Novinky a tipy o produktoch Samsung
Dnes sa pozrieme na jednoduché a zrozumiteľné spôsoby, ako udržať svoj smartfón (a jeho výkon) na čo najlepšej úrovni.
Začneme tým, že ťa v prvom rade ubezpečíme: o všetko sa tvoj smartfón dokáže postarať sám, ty teda vlastne nemusíš robiť skoro „nič“. Určite je však dobré mu z času na čas pomôcť a dodržiavať niektoré všeobecné zásady, napríklad ho občas reštartovať a udržiavať ho tak stále aktualizovaný.
Dúfame, že nasledujúce tipy pomôžu nielen menej skúseným používateľom, ale aj ostrieľaným profesionálom naučiť sa niečo nové.
Spoznaj dôkladne svoje zariadenie Galaxy:
10 cool nastavení telefónu, ktoré by ste mali vyskúšať aj vy (Časť 1.)
„Tajné“ nastavenia telefónu: Kde všade sa skrývajú voľby?
Diagnostika v Samsung Members
Aplikáciu Samsung Members odporúčame pomerne často. Nájdeš v nej články, tipy a triky, komunitné fórum a blog (myslíme tým túto komunitu – možno práve čítaš tento článok v Members), súťaže... a tiež sa môžeš prekliknúť na technickú podporu či užitočnú diagnostiku telefónu. Tú nájdeš v časti Samsung Members > v hornej časti pod hlavnými aktualitami sa nachádza tlačidlo Diagnostika alebo si vyber sekciu Podpora (v spodnej časti Samsung Members), kde okrem diagnostiky nájdeš aj často kladené otázky alebo rýchlu pomoc.
V každom prípade Diagnostika telefónu ponúka kontrolu 25 funkcií zariadenia, od rozpoznania karty SIM cez dotykový panel, senzory či NFC až po rozpoznanie tváre. Diagnostika využitia batérie aplikácií ti zase ukáže všetky aplikácie, ktoré sú príliš „náročné“. Diagnostika bezpečnosti aplikácií predstavuje aplikácie, ktoré môžu znižovať výkon alebo bezpečnosť telefónu.
Ak máš napríklad k telefónu pripojené inteligentné hodinky Galaxy Watch, v rovnakej podkategórii nájdeš možnosť diagnostiky ich funkcií (vrátane zdravotných senzorov).
Na záver by sme radi spomenuli jeden z „tajných“ servisných kódov, a to *#0*#. Po zadaní tohto kódu do bežného číselníka, kde sa ručne vypisujú telefónne čísla, sa dostaneš k ďalšej z hardvérových diagnostík.
Odporúčame skôr vyššie uvedené diagnostiky, ktoré sú pre používateľa prívetivejšie, ale je dobré mať článok kompletný, no nie?
Zabudni na „optimalizačné aplikácie“
Telefón sa dokáže monitorovať sám, respektíve všetky nástroje, ktoré sú potrebné, už v ňom nájdeš. Preto neodporúčame inštalovať žiadne „uvoľňovače pamäte“ a iné.
Aby nedošlo k omylu, uvoľňovanie pamäte je samo o sebe veľmi užitočné, no na jeho vykonanie nemusíš vôbec nič inštalovať. Okrem toho naše vlastné integrované nástroje sú tým najlepším spôsobom, ako určiť, čo môže (a má) bežať na pozadí a ktoré procesy je naopak vhodné ukončiť.
Odinštalovanie/zakázanie/skrytie nechcených aplikácií
Niektoré aplikácie postupne prestávame používať, iné sú na jedno použitie a jednoducho ich zabudneme odstrániť – zvyčajne ide o aplikácie leteckých spoločností s ktorými raz letíš na dovolenku, získaš palubný lístok a po výlete na ne okamžite zabudneš, pričom ich niekoľko rokov nepoužívaš. Takéto aplikácie ti zbytočne zaberajú miesto.
Odporúčame preto z času na čas otvoriť ponuku aplikácií a nekompromisne ich vymazať. Nepotrebné odinštaluj a ak to nejde (napríklad v prípade systémových aplikácií, ktoré nepoužívaš), aspoň ich vypni.
V súvislosti s tým (hoci to nezlepší až tak výkon telefónu) môžeš aplikácie aj skryť. Prístup k „Nastaveniam domovskej obrazovky“ získaš cez hlavnú ponuku aplikácií (tri bodky v pravom hornom rohu) a možnosť Nastavenia. Odtiaľ tiež môžeš skryť „aplikácie na domovskej obrazovke“ a „obrazovke aplikácií“.
Tvoj Galaxy sa ti dokonale prispôsobí:
> 10 tipov, ako si prispôsobiť systém telefónu „na mieru“ <
> 20 vecí, ktoré by ste mali urobiť na svojom novom telefóne ako prvé (1. časť) <
> 20 vecí, ktoré by ste mali urobiť na svojom novom telefóne ako prvé (2. časť) <
Aktualizácia na najnovší softvér – oplatí sa to
Je to skutočne veľmi, veľmi dôležité – veď nedávno sme prezentovali dlhú softvérovú podporu ako jednu z najväčších výhod našich (nielen) špičkových modelov, za ktorú získavame pochvalné recenzie od odborníkov i širokej verejnosti.
Aktualizácie prinášajú najnovšiu úroveň zabezpečenia, nové funkcie a tiež... optimalizáciu výkonu. Systém a systémové aplikácie sú s každou novou verziou lepšie vyladené. Vývojári z nich odstraňujú chyby a fungujú oveľa plynulejšie a lepšie.
Aktualizácie softvéru sa nachádzajú priamo v ponuke Nastavenia (úplne dole). Odporúčame zapnúť automatické sťahovanie cez sieť Wi-Fi. Každá nová verzia softvéru je starostlivo testovaná, takže sa netreba obávať, že by ťa sklamala alebo ti nejakým spôsobom poškodila telefón. Práve naopak. Určite ich teda neignoruj ani zbytočne neodkladaj.
(PS: To platí aj pre všetky aplikácie. Aktualizuj ich prostredníctvom obchodu Galaxy Store i Google Play).
Optimalizácia telefónu v ponuke Starostlivosť o zariadenie
V ponuke Nastavenia > Starostlivosť o zariadenie klikni na položku „Optimalizovať“, čím uvoľníš pamäť a pomôžeš sa svojmu telefónu vrátiť do bezchybnej prevádzky. Túto možnosť uvádzame samostatne, pretože je to najjednoduchší spôsob a môžeme ju univerzálne odporučiť všetkým používateľom vrátane tých menej skúsených.
Tvoju pozornosť chceme upriamiť aj na Profil výkonu, ktorý uvidíš, keď sa posunieš nižšie. Tam si vieš plošne zvoliť, aby telefón trochu znížil výkon a predĺžil tak výdrž batérie (podobne ako pri notebookoch so systémom Windows).
Pozrime sa jednotlivo na niektoré ďalšie možnosti manuálnej optimalizácie, ktoré sa skrývajú v tejto podkategórii.
Optimalizácia pamäte: RAM i interného úložiska
V podmenu Starostlivosť o zariadenie sa v hornej časti zobrazí grafické znázornenie stavu a využitia batérie, úložiska a pamäte RAM. Možno ale nevieš, že sa dá na každú z týchto položiek kliknúť.
Keď klepneš na položku Úložisko, zobrazí sa prehľadný spôsob, ako v percentách (a konkrétnych gigabajtoch) zistiť, čím je úložisko zaplnené (a tieto riadky – video, obrázky a iné – sú tiež rozkliknuteľné). Nás práve zaujímajú možnosti hneď pod touto tabuľkou: Možnosť vyprázdniť kôš, možnosť odinštalovať aplikácie nepoužité za posledných 30 dní, možnosť odstrániť duplicitné súbory a možnosť prezerať veľké súbory (> 25 MB). Po prvé, vo všeobecnosti je dobré mať v úložisku voľné miesto, a to aj z výkonnostných dôvodov, a po druhé, táto podkategória sa ti bude hodiť, ak sa úložisko telefónu príliš zaplní.
Keď klepneš na pamäť RAM, tá skontroluje a zobrazí zoznam aplikácií, ktoré ju využívajú (a ako veľmi). Môžeš tak jednoducho zastaviť konkrétne aplikácie, ktoré bežia na pozadí, alebo dokonca všetky naraz. Takisto si treba všimnúť možnosť Vylúčené aplikácie, pri ktorej systém nikdy automaticky nevypne tieto vybrané aplikácie (užitočné pri spustených hrách a iných aplikáciách, pri ktorých ste zaneprázdnení). Niektoré modely tiež umožňujú použiť časť internej pamäte ako rozšírenie RAM (RAM Plus), čo je možnosť, ktorá by bola skrytá hneď pod položkou Vylúčené aplikácie.
Zaplň uvoľnenú pamäť profi snímkami (alebo ju rozšír o microSD kartu):
> Foť a natáčaj s Galaxy ako profík: Skryté nastavenia a praktické tipy <
> Šikovná systémová galéria Samsung: Upravuj fotky ako profík <
> Ako si vybrať pamäťovú kartu? Svoje miesto na trhu majú tie špeciálne i tie najlacnejšie <
Vypni aplikácie, ktoré nepoužívaš
Všeobecne platí, že nie je dobré nechávať zbytočne otvorené XY nedávnych aplikácií, keď vieš, že sa k nim už nebudeš vracať.
Keď klepneš na tlačidlo Posledné na Navigačnom paneli (sú to hlavné ovládacie tlačidlá v spodnej časti obrazovky; sú tam aj tlačidlá Späť a Domov), zobrazí sa zoznam naposledy použitých aplikácií.
Potiahnutím prsta nahor – môžeš ručne zatvoriť vybrané z nich, alebo ťuknutím na položku „Zatvoriť všetko“... zatvoríš všetko. Ak sa ti to nechce robiť, aby si nezavrel napríklad aplikáciu, v ktorej si písal text, vedz, že niektoré z nich môžeš uzamknúť, aby sa neukončili. Nájdeš ich v zozname a krátkym klepnutím na ikonu aplikácie v hornej časti okna náhľadu ich uzamkneš. Nižšie položená možnosť „Ponechať otvorené“ zabezpečí, že aj keď „zavrieš všetko“, táto konkrétna aplikácia zostane nedotknutá.
Zváž automatický reštart (alebo si vytvor návyk)
V tej istej ponuke Nastavenia > Starostlivosť o zariadenie, priamo pod položkou Profil výkonu, sa nachádza zaujímavá položka s názvom Automatická optimalizácia.
V nej sa jednak dozvieš, kedy naposledy telefón automaticky vymazal pamäť, a jednak máš možnosť povoliť automatické reštartovanie telefónu.
Systém sa občas musí reštartovať – napríklad v smartfónoch so systémom Android a PC so systémom Windows. Ak na to zabúdaš (prípadne to nevieš) a telefón udržiavaš pri živote len tým, že ho neustále nabíjaš bez toho, aby si ho niekedy vypol, automatický reštart sa ti môže hodiť. Na výber máš možnosti „v prípade potreby“ a „podľa plánu“. Ak patríš k používateľom, ktorí takúto automatizáciu nepreferujú (ako ja – autor článku), vytvor si návyk alebo si do kalendára zapíš pripomienku. Naozaj to tvojmu smartfónu dobre padne.
Starostlivosť o batériu a úsporné režimy
Batéria má vlastnú kategóriu v ponuke Nastavenia, hoci sa do nej vieš dostať aj cez položku Starostlivosť o zariadenie.
Najskôr odporúčame kliknúť na úsporný režim (nielen zapnúť/vypnúť) a pozrieť si, ako si ho môžeš prispôsobiť. Zaujímavé sú aj ďalšie položky, napríklad možnosť vypnúť úplné nabíjanie (nabíjanie sa zastaví pri 85 %), zapnúť rýchle káblové i bezdrôtové nabíjanie a podobne.
Pozrime sa bližšie na možnosť „Obmedzenia používania na pozadí“. Tu sa dá nastaviť, ktoré aplikácie sa budú (alebo nebudú) prepínať do režimu spánku, ako často (ak vôbec) budú bežať na pozadí. Ak patríš k profesionálnym hráčom, učíš sa jazyk v aplikácii a prerušuješ výučbu alebo ťa zaujímajú najnovšie notifikácie, daj aplikácii voľnosť. Na druhej strane, ak ju používaš veľmi sporadicky, výlučne manuálne, pokojne ju prepni do režimu hlbokého spánku. Bude fungovať len vtedy, keď ju vyslovene spustíš.
Smartfón je len časťou celku. Spoznaj celý ekosystém Samsung:
> Prepoj svoju rodinu Galaxy – telefón, hodinky, televízor, vysávač i chladničku <
> Prvotriedny ekosystém Samsung: Dokonalá komunikácia a spolupráca <
Pri hraní ti pomôže Game Booster
Videohry dnes vládnu zábavnému priemyslu a ani tie mobilné nie sú výnimkou. Zariadenia Samsung sú pripravené ťa pri hraní maximálne podporiť. Reč je, samozrejme, o šikovnej funkcii Game Booster. K jej nastaveniam získaš prístup buď priamo z hry, alebo cez Nastavenia telefónu. Do vyhľadávania cez lupu zadaj „Game“ a okrem iného sa ti zobrazí „Nastavenia Game Booster“.
A tam to je...
Rýchle možnosti (snímka obrazovky, nahrávanie...), ochrana pred náhodným dotykom, nastavenia kvality snímky obrazovky... A tiež nastavenia Optimalizácie hry. Vyber si, či je kľúčový výkon, alebo možno úspora batérie. V nastaveniach nájdeš aj také podrobné možnosti, ako je vypnutie rýchleho nabíjania USB PD počas hrania, aby sa telefón neprehrieval. Myslíme jednoducho na všetko.
A čo ďalšie skvelé doplnky?
> Užitočné funkcie smartfónov Samsung: Prepojenie s PC aj rýchle zdieľanie <
> 10 doposiaľ nepoznaných funkcií, ktoré dokáže len váš smartfón Samsung <
Na pridávanie komentárov musíte byť zaregistrovaným členom. Ak ste už zaregistrovaný/-á, prihláste sa. Inak sa zaregistrujte a prihláste.