Novinky a tipy o produktoch Samsung
Viete, čo by ste mali urobiť, keď začnete používať úplne nový telefón? V našom dvojdielnom článku sme si pre vás pripravili zoznam najdôležitejších vecí, s ktorými odporúčame začať.
Pri príprave tohto článku sme napočítali približne dvadsať úkonov, i keď viaceré z nich sme kvôli prehľadnosti zlúčili do jednej podkapitoly. Napríklad, také nastavenie displeja, by bolo možné započítať aj do viacerých častí. Pri použití niektorých z nich zase stačí len pár ťuknutí, kým tie ďalšie môžu zabrať viac času – no my veríme, že skutočne stoja za to.
Na začiatok je potrebné poznamenať, že sa nebudeme zaoberať prevádzkou nového telefónu ako takého. Ide pomerne o jednoduchý proces, pri ktorom vás smartfón postupne vedie krok za krokom. Ponúkame však niekoľko všeobecných postrehov:
Vyplatí sa nastaviť účty Google a zvyčajne aj účet výrobcu – v našom prípade účet na Samsung Account. Ku konkrétnemu použitiu sa dostaneme však neskôr.
Počas inštalácie máte možnosť preniesť množstvo údajov a obnoviť zálohy zo starého telefónu – niektoré prostredníctvom služby Google, iné pomocou riešení výrobcu, ako je napríklad náš šikovný Smart Switch. Starostlivo si vyberte, čo chcete obnoviť. Funguje to bez problémov, aj keď niektoré aplikácie budete musieť znova nastaviť (napr. zapnúť hustotu zobrazovania správ v službe Gmail a podobne).
Telefón chcete začať určite používať čo najskôr, no predtým rozhodne odporúčame, aby ste čo najskôr aktualizovali softvér a následne aj samostatné aplikácie – a to cez Google Play, prípadne interné aplikácie cez obchod výrobcu (v našom prípade Galaxy Store, kde aktualizujete napríklad aj takú Galériu).
Predpokladajme teda, že máte hotovo a na stole pred vami leží nový, funkčný, nabitý a aktualizovaný telefón. Čo by ste mali urobiť ako ďalšie? Nie je nutné postupovať krok za krokom, ale nasledujúce dva body určite odporúčame urobiť naozaj „ako prvé“.
Bezpečnosť a vyhľadávanie telefónu
V prvom rade by ste mali telefón zabezpečiť tak, aby sa k vašim dátam nedostala žiadna neoprávnená osoba. Odporúčame čo najsilnejšiu ochranu, t. j. heslo (slovné) alebo odtlačok prsta, čo je v súčasnosti najlepšia biometrická ochrana.
Ochrana pritom nemusí byť vôbec zložitá – napríklad naša funkcia Smart Lock dokáže inteligentne odomknúť váš smartfón, vždy keď je doma alebo v blízkosti dôveryhodného zariadenia (napríklad vašich hodiniek Galaxy Watch).
Druhá vec, ktorú dôrazne odporúčame, je nastavenie vzdialeného vyhľadávania (a prípadne vymazania) telefónu. Vyhľadávanie smartfónu, hodiniek a ďalšieho príslušenstva ponúka aj Samsung Find v aplikácii SmartThings. V Nastaveniach > Biometrické údaje a zabezpečenie nájdete ešte pokročilejšie možnosti „Nájsť moje mobilné zariadenie“. Spoločnosť Google má tiež vlastné riešenie (aplikácia sa nazýva „Nájsť moje zariadenie“), pomocou ktorého môžete telefón nielen zobraziť na mape a prezvoniť ho, ale súčasne dokážete na obrazovke zobraziť správu pre nálezcu, prípadne zariadenie viete na diaľku i vymazať.
Začnite s najzákladnejšími nastaveniami
S nastavením ešte zďaleka nekončíme – naopak, budeme sa mu venovať v nasledujúcich kapitolách (a rovnako aj v druhej časti článku).
Niektoré z hlavných nastavení sú natoľko dôležité, že by ste ich mali čo najskôr upraviť. Konkrétne odporúčame nastaviť pripojenie (napr. zapnutie/vypnutie Bluetooth či NFC prípadne nastavenie limitu mobilných dát) a základné fungovanie displeja (tmavý režim, jas, časový limit, obnovovacia frekvencia, rozlíšenie a iné).
Na toto všetko ste už možno mysleli, ale je tu ešte jeden dôležitý detail. Dole v ponuke „Informácie o telefóne“ môžete premenovať názov telefónu, ktorý sa bude zobrazovať napríklad (ale nielen) pri komunikácii telefónu cez Bluetooth. Zadaný názov vám bude pravdepodobne zrozumiteľnejší než napríklad modelové označenie SM-N975F.
Prispôsobte si panel rýchleho spustenia
Základ máme, teraz prejdime z hlavného Nastavenia, do panelu rýchleho spustenia – to je tých niekoľko prepínačov, ktoré sa zobrazia, keď potiahnete oznamovaciu lištu z hornej časti obrazovky. Chcete tam mať klasický prepínač zapnutia/vypnutia Wi-Fi či zvonenia/vibrácie? Má za tým nasledovať Bluetooth, alebo ho máte trvalo zapnutý, prepínač teda nepotrebujete a baterka by bola užitočnejšia?
Ak dvakrát za sebou potiahnete prstom zhora, rozbalí sa celý panel so všetkými ikonami. Keď klepnete na tri bodky v pravom hornom rohu, zobrazí sa možnosť Upraviť tlačidlá. Zoraďte ich podľa poradia, aby ste mali vždy poruke tie, ktoré naozaj používate, a ušetrili tak cenné sekundy.
Odinštalovanie/vypnutie predinštalovaných aplikácií, ktoré nechcete
Teraz si na chvíľu oddýchnime od samotných nastavení a začnime „upratovať.“ Výrobcovia často ponúkajú rôzne predinštalované aplikácie. Väčšina z nich môže byť užitočná, ale niektoré skrátka nepotrebujete. V závislosti od toho, o aké aplikácie ide (a tiež od modelu telefónu, výrobcu a iné.), ich máte možnosť odinštalovať alebo aspoň vypnúť.
Napriek tomu vám odporúčame, aby ste ich aspoň vyskúšali – možno medzi tými nechcenými objavíte nejaký poklad.
Nainštalujte si aplikácie, ktoré používate a objavujte nové
Teraz prejdime k opačnému postupu. Je dosť možné, že ste preniesli údaje zo starého telefónu (aplikácia Smart Switch to zvládne na jednotku za vás), prípadne sťahujete a inštalujete aplikácie zo zálohy konta Samsung Account alebo Google.
V prípade, že ich inštalujete manuálne, teraz je ten správny čas objaviť niečo nové. Vzhľadom na to, že ju sami používame, odporúčame bezplatnú aplikáciu Záchranka od Zdravotnej záchrannej služby, Horskej záchrannej služby a Vodnej záchrannej služby. Vyplňte si v nej vopred údaje o sebe a svojom zdravotnom stave a v prípade núdze si stlačením jediného tlačidla privolajte pomoc.
Nastavenie domovskej obrazovky
Jedným z najdôležitejších krokov je prispôsobenie „plochy“, resp. domovskej obrazovky. Chcete mať prehľadnú obrazovku, na ktorej vynikne tapeta, alebo dávate prednosť desiatkam aplikácií a widgetov?
Pripomíname, že pri usporiadaní ikon si môžete nastaviť mriežku, pričom telefón predvolene ponúka aj mnoho widgetov (ďalšie pribudnú po nainštalovaní aplikácií). Okrem toho, môžete mať vedľa seba viacero plôch.
Zoznámte sa s fotoaparátom a galériou
Pokračujme teda v nastavovaní a úvodnom zoznámení so všetkými funkciami telefónu. Fotografovanie je dnes v mobilných telefónoch mimoriadne dôležité – nie je náhoda, že fotoaparátom vždy venujeme toľko pozornosti.
Preto je dôležité, aby ste sa s aplikáciou Fotoaparát (a Galériou) rýchlo zoznámili a naučili sa aktívne a efektívne používať inteligentné funkcie, ktoré máte k dispozícii. Stojí to za to.
Vedeli ste, že spúšť môžete potiahnuť kamkoľvek po obrazovke a nastaviť tlačidlá hlasitosti na priblíženie? A čo tak šikovná funkcia Galéria, ktorá dokáže dokonca zlepšiť kvalitu snímky či odstrániť z neho rušivý objekt?
Napísali sme pre vás dva články, ktoré podrobne popisujú možnosti a nastavenia týchto dvoch systémových aplikácií:
> Fotografujte a nahrávajte ako profesionál s Galaxy: Skryté nastavenia a praktické tipy
> Inteligentná systémová galéria Samsung: upravujte fotografie ako profesionál
To nateraz bohato stačí. V druhej časti, ktorú sme pre vás už napísali, sa dostaneme k zložitejším a časovo náročnejším úlohám. Pomôžu vám však vyťažiť z nového smartfónu maximum. Ďakujeme a tešíme sa nabudúce!
Na pridávanie komentárov musíte byť zaregistrovaným členom. Ak ste už zaregistrovaný/-á, prihláste sa. Inak sa zaregistrujte a prihláste.