vánoci a skladuje v chladničce nebo na jiném chladném, tmavém místě.

 

 

 

Filipíny

Nevybrali jsme je náhodou – Filipíny jsou jednoznačně nejkřesťanštější asijskou zemí, takže Vánoce jsou pro Filipínce nejdůležitějším svátkem roku. Tamější oslavy jsou zajímavé tím, že kombinují „naše západní“ a původní filipínské tradice. Na jednu stranu tedy potkáte Santu Klause (ano, s „K“), stromečky, vánoční přání a západní vánoční koledy…

 

Filipíny.jpg

 

A pak také na každém kroku uvidíte parol, nejoblíbenější filipínskou vánoční výzdobu. Jde o bambusový rámeček nebo tyč s rozsvícenou lucernou ve tvaru hvězdy, která symbolizuje hvězdu, jež dovedla k Ježíšovi Tři krále. Na Štědrý večer jde spousta Filipínců na mši do kostela, o půlnoci je tradicí velké hodování Noche Buean s rodinou, přáteli a sousedy. Dali byste si místo kapra pečené selátko, nebo zůstáváte věrni rybě?

 

 

 

Angola

Africkou Angolu jsme opět vybrali proto, že je většinově křesťanská – přece jen by bylo trochu zbytečné rozebírat Vánoce v zemích, která jsou například muslimské nebo hinduistické.

 

V Angole je zvykem chodit do kostela, a o Vánocích to platí i pro méně aktivní křesťany. Oslavy Vánoc – když to zjednodušíme – jsou v některých ohledech podobné nejtradičnějším staročeským. Konkrétně je zvykem šetřit celý rok na pořádné hody, případně si ve venkovských oblastech speciálně na Vánoce vykrmí nějaké domácí zvíře. Je také zvykem, a to opravdu, nejen „na papíře“, že se bohatší rodiny dělí o jídlo s těmi méně majetnými. Přátelé si nejčastěji vyměňují přání s velmi osobními vzkazy.

 

Angola.jpg

 

Podobně jako v některých jiných zemích, kde jsou Vánoce „importovaným svátkem“ (byť už před 500 lety), se mísí zvyky místní s těmi přivezenými, v angolském případě portugalskými. Popíjet tak možná budete tradiční domácí nápoje, ale zakousnete sladký portugalský koláč bolo-rei (královský koláč). Rozšířená je také pirão ou funge, polenta z kukuřičné mouky a kořenů manioku.

 

Jižní Korea

Na závěr jsme si nechali Jižní Koreu, a to samozřejmě proto, že je tento asijský tygr domovskou zemí Samsungu (a mnoha dalších celosvětově úspěšných značek). Nechme ale ekonomiku ekonomikou a podívejme se, jak Korejci slaví Vánoce.

 

Technicky vzato se v Koreji oficiálně hlásí ke křesťanství jen asi čtvrtina obyvatel, ale Vánoce jsou oficiálním státním svátkem. Kostely bývají slavnostně vyzdobené a chodí do nich čím dál častěji i méně aktivní křesťané nebo nevěřící. Vesele vyzdobená bývají také obchodní centra a z hlavního města Soulu až oči přecházejí.

 

Korea.jpg

 

I když je Jižní Korea bohatá a „supermoderní“ země, jsou v ní Vánoce spíše náboženským svátkem než důvodem k nadměrnému nakupování či přemíře hodování. Přesto můžete narazit i na Santu Clause (tentokrát Dědečka Santu, případně známého pod místními označeními Santa Kullosu nebo Santa Harabujee), jen vězte, že kromě červeného outfitu také občas chodí v modrém.

 

Ke korejským Vánocům patří i dárky, ale spíš než hromádku balíčků můžete očekávat jeden dar, přičemž častým dárkem jsou peníze. Zajímavé také je, že mladí lidé často tráví Vánoce na party s přáteli a silvestr / Nový rok s rodinou, tedy naopak než u nás. Vánoce ostatně v restauracích tráví spousta místních, jde o zavedený zvyk, podobně jako se u nás kouká na pohádky. Podává se vše od pečeného krocana po například sushi.

 

 

 

***

Doufáme, že vás náš stručný výběr zaujal. Pokud by vás vánoční tradice v různých zemích zajímaly více, internet je plný různých článků i stránek, které se zabývají výhradně těmito svátky. My čerpali převážně z anglické Wikipedie a z webu (anglicky), kde se můžete prokliknout (nejen) na informace o vánočních tradicích v jednotlivých zemích, a z tematických webů, jako je LearnReligions.com (Christmas in Korea: Religious Traditions and Foods, anglicky).

Rádi si přečteme v komentářích níže, jaké tradice dodržujete vy nebo s čím zajímavým jste se setkali u přátel, příbuzných či v cizích zemích. V každém případě přejeme veselé Vánoce!